Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

4 dk okuma süresi


10
10 Paylaşım, 10 puan

Eski ve yeninin kusursuz bir uyum içinde olduğu Norveç, UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Her noktası ayrı bir güzel olan Norveç, kuzey ışıkları, fiyortları, akarsuları, uçurum kayaları ve kilometrelerce yüksekten dökülen şelaleleri ile büyüleyici bir ülkedir. Doğal güzelliklerinin yanında ülkede yaşam şartları da oldukça iyi, üniversiteleri ücretsiz, düşünce özgürlüğü mevcut ve suç oranı oldukça düşüktür. Burayı ziyaret ettiğinizde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, yürüyüşler yapabilir ve muhteşem anılar biriktirmiş olacaksınız. Norveç’te oldukça fazla görülmesi gereken bölge bulunduğu gibi biz de sizlere yardımcı olabilmek için 10 eşsiz yeri listeledik. Keyifli okumalar!

1. Bryggen Evleri

Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

Norveç’te en popüler 10 bölge arasında olan Bryggen, Bergen Limanı’nın kıyısında yer alıyor ve bitişik rengarenk ahşap evlerinin eşsiz güzelliği ile görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bryggen geleneksel binaları ve sokak düzeniyle bir zamanlar Kuzey Avrupa’da yaygın olan eski ahşap kent yapısının bir kalıntısıdır. 14. yüzyıldan 16. yüzyılın ortasına kadar güçlü Kuzey Alman ve Baltık Hansa Birliği’nin bir parçası olmuştur. Şehrin simgesi haline gelmiş bu önemli yapılar restoran, müze, bar ve sanat atölyesi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Bryggen UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Turistler ve fotoğrafçılar tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

2. Preikestolen

Norveç’te en ünlü turistik nokta olan Preikestolen, Stavanger’den yaklaşık 40 km mesafede Jorpeland bölgesinde yer almaktadır. 10 bin yıl önce buz kütlelerinin genişlemesi ve kırılması sonucu ortaya çıkan eşsiz güzelliğiyle görülmesi gereken bir bölge olmuştur. Preikestolen, Lysefjord’un 604 m üzerinde yer alan dik bir uçurumdur. Uçurumun tepesinde, yaklaşık 25 x 25 metrelik düz bir tepe vardır. Preikestolen, fiyordun batı tarafının yakınında ve kuzey kısmında yer almaktadır. Dünyanın her yerinden gelen insanlar bu doğa harikasına birkaç saatlik yürüyüş sonucunda nefes kesen zirvedeki manzaraya ulaşmaktadır.

3. Lofoten Adaları

Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

Kuzeybatı Norveç kıyılarında bir adalar topluluğu olan Lofoten, eşsiz güzelliği ile Norveç’te mutlaka görülmesi gereken 10 bölge içerisindedir. Lofoten Adaları’nda yükselen sivri tepeler, masmavi göller, denizler ve akarsuların birbirine karıştığı koylar, rengarenk evleriyle küçük balıkçı kasabaları dünyanın her yerinden gezginleri kendine çekiyor. 28 bin nüfuslu Lofoten Adaları’nın ekonomisi ise balıkçılık üzerine kuruludur. Bu adaya gelerek plajların tadını çıkarabilir, geleneksel tarihi balıkçı köylerini keşfedebilir, Eskimo tarzı su kayığı ile kayak yapabilir, vahşi yaşamı görebilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kartpostal görünümlü bu adaları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Geiranger

Norveç’in ikinci büyük fiyordu olan Geiranger, Alesund kentine bağlı küçük ve sevimli bir turistik kasabadır. Norveç’in birçok güzel yerinde olduğu gibi, burası da UNESCO Dünya Miras Listesi içerisindedir. 15 km uzunluğundaki bu fiyord, eşsiz manzarası ile turistleri buraya çekmeye sebep olsa da, fiyordun sunduğu sessizlik ve huzur da paha biçilemez. Aynı zamanda bu bölgede birbirinden farklı yapılacak aktive de bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları: Geiranger Skywalk ve Tesla Taksi Turu. Ayrıca Geiranger’e gelmişken 7 Kız Kardeşler Şelalesi ve Geiranger Kilisesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Flam Köyü

Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

Oslo’dan 370 kilometre uzaklıkta yer alan Flam, Norveç’ in en derin ve en uzun fiyordu olan Sognedfjord’un en ucundadır. Masmavi nehirleri, şelaleleri ve ormanların süslediği rotası ile fiyortların eşsiz manzarasına karşı kuruludur. Köyün kumsalında önünüze serili olan manzara ve arkanızda yer alan muhteşem yemyeşil dağları, manzara fotoğraflarının çekildiği dünyaca ünlü dergilere kapak fotoğrafı olmuştur. Ayrıca Flam Köyü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Flam Köyü’ne gelirken Haukelifjell’e uğrayıp kar manzaraları görebilir, Latefoss Şelalesi’ne gidebilir, Trolltunga’ya çıkabilir ve Ulvik’de manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

6. Tromsø

Kuzey Kutup Dairesi’nin 349 kilometre kuzeyinde yer alan Tromsø, kuzey ışıklarını görmek için ideal bir yer olması ile ünlüdür. Kültürel etkinlikleri ve cazibe merkezleri ile dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmektedir. Tromso’yu yıl içinde her dönem ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kuzey ışıklarını gözlemleyebilir, yaz aylarında gece yarısı güneşlerini görebilir ve birbirinden eğlenceli festivallere katılabilirsiniz. Turistler, Polaria ve Polar Müzesi de dahil olmak üzere çok sayıda ilgi çekici yer ve yapılacak eğlenceli şeyler bulabilecektir. Tromso’nun nefes kesen manzarasını görmek isterseniz de teleferikle Lyngen Dağı’na çıkabilirsiniz.

7. Trolltunga

Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

Norveç’in başkenti Oslo ile ikinci büyük şehri olan Bergen arasındaki Odda Kasabası’nın yakınında bulunmaktadır. Trolltunga, Preikestolen’den sonra Norveç’in simge kayalıklarından biridir. Bölgenin popülerliği ise gün geçtikçe artmaktadır. Dünyanın her yerinden birçok turist ziyaret etmektedir. Bir dağın yamacında, boşluğun üzerine uzanan bir kaya parçası olan Trolltunga’da üzerinde durduğunuz kayanın aşağısı doksan derece dik bir duvar ve yaklaşık olarak 800 metrelik kesintisiz bir boşluktan oluşuyor. Deniz seviyesinden ise yaklaşık 1.100 metre yüksekte bulunmaktadır. Bu kayaya ulaşımsa oldukça zordur. Birkaç saatlik bir tırmanışının ardından Trolltunga’ya ulaşmak mümkündür.

8. Atlantik Okyanusu Yolu

Norveç’teki 18 Ulusal Turist Rotasından biri olan Atlantik Okyanusu Yolu, Averoy’da başlayan ve Norveç Denizi üzerinde devam eden çok sayıda adadan oluşan County Yolu 64’ün uzun bir bölümüdür. Yolun uzunluğu ise 8.274 kilometredir. Atlantik Okyanusu Yolu, hava nasıl olursa olsun her zaman mükemmel manzaraları, sevimli küçük balıkçı köylerini, antika ahşap kiliseleri ve ünlü Trolls Kilisesi Mağarası’nı ziyaret etme imkanı sunuyor. Bu özellikleri ile birçok turisti kendine çekmektedir. Norveç’in birçok güzel yerinde olduğu gibi Atlantik Okyanusu Yolu’da UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer almaktadır.

9. Kjerag

Eşsiz manzarası ile görülmesi gereken 10 bölge arasında yer alan Kjerag Kayası, Batı Norveç’te yer almaktadır. Kjerag’ın ana cazibesi, Kjoragbolt veya “bezelye” olarak da bilinen dev taştır. Bu taşın oluşumu yaklaşık 10.000 yıl önce, devasa buzulların dağlardan denize doğru yol alırken engebeli arazileri ve fiyortları oluşturmasıyla başlamıştır. Bu olaylar esnasında ünlü Kjerag kayası, fiyortun üzerinde 984 metrelik nefes kesen bir yarıkta sıkıştı. Bu dikkat çeken manzara ise şimdi çokça turist çekmektedir. Zirveye yürüyüş zorlu olsa da korkuluklarla sizi emniyete alıyorlar. Tepeye ulaştığınızda ise manzara tüm bu zorlukları unutturacaktır.

10. Stavanger

Norveç’te Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Bölge

Stavanger, Norveç’in 4. büyük şehridir. Kuruluşu Viking dönemine kadar uzanmaktadır. Ülkenin petrol ve gaz sanayisiyle ilgili çalışmalarında önemli bir konumdadır. 2008’de Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Stavanger sahip olduğu limanlar ile Britanya’ya en yakın olandır. Limanın yakınında tarihi bir müze bulunmaktadır. Bu müze, bir zamanlar dünyanın her köşesine sardalya konservesi üreten bir fabrika olmasından dolayı önem taşır. Muhteşem manzaralar sunan zirveleri, fiyortlar ve adalar en çok turist çeken doğal güzelliklerindendir. Yaz aylarında çok popüler olan şehir, sörf yapmak için elverişli olan deniziyle sahil boyunca yürüyüş yapabilir ve bölgeyi keşfedebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!