Omurga Sağlığınızı Korumak İçin 10 Bilgi

3 dk okuma süresi


16
12 Paylaşım, 16 puan

Omurgamız, başımızla bacaklarımız arasında uzanan bir köprü gibidir. Tüm vücut ağırlığımızın üçte ikisini taşımasının yanı sıra; ayakta durmamızı, hareket etmemizi ve sağlıklı nefes almamızı sağlar. Gündelik hayatımızdaki davranış ve hareketlerimizde dikkat edeceğimiz bazı ayrıntılar, omurga sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır. İşte size omurga sağlığınızı korumak için 10 bilgi!

1. Aynı Pozisyonda Oturmayın

Omurga Sağlığınızı Korumak İçin 10 Bilgi

Masa başında, uzun saatler boyunca oturarak çalışanların, yanlış duruş sebebiyle bel ve sırt ağrısı yaşama ihtimalleri çok yüksektir. Eğer siz de oturarak çalışıyorsanız, her 30 dakikada bir birkaç dakika ara vererek yürümelisiniz. Çalışırken de dik oturmaya ve sırtınızı geriye yaslamaya özen göstermelisiniz. Otururken, ayağınızın yere temas etmesi ve diz ekleminizin 90 derecelik bir açı oluşturması gerekir. Sandalye yüksekliğinizi de bu açıya göre ayarlamalısınız.

2. Eşyaları Doğru Şekilde Kaldırın

Omurga Sağlığınızı Korumak İçin 10 Bilgi

Eşyaları kaldırırken belinize yüklenmeniz, oluşabilecek hasar riskini arttıracaktır. Öncelikle, kaldıracağınız eşyanın tam karşısına gelecek şekilde durmalı ve omurganıza binecek yükü dengede tutmalısınız. Belinize çok yüklenmemek için mutlaka dizlerinizi kırarak çömelmeli ve belinizin yere dik konumda olmasına dikkat etmelisiniz. Çömelmek yerine yere eğilerek yapılan kaldırma hareketleri belinizi zorlayarak kalıcı sorunlara neden olabilir. Yükünüzü kaldırdıktan sonra, mümkün olduğunca vücudunuza yakın şekilde taşımaya da özen göstermelisiniz.

3. Doğru Yastık Seçimiyle Uyku Kalitenizi Arttırın

Omurga Sağlığınızı Korumak İçin 10 Bilgi

Düzenli bir uykunun yanı sıra, omurganızın gevşemesini sağlayacak bir pozisyonda uyumak da omurga sağlığınız için çok önemlidir. Uyku esnasında, omurganızın mümkün olduğunca nötr bir pozisyonda kalması gerekir. Bunu sağlamak için, baş ve boyun bölgesini destekleyen bir yastık tercih etmelisiniz. Farklı uyku pozisyonlarını tercih edenlerin farklı yastık tiplerine ihtiyaç duyacağını da unutmayın. Nasıl bir yastık tercih etmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız, bir uzmana danışmanızda fayda var.

4. Yüklerinizi Dengeli Dağıtın

Omurga Sağlığınızı Korumak İçin 10 Bilgi

Alışveriş poşetlerinizi tek elinizle taşımak yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olur. Bel sağlığınızı korumak için ağırlığı iki elinize eşit yük alarak ve gövdenize yakın tutarak taşımaya dikkat etmelisiniz. Fazla ağırlıktan da mutlaka kaçınmalısınız. Poşetlerle yürüyeceğiniz mesafe uzun ise bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz.

5. Yataktan Doğru Şekilde Kalkın

Sırt üstü yatarken aniden kalkmak omurganıza zarar verebilir. Bu nedenle, yan yatarken dizlerinizi karnınıza doğru çektikten sonra, ayaklarınızı aşağı sarkıtarak oturma pozisyonuna gelmelisiniz. Bu şekilde ayağa kalkmanız omurgaya daha dengeli bir yüklenme sağlayacaktır.

6. Susuz Kalmayın

Omurganızdaki her omur arasında sıvı dolu bir disk bulunur. Bu diskler, vücudunuz hareket halindeyken omurganızı hasarlardan koruyan küçük amortisörler gibidir. Yeterince su içmediğinizde, bu disklerin yapısı zayıflar. Bu da amortisör özelliğini azaltarak omurgayı zedelenmelere açık hale getirir. Sırt ve bel ağrılarınızın bir sebebi de yetersiz su tüketimi olabilir.

7. Sigaradan Uzak Durun

Sigara denilince akla genellikle akciğer ve kalp hastalıkları gelir. Ancak, sigara dumanında bulunan 4.000’den fazla kimyasal madde, daha birçok hastalığa da zemin hazırlar. Bunlardan biri de omurga rahatsızlıklarıdır. Sigara kullanımı da tıpkı susuzluk gibi omurlar arasındaki disklere zarar verir. Sigaradaki bu kimyasallar disklere giden kan akışını azaltıp disklerin beslenmesini bozar. Beslenmesi bozulan diskler nedeniyle de omurganız rahatsızlıklara açık hale gelir.

8. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme de omurga sağlığınız için olmazsa olmazlardan. Öğünlerinizde besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Araştırmalar gösteriyor ki fazladan aldığınız her 10 kilo omurga sağlığınızın bozulma riskini arttırıyor. Bu nedenle, beslenmenizi egzersiz ile destekleyerek ideal kilonuza kavuşmalısınız.

9. Düzenli Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak çok önemlidir. Spor yapmaya vakit ayıramıyorsanız bile yapabileceğiniz birkaç kolay şey var. Her sabah uyandığınızda; ellerinizi ayak parmaklarınıza uzatarak, gövdenizi sağa ve sola eğerek, ellerinizi tavana doğru uzatarak bel ve sırt kaslarınızı esnetme hareketleri yapabilirsiniz. Bunları sadece 3 dakika boyunca yapmanız bile güne zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, yürüyüş yapmanın da omurganızın ideal dengesinde ve dik halde olmasına katkıda bulunduğunu unutmayın.

10. Stresten Uzak Durun

omurga sağlığınızı korumak için 10 bilgi.

Omurga sağlığınızı korumak için 10 bilgi listemizin son maddesinde, vücuda birçok olumsuz etkisi bulunan stres var. Strese girdiğinizde önce boyun kaslarınız gerilir. Bu gerilme sonucunda boyun omurganız düzleşir, omzunuza ve sırtınıza giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskıyla birlikte sırtınızdaki kaslar da gerilir. Sırt ağrısı yaşama riskinizi azaltmak için mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!