Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

4 dk okuma süresi


3
19 Paylaşım, 3 puan

İçinde yaşadığımız evren 4.54 milyar yaşında! Dünya oluştuğu günden bugüne birçok canlı ve kültür geldi geçti. Birçoğuna hâkimiz. Ancak üzerinde yaşadığımız evren hakkında bilmediğimiz pek çok bilgi de mevcut. Bitkiler dünyasından hayvanlara, ülkelerden farklı kültürlere birçok ilginç bilgi duyanları hayrete düşürüyor. Okuduğunuzda yok artık bu kadar da olmaz diyeceğiniz bilgileri öğrendiğinizde siz de en az bizim kadar şaşıracaksınız. dergiCE ekibi olarak bilim insanlarının dahi açıklayamadığı okuduğunuzda şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacağınız ilginç bilgiler listesini sizler için derledik. Eminiz ki okullarda asla öğrenemeyeceğiniz arkadaş ortamınızda kendinizi gösterebil-ceğiniz ilginç bilgileri bu listede bulacaksınız. Keyifli okumalar!

1. Norveç’te Ölmek Yasak!

Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

Okuduğunuzda şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacağınız ilginç bilgiler listemizin başında Longyearbyen kasabası yer alıyor. Norveç’in Longyearbyen kasabasında ölmek yasak. Kasabada yaşarken ölümcül bir hastalığa yakalanırsanız sizi aniden kasabadan çıkartacaklarını bilmelisiniz. 1917 yılında kasabada bir salgın hastalık çıkmış. Longyearbyen kasabası çok soğuk olduğu için de cesetler deformasyona uğramadığından dolayı salgın hastalığın yayılması kolaylaşmış. Bu yüzden yetkililer kasabaya yeni defin işlemini yasaklamışlar!

2. Soğuk Bir Odada Uyumak

Beynimiz gece uykuya dalmadan önce kendine göre bir ısı ayarı yapıyor, vücudumuzun enerjisini minimumda kullanılıyor. Vücut bu sıcaklığa inemezse veya çıkamazsa uykuya dalamıyor ya da uykunun ilk evresinde uyanıyor. Eğer sürekli kabus görerek uyanıyorsanız odanızın ısısını muhakkak kontrol ediniz! Her ne kadar soğuk bir oda da uyumanın uyku kalitenizi artıracağı söyleniyorsa da odanın ısının 15-20 derecenin altına düşmemesinde fayda var. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre soğuk odada uyumak kabus görme riskini artırıyor. En iyisi dikkatli baştan olmakta fayda var.

3. Alkollüyken Kahve İçmeyin!

Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

Alkollüyken içilen kahvenin insanı kendine getireceği düşünülür. Ancak yapılan araştırmalara göre alkollüyken içilen kahve aslında alkolün etkisini daha çok arttırıyor! Alkol alındıktan sonra bir buçuk saat içinde kişi kendini daha çok uyarılmış ve ayık hisseder. Ancak onu takip eden üç saat içinde uyku artar. Bu zaman diliminde kafein, alkollü kişiye ters etki eder. Yorgunluğunuzu iki kat daha arttırarak tetikler. Aşırı alkol ise vücudunuzdaki su ve şeker oranının düşmesine sebep olur, midenizi etkiler ve uyku düzeninizi bozar.

4. Lichtenberg Figürü

Eğer olur da yıldırım çarpmasından sağ kurtulursanız vücudunuzda ağaçlara benzer muhteşem şekiller oluşuyor. Bunlara yıldırım çiçekleri de deniliyor! 1777 yılında alman bir fizikçi olan Georg Lichtenberg’un yaptığı araştırmalarda yıldırımın içinde bulunan elektrik yükünün kişilerde bazı izler bıraktığını gördü. Elektrik alanının gerçek doğasını yansıtan bu figürler bir yüzey veya izolasyon maddesinin üzerinde dallara benzer şekiller oluşturuyor.

5. Bir Bulut Ortalama 100 Fil Ağırlığındadır!

Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

Evet evet yanlış duymadınız! Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz o yumuşacık şekilli bulutlar fil kadar ağır! Ortalama bir kümülüs bulutunun ağırlığı 100 filin ağırlığı ile aynı. Yağmur ve fırtına yüklü bir bulutun ağırlığı ise 200 bin fil ağırlığında olabiliyor. Tabii ki bu bulutları bir kasırga bulutuyla karşılaştıramayız bile. Kasırga bulutlarının ağırlığı ise 40 milyon fil ağırlığında olabiliyor. Bu da yeryüzünde yaşayan fillerin tamamının yaklaşık 26 katı kadar ediyor.

6. Beynimiz Bir Buzdolabından Daha Az Enerji Üretir

Beynimizde milyarlarca farklı nöron, birbirleri arasında iletişim halindedir. Bu durum beynimizde bir zihinsel alan oluşmasını sağlar. Eğer bir insan beyninin yaptığı işi, şu andaki bir bilgisayarla yapmaya kalksaydık; neredeyse İstanbul için gerekli olan enerji miktarı kadar enerjiye gerek duyulacaktı. Ancak nasıl oluyorsa, beynimiz uyku halindeyken bile buzdolabınızdaki ampulün ürettiği enerjiden daha az enerji tüketiyor. Beyin sadece 12 wattlık bir enerji kullanıyor. Bu da iki tane muz yendiğinde oluşan enerjiyle hemen hemen aynı! Beyin normal bir zamanda ise vücut enerjisinin %17’sini kullanıyor. Bu enerji beynimizin bakım ve onarımına harcanıyor! Yoğun ve dikkatli bir iş üzerinde çalıştığımızda ise beynimiz de bir o kadar az birimde enerji harcıyor.

7. Jetlag Hafızaya Zarar Verebilir!

Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

Uzun süre uçak yolculukları yaptığınızda üzerinizde oluşan etkiye jet lag denir. Sürekli uzun seyahatler yapan bir kişi, vücudunun zaman dilimine ayak uyduramadığı için uzun süreli yorulmalar meydana gelir. Bu uzun seyahatler sadece sinirinizi bozmakla kalmaz aynı zamanda beyninize de hasar verebilir. Uzun yolculuklar sırasında salgılanan stres hormonu beynin kimyasal dengesini bozarak hafızanın güçsüzleşmesine sebep olabiliyor. Jet lag etkisinden kurtulmak içinse uçuş öncesinden ve uçuş gününüzde alkol almayın ve kendinizi fazla yormayın. Ayrıca güneş ışığının olduğu saatlerde uyanık olmanız, jet lag etkisini azaltmaya yardımcı olur.

8. Moğol Hükümdarı Cengiz Han

Gerçek ismi Timuçin olan Moğol hükümdarı Cengiz Han yaşadığı dönemde gaddarlığı ile bilinen bir hükümdardır. Cengiz Han’ın gazabına uğramayan yok diyebiliriz. Cengiz Han hükümdarlığındaki Moğol ordusu çok acımasızdı. Hükümdar olduğu dönemde 40 milyon insanı öldürme emrini veren Cengiz Han o dönemin dünya nüfusunun %11 ini katletmiştir. Bugün aynı orana ulaşmak için 700 milyon insanı öldürmeniz gerekiyor! Hükümdarlığı 25 yıl süren Cengiz Han bu süreçte toplam dokuz savaşa katıldığı biliniyor.

9. Everest’in Cesetleri

Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest’in zirvesi yaklaşık 8 bin 848 metre. Tarihte birçok kez dağcılar tarafından aşılmaya çalışılan dağ, bir çok dağcının da mezarı olmuştur. İstatistiklere bakacak olursak Everest’e tırmanmaya çalışan her 10 dağcıdan birinin öldüğünü söyleyebiliriz. Dağ çok yüksek ve soğuk olduğu için de ölen dağcıların cesetleri dağda kalıyor! Everest dağında kimlikleri belirlenemeyen üç yüzün üzerinde ceset olduğu söyleniyor. Ölenlerin bir çoğu ise kafa travmasına maruz kalmış ya da oksijen destekleri bittiği için hayatlarını kaybetmişler.

10. Balın Raf Ömrü Yoktur!

Okuduğunuzda Şaşkınlıktan Küçük Dilinizi Yutacağınız İlginç Bilgiler

Okuduğunuzda şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacağınız ilginç bilgiler listemizin sonunda bal yer alıyor. Evet yanlış duymadınız! Balın raf ömrü bulunmuyor. 300 yıllık bir bal bile yenebilir. Bunun sebebi ise balın asitik özelliğinden dolayı içerisinde bakteri yaşayamaması ve içerisinde su bulunmaması! Mısır mezarlarında araştırma yapan bir grup arkeolog mezarların içinde kapakları açılmamış bal kavanozları bulmuş. Ballar hiç bozulmadan binlerce yıldır mezarların içinde muhafaza edilmiş. Binlerce yıl önce üretilen bir bala kaşığınızı daldırıp afiyetle yiyebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!