Onlarca Karaktere Sahip Louis Vivet Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

4 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Louis Vivet’in hayatı, 2016 yılında yayınlanan “Split” filminde konu edilmiştir. Türkçeye “Parçalanmış” olarak çevrilen film çoklu kişilik bozukluğu yaşayan bir karakteri ele alır. Annesi başta olmak üzere çok sıkıntılı bir yaşam geçirmektedir. İlk önce iki kişiliği olan karakter, zamanla on kişiliğe ulaşmıştır. Bilinç düzeyinde tamamen farklı bu kişiliklerin her birinin farklı anıları, hareketleri, kişilikleri, duygusal ve fiziksel sorunları bulunmaktadır. Mesela, biri çok nazik ve çalışkan; başka biri tembel ve sinirli; bir diğeri tıpkı bir çocuk gibi hareket etmektedir. Onlarca karaktere sahip Louis Vivet hakkında şaşırtıcı gerçekler sizlerle, keyifli okumalar!

1. Çocukluğu

Onlarca Karaktere Sahip Louis Vivet Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Louis Vivet aynı zamanda Louis Vivé veya Vive olarak bilinmektedir. 12 Şubat 1863 yılında Paris’te doğmuştur. Paris’te fahişe olarak çalışan, onu ihmal eden ve döven genç bir anneye sahiptir. Böyle ilgisiz bir hayatın sonucunda serseri, hırsız bir çocuk olmuştur. Louis 8 yaşında ilk hırsızlık suçunu işlemiş ve 23 Ekim 1871’de ıslah evine gönderilmiştir. 18 yaşına kadar burada tedavi altında kalmıştır. Vivet, 17 yaşında St. Urbain’de çalışırken, engerek türünden bir yılan sol elini sarıp onu ısırmıştır. Yaşadığı olayın korkusuyla o gece bilincini kaybetmiş ve şiddetli kasılmalar yaşamaya başlamıştır.

2. Zorlu Hayatı

Psikosomatik felce sebep olan bu olaydan dolayı ağır travma nedeniyle belden aşağısı felç olmuştur. 23 Mart 1880 yılında, Bonneval akıl hastanesine transfer edilmiştir. Belden aşağısı felçli olduğu için terziliği öğrenmeye başlamıştır. 23 Nisan 1880’de hastalığında yeni gelişmeler olmuştur. Bir buçuk yıl sonra aniden bacaklarını kullanmaya başlayan Vivet, yürümeye başlayıncaya kadar, terzi olarak çalışmaya devam etmiştir. Yürümeye başladığında bu durumu şaşkınlıkla karşılamıştır. Daha sonra kaldığı hastanede, hiçbir personeli tanımayarak onları kendisini hapse atmakla suçlamıştır.

3. Hastalık Süreci

Vivet bacaklarını kullanmaya başladığında kişiliğinde değişimler gözlemlenmiştir. Kavgacı, ahlaki değerleri farklı ve iştahı değişmiş birine dönüşmüştür. Tekrar yürüyebildiği için kaçmak istemiştir. Paris’e kaçmaya çalışırken tren istasyonunda yakalanmıştır. Birkaç ay herhangi bir belirti göstermeyen Vivet 24 Haziran 1881’de taburcu edilmiştir. Adalet Bakanlığı, Vivet artık 18 yaşına girdiği için tedavi parasını ödemeyi bırakmıştır. Vivet, Bonneval’den ayrıldıktan sonra annesini ziyarete Chartres’e gitmiştir. Sonrasında Mâcon’a tarım işi yapmaya gitmiştir. Kısa süre sonra tekrar hastalanmıştır.

4. Hastalığının İlerlemesi

Onlarca Karaktere Sahip Louis Vivet Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Vivet, üç ay gibi kısa bir sürede yeniden rahatsızlandığı için bir ay hastanede yatmıştır. 9 Eylül 1881’de Bourg yakınlarında bulunan St. George akıl hastanesinde 18 ay kalmıştır. Vivet, burada kaldığı süre boyunca felçten kaynaklı hiçbir fiziksel şikâyette bulunmamıştır. Ancak yaşadığı çeşitli semptomların eşlik ettiği ataklar geçirmiştir. Bu semptomlar nedeniyle çokça acı çekmiştir. Karakteri ise dürtüsel bir şekilde çok tehlikeliyken bir anda nazik ve sakin olabilecek değişimler göstermiştir. Onlarca karakteri olan Louis Vivet, 28 Nisan 1883’te, çok daha iyi bir şekilde St. George akıl hastanesinden ayrılmıştır.

5. St. Anne Hastanesi

Vivet, Paris’teki St. Anne Hastanesi’nde bir süre kaldıktan sonra, Bicêtre’ye gönderilmiştir. Ağustos 1883’teki giriş belgesinde, hırsızlıktan tutuklanıp mahkûm edildiği ve epilepsi ile birlikte zihinsel yetersizlikten muzdarip olduğu yazmaktadır. Ocak 1884’te hala Bicêtre’de hastanede kalmaktadır. Burada şiddetli ataklar geçirmesi sonucu sağ tarafına inme inmiş ve yeniden yürüyemez hale gelmiştir. İnmeden sonra nazik bir kişiliğe bürünen Vivet, felç geçirdiği dönemi hatırlamaz. Daha sonra hipnoz ile yürüyebilen Vivet’in bu durumdayken Bonneval ya da Bicêtre’ye ait hiçbir anısı bulunmamaktadır.

6. İnme Geçirdikten Sonra

Onlarca karaktere sahip Louis Vivet, 17 Nisan 1884’te uykusundan uyandığında iş kıyafetlerini bulamaz ve şaşkına döner. Tarihin 26 Ocak 1884 olduğuna inanmaktadır. Üç ay önceki gibi erkenden kalkıp işe gitmesi gerektiğini düşünmektedir. Vivet, 2 Ocak 1885’te bir görevlinin biraz parasını ve kıyafetlerini çalarak Bicêtre’den kaçmıştır. Serbest kaldığı için Deniz Piyadelerine katılmıştır. 31 Ocak 1885’te Rochefort’ta görevlendirilmiştir. Burada hırsızlık yapmış ve 23 Şubat 1885’te tutuklanmıştır. Savaş Konseyi, onun zihinsel bir sorun yaşadığını fark edip akıl hastanesine göndermiştir.

7. Deniz Tıp Hastanesi

Onlarca Karaktere Sahip Louis Vivet Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Vivet, Savaş Konseyi tarafından 27 Mart’ta Rochefort’taki Deniz Tıbbı Okulu, Tıp Bölümü’ne getirilmiştir. İlk akşamında bir atak geçirmiştir. 30 Mart’ta ise Vücudunun belirli yerlerini etkileyen ve 48 saat süren bir felç geçirmiştir. Burada kalmaya devam eden Vivet’in 1885 yılında altı kişiliği olduğu tespit edilmiştir. Vivet’e halk arasında “çoklu kişilikler” olarak bilinen dissosiyatif kimlik bozukluğu teşhisi konulmuştur. İlk akıl sağlığı hastalarından biridir. Psikoloji literatüründe, bulunan “çoklu kişilik” terimi, Vivet’e 1885’te konulan tanıdan sonraki bir yıl içinde doğrudan ona atfedilmiştir.

8. Kişilik Bozukluğu

Vivet’in on karaktere sahip olduğu iddia edilmiştir. Yapılan son değerlendirmeler ve bazı psikologların incelemeleri sonucu sadece iki kişiliği olduğu keşfedilmiştir. Diğer kişiliklerin ise Psikologların uyguladığı hipnozun etkisiyle ortaya çıktıkları gözlemlenmiştir. Vivet’in zaman kaybı ve amnezi (hafıza kaybı) gibi semptomları vardı. Bu durum kendisini tedavi eden ilk psikolog Camuset tarafından kişiliğindeki bölünmeler olarak açıklanmıştı. Onlarca karaktere sahip Louis Vivet’in bu durumunun, 100 yıl sonra yeniden değerlendirilene kadar çocukluk travması ile bağlantılı olduğu bulunamamıştır.

9. Hastalık Teşhisi

“Çoklu kişilik bozukluğu” terimi ilk olarak 25 Temmuz 1885’te filozof Ian Hacking tarafından iddea edilmiştir. Filozof, Vivet’in sağlık hayatını incelemiştir ve onun yoğun psikiyatrik deneylerine konu olan hayatından dolayı bu terimi kullanmıştır. Onlarca karaktere sahip Louis Vivet hakkında şaşırtıcı bir diğer gerçek ise yaşadığı bu zorlu süreçte sürekli hipnotize edilmesidir. Doktorlar başta onun ‘histeri’ olduğunu düşünerek tedavi uygulamışlardır. Morfin, pilokarpin enjeksiyonları, kusmasına sebep olan ipecac yağı, vücudunun birçok yerinde mıknatıslar dâhil olmak üzere çeşitli tedaviler uygulanmıştır.

10. Kişilikleri

Onlarca Karaktere Sahip Louis Vivet Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Onlarca karaktere sahip Louis Vivet hakkında şaşırtıcı gerçekler listemizdeki bir diğer olay, motor becerilerine geri dönen Vivet’in kişiliğinde de kesin değişimler olmasıdır. Felç geçirdiği zaman kibar, entelektüel, çekingen ve uysal bir yapıya sahiptir. Yürümeye başladığında ise kibirli ve dolandırıcı bir karaktere bürünmektedir. Anıları bile birbirinden farklı kişilikleri arasında bölünmüştür. Kişilikler arasında geçiş yaşadığı zaman diğer karakterin yaptığı eylemleri hatırlamamaktadır. Bilinç düzeyinde tamamen farklı bu kişiliklerin birbirlerinden haberleri yoktur. Engereğin onu ısırdığı zamandan önceki ve asıl kişiliğinin anılarını hatırlayabilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!