Nostalji Tadında 2000’li Yılların Sanal Arkadaşlık Siteleri

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

İnternetin 2000’li yılların başında yaygınlaşmasıyla, dünyanın dört bir yanındaki kişiler sanal arkadaşlık siteleri aracılığıyla kaynaşmaya başladı. Bu siteler nostalji olarak akıllarda kalsa da birçoğu günümüzde kullandığımız sosyal medya sitelerine öncülük etti. Biz de sizlere nostalji tadında iz bırakan 2000’li yılların sanal arkadaşlık siteleri nelerdi, hatırlatmak istedik. İyi okumalar!

1. Nostalji Sevenlere: mIRC

Nostalji Tadında 2000’li Yılların Sanal Arkadaşlık Siteleri

1995 yılında Khaled Mardam-Bey tarafından geliştirilen mIRC, sanal arkadaşlık siteleri arasında en eskisi olma özelliğini taşıyor. IRC dilinde geliştirilen site, popüler olduğu dönemde internet kafelerin tercih edilme sebeplerinden biriydi. Kullanıcılarına kişiselleştirilebilme esnekliğini de tanıyan mIRC, yaklaşık 40 milyon indirmeye sahipti. 2000’li yılların başındaki ilgisinden uzak olsa da bu sanal arkadaşlık sitesi, yazıldığı web dili sayesinde nostalji ve güvenlik arayan kullanıcılar için varlığını sürdürüyor. Halihazırda 20’ye yakın kullanıcı mIRC tabanlı sanal arkadaşlık sitelerini kullanır durumda.

2. Seni Arıyorum: ICQ

İsrail merkezli Mirabilis tarafından geliştirilip piyasaya sürülen bu sanal arkadaşlık sitesine, sistemin verdiği uzun üye numarası aracılığıyla bağlanılıyor ve arkadaşlarınızı arama zahmetinden kurtuluyordunuz. I seek you (Seni arıyorum) kelimesinin kısaltılması olan ICQ, günümüzde WhatsApp’ta kullandığımız görüntülü arama, sesli mesaj atma, çıkartma yollama gibi özelliklere sahipti. Birden fazla kişiyle sohbet grubu oluşturma avantajı da sağlayan bu sanal arkadaşlık sitesine günümüzde hiçbir indirme yapmadan go.icq.com adresinden ulaşabiliyor. Nostalji tadında bir sohbet deneyimi yaşamak isteyenler inceleyebilir.

3. Gold Üyelik Tadında: Yonja

Nostalji Tadında 2000’li Yılların Sanal Arkadaşlık Siteleri

2000’li yılların başında piyasaya çıkan Yonja, gold üyelik sistemi ile ücretli kullanım imkânı da sağlamaktaydı. Sizi görmesini istemediğiniz kullanıcıları çarpı atarak engelleyebildiğiniz bu sanal arkadaşlık sitesinde, Facebook’taki dürtmeye benzer ‘göz kırpma’ ile de kullanıcılara farklılıklar sunuluyordu. Bunun yanında arkadaşlarınızı davet ederek çevrenizi genişletip, yeni bağlantılar kurmanızı sağlıyordu. Bir dönem yeni ilişkilerin başlangıç adresi olan Yonja, her ne kadar popülerliğini yitirse de aktif olarak hayatına devam ediyor.

4. Pek Çok Özellikle: MSN

Windows 95 ile birlikte hayatımıza giren Messenger, faal olduğu dönemde sanal arkadaşlık siteleri arasında en çok tercih edileniydi. Ne dinliyorum özelliğiyle ruh halinizi anlatma, görüntülü konuşabilme, titreşim yollama, gif ve durum paylaşma gibi birçok özelliğiyle devrim niteliğinde bir arkadaşlık sitesi olan MSN, 2013 yılında faaliyetlerini sonlandırdı ve Skype’ın içine dahil oldu. Hemen hemen herkesin nostalji olarak aklına geldiğinde içini sızlatan bu sanal arkadaşlık sitesinin yeniden piyasaya çıkması halinde eski kullanıcı oranını aratmayacağı şüphesiz.

5. Yerli ve Milli: Orkut

Nostalji Tadında 2000’li Yılların Sanal Arkadaşlık Siteleri

Yerli bir sanal arkadaşlık sitesi olan Orkut, 2004 yılında Google çalışanı Orkut Büyükökten tarafından geliştirilerek hizmete sunuldu. Dünya çapında 300 milyona yakın kullanıcıya ulaşan orkut.com’un faaliyetleri, 2014 yılında Google tarafından sonlandırıldı ve 10 yıllık macerası hello.com adı altında başka bir uygulamaya dönüştürüldü.

6. Eğlenceli Sohbet: Xat

Bir dönem 7 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Xat, hem oyun oynayabileceğiniz hem de sohbet edip müzik dinleyebileceğiniz bir sanal arkadaşlık sitesidir. Sohbet odalarındaki yöneticiler tarafından ‘admin’ yapılarak siz de söz sahibi olabilir, dilerseniz Premium üyelik alarak kendi odanızı açıp özelleştirebilirsiniz. Hala aktif olan bu arkadaşlık sitesinde dostlarınızla sohbet etmek mümkün.

7. Ünlülerin Uğrak Adresi: Myspace

Nostalji Tadında 2000’li Yılların Sanal Arkadaşlık Siteleri

2003 yılında kurulan ve özellikle ünlüler aracılığıyla popülaritesi artan Myspace, 2000’li yılların sanal arkadaşlık siteleri arasında tanınırlığını artırmak isteyenlerin uğrak adresi oldu. Bugünlerde kullandığımız Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelerin de temelini oluşturan bu sanal arkadaşlık sitesi, Türkiye’nin aralarında bulunduğu birçok ülkede ofisler açtı. Bir dönem 1600’e yakın çalışanı bulunan Myspace, kullanıcı sayısının azalmasının beraberinde getirdiği mali krizle önce ofislerini kapattı, sonra da çalışanlarıyla yollarını ayırdı. 100 milyona yakın aylık kullanıcı barındıran site, 2011 yılında 30 milyon dolar gibi bir bedelle el değiştirdi.

8. Arkadaşlık Platformu: Mynet

1999 yılında ICQ tabanlı bir sanal arkadaşlık ve sohbet sitesi olarak kurulan Mynet, aradan geçen zamanlarda odağını büyüterek 2000’li yılların nostalji tadında hatırlar da kalan diğer sanal arkadaşlık siteleri gibi hareket etmedi, kurumsallaşmaya geçti. Oyun, haber gibi pek çok platformda hizmet veren Mynet, 40 milyona yakın aylık kullanıcıya kucak açarken, Facebook, YouTube, Instagram gibi platformlarla da iş birliği yapıyor.

9. Sosyal Ağ Servisi: Badoo

2006 yılında Andrey Andreev tarafından kurulan Badoo, konsept olarak insanların birbirleriyle arkadaşlık kurup flört edinmesi üzerine faaliyet gösteren bir çöpçatanlık sitesidir. Genel merkezi Londra’da bulunan bu sanal arkadaşlık sitesinin, Türkiye’nin de aralarında olduğu 190 ülkede kullanıcıları bulunuyor. Halen aktif bir şekilde yayın hayatına devan eden badoo, şimdilerde kullanıcılarına telefonlardan hizmet vermeye devam ediyor. Arkadaş isteklerini çektiğiniz fotoğraflarla gönderdiğiniz bu uygulamayı iOS ve Android üzerinden de indirmek mümkün.

10. Yeni İnsanlarla Tanış: Hi5

Bir dönem Facebook ve Myspace’in ardından en popüler 3. uygulama olan Hi5, Ramu Yalamanch tarafından 2003 yılında piyasaya sürüldü. Yeni insanlarla tanışma parolasıyla yola çıkan site, 2006 yılında dünyanın en büyük 8. sosyal ağı unvanını aldı. Ardından oyun sektörüne girişen firmanın potansiyelini fark eden Tagged, 2011 yılında Hi5’ı satın aldı. Günümüzde popülerliğini kaybeden bu sanal arkadaşlık sitesi, Tagged tarafından az kazandırdığı gerekçesiyle âtıl durumda bırakıldı.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç