Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

4 dk okuma süresi


118
13 Paylaşım, 118 puan

Her ülke, bünyesinde bulundurduğu yerlisi ve yabancısıyla kendisine has bir karakter oluşturur. Oluşan bu karakter, ülkedeki insanların, inanışlarının hatta ekonomik durumunun bile yansıması olabilir. Bu yansımalar bazen eğlenceli, bazen korkutucu, bazen de ilgi çekici gelenekleri ortaya çıkarır. Biz de sizler için ülkeler arası bir yolculuğa çıktık ve duyunca şaşkınlıktan donakalacağınız en tuhaf gelenekler listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. Tibet Geleneği

Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

Her ülkenin selamlaşma şekli farklıdır. Kimi el sıkışmadan geçemezken kimi için de öne doğru eğilmek yeterlidir. Ancak bir ortak yön vardır ki selamlaşırken dil çıkarmak hoş karşılanmaz . Çin’in içinde bulunan Tibet’te ise bu durum diğer ülkelere göre biraz farklı Tibetliler kibar bir şekilde selam vermek için dilini dışarı çıkarmayı tercih ediyorlar. Bu durum Tibet halkının birbirine duyduğu saygının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle dil çıkarmadan selam veren insanlar kaba olarak nitelendiriliyor.

2. Laos Geleneği

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’ta yaşayan kadınlar, boyun ve bilek bölgelerini saklanması gereken bölgeler olarak kabul ediyorlar. Bu nedenle boyun ve bilek bölgelerine son derece önem gösteriyorlar. İnsanların görmesini engellemek için boyunlarını kaplayacak kadar halkalar takıyorlar. Üstelik halkalar küçük yaşta takılmaya başlıyor ve her yaş gününde bir yenisini daha ekleniyor. Bu halkalar her ne kadar bir doğum günü hediyesi olarak görülse de hayatı birçok yönden zorlaştırıyor.

3. Moritanya Geleneği

Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

Bütün dünya güzel olmak için zayıflamak peşinde koşarken Moritanya’da durum epey farklı. Çünkü Batı Afrika’da bulunan bu küçük ülke, güzellik normlarını alt üst ederek şişman olmayı birinci sıraya koyuyor. Yani ülkedeki tüm şişman kadınlar güzel, zayıf kadınlar çirkin olarak kabul ediliyor. Hatta zayıf kızlar sağlıksız, güçsüz olarak adlandırılıyor. Bu nedenle şişman olmak bir evlilik koşulu olarak sunuluyor. Moritanya halkına göre 60 kilonun altında olan bir kızın evlenmesi yasak.

4. Endonezya Geleneği

Endonezya’nın içinde yer alan Bali Adasında ilginç bir gelenek mevcut. Bu adada yaşayan insanlar, bebeklerin tanrı olarak doğduğuna inanırlar. Bu nedenle bebeklerini, altı ay boyunca yerle temas etmesini engellemek ve el üstünde tutmak adına hep kucakta taşıyorlar. Altı ayın sonunda tanrı olarak gördükleri bebeklerin dünyada kalmak istediklerine veya dünyalı olduklarına kanaat getiriyorlar. 6. ayını dolduran her bebek için ayak basma töreni düzenliyorlar. Bu törenle birlikte bebekler ilk kez yerle temas etmiş oluyor.

5. Madagaskar Geleneği

Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

Duyunca şaşkınlıktan donakalacağınız en tuhaf gelenekler listesinde Madagaskar da yerini alıyor. Bu ülkede ölüleri toprağa koyduktan sonra bir daha görmemek diye bir şey yok. Çünkü Madagaskar’da her 7 yılda bir Famadihana töreni düzenleniyor. Madagaskar halkı, bu tören için ölüleri topraktan çıkartıyor ve kıyafetler giydirerek süslüyor. Tören boyunca dans eden iskeletler törenin sonunda tekrardan toprağa gömülüyor. Madagaskar halkı bu gelenek sayesinde hem ölüleri gururlandırdıklarına hem de ölüler tarafından kutsallaştırıldıklarına inanıyor.

6. Japon Geleneği

Japonlar genellikle ürettikleri şeyler ile anılır. Oysaki onların da her ülke gibi kendine has ilginç mi ilginç gelenekleri vardır. Bu gelenekler inançları doğrultusunda oluşur. Örneğin Japonlar bebeklerin sesli bir şekilde ağlamasının kötü ruhları uzaklaştırdığına inanırlar. Bu nedenle her yıl “ağlayan suma” yani ağlayan bebek yarışması düzenlerler. Bu yarışmada iki bebek karşılıklı oturtulur. Hakemin “Nakatto” sözünü söylemesiyle birlikte yarış başlar. Ne ilginçtir ki ilk ağlayan bebek yarışı kazanan taraf olur.

7. Salapur Geleneği

Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

Hindistan’ın batısında yer alan Salapur bölgesi, inanmak istemeyeceğiniz bir geleneğe sahip. Burada yeni doğan bebekler aileleri tarafından yüksek bir tapınaktan aşağı atılıyor. 9 ile 11 aylık bu bebekler, aşağıda insanlar tarafından tutulan gergin bir çarşaf sayesinde kurtuluyor. Ancak her bebek bu kadar şanslı değil. Sırf bu gelenek yüzünden sakat kalan, travma geçiren hatta ölen çocuklar bile var. Atalarından süre gelen bu geleneğin sebebi ise, bebeklerin ömrünün daha uzun olacağına ve şansının artacağına inanmalarıdır.

8. Hindistan Geleneği

Hindistan birbirinden ilginç birçok geleneğe sahiptir. Bu geleneklerden biri de Drahoma geleneğidir. Drahoma başlık parası anlamına gelmektedir. İşin garip tarafı Hindistan’da başlık parası alışılagelmiş bir şekilde kız tarafına verilmez. Tam tersi olarak gelinin ailesi tarafından erkeğe verilir. Hem de verilen drahomanın yüksek olması her iki tarafı da sevindirir. Çünkü veriliş amacı erkeğin evleneceği kıza hürmet göstermesi ve maddi açıdan her imkanı sunabilmesidir.

9. Brezilya Geleneği

Brezilya’da erkek çocuk olmak hiç de kolay değil. Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan Satere Mawe halkı tarafından, erkek çocukları için kurşun karıncasından oluşan bir eldiven hazırlanıyor. Her erkek çocuğundan büyüdüğünü kanıtlaması için elini 10 dakika boyunca bu eldivenin içinde tutmasını isteniyor. Üstelik çocuklar bunu 20 kere yapmak zorunda kalıyorlar. Kurşun karınca ısırığının dünyadaki en acı veren ısırıklardan biri olduğunu göz önünde bulundurursak bu geleneğin uygulanışı hiç de kolay değil.

10. Tayland Geleneği

Duyunca Şaşkınlıktan Donakalacağınız En Tuhaf Gelenekler

Duyunca şaşkınlıktan donakalacağınız en tuhaf gelenekler listesinin sonunda bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland yer alıyor. Tayland, uzun bir tarihe ve zengin bir kültüre sahiptir. Bu zengin kültür birikimi ülkede geleneklerine bağlı bir yapı oluşturmuştur. Bu yapı oldukça ilginçtir. Tayland’ı yöneten kraliyet ailesi sadece kendilerinin bildiği bir dil kullanırlar. Bunun nedeni söylediklerinin birileri tarafından anlaşılmasını istememeleridir. Üstelik bu gelenek Tayland’ın ilk kurulduğu yıllara dayanır. Kraliyet ailesinin bu özelliği onları daha gizemli yapmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!