Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


5
18 Paylaşım, 5 puan

Netflix’in yeni dizisi Gölge ve Kemik, 23 Nisan 2021 günü yayınlanır yayınlanmaz büyüleyici senaryosu ile izleyenlerine derin izler bıraktığı gibi gelecek hakkında bilinmeyenler ile yeni bir yolculuğa çıkarmayı başardı. Aksiyon, dram ve fantastik türlerinde yer alan bir dizidir. İlk sezonu toplamda sekiz bölümden oluşmaktadır ve her bölüm kırk beş dakikadır. Güçlü anlatımı sayesinde ilk dakikasından itibaren ekrana kilitleyen dizi, fantastik ve ilgi çeken evreni sayesinde izlenmesi geren bir yapımdır. Büyü ve kargaşanın hâkim olduğu dünyayı yansıtması için çok fazla çaba gösterilmiştir. Leigh Bardugo’nun çok satan kitaplarından Gölge ve Kemik ile Kargalar Meclisi romanlarından uyarlanmıştır. İşte önemli detaylar…

1. Konusu

Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

Shadow and Bone dizisi Karanlıklar Diyarı olarak adlandırılan, içinde canavarlar barındıran ve tamamen gölgeden oluşan bir alanın ülkeleri birbirinden ayırdığı fantastik bir evrende geçmektedir. Dizi düşük rütbeli bir asker olan ve aynı zamanda yetim olarak yetimhanede büyüyen Alina Starkov’un başrolünde ilerlemektedir. Alina’nın Karanlıklar Diyarı’nı yok edebilecek gücünün açığa çıkması ile dizi hız kesmeden ilerler. Grisha adı verilen sihirli güçlere sahip kişilerden oluşan bir ordu ile eğitim görür fakat yetimhanede beraber büyüdüğü Mal’dan de koparılmıştır. Öte yandan karizmatik suç ekibi Kaz, İnej ve Jesper ise karanlıklar diyarını geçerek hayatlarının macerasına atılmaktadırlar. Dizide Nina ve Matthias ise ilerleyen hikaye içerisinde merakla takip edilir.

2. Oyuncular

Dizi, birçok farklı karakteri ve hikayeyi bir araya getirmektedir. Dizinin ana odağında Alina Starkov var gibi gözükse de aslında birçok farklı karakter dizide başarılı bir şekilde anlatılmaktadır. Öncelikle Jessie Mei Li’yi Alina Starkov olarak görmekteyiz. Alina’nın yakın arkadaşı olan Mal Oretsev’e Archise Renaux hayat vermektedir. Kargalar ekibinin oyuncuları ise başarılı bir şekilde seçilmiştir. Kaz karakterini Freddy Carter, İnej karakterini Amita Suman ve Jesper’ı ise Kit Young canlandırmaktadır. Ben Barnes’ın karizmasıyla beraber dizide General Krigan sahneleri hayranlarını büyüler. Daha sonra dizinin küçük bir bölümde kalan fakat hikaye ve uyumları ile hayran kitleleri oldukça büyük olan Nina ve Matthias ikilisi de gayet başarılı oyunculardan seçilmiştir. Nina Zenik karakterini Danielle Galligan ve Matthias Helvar’ı da Calahan Skogman oynamaktadır.

3. Harita

Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

Grishaverse çok büyüktür ve büyük uluslardan ve şehirlerden, her biri farklı ülkelerden ve kültürlerden ilham alınarak son haline gelmektedir. Ravka’nın ilham kaynağı 1800’lerin Çarlık Rusya’sı, Ketterdam ise bir şekilde Amsterdam ve Hollanda kültürüne benzetilmiştir, Shu Han ise Moğolistan ve Çin’e, Fjerda ise İskandinav kültürüne dayanmaktadır. Bu durum son derece zenginleştirici bir kitap dünyasını yaratır. Dizi Busapeşte ve Macaristan’da çekilmiştir. Ravka’nın solunda yukarıdan aşağıya şerit halinde uzanan karanlıklar bölgesi ise bir gün aniden ortaya çıkıp her geçen yıl büyüyen, içerisinde birçok yaratığın bulunduğu bir yerdir. Bu canavarlardan birisi de insan etiyle beslenen ‘Volcra’lardır.

4. Kostüm Tasarımı

Grishalar, İkinci Ordu’nun askerleri ve sihirli güçlerin efendileridir. Gölge ve Kemik’de gizli detaylar mevcuttur ve hemen hemen her şeyin bir anlamı vardır. Kaftalarının kumaş rengi, geleneksek giysileri ile üç özel gruba ayrılırlar. Her grubun belirli bir kafta rengi vardır ve nakış rengi Grisha’nın ne tür grisha olduklarına bağlı olarak değişir. Etherialki mavi, Materialki mor ve Coporalki kırmızı giyer. Darkling siyah bir kafta giyer, Alina ise teknik olarak Etherialki olduğu için altın işlemeli mavi bir kafta giymeyi seçer. Dizide her bir Girsha’nın üç farklı kaftası vardır. Savaş için kurşungeçirmez, günlük giyim için kadife ve Kış Şenliği gibi etkinlikler için ipek. Toplamda, kostüm tasarımcısı Wendy Partridge 250 kafta hazırlamıştır. Tüm kaftalar külçe nakış denilen bir tarzda el işlemesi yapılmış, kumaşa gerçek küçük metal parçaları dikilmiştir.

5. Oyuncunun Sevmediği Kısım

Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

Netflix’in en büyüleyici dizileri arasından Gölge ve Kemik dizisi hakkında bilinmeyenler her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Bu sefer ortaya çıkan bilgilere göre dizide Ben Barnes’ın canlandırdığı General Kirigan karakterinin yaptığı bir hareket kendisini rahatsız etmiştir. Britanyalı aktör ilk sezonda karakterinin yaptığı davranıştan sonra kötüyü oynamak istemeyip, iyiyi oynamak istediğini dile getirmiştir. Hikayede Malyen’den öğrendiği Alina’nın mavi zambakları sevdiği bilgisini kullanarak ona hemen mavi zambak hediye etmiştir. Bu, o anda rahatsız hissetmesine neden olmuştur çünkü bu karakterinin en bariz manipülasyonudur. O kadar bariz olması oyuncuyu yani Ben Barnes’ı hasta etmiştir. Barnes görünüşe göre karakterinin Alina’nın duygularını manipüle etmesinden fazlasıyla rahatsızlık duymuştur.

6. İki Serinin Birleşimi

Gölge ve Kemik ile Kargalar Meclisi romanları dizide birleştirilmiştir. Leigh Bardugo’nun romanlarını okuyanların bildiği gibi normalde dizi, aynı evrende ve farklı yıllarda geçen iki farklı roman serisini birleştirmektedir. Kargalar Meclisi iki kitap, Gölge ve Kemik üç kitaptan oluşmaktadır ama dizi hepsinde geçen zamanlardan sonrasında geçmektedir. Durum böyle olunca da dizininin zaman çizelgesi karışmaması için dizi düz bir zaman çizgisinde olarak tasarlanmıştır. Kargalar Meclisinde yaşanan olaylar ise Gölge ve Kemik’in hikayesine uygun olabilecek şekilde hikayeye eklenmiştir. Dizi, uyarlandığı iki romanın da temel hikayesini ve akışını genel anlamda korumaktadır.

7. Beklenmeyen Yerde Yazar

Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

Leigh Bardugo, dizinin dayandığı kitaplarının yazarı, dizide küçük bir sahnede kendisini göstermektedir. Üçüncü bölümde, mor bir kafta giyerek Bardugo, Ravka Kralı ve Kraliçesi için Güneş Elçisi’nin güçlerini sergiledikten sonraki sahnede görünür. O sahnede Güneş Elçisi’ne yani Alina’ya sarılan ilk Grisha, bu evrenin yaratıcısı olan Leigh Bardugo’dur. Netflix’in sevilen dizileri arasında büyüleyici konusuyla Gölge ve Kemik dizisi hakkında bilinmeyenler aslında herkese açık, gözler önündedir. Ayrıca yazarın anlaşması gereken kamera arkası tarafında yani yönetmen koltuğunda dört kişi oturmaktadır. Dört film yönetmeni bulunmaktadır ve her biri iki bölüm yönetmiştir. Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas, Jeremy Webb bu koltuğu paylaşan isimlerdir.

8. Kamera Arkasında Oyuncular

Budapeşte’de çekim yaparken oyuncu kadrosu çok yakın ilişkiler içerisinde beraber oldukça fazla zaman geçirdiler. Orada kaldıkları süre boyunca, oyuncular akşam yemeği yediler, şarkılar söylediler, piyano çaldılar ve film geceleri yaparak pijama partisi yaptılar. Ayrıca sette dövüş koordinatörleri ile yakın bir şekilde çalıştılar ve özellikle Systema adlı bir Rus dövüş sanatı tarzında eğitildiler. Oyunculardan Kit Young ise karakteri Jesper’a hazırlanmak için daha farklı bir yol izledi. Dirty Harry, Deadpool ve Captain Jack Sparrow gibi ikonik film karakterlerinden ilham aldı. Ayrıca eğlenceli bir gerçek daha vardır ki o da Kit Young’ın ona ilk gün verilen tabancaları düşürmesi ve onları parçalamasıdır.

9. Dizi ile Kitap Farkları

Kitapta olan bazı karakterlerin isimleri dizide direkt olarak bir yerde geçmemektedir. Ama yine de Nikolai Lantsov ya da Wylan Van Ecke gibi dizide yer olmayan karakterlere dair küçük işaretler bulunur. Kargalar görev öncesi plan yaparken Kaz ve Jesper arasında geçen bir konuşmada görev için patlayıcı maddeler yapabilecek birine ihtiyaçları olduğundan bahsederler. Bu da Kargalar Meclisi okuyucularının anladığı gibi Wylan karakterini işaret eder. Dizide Alina’nın Shu ırkından olması da kitapta yoktur. Bardugo kitaplarda Alina’nın ırkını belirtmemiştir. Bir başka detay olarak ise Alina’nın Appart ile kütüphanede konuştuğu sahnede inceledikleri kitap, Leigh Bardugo’nun Gölge ve Kemik serisi için kaleme aldığı The Lives of Saints kitabıdır. Okuyucular için yan kitap olan eser, dizide materyal olarak kullanılmıştır.

10. Prodüksiyon Kalitesi

Netflix’in Büyüleyici Dizisi Gölge ve Kemik Hakkında Bilinmeyenler

Dizi ilk andan itibaren oluşturduğu büyülü hava ile izleyenleri ekrana kilitler. Görünen her şey incelikle tasarlanmıştır. Kostümlerden mekânlara kadar büyük incelik ve detaylarla seyirciye sunulmaktadır. Anlatılan evren başarılı bir şekilde yansıtılmıştır. İyi kullanılan görsel efektler ise Grisha’ların güçlerini güzel bir şekilde yansıtmayı başarmıştır. Akıllıca tasarlanan aksiyon sahneleri Grisha’ların güçleriyle ahenk içindedir. Ketterdam’daki Karga Kulübü titizlikle tasarlanmıştır. Oyun kartları, kumar fişleri ve para birimi olmak üzere hepsi özel olarak yapılmıştır. Kartlarda özel kurgusal takım elbiseler ve belirli bir numaralandırma sistemi de bulunmaktadır. Ayrıca Heisserer ve Game of Thrones için Dothrak dilini yaratan dil bilimci David Peterson ile beraber çalışarak bu dizi için de orijinal diller yaratıldı. Ravka, Kerch, Fjerdan ve üç Karga için işaret dili.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!