Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

4 dk okuma süresi


9
15 Paylaşım, 9 puan

Soğuk günlerde içimizi ısıtmak ya da sıcak günlerde ferahlamak için tercih ettiğimiz ilk şey içecektir. Tabi ki damak tatları her ülkede farklılık gösterebilir. Eğer farklı tatlar denemeyi seviyorsanız bu başlık tam da size göre. Bazıları ülkemizde de bulunan hatta evde bile yapabileceğiniz, seyahat etmeyi seviyorsanız gidip yerinde tadabileceğiniz geleneksel içecekleri sizin için listeledik. İşte, ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken geleneksel içecekler…

1. Ginger Ale

Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

Kanada’nın ünlü içeceği olan Ginger Ale, baharatlı ve zencefilli bir gazozdur. Ülkemizde zencefilli gazoz olarak satılmakta olan ve içinde alkol bulunmayan bu gazoz, Kanada’nın geleneksel içeceği olarak kabul edilmektedir. İçerisinde limon, zencefil, şeker ve maden suyu bulunan bu içecek, Kanada’da oldukça fazla tüketilmektedir. İlk üretildiğinde alkol kullanmayan konuklara ikram edilen bir içecek olsa da, günümüzde herkesin tükettiği bir içecek halini almıştır. Kanada’nın zencefilli gazozu, ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken geleneksel içecekler arasındadır.

2. Fernet Branca

İtalya’nın yöresel içeceği Fernet Branca, 40 çeşit ot ve baharattan yapılır. Sağlığa yararlı bir içki olarak tanıtılan Fernet Branca, İtalya ve Arjantin’de yoğun olarak üretilmekte ve tüketilmektedir. %39 Alkol oranı bulunan bu içki, sindirime yardımcı olması ile bilinir ve içimi sert olduğu için kola ile karıştırılarak tüketilir. Bir ilaç görevi gördüğü iddia edilen bu içki, çok acı ve baharatlı olmasından dolayı herkesin severek içebileceği bir içki değildir.Yine de İtalyan içeceği Fernet Branca, mutlaka denemeniz gereken geleneksel bir içecektir.

3. Uzo

Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

Yunan Rakısı olarak bilinen bu alkollü içecek, içerisinde %38-%50 arası değişen alkol oranı bulundurur. İçerisinde anason, nane, kişniş, narenciye çiçeği, fındık, zencefil ve başka bitkiler de bulunduran Uzo’da baskın olarak bir nane tadı vardır. Uzo, yanında soğuk su ve çeşitli mezeler ile tüketilir. 2006 yılında Yunanistan’ın ulusal içkisi olduğu tescillenen Uzo, anasonun etkisinden dolayı beyaz renktedir. Yoğun nane aromalı olan bu içki, Yunanistan’da yaz ayları gelince tavernalarda sıkça tüketilir. Uzo, ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken geleneksel içecekler arasındadır.

4. Glühwein

Almanya’nın yöresel sıcak şarabı olan Glühwein, çoğunlukla soğuk kış aylarında tüketilen baharatlı bir sıcak şaraptır. Genellikle kırmızı şarapla yapılır ve içine tarçın çubuğu, karanfil, vanilya gibi aromalar eklenir. Glühwein, shot olarak içilen bir içecektir. Özellikle noel zamanında ve açık hava festivallerinde Almanya’da fazlasıyla tüketilen Glühwein, Almanya’dan sonra en çok Avusturya, İsviçre ve Çekya’da tüketilmektedir. Sıcak şarap anlamına gelen bu içecek, kesinlikle denemeniz gereken geleneksel içecekler arasındadır.

5. Terremoto

Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca ‘deprem’ anlamına gelen Terremoto, sert ve alkol oranı yüksek alkollü bir içecektir. Adını deprem etkisi yaratmasından ve Şili’nin deprem ülkesi olmasından almıştır. Şili’nin geleneksel içkisi Terremoto, Santiago’da keşfedilmiştir. Terremoto’nun içinde fernet, beyaz şarap, pisco, konyak, rom, tatlı şurup ve ananaslı dondurma bulunur. Haritadaki dik konumu ve festivalleriyle ünlü Güney Amerika ülkesi olan Şili’ye yolunuz düşerse geleneksel içeceği olan Terremoto’yu tatmayı unutmamalısınız.

6. Caipirinha

İçerisinde misket limonu, kırılmış buz ve esmer şeker bulunan alkollü bir Brezilya içeceğidir. İçinde kırık buzla birlikte tüketilen Caipirinha, Güney Amerika’da oldukça çok tüketilir. Brezilya Portekizce’sinde küçük köylü kızı anlamına gelen Caipirinha, tatlı ve ferahlatan bir içkidir ve ferahlatma özelliğinden dolayı genellikle yaz aylarında tüketilir. Brezilya dışında ülkelerde üretilse de tadının aynı olmadığı ve kesinlikle Brezilya’da içilmesi gerektiği söylenir. Caipirinha’da ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken geleneksel içecekler arasındadır.

7. Guarana Antarctica

Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

Başta Brezilya olmak üzere pek çok ülkede bulunmaktadır. Sıcak bir iklime sahip olduğu için ferahlatan içkiler üreten Brezilya, Guarana’nın ana vatanıdır. İçerisinde Amazon Ormanlarında yetişen Guarana meyvesi bulunduran bu gazlı içecek Portekiz, Brezilya, Arjantin ve Japonya olmak üzere dört ülkede üretilir. Yaygın ve sevilen bir içecek olan Guarana Antarctica’nın beslenmesine ve sağlığına dikkat edenler için düşük kalorili çeşitleri de bulunur. Ülkemizde internet üzerinden satışı yapılan bu geleneksel içecek mutlaka denemeniz gereken içecekler arasındadır.

8. Bubble Tea

Türkçe’si baloncuklu çay veya inci çayı olan bu içeceğin ana vatanı Tayvan’dır. Bir çay türü olan Bubble Tea, sütlü ve sütsüz olarak iki çeşitte tüketilir. İlk olarak 1986 yılında üretilen bu içecek genellikle Asya kıtasında fazla tüketilmektedir. Süt ve çay karışımının içine Tapioka incileri denen parçacıklar konulur ve servis edilir. Soğuk olarak içilen bu içecek için hazır makineler bulunmaktadır. Tayvan dışında Amerika, Singapur gibi ülkelerde de üretilen bu geleneksel içecek mutlaka denemenizi tavsiye ettiğimiz geleneksel içeceklerdendir.

9. Pisco Sour

Peru’nun geleneksel içeceği olan Pisco Sour alkollü bir kokteyldir. İsmi ana maddesi olan piscodan gelmektedir. Ekşi bir tada sahip olan Pisco Sour, 18.Yüzyıldan beri bilinen bir içkidir. Kokteyl uzmanları tarafından Güney Amerika klasiği denilen bu içecek, Şili ve Peru arasında sahiplik tartışmalarına sebep olmuştur. İki ülkenin de milli içeceği olarak adlandırdığı bu yöresel içeceğin patenti uzun uğraşlar sonucu Peru tarafından alınmıştır. Pisco Sour, ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken geleneksel içecekler arasındadır.

10. Inca Kola

Ölmeden Önce Mutlaka Denemeniz Gereken Geleneksel İçecekler

1935 yılında Peru’da yapılmış olan bir meşrubat çeşididir. Tatlı ve meyveli bir tadı olan bu içecek aynı zamanda asitli ve limonludur. Dünya çapında ünlü olan bu içecek çoğu ülkede bulunmaktadır. Bir başka adı da ‘Altın Kola’ olan bu meşrubat, sağlığına ve formuna dikkat edenler için Diet Inca Kola adıyla başka bir çeşitte de üretilmektedir. Tüketimi ülkeden ülkeye farklılık gösteren Inca Kola, Amerika’da krem soda ve sakız ile tüketilmektedir. Peru’nun geleneksel içeceği olan Inca Kola, mutlaka tatmanız gereken geleneksel içecekler arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!