Gündemden Düşmeyen WhatsApp’a Dair Tüm Gerçekler

5 dk okuma süresi


92
11 Paylaşım, 92 puan

Son zamanlarda WhatsApp’ın güncellemiş olduğu yeni gizlilik politikası ile günlerdir farklı fikirler ortaya çıkıyor. Yeni bir mesajlaşma uygulamasına geçmek daha mı doğru yoksa WhatsApp ile devam edebilir miyiz? Peki bu gizlilik politikası tam olarak neyi içeriyor? Uygulamayı hala silmediyseniz ve güncelleme ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu liste sizi aydınlatacaktır. Gündemden düşmeyen WhatsApp’a dair tüm gerçekler ile detaylı bir şekilde gizlilik politikasının ne olduğunu ve ne kadar bilgiyi depoladığını fazlasıyla bu içeriğimizde öğrenebileceksiniz. Keyifli okumalar!

1. WhatsApp Nedir

Gündemden Düşmeyen WhatsApp'a Dair Tüm Gerçekler

WhatsApp, iMessage veya Google’dan Mesajlar gibi diğer mesajlaşma servislerine benzer olsa da yine de birkaç önemli avantaj sunan Bunlardan en önemlisi çapraz platform işlevselliğidir (örneğin, Android ve iOS arasında). Whatsapp ile sesli ve görüntülü aramalar yapabilir, sesli mesajlar kaydedip gönderebilir, güvenli bir şekilde mesajlaşabilirsiniz. Aynı zamanda WhatsApp ile hem fotoğraf hem video hem de GIF paylaşımı yapabilirsiniz. Bununla beraber WhatsApp, PDF gibi belgelerinizi paylaşmayı da mümkün hale getirerek herkes için çok işlevli bir mesaj platformu oluşturuyor. WhatsApp, ülkemizde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve masaüstü erişimi sağladığı için birçoğumuz için epey pratiktir.

2. Yeni Gizlilik Politikası

Gündemden Düşmeyen WhatsAppa Dair Tüm Gerçekler

WhatsApp, Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları’nda yapılan büyük bir güncellemede, dünyanın birçok yerindeki kullanıcılara, 8 Şubat’tan itibaren bazı verilerinin sohbet uygulamasının ana şirketi olan Facebook ile paylaşılacağını bildiriyor. Önemli olarak, yeni şartları kabul etmeyen kullanıcıların uygulamayı kullanmayı bırakması veya hesaplarını silmesi gerekecektir. Bu bildirim, önemli güncellemeleri WhatsApp politikaları ve hizmet şartlarıyla eşleştiren bir uygulama içi bildirim aracılığıyla paylaşılıyor. Yeni şartlar üç temel noktaya ayrılmıştır: uygulamanın kullanıcı verilerini nasıl işlediği, işletmelerin WhatsApp ile Facebook tarafından barındırılan hizmetleri nasıl kullanabileceği ve uygulamanın Facebook ürünleri arasında entegrasyon sunmak için Facebook ile nasıl ortak olduğu.

3. Facebook İle Paylaşılanlar

Gündemden Düşmeyen WhatsApp'a Dair Tüm Gerçekler

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp’ın güncellenmiş politikası, bilgilerinizi “faaliyetlerini kolaylaştırmak, desteklemek, entegre etmek ve hizmetlerimizi geliştirmek” için şirket ailesiyle paylaşabileceğini söylüyor. WhatsApp’ın sizden otomatik olarak topladığı bilgiler Facebook ile paylaşılacaktır. Bu, cep telefonu numaranızı ve WhatsApp hesabı oluştururken verdiğiniz temel bilgileri içerir. Kullanıcı etkinliğini, WhatsApp’ı ne sıklıkta kullandığınızı, kullandığınız özellikleri, profil fotoğrafınızı, durumunuzu ve “hakkında” bilgilerinizi toplayarak paylaşır. Ayrıca, kullandığınız cihaz, mobil ağınız, IP adresiniz gibi cihaz düzeyinde bilgiler de toplar. Aynı zamanda sizin izninizle cihazınızdan kesin konum bilgilerini toplar ve kullanır.

4. Mesajlarınızın Erişilebilirliği

Gündemden düşmeyen WhatsAppa dair tüm gerçekler

WhatsApp, tüm mesajların uçtan uca şifrelenmiş olduğunu yineledi. Bu üçüncü tarafların mesajlarınıza erişemeyeceği ve bunları okumayacağı anlamına gelir. WhatsApp, teslim edildikten sonra mesajlarınızı saklamaz. Mesajlar, WhatsApp’ın sunucularında değil, kullanıcının cihazında saklanır. İletiler teslim edildikten sonra sunucularından silinir. WhatsApp sunucuları, bir mesaj teslim edilmemişse, bu mesajları bünyesinde tutmaz. Mesajları 30 güne kadar şifrelenmiş biçimde saklar ve eğer bir mesaj 30 gün sonra hala teslim edilmezse, WhatsApp onu siler. Bir kullanıcı herhangi medyayı ilettiği zaman, WhatsApp ek iletilerin daha verimli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olmak için bu medyayı geçici olarak sunucularında şifrelenmiş biçimde saklıyor.

5. Yeni Koşullar

Gündemden Düşmeyen WhatsApp'a Dair Tüm Gerçekler

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için yeni hüküm ve koşulları kabul etmeniz gerekiyor. Eğer istemezseniz, WhatsApp hesabınızı silmenizi önerir. Yeni hüküm ve koşulları halihazırda kabul etmiş, ancak WhatsApp’ın Facebook veya diğer işletmelerle veri paylaşmasını istemeyen kullanıcılar için, hesabını devre dışı bırakmak ve silmek için ek 30 günü olacaktır. Eğer uygulamayı silmezseniz; bilgileriniz Facebook ve diğer ürünleri tarafından size önerilerde bulunmak, özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alma ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirket Ürünleri genelinde alakalı teklifler ve reklamlar göstermek için WhatsApp tarafından kullanılabilir.

6. WhatsApp Hesabını Silmek

Gündemden Düşmeyen WhatsAppa Dair Tüm Gerçekler

WhatsApp, hesabınızı sildiğinizde, teslim edilmeyen mesajlarınızın diğer bilgilerinizle birlikte sunucularından silindiğini söylüyor. Ancak, kullanıcıların yalnızca WhatsApp uygulamasını silmesi yetmez. Aynı zamanda hesaplarını WhatsApp’ın kendi uygulaması üzerinden silmeleri gerekir. Bu, Ayarlar > Hesap seçeneğine gidip “Hesabımı sil”i seçerek yapılabilir. Bu şekilde hesabınızı tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. WhatsApp’ın gizlilik politikası, “Hesabınızı sildiğinizde, diğer kullanıcıların sizinle ilgili sahip olduğu bilgileri, örneğin onlara gönderdiğiniz mesajların kopyalarını etkilemeyeceğini lütfen unutmayın” notunu da düşüyor.

7. WhatsApp’ın Cevapları

Gündemden Düşmeyen WhatsApp'a Dair Tüm Gerçekler

WhatsApp, uygulama hakkında konuşulanlardan sonra sitelerinde bir soru cevap yaptı. Bu soru cevap kısmında kullanıcıların özel mesajlarını göremediklerini ve aramalarını duyamadıklarını söyledi. Aynı zamanda bu ikisini Facebook’un da duyamadığını söyledi. Kimin kime mesaj yolladığını veya aradığını kayıt tutmadıklarını belirtti. Hatta konum paylaştığınız taktirde bile, konumunuz uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu da konumunuzu paylaştığınız kişiler dışında kimsenin göremeyeceği anlamına gelir. WhatsApp aynı zamanda kişilerinizi Facebook ile paylaşmıyor. Onlara izin verdiğinizde, mesajlaşmayı hızlı ve güvenilir hale getirmek için adres defterindeki telefon numaralarına erişmekten başka bir özelliği olmadığını belirtiyor. Yani Facebook’un sunduğu diğer uygulamalar ile bu bilgiler paylaşılmıyor.

8. Uygulama Reklamları

Gündemden Düşmeyen WhatsAppa Dair Tüm Gerçekler

Daha önce birçok uygulamada uygulama içi reklamlarla karşılaştık. Bu reklamların bazılarını dilediğimizce atlayabilsek de diğerlerinin üzerindeki on beş saniyelik sayacı beklememiz gerekti. WhatsApp yeni güncellemesinde reklamlara dair hiçbir şey söylemese de birçok kullanıcı bunun reklamlar için bir yol açtığından şüpheleniyor. WhatsApp şimdiye kadar uygulamaya reklamlar koymaktan kaçınmıştı. Aynı zamanda reklamları uygulamaya sokmak gibi bir niyetlerinin olmadığını da söylemişlerdi. Fakat eğer bir yenilik yapacaklarsa, tam zamanı gibi görünüyor. Gündemden düşmeyen WhatsApp’a dair tüm gerçekler arasına uygulama içi reklamlar da girer mi bunu zaman gösterecek.

9. Diğer Uygulamalara Kıyasla WhatsApp

Yeni bir gizlilik politikası ile başka uygulamalar arayan insanlar için bir sürü uygulama karşılaştırmaları ortaya çıktı. Hangi uygulama hangi bilgilerimizi alıyor? Hangi uygulama WhatsApp yerine geçebilir? Bu uygulamalardan biri ücretsiz bir uygulama olan Signal. Diğer herhangi bir modern anlık mesajlaşma hizmeti gibi Signal de metin, resim, video, sesli ve görüntülü aramaları ve belgeleri destekler. Aynı zamanda diğer birçok mesajlaşma platformları gibi, grup mesajlaşmasını da destekliyor. Bir başka uygulama olan Telegram, Signal’e birçok yönden benzer. API’leri ve protokolü açık kaynaklıdır. Telegram’ın depolaması, görüntülerin, metin mesajlarının, medya dosyalarının ve belgelerin bulutlarına kaydedilmesine olanak tanır. Aynı zamanda Telegram kullanıcıları, diğerlerinin iletişim numaralarına sahip olmasalar bile uygulamada başkalarıyla sohbet edebilirler.

10. WhatsApp’ın Son Durumu

Gündemden Düşmeyen WhatsApp'a Dair Tüm Gerçekler

Çoğu kişi yeni mesajlaşma uygulamalarını alarak WhastApp’ı silmesinden sonra yeni bir konu gündeme oturdu. WhatsApp’ın son gizlilik politikasını iptal ettiği iddiası yayılmaya devam ederken, WhatsApp, geri adım atmış gibi görünmüyor. Bunun yerine sitesine güncel olarak gizlilik politikasını anlatan bir yazı koydu. Gündemden düşmeyen WhatsApp’a dair tüm gerçekler ortaya çıkarken, bilgilerinin paylaşılması büyük bir kitleyi rahatsız ediyor. WhatsApp, Facebook’la bilgi paylaşımı yaparken Facebook’un sadece bir uygulamadan ibaret olmadığını hatırlamak gerekir. Facebook ürünleri arasında Facebook, Messenger, Instagram, Portal markalı cihazlar, Oculus Ürünleri, Facebook Mağazaları, Spark AR Studio, Audience Network, NPE Team uygulamaları ve Facebook Inc. tarafından sunulan diğer özellikler, uygulamalar, teknolojiler, yazılımlar, ürünler veya hizmetler yer alır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!