Okunduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

6 dk okuma süresi


4
18 Paylaşım, 4 puan

Şehir efsaneleri, kulaktan kulağa yayılan kaynağı bilinmeyen ve doğruluğundan şüphe duyulan efsaneleşmiş hikâyelerdir. Şehir hikâyeleri her zaman şehirlerle bağdaşmak zorunda değildir, geleneksel kökenli folklorik hikâyeler olduğu için şehir efsaneleri ismini alırlar. Soğuk kış gecelerinin veya yazın şenlikli kamp ateşlerinin vazgeçilmez konularından biri olan şehir efsaneleri dinleyenleri korkunç bir yolculuğa sürükler. Komplo teorileriyle de zaman zaman bağdaşan bu hikâyeler yaşadığımız toplumun bizlere bıraktığı küçük miraslardan biridir de aslında. Biz de dergiCE ekibi olarak okunduğunda tüylerinizi ürpertecek en korkunç şehir efsaneleri derlediğimiz bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Tutankamun Efsanesi

Okunduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

Okunduğunda tüylerinizi ürpertecek en korkunç şehir efsaneleri listemizin başında, hemen hemen herkesin bildiği Tutankamun hikayesi yer alıyor. Mısır’ın son derece mistik yerlerinden biri olan Krallar Vadisi Tutankamun efsanesinin ortaya çıktığı yerlerden biridir. Efsaneye göre, 1327 yılında bir çocuk kral görkemli bir mezara gömülür. Daha sonra bu alanda araştırma yapan kâşifler mezarın birden açıldığını ve cesedin hiç bozulmamış olduğunu söylerler. Söylentilere göre, kralın mezarından çıkan bir yaratık kâşiflerden birinin evcil hayvanını ve kâşif yardımcısını öldürür. Daha sonraki yıllarda bu alanda kazı yapan ekipten 27 kişi intihar eder. Söylenenlere göre bu ölümlerin bitmesinin tek bir yolu vardır o da kazılardan alınan her bir parçanın yerine konmasıdır.

2. İnek Başı- Japon Şehir Efsanesi

Çoğu şehir efsanesi korkunçtur ama bu şehir efsanesinin sadece ismi bile Japonya’nın birçok yerinde insanları korkudan titretmeye yetiyor. Söylentilere göre, 1600’lü yıllarda ortaya çıkan inek başı diye adlandırılan bir kısa bir hikâye vardır. Bu hikâyeyi dinleyen veya okuyan herkes nöbet geçirip akli dengesini yitirmeye başlar. Hatta hikâyenin ortaya çıkıp delirmelerin başladığı yıllardan itibaren bu efsanenin yazılı olduğu tüm kopyalar yetkililer tarafından yakılmıştır. Bu yüzden hikâyenin detayları tam olarak bilinememektedir. Ancak söylentilere göre bir okul gezisinde bu hikâyeyi anlatmaya başlayan bir öğretmen, öğrencilerin anlatma dur çığlıklarına rağmen duramamış ve anlatmaya devam etmiştir. Bir nevi transa giren öğretmen, hikâyesini bitirdiğinde öğrencilerin kendinden geçtiğini ve bayıldığını görmüştür. Bu olayının ardından, okul gezisine çıkan öğrencilerin teker teker öldüğü bilinmektedir.

3. Dikilitaş Efsanesi

Okuduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

Bu efsane İstanbul- Beşiktaş’ta bulunan dikilitaşın öyküsüdür. Bu tarihi eser hakkında birçok söylenti vardır. Dikilitaşın I. Konstantin’in isteği üzerine Mısır’dan getirtildiği bilinmektedir. Konstantin bu taşı çok beğenir ve Bizans’a getirmek ister ancak taş bir türlü taşınamaz. Taşı getirmeye çalışan insanlar, esrarengiz bir şekilde hastalanır, gemiler bozulur. Söylentilere göre, bu taş Mısır firavunu III. Thutmosis’e aittir. Mısır’daki bir inanışa göre piramitler firavunların ölümden sonraki hayatta yaşayacakları evleri dikilitaşlarda firavunların kalplerini ve kudretlerini sembolize eder. Thutmosis tekrar dirildiğinde dikilitaşın üzerinde yazanları okuyup ruh ordusunu serbest bırakacaktır. Bu yüzden taşın Mısır’da kalması gerekmektedir. Dikilitaşı her kim taşımaya çalışırsa ruhları sonsuza kadar lanetlenecektir.

4. Yedi Kule Zindanları

Yedi Kule Zindanları 390 yılında imparator I. Theodosius tarafından inşa edilir. Devlet evraklarının saklandığı yerli yabancı esirlerin hapsedildiği bu yapı hakkında ortaya atılan en korkunç hikâyelerden biri bir pagan esir ile ilgili olandır. Efsaneye göre zindanlara hapsedilen esirlerden biri bir pagandır. Yetkililer tarafından casus sanılan bu esir akıl almaz işkencelere maruz kalmıştır. Git gide dozu artan işkencelerden dolayı zayıf vücudu dayanamaz ve anlaşılmaz dilde bir şeyler söyleyerek hayatını kaybeder. Pagan esirin cesedi umulmadık bir hızda eriyerek yok olur. Bu söylentileri duyanlar, pagan esirin aslında bir lanet okuduğunu, Mesih’in dünyaya geleceği güne kadar ruhlarının orada esir olacağını ve o gün geldiğinde işkence gören tüm ruhların serbest kalıp hesap soracağına rivayet ederler. Hatta bazı geceler Yedi Kule Zindanlarında işkence gören esirlerin çığlıkları hala duyulmaktadır.

5. Yarık Ağızlı Kadın

Okuduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

Japonya’da ortaya çıkan bir diğer şehir efsanelerinden biri de yarık ağızlı bir kadınla ilgili olan hikâyedir. Samuray’ın eşi olduğu söylenen bu kadının eşi tarafından aldatıldığı söylenir. Samuray’ın onu aldattığını öğrenen genç kadın kocasının ağzını kulaklarına kadar keser ve asla ölememesi için ona bir lanet okur. Söylentilere göre kendine olan güveni azalan bu kadının ruhu hala insanların arasında dolaşır. Ağzında bir maskeyle dolaşan kadın, yoldan geçenlere güzel olup olmadığını sorar ve eğer hayır cevabı alırsa karşısındaki kişiyi öldürür. Güzel olduğunu söyleyenler de genç kadınla aynı kaderi paylaşıp ağızları bir makasla kulaklarına kadar kesilir. Japonca Kuchisake (Ağzıkesik) Onna (Kadın) diye hitap edilen bu kadın, çocukların gece dışarı çıkmaması için ortaya atıldığı iddia edilen bu söylentiden ibaret olduğu düşünülse bile dinleyenleri ürkütmeye yetiyor.

6. Yunan Askeri

Bir diğer ürkütücü şehir efsanesi de Yunanistan’dan geliyor. Çok fazla bilinmese de aslında hem ürkütücü hem de duygusal yönleri olan bu efsane 2. Dünya savaşı zamanında geçiyor. Söylentilere göre, 2 dünya savaşı sırasında cephede savaşan bir asker, siyasi görüşü farklı olan bir grup insan tarafından linç edilerek katledildi. Olaylarla hiçbir alakası olmayan ve emir komuta zincirinin bir parçası olan bu asker memleketinde bıraktığı nişanlısına kavuşamadan ölür. Yarım bırakılan hayatıyla bir türlü huzura kavuşamayan ruhunun bugün hala insanların arasında dolaştığı iddia edilmektedir. Anlatılanlara göre nişanlısına dönemeden öldürülen bu askerin hayaleti öldürüldüğü yere yakın yerlerde dolanıp güzel kadınları baştan çıkarıyor ve onları kandırıyor. İntikamını böyle aldığı söylenen askerin hikayesi bugün Yunanistan’da hala konuşulan bir efsanedir.

7. Kanlı Mary

Okuduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

1960 yılların en çok bilinen ve en korkunç efsanelerinden biri hiç kuşkusuz kanlı Mary efsanesidir. Tam olarak yeri bilinmemekle birlikte 1960’lı yıllarda ortaya çıktığı düşünülen ancak çok daha eski olduğu iddia edilir. Mary kalbinden rahatsız bir genç kızdır. Ancak yaşadığı dönemin tıbbi imkânları Mary’nin kalp sorununu anlamaya yetmez ve günün birinde genç kadının kalbi durur. Öldü sanılan genç kız bir törenle gömülür ama öldüğüne inanmayan babası kızın koluna bir ip ipin ucuna da bir çan bağlar. Gömüldükten kısa bir süre süre sonra çandan sesler gelmeye başlar. Mezarı açan ailesi genç kadının tabutunun tırnaklarıyla kazındığını ve Mary’nin oradan çıkmaya çalışırken havasızlıktan öldüğünü anlar. Bunun üzerine ruhunun lanetlendiğini söylenir. Bugün sadece mum ışığıyla ışıklandırılmış bir odada ayna karşısına geçip üç kere Kanlı Mary derseniz, Mary’nin o gece gelip sizi öldüreceğine rivayet edilir.

8. Gelinkaya Efsanesi

Ordu’nun Mesudiye ilçesine giderken yol üzerinde insan şeklinde duruşuyla dikkat çeken kayalar görünür. Bu kayalarla ilgili birçok halk efsanesi dilden dile söylenir. Bunlardan en çok bilineni gelin kayası efsanesidir. Söylentilere göre, güzeller güzeli bir genç kız istemediği bir adamla zorla evlendirilmek istenir. Aslında başka birine âşık olan kız anne babasına karşı gelemez. Başka birine âşık olduğunu söyleme cesareti de gösteremez. Düğün hazırlıkları başlar kızın çeyizi kısa zamanda tamamlanır ve oğlanın evine doğru bir gelin konvoyu yola çıkar. Tanımadığı sevmediği bir adamla evlendirilmek üzere olan iyi kalpli genç kız konvoyda at üzerinde giderken içten bir şekilde Tanrı’ya yakarır: “Allah’ım beni ya taş et dondur ya da burada öldür, istemediğim bir adamın eline düşürme” Genç kızın duası birden kabul olur ve düğün alayı at üzerinde taşa dönüşür.

9. Balıklı Göl Efsanesi

Şanlıurfa’da şehrin merkezindeki balıklı gölün balıklarının asla yenmediğine dair bir efsane vardır. Efsaneye göre üç büyük dine inananların bile peygamberliğini kabul ettiği Hz. İbrahim yaşadığı dönemde halka zulümleriyle çok çektiren Nemrut ile aralarında büyük bir anlaşmazlık olur. Bu anlaşmazlıklar büyük kavgalara dönüşür ve Nemrut Hz. İbrahim’i mancınık yardımıyla tepenin dibinde yanan ateşe fırlatır. Ancak inanılmaz bir olay olur. İbrahim’in düştüğü yerdeki ateş göle, İbrahim’i yakan odunlar ise balığa dönüşür. İbrahim’in yandığı yerde oluşan bu göle “Halil-ür Rahman” gölü denir. Şanlıurfa’da hala devam eden inanışa göre balıklı göl ruhani bir göldür ve içindeki balıklar yenmez. Hatta bu söylentilere inanmayıp balık tutup yiyen birinin de öldüğü söylenmektedir.

10. Kız Kumu Efsanesi

Okuduğunda Tüylerinizi Ürpertecek En Korkunç Şehir Efsaneleri

Okunduğunda tüylerinizi ürpertecek en korkunç şehir efsaneleri listemizin sonuncusu Marmaris’e bağlı bir tatil köyü olan Orhaniye’de geçiyor. Efsaneye göre Bybassios Kralı’nın kızı bir balıkçıya âşık olur. Geceleri gizlice sahile inen prenses bir işaret kandili yakarak balıkçıya haber gönderir. Bunu gören balıkçı sandalıyla prensese gelir. Bir süre sonra kızının bir balıkçıya âşık olduğunu öğrenen kral, balıkçıyı öldürmek ister. Kral askerlerine balıkçının tuzağa düşürülüp öldürülmesi emrini verir. Bunu öğrenen prenses askerlerin elinden kurtulup denize doğru koşmaya başlar. Attığı her adımda deniz kuma dönüşür. Askerlerden biri balıkçıyı vurmak için okunu attığında ok prensese gelir. Balıkçı kızı sandalına alır ikisi birlikte sonsuza dek ortadan kaybolur. Söylentiler kumsalın bu yüzden kızıl olduğu aslında bunların kum değil genç kızın kanı olduğunu iddia ederler. Bu kumsalda yürüyüp dilek tutanların dileklerini kabul olduğuna dair bir söylenti de mevcuttur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
53
Beğen
Mutlu Mutlu
35
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
33
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
17
Üzgün
Olamaz Olamaz
41
Olamaz
Kızgın Kızgın
35
Kızgın
Komik Komik
26
Komik
İlginç İlginç
140
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!