Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

5 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Kitap okumak bir tutkudur ve herkes kendi ruhuna hitap eden tarzda kitaplara yönelir. Kimisi polisiye veya tarihi severken kimisi de duygu yüklü romantik kitapları tercih eder. Aşk, edebiyatın en önemli temalarından birisidir. Bu yüzden yıllar boyu birçok kitaba konu olurken diğer komedi, fantastik gibi türlerin yanında da yer aldığı olmuştur. Aşk kitaplarını çok seven ve okumaktan büyük bir keyif alanlar, okurken hem hüzünlenen hem duygulanan okurlar için aşkı bulabileceğiniz en önemli eserleri sizin için hazırladık. Okuyanları romantizme doyuracak türde derlediğimiz aşk romanlarından kısa bilgilerle, en iyi 10 aşk kitabı listemiz sizlerle.

1. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

Karmakarışık bir kurguya sahip olan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu kitabında yazar farklı kitaplardan bahsetmektedir. Kitabın başrollerini erkek okur ve kadın okur olarak paylaşmaktadır. Kadın karakterin adı Ludmilla olarak verilmiştir. Erkek okur yeni çıkan kitabı okumaya başlar fakat otuz sayfa sonra farklı bir kitaptan bahsedildiğini anlayarak baskı hatasının olabileceğini düşünür. Kitapçıya bu konu nedeniyle gittiğinde ise kadın okur ile karşılaşır ve ilk görüşte aşık olur. Kadın okur ile beraber baskı hatası olan kitapların peşine düşerler. Bu kitapların bu şekilde olma nedeni ise çevirmen Ermes Marana yüzündendir. Kadın okurun eski bir ev arkadaşıdır ve onun bu kadar kitaplara bağlı olmasından nefret ettiği için böyle kitaplar basılmasını sağlamaktadır. Kitabın son sayfalarına doğru ise işler iyice karışır.

2. Kırmızı ve Siyah

Dünya aşk edebiyatının en önemli klasiklerinden birisi olan ‘Kırmızı ve Siyah’ romanının yazarı Stendhal’dır. Kitabın konusu gazetede çıkan bir yargılama haberinden alınmıştır. Julien Sorel ile Madame de Renal’in aşkı, okuyanları romantizme doyuracak en iyi 10 aşk kitabı listesine girecek güzel bir örnektir. Kereste fabrikası sahibinin oğlu olan Julien Sorel, hırlı bir adamdır. Mösyö Renal’in evinde öğretmen olarak çalışmaktadır. Bu sırada ev sahibesi Madam de Renal ile aşk yaşamaktadır. Kentte yayılan söylentilerden sonra kilisede çalışmaya gider ve ardından Marki’nin kız Mathilde, Julien’e aşık olur. Mathilde’nin hamile kalması ile başlanan düğün hazırlıkları sonrasında olaylar gelişir.

3. Kolera Günlerinde Aşk

Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

Kolera Günlerinde Aşk kitabı, 20. yüzyılın başlarında iki erkek ve bir kadının arasında geçen bir aşk üçgenini konu almaktadır. Birbirini seven iki gencin arasına giren engelleri ve aşkın imkansızlığını anlatmaktadır. Gabriel García Márquez’in yazmış olduğu bu romanda aşkı, bulaşıcı bir hastalık olan kolera ile benzeştirmektedir. Aşk, kolera ile boy ölçüşecek kadar tehlikeli bir hastalıktır fakat acı içinde beklenen günlerin ardından mutlu bir sona ulaşabilmektedir. Bu aşk, koleranın ortalığı kasıp kavurarak toplu ölümlere neden olduğu o yıllarda geçen bir aşktır. 53 yıl, 7 ay, 11 gün süren bu bağımlılık halindeki romantizm dolu aşk, yaşlılıklarına dek sürmektedir.

4. Eleanor & Park

Eleanor & Park, iki uyumsuz insan arasında geçen sıra dışı bir aşk hikayesidir. Kitap, 1980’li yıllarda, Eleanor ve ailesinin yeni bir yere taşınmalarıyla başlamaktadır. Eleanor, okulun ilk günü bindiği okul servisinde kızıl saçları ve tuhaf giysileri yüzünden kimse ona yermek istemez. Park ise herkes gibi olmayarak yanındaki koltuğa oturmasına izin verir fakat yine de bir an önce okula giderek tuhaf kızdan kurtulmak istemektedir. Bir süre sonra bu ikili arasındaki buzlar erimeye başlar ve beraber kitap okuma zevkleri onları bir araya getirir. Daha sonra iletişimleri ve aralarındaki bağ gelişerek güçlenir. Ancak Eleanor’un hayatı bu bağlanmayı sürdürebilecek bir hayat değildir.

5. Defter

Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

Henüz 20 yaşında bile olmayan iki genç ve onların iki farklı dünyası, bir yaz günü karşılaşır. İlk bakışta aşık olan ikili tüm tatili birlikte geçirirler fakat trajik bir şekilde ayrılmak zorunda kalırlar. Daha sonra II. Dünya Savaşı’ndan yeni dönen Noah Calhoun, eski bir çiftliği ihtişamına kavuşturmak için çalışmalara başlar. Fakat 14 yıl önce tanıştığı ve eşi benzeri olmayan bir şekilde sevdiği o güzel kızı unutamamaktadır. Bir gün o genç ve güzel kız Noah’ı görmek için tekrar kasabaya gelmiştir. Okuyucuyu derinden etkileyen bir kitap olan Defter, sonsuza kadar kalplerde hissedilebilecek mucizelerle ve duygularla dolu bir hikayedir.

6. Yüreğim Seni Çok Sevdi

Romantik ve aşk kitapları konusunda adını duyurmuş olan Canan Tan, Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabını 2007 yılında yayınlamıştır. Herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği öğeler içeren kitap, hemen hemen her yaşta kitlenin okuyabileceği türde bir kitaptır. Aslı, işletme bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisidir. Onunla aynı üniversiteden olan Murat ile tanışır. Murat zengin bir aileden geldiği için, Aslı başlarda ondan uzak durmayı tercih eder fakat Murat onun kalbini kazanmayı başarır. İkili arasındaki ilişki hızla ilerlerken Murat, Aslı’yı ailesi ile tanıştırır. Murat’ın ailesi Aslı’yı gelinleri olarak kabul etmezler. Bu vesileyle de Aslı, eğitimi için Amerika’ya gider.

7. Dudaktan Kalbe

Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

Dudaktan Kalbe kitabı 1925 yılında yayınlanmıştır. Reşat Nuri Güntekin, hüzün dolu olan bu aşk hikayesini okuyucuyla buluşturmuştur. Akıcı bir anlatıma sahip olan kitabı hangi yaşta olursanız olun, okumakta fayda vardır. Okuyanları romantizme doyuracak olan Dudaktan Kalbe kitabı, bilinen en iyi aşk kitapları arasından listenin ilk 10 kitabı arasındadır. Hüseyin Kenan karakteri dayısı tarafından oldukça disiplinli bir şekilde büyütülmüştür. Zor bir çocukluk döneminden sonra Avrupa’ya müzik eğitimi için gider. Kitabın diğer kahramanı Lamia ise, Kenan’ı görmeden kemanının sesine aşık olur. Bu genç kız ile Kenan arasında imkansız bir aşk başlar.

8. Cemile

Dünyaca ünlü olan Cengiz Aytmatov’un yazmış olduğu Cemile, 1958 yılında yayınlanmıştır. Kimi eleştirmenlere göre yazarın en güzel aşk romanıdır. Kitap, birbirine aşık iki gencin hikayesini üçüncü bir göz ile anlatmaktadır. Cemile çok güzel bir genç kızdır ve durumu iyi bir aileye gelin gitmiştir ancak kocası Sadık, kısa bir süre sonra savaş nedeniyle cepheye gitmek zorunda kalmıştır. Cemile ise evde Sadık’ın en küçük kardeşi ve kayınvalidesi ile birlikte kalmıştır. İşte hikaye Sadık’ın küçük kardeşinin gözünden anlatılmaktadır. Cemile ve küçük kardeş savaş alanına erzak taşıma işini beraber yaparlar. Bu sırada savaştan yaralı dönmüş olan Daniyar da onlara yardım eder.

9. Gözyaşlarımız

Gözyaşlarımız kitabı; yakasını bir türlü geçmişten kurtaramayan ünlü bir yazar olan Öykü karakteri, geçmişten çıkıp gelen büyükanne Piraye ve başarılı bir avukat olan Doruk’un yer aldığı bir hikayeyi anlatmaktadır. Acılarla geçen bir ömür ve kimseye anlatılamamış olan sırları barındırmaktadır. Öykü, küçük yaşta ailesini kaybettikten sonra babaannesi Piraye’nin yanında kalır. 18 yaşını doldurur doldurmaz arkasına bile bakmadan gider. Yazarlık yaparken son kitabının çıkmasına yakın bir dönemde babaannesinin ölüm haberini avukat Doruk’tan alır. Doruk, Piraye Hanım’ın son isteğini yerine getirmek için Öykü’yü aramıştır. Öykü ile Doruk anlaşamazlarken açıklanan vasiyet ile olaylar bambaşka bir hal alır.

10. Bir Kadının Penceresinden

Okuyanları Romantizme Doyuracak En İyi 10 Aşk Kitabı

Türk şiirinin büyük ustalarından olan Oktay Rıfat, soluk soluğa okutan bir romanlaştırma ustalığıyla yazılmıştır. Bu ilk romanında, ünlü ozan, tadına doyulmaz Türkçesiyle okuyanları romantizme doyuracak olan en iyi 10 aşk kitabı arasına girmektedir. 12 Mart sonrasının gerilimli havasında evliliğini sürdüren ve çocuklarını büyüten bir kadının genç bir devrimciyle aşkını anlatmaktadır. Filiz karakteri 28 yaşında fakir bir aileden gelen eğitimsiz bir kadındır. Kocası Bedri ise gazetecidir ve Filiz onun başka kızlarla gönül ilişkileri olduğunu bilmesine rağmen aldırmamaktadır. Romanın konusu olan yasak aşk ise üniversite öğrencisi ve devrimci Selim ile Filiz arasında yaşanmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
29
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!