Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

4 dk okuma süresi


65
14 Paylaşım, 65 puan

Hepimiz hemen hemen her gün yeni tecrübeler ediniyor ve yeni şeyler öğreniyoruz. Zihinlerimiz sürekli yeni bilgilerle gelişiyor. İnkâr edilemez bir şekilde, bazı öğrendiğimiz şeyleri hatırlayabilmek sinir bozucu ve zaman alıcı olabiliyor. Ancak bilimdeki gelişmeler, bu süreci biraz hızlandırıyor ve size öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için kullanabileceğiniz teknikler sunuyor. Çok kolay birkaç teknik ile herhangi bir bilgiyi unutmamak üzere beyninizi eğitebilirsiniz.

1. Sesli olarak tekrarlayın

Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

Beynimiz bir bilgiyi öğrendiği andan itibaren o bilgi ile ilgili bağ kurar. Sesli olarak yeni bilgileri tekrar etmek bu bağın daha da güçlenmesine yardımcı olur. Araştırmalara göre bir şeyi sesli tekrar ettiğiniz zaman onu hatırlama şansınız artar. Unutmak istemediğiniz bilgileri tekrar etmek aynı zamanda uzun dönemli hafızaya katkıda bulunur. Öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için kullanabileceğiniz bu teknik, düşünce gücünüze de yardımcı olacak teknikler arasındadır. Aynı bilgiyi tekrar tekrar söylemek zor gelirse, şarkı haline bile getirip söyleyebilirsiniz. Böylelikle öğrendiklerinizi hatırlamak bir görev gibi değil, daha eğlenceli hale gelebilir.

2. Deftere yazın

Bazı insanlar önemli bilgileri not almak isterler fakat önemli olan bilgileri hatırlamak her zaman için daha kolaydır. O yüzden hatırlamak istediğiniz bilginin büyüklüğü ve küçüklüğü önemli olmadan bir kenara not almaya çalışın. Aklınızdaki bilgilerin hepsini yazabileceğiniz küçük bir not defteri edinirseniz, not defterinizi gittiğiniz her yere kolaylıkla taşıyıp istediğiniz şekilde üzerine yazılarınızı yazabilirsiniz. Eğer kalem kullanarak not almak hoşunuza gitmiyorsa ve zamanınızı aldığını düşünüyorsanız her zaman teknolojiden faydalanarak telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

3. Görselleştirin

Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

Belki de yazıları hatırlamak çok iyi olduğunuz bir şey değildir ve siz görsel hafızanızı kullanırken daha rahat ediyorsunuzdur. Bu durumda edindiğiniz bilgileri görselleştirmeye çalışmak size yardımcı olacaktır. Öğrendiğiniz bilgileri aklınızda görselleştirip bu şekilde hatırlamaya çalışın. Araştırmalar, vücudunuz dinlenirken bile bir eylemi görselleştirmenin beyninizdeki sinir yollarını, tıpkı eylemi yapıyormuşsunuz gibi uyarabileceğini gösteriyor. Görselleştirme, bir kavram yalnızca metin biçiminde değil aynı zamanda bir görüntü olarak algılandığında gerçekleşen ikili kodlama nedeniyle anlama hızınızı arttıracaktır.

4. Index kartlarından faydalanın

Eski ama efektif bir yöntem olan küçük Index kartlarını kullanın. Index kartları, istediğinizde çantanıza koyabileceğiniz kadar küçük oldukları için rahatça yanınızda taşıyabilirsiniz. İstediğiniz adet kadar kart alın ve Index kartınızın üstüne öğrendiğiniz bilgileri bölerek küçük parçalar halinde yazın. Aklınıza ne zaman gelirse Index kartınızı çıkartabilir, öğrendiğiniz bilgileri kartların üzerinden tekrar okuyabilirsiniz. Kartların üzerindeki bilgileri bölerek yazdığınız için hatırlayabilmeniz ve ezberlemeniz çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda kartlar bilgileri aklınızda tutma sürecini eğlence haline getirmek için birebir.

5. Alarmınız uyarıcınız olsun

Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

Öğrendiğiniz bilgilerin aklınızdan silindiğini hissediyorsanız, bu bilgilerin canlı kalması için kendi kendinizi uyarabilirsiniz. Belki de rutin düzeninizin yoğunluğundan hafızanızda tutmak istediğiniz bilgileri çalışmak bile aklınıza gelmiyordur. Bilgileri tekrar etmeyi unutuyorsanız bir alarm kurarak, bu bilgileri tekrar okumanız ve çalışmanız gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz. Eğer alarmlarınızı düzenli bir şekilde kurarsanız ve bu düzeni belli bir süre devam ettirirseniz unutmak istemediğiniz bilgileri tekrarlamanız sizin için bir rutin haline gelebilir. Böylelikle öğrendiğiniz bu bilgiler aklınıza çok daha rahat bir şekilde yerleşebilir.

6. Bir başkasından yardım alın

Aynı bilgiyi iki farklı kişinin öğrenmesi demek, sizin unuttuğunuz noktalarda bilgiyi öğrenen diğer kişinin size yardımcı olabilmesi demektir. İşte bu yüzden, topluca bir şeyler öğrenmek hem çok rahat hem de çok daha pratik bir yöntemdir. Bilgileri beraber öğrendiğiniz bir arkadaşınız ya da aile üyenizden size hatırlatması için yardım isteyebilirsiniz. Eğer tek başınızaysanız ve size yardım edecek biri yoksa telefonunuzdaki hatırlatıcılar size destek olabilir. Hatırlatıcınıza unutmak istemediğiniz bir bilgiyi yazdığınız taktirde, hatırlatıcınız bunu gündelik ya da haftalık olarak size küçük parçalar halinde sunabilir.

7. Uyku öncesi bilgileri tekrar edin

Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

Uykunun hatıraları pekiştirmeye yardımcı olduğu iyi bilinir. İşte tam bu yüzden, hafızanızda kalmasını istediğiniz bilgileri uyumadan önce okumalısınız. Uyku süresince beynimiz bilgiyi tutmamızı sağlayan nörolojik bağlantıları oluşturur. Araştırmacılar, uyku sırasında ortaya çıkan benzersiz beyin dalgası aktivitesinin konsolidasyon ve dolayısıyla bir bütün olarak hafıza için önemli olduğuna inanıyor. Yeni bir bilgi üzerinde çalışıp uyumanın, bilgileri çalışıp uyanık kalmakla karşılaştırıldığı zaman daha efektif bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Uyumadan önce öğrendiğiniz bilgileri tekrar okumak, size yardımcı olacaktır.

8. Odaklanın

Bazen gündelik olayların hızına yetişemediğinizden aklınızı bir sürü gereksiz bilgiyle doldurmuş olabilirsiniz. Böyle durumlarda sakinleşerek aklınızdaki gereksiz bilgileri boşaltmanız gerekir. Yeni bilgiler için yer açın ve dikkatinizi öğrendiğiniz bilgilere verin. Yoğun ve stresli bir yaşam tarzınız varsa, unutkanlıklar olabilir. Belki de aklınızda kalması gereken bilgilere odaklanmak yerine dikkat dağıtıcı şeylere odaklanmak kaçınma tekniğinizdir. Ya da konsantrasyonunuzu engelleyen dış güçler sizi durduruyordur. Zamanınızı ve enerjinizi başka şeyler yerine öğrendiğiniz bilgiler üzerine yoğunlaştırmaya çalışın.

9. Bağlantı kurun

Ezberlemeye ya da unutmamaya çalıştığınız bilgileri zaten bildiğiniz bir şeye bağlayın. Yani yeni bilgileri eski bilgilerle harmanlayarak hatırlamaya çalışın ki, daha rahat bir şekilde aklınızda yer edebilsin. Bunu, daha önceden bildiğiniz bir şeyle unutmak istemediğiniz bilgi arasında bir köprü kurmak gibi düşünebilirsiniz. Tek başına bir materyalin hatırlanması, diğer kavramlarla bağlantılı materyalden daha zordur. Bilgiyi zaten bildiğiniz bir şeye bağlamanın bir yolunu düşünemiyorsanız, çılgın bir bağlantı kurun. Bu şekilde bağlantı kurmak öğrendiğiniz bilgileri hem kavramanıza hem de hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Egzersiz yapın

Öğrendiğiniz Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler

Araştırmalar, egzersizin hafızamızı ve öğrenme yeteneklerimizi geliştirebileceğini gösteriyor çünkü hafıza ile ilgili alanlarda nöronlar oluşturmaya yardımcı oluyor. Kardiyo ve direnç antrenmanlarının (ağırlıkların) her ikisi de güçlü etkilere sahiptir, bu nedenle sizin için en iyi olanı yapın. Belki de sakinleşmek ve odağınızı toparlamak için yoga yapmayı tercih edersiniz. Yapmak istediğiniz spor ne olursa olsun düzenli egzersizin sadece formda kalmanıza ve kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda beyne kan gitmesine de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu, aktif olmanın sadece vücuda değil zihne de yardımcı olduğu anlamına gelir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!