Nostaljik Düğün Düşünenler İçin En İyi İlk Dans Müzikleri

7 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Eğer nostaljik bir düğün planlıyorsanız ilk dans müziğinizin de eskilerde kalmış ama hala etkisini koruyan bir şeyler olmasını istersiniz. Hayatınızın en güzel anlarından biri olan ilk dansınızı sevdiğiniz kişiyle geçmişe bir yolculuk yaparak geçirmek planladığınız bu nostaljik düğünün büyük bir parçası olur. Aşkların daha samimi yaşandığı eski zamanlardan uzaklaşmak istemediğimizde yardımınıza nostaljik aşk şarkıları koşar. Ömrünüzü geçirmek istediğiniz kişiyle ışıklar altında yapılan ilk dans gerçek aşkın hissedildiği bir müzikle daha anlamlı hale gelir. Eski şarkılarla kendinizi o zamanların aşklarını yaşıyormuş gibi hissedersiniz. Aşkınıza en uygun şarkıyı seçtiğinizde düğününüz tamamlanmış olur. Nostaljik hatıralarla donanmış güzel duyguların hissedildiği bir düğün düşünenler için en iyi ve en duygulu ilk dans müzikleri listemizde yer almaktadır.

1. Sen Benim Şarkılarımsın – Ayten Alpman

Aşkı tarif etmek kimi zaman zor olur. Bu durumlarda imdadımıza şarkılar çıkar ve kendimizi daha kolay ifade etme imkanı buluruz. “Sen Benim Şarkılarımsın” diyen parça sevdiğimiz kişiye söyleyebileceğimiz en anlamı şarkı olur. Dinlenildiği an eşsiz bir aşkın içinde hissettiren şarkı, müzik grubu olan Gündoğarken’e aittir. Ancak romantik şarkıyı Ayten Alpman’dan dinlemek bir başkadır. 1986 yılında yayınlanan eser, 90’lı yılların ruhunu yansıtmaktadır. Günümüzde dahi dinlenildiğinde o dönemlerin aşklarını hissetmek mümkündür. Beste, sevginin ne kadar naif olduğunu “Koparmadan çiçek koklar gibi” sözleriyle anlatmaktadır. Sevgiye değer verenler ve nostaljik anların yaşandığı bir düğün düşünenler için en iyi ilk dans müzikleri arasında “Sen Benim Şarkılarımsın” düşünülebilir. Sevgilerini ölümsüzleştirmek isteyenler kendilerini sözlerin büyüsüne bırakarak ilk danslarını gerçekleştirebilirler.

2. Sevdim Seni Bir Kere – Hümeyra

Özdemir Erdoğan’a ait olan eser birçok sanatçı gibi Hümeyra tarafından da seslendirilmiştir. Günümüzün hızlı yaşanan aşklarının aksine şarkı, bizleri aşkların emek istediği dönemlere götürmektedir. Maddi değerlere fazla önem verilmesinin sevgiyi öldürdüğü günümüzde sevginin nedensiz olduğunu bizlere hatırlatır. Tek bir kişiyle ömür geçirmenin anlamı azalmaya başlamışken şarkı, sadakatin değerini bir kez daha yukarı taşır. Dinlerken zaman yolculuğu yaptığımız şarkı eski melodileri sevenler için iyi bir tercihtir. “Sevgi anlaşmak değildir nedensiz de sevilir, bazen küçük bir an için ömür bile verilir.” sözlerine eşlik edip ilk dansta sevilen kişinin gözlerine bakılarak verilen söz paha biçilemezdir. İlk dansın büyüsünün ömürlerinin sonuna kadar sürdüğüne inanlar, nostaljik düğünleri için “Sevdim Seni Bir Kere” şarkısını seçebilirler.

3. Fly Me To The Moon – Doris Day

Doris Day tarafından seslendirilen Frank Sinatra’dan duymaya alışık olduğumuz bir şarkıdır. Sevgiyi, aya uçmak olarak tanımlayan beste, ayakların yerden kesildiği heyecanlı aşkları tekrar hatırlatır ve bizi onlardan birini yaşamamız için cesaretlendirir. Aşk kokan şarkıda sözler adeta bizi rüya alemine götürür. “Beni aya uçur. Yıldızların arasında oynamama izin ver. Başka bir deyişle elimi tut, beni öp.” Sevilen kişinin elini tutmak ya da onu öpmek ayaklarımızı yerden keser. İçimizde kelebekler uçuşur ve kendimizi havada süzülür gibi hissederiz. Dans etmeyi sevmeyenlerin bile bir şekilde kendini dans ederken bulduğu parça, hayatınızı geçirmek istediğiniz kişiyle olacak olan ilk dansınız için oldukça uygundur. Nostaljik düğün sevenler, eski melodileri olan bir şarkıyla aya uçmak isteyenler ve bu nedenle en iyi seçeneği düşünenler için Fly Me To The Moon, ilk dans müzikleri arasında düşünülebilir.

4. Pervane – Esin Engin

“Bana ellerini ver” olarak da bilinen beste Özdemir Erdoğan’a aittir. Esin Engin’in huzurlu bir ses tonuyla seslendirdiği şarkı, aşkın rahatlatıcı etkisini hatırlatır. Sade sözleriyle aşkı hissettiren şarkı aynı zamanda geçmişe yolculuk yapmamıza imkan sağlar. “Ben bal arısı gibiydim senden önce, bak pervanelere döndüm seni görünce, yana yana kül olsam her an, yine de senden ayrılamam.” sözleriyle sevgiyi tanımlayarak, bizi aşkın dolambaçlı yollarında bir geziye çıkarır. Bal arılarının çiçek çiçek dolaşmasını kendine benzeten söz yazarı, aşık olmadan önceki halini anlattıktan sonra sevdiği kişiyi görünce pervane böceğine döndüğünü söyler. Pervane böcekleri etrafı iyi göremez ve bir ışık kaynağı gördüklerinde onun etrafında dolanır durur. Işığı sevgiliye benzeterek etrafında pervane olduğunu söylemesiyle aşkı sembolik bir dille anlatan şarkı en iyi ilk dans müzikleri arasındadır.

5. At Last – Etta James

Sevdiğimiz kişiyle karşılaşmadan önce hayatımızın kötü veya çekilmez olduğunu düşünürüz. Ancak onunla olmaya başladığımız andan itibaren hayat daha anlamlı hale gelir. Gökyüzü daha mavidir, kuşlar daha çok cıvıldamaya başlar. İçimizi bir huzur kaplar ve her şeyde güzellik görmeye başlarız. Bu duyguların en iyi hissedildiği şarkılardan olan Etta James’in 1960 yılında yayınladığı “At Last” adlı parçası birçok sanatçı tarafından yeniden seslendirilmiştir. “Bir rüya buldum, konuşabileceğim, benim diyebileceğim bir rüya.” diyen şarkı, rüyaların güzelliğiyle sevgilinin güzelliğini eş tutar. Güzel bir şeyi rüyalarımıza benzetiriz, ancak rüyalarımız uyandığımızda kaybolur. Şarkının sözleri sevdiğimiz kişinin uyandığımızda kaybolmayan bir rüya gibi olduğunu bizlere anlatır. Sevdiğimiz kişi de sanki rüyalardan çıkıp gelmiş gibi güzel ve iyidir. Bizi huzurlu hissettirir.

6. Hoş Geldin – Sezen Aksu

Romantik şarkıların sahibi Sezen Aksu, aşık olanlar için bir kez daha harika bir şarkıya imza atar. Parça, “Hoş Geldin” diyerek hayatlarında yeni bir sayfa açmaya hazırlanan yeni evlenecek çiftler için iyi bir seçenek olarak düşünülebilir. Şarkı, hayatı boyunca aşkı arayanların o kişiyle karşılaştıklarında beklediklerine değdiğini anladıkları anı hatırlatır. Beklenen kişi en umulmayan anda hediye gibi gelmiştir ve artık onu kaybetmek değil ömür boyu sevmek istenir. Sezen Aksu’nun huzur ve güven veren sesiyle “Seyirlik değil, ömürlük olsun.” diyerek hem temennide bulunur hem de sevginin kalıcılığı anlatılmış olur. İlk dansta verilen bu sözle evliliğin ömür boyu aynı sevgiyle sürmesi umut edilir. Şarkı, hayatının anlamını bulanlar için özel bir şarkı olma niteliğindedir. Nostaljik dokulu bir düğün düşünenler için bu romantik parça, en iyi ilk dans müzikleri arasında kendine yer bulmaktadır.

7. Can’t Take My Eyes Off You – Engelbert Humperdinck

Aşktan gözümüzün göremez hale geldiği zamanlarda aşık olduğumuz kişiden başkasına bakamayız hatta ona bile bakmaya kıyamayız. Yaşadığımız şeyin gerçek olduğuna inanmak isteriz. Ancak bazen her şey o kadar güzeldir ki kendimizi rüyada sanırız ve bunun gerçek olduğuna inanmak zor gelir. Böyle bir duyguyla yazılan şarkıda, sevdiği kişiye bakmaya doyamayan birinin ağzından dökülen sözler bizi karşılar. “Gerçek olamayacak kadar çok güzelsin.” diyen şarkı, bizi rüya aleminden çıkararak aşkımızın gerçek olduğuna inandırır. İlk olarak Frankie Valli tarafından kaydedilen şarkıyı, Humperdinck de ayrı bir yorumla seslendirmiştir. Dans ederken kendini bir film sahnesindeymiş gibi hissetmek isteyenlerin ve ilk danslarını daha hareketli bir şarkıyla yapmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan “Can’t Take My Eyes Off You” ilk dans müziği için ideal bir şarkıdır.

8. Her Şey Seninle Güzel – Deniz Seki

“Her şey seninle güzel, olmayacak düşlerin peşinde koşmak bile.” sözlerini içinde barındıran şarkı, sevilen kişiyle yapılan her şeyin ne kadar güzel olduğunu hatırlatır niteliktedir. Hayatlarını birlikte daha anlamlı kılmaya karar veren sevgililer beraberken her şeyden zevk alır. Her şey, insanın sevdiği kişiyle daha bir güzel olur. Zor zamanları bile beraber daha kolay atlatabileceğine inandıran şarkı sevgiliyle geçirilen her anın özel olduğunu hissettirir. Deniz Seki’nin 40 yılı aşkındır var olan şarkıya yaptığı seslendirmeyle bambaşka bir yere gelen besteyi ilk olarak Zerrin Özer seslendirmiştir. Her yorumun birbirinden eşsiz olmasının yanı sıra Deniz Seki’nin duygulu sesiyle dinlediğimizde farklı hislerin içinde kayboluruz. “Her Şey Seninle Güzel”, nostaljik bir düğün düşünenler için tercih edilebilir en iyi ilk dans müzikleri arasında kendine yer bulmaktadır.

9. Büyük Aşkım – Nilüfer

Işıkların altında, sahnede ilk dansımızı yaparken kollarımızda sevdiğimiz insanı düşünürken çalan şarkının önemi oldukça büyüktür. Hayatımın aşkı dediğimiz evleneceğimiz kişiye olan duygu ve düşüncelerimizi anlatan bu şarkı çok özel olmalı. Nilüfer’in seslendirdiği “Büyük Aşkım şarkısı, aşkımızın büyüklüğünü anlatan en iyi parçalardan biridir. “Sımsıkı sarıl bana, bir yudum yaşat beni. Unutmak istiyorum, kollarında her şeyi.” Şarkının sözlerinde dans ederek kendimizi bulurken zaman adeta durur ve anın tadını çıkarırız. Söz ve müziğinin sahibi Kayahan olan şarkı, 2001 yılında yayınlanmıştır. Nostaljik şarkı bir yaz günü heyecanını hissettirir. Müziğindeki tatlı tonlar mutluluk verirken sevdiğimiz kişinin kollarında rahat hissederiz. Hayatlarının en unutulmaz anlarından biri olan ilk dans sırasında kendini bulutların üzerine çıkmış gibi huzurlu hissetmek isteyenler için doğru bir tercihtir.

10. Bir Aşk Hikayesi – Kayahan

Eskimeyen şarkı “Bir Aşk Hikayesi”, siyah beyaz aşk filmlerinde olduğu gibi temiz ve gerçek bir sevgi isteyenlerin diline zamanında pelesenk olmuştur. Günümüzde de nostaljik bir düğün isteyenlerin ilk tercihleri haline gelen şarkı 2002 yılında dinleyenleriyle buluşmuştur. “Bizimkisi bir aşk hikayesi, siyah beyaz film gibi biraz, hüzünlü sonbahar kapısından çıkmak gibi aydınlığa biraz.” Aşkı bir kurtuluş olarak gören, aşkın yaşamı hissettiren duygularına kapılmak isteyenlerin şarkısıdır. İlk dans edilirken gözler kapatılır ve şarkının sözleri dinlenirken yazılmak istenen aşk hikayeleri hayal edilmeye başlanır. Kayahan’ın sesinden duymaya alışık olduğumuz şarkının öyle bir büyüsü vardır. Kendi aşk hikayesini yazmak için evlenmeye karar veren çiftlerin, hem nostaljik hem de modern bir düğün düşünenlerin en iyi seçeneklerinden biri olan “Bir Aşk Hikayesi” ilk dans müzikleri arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!