Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Ağaca sarılmış miskin halleri, sevimli tavırları ile bir anda sarılma isteği uyandıran sevimli koalalar Avustralya’ya özgü, ülkenin doğu ve güney kıyıları boyunca yaşayan canlılarıdır. Bu sevimli hayvanlar ile ilgili herkes tarafından bilinen en önemli bilgi, maalesef ki nesli tükenmekte olan canlılar olduğudur. Hatta öyle ki bilim insanları koalaların neslinin işlevsel olarak tükendiğini söylemenin mümkün olduğunu dile getirmişler. Sizler için nesli tükenmekte olan sevimli koalalara dair tüm bilgiler derlediğimiz bu içerikte daha önce duymadığınız birçok bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Koalaların da insanlar gibi parmak izleri vardır

Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

Değişik fiziksel özelliklere sahip koalaların boyları 60-90 cm arası, ağırlıkları ise 4-20 kg arası değişmektedir. Genellikle gümüş gri ile çikolata kahve arasında değişen renkleri vardır. Avustralya’nın kuzeyinde yaşayan koalalar güneyde yaşayanlara göre daha açık renkli ve küçük yapıdadırlar. Sırt bölgesinde yer alan tüyleri daha kalın ve uzun yapıya sahipken karın bölgesindekiler daha kısadır. Erkekler ile dişileri fiziksel görünümlerinden ayırt etmek mümkündür. Erkeklerin göğsünde tüysüz bir bölge bulunur ve orada koku bezleri yer alır. Ayrıca erkekler dişilere göre daha kıvrık burun yapısına sahiptir. Ağaçta yaşama ve tırmanmalarına uygun kıvrımlı pençeleri bulunmaktadır.

2. Yanaklarında bulunan torbalara yaprak saklarlar

Yaşam alanları ağaçlar olan otobur koala canlısı yaprak ile beslenir. Genellikle okaliptüs ve mavi sıtma ağacı yapraklarını yiyen koalaların ilginç bir özelliği de yaprakların zehirli olup olmadığını kolayca anlayabilmeleridir. Avustralya ormanlarında yaklaşık olarak üç yüz farklı tür okaliptüs bulunur ve bunlar insanlar dâhil birçok canlı için zehirlidir. Yalnızca 12 adet okaliptüsün zehir miktarı azdır ve koalaların tüketimine uygundur. Birçok canlı için aşırı zehirli olan okaliptüs yapraklarına dayanıklı mideleri ve içinde bulunan bazı bakterilerin de yardımıyla okaliptüs yapraklarını kolayca sindirebilirler. Boyutlarına göre fazla gibi gözükse de yetişkin bir koala, gün içerisinde bir kilogram kadar yaprak yiyebilir.

3. Günün 20 saatini uyuyarak geçirebilirler

Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

Genellikle her yerde tembel tavırları ve sürekli ağaç üzerinde uyuyan halleriyle gördüğünüz sevimli koalalar daha önce de belirtildiği gibi yaprak ile beslenirler. Okaliptüs ve mavi sıtma ağaç yapraklarının besin değerleri ise oldukça düşüktür. Besin değerleri düşük bu yapraklarla beslenen koalalar ise fazla enerji alamazlar ve düşük enerji ile yaşamlarını sürdürmek zorunda kalırlar. Düşük enerjiye sahip olmalarına bağlı olarak da genellikle sedanter yani halk dilinde üşengeç ya da tembel olarak adlandırılan fiziksel aktivitenin minimum seviyede olduğu veya hiç olmadığı bir yaşam tarzı sürerler. Buna bağlı olarak da günün yaklaşık olarak 20 saatini uyuyarak geçirebilirler.

4. Gebelikleri 33-35 gün arası sürer

Sevimli koalaların gebelik süreleri yalnızca 33-35 gün arası sürer. Bununla birlikte gelişim süreleri ise birçok hayvana göre oldukça uzundur. Yeni doğan bir koala yalnız 2,5 cm uzunluğundadır ve genişlik olarak bir kurşun kalem kadardır. Gebeliklerinin bu kadar kısa olmasına ve son derece küçük boyutlarda yavrular olmalarına rağmen dişi koalalar her gebelik dönemi sonrası yalnızca bir yavru doğururlar. Anne koala yavrusunu 6 ay kadar kesesinde taşır. Bu altı ay içerisinde yavru koala kürklenme sürecini tamamlar. Fakat gelişimi bununla da tamamlanmış sayılmaz ve altı aydan sonraki süreçte de yavru koala gün içerisinde kesenin dışında olsa da gecelerini kesede geçirmeye devam eder. Nesli tükenmekte olan bu sevimli canlılar tam erişkinliğe dört yaşında erişir.

5. Doğdukları orman dışında yaşayamazlar

Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

Nesli tükenmekte olan sevimli koalalara dair tüm bilgiler arasında yer alan bu ilginç bilgiye yönelik birçok araştırma yapılmıştır. Tabiat bilginleri tarafından oldukça düşündürücü olan bu konuya açıklığı getiren ise kimyacılar olmuştur. Kimyacıların yaptığı bir araştırmada genel olarak yaşam alanları olan ormanlardaki okaliptüsler ile beslenen koalalarda bir problem görülmemiş fakat farklı okaliptüs türlerinin bulunduğu ormanlara alınan koalaların ise söz konusu okaliptüsler ile beslendikten sonra zehirlenerek yaşamlarını kaybettikleri gözlemlenmiştir. Öte yandan zehirli yaprakları tanıyarak zehirsiz olanları yiyebilmesi özelliği ile bilinin koalalar ele alındığında bu konu tabiat bilimciler arasında yarattığı kafa karışıklığı halen sürmektedir.

6. Ağaçlara sarılarak vücut ısı dengesini korurlar

Koala denilince hemen gözünüzde ağaca sarılarak uyumuş sevimli bir hayvan canlanıyor olması kaçınılmaz. Fakat koalaların bu sevimli görüntüleri yalnızca tembelliklerinden ve günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmelerinden kaynaklanmıyor. Araştırmalar koalaların bu sevimli görüntülerinin altında vücut ısılarını dengelemek yattığını gösteriyor. Araştırmacılar koalaların vücut ısılarını nasıl dengeledikleri üzerine çalışmalar sırasında uzun gözlemler yapmış ve soğuk havalarda ağaçların yüksek kısımlarında duran koalaların havaların ısınmasıyla alt dallara inip sarıldığını görmüşlerdir. Bu gözlem sırasında hem hava sıcaklığı hem de ağaç gövdelerinin ısısı da ölçülmüş ve havaya göre 7 derece daha düşük olduğu görülmüştür.

7. Her koalanın evi birkaç ağaçtır

Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

Yaşam alanları ağaçlar olan her bir koalanın evi birkaç ağaçtan oluşmaktadır ve bu ağaçlar arasında düzenli olarak gidip gelirler. Koalaların birkaç ağaçlık kapladıkları bu alan ise ev aralığı olarak bilinmektedir. Ayrıca Diğer bir koalanınkiyle örtüşecek şekilde bir ev yelpazeleri bulunur. Normal dönemlerde birbirlerinin ağaç evlerini ziyaret etmeyen koalalar yalnızca üreme dönemlerinde başka koalaların ağaç evlerine ziyarete giderler. Fakat maalesef geçtiğimiz yıl Avustralya’da kereste elde etmek için birçok mavi okaliptüs ağacı dozerlerle yıkıldı ve koalaların evi olan ağaçların yerle bir olmasıyla onlarca koala önce evlerini sonra da hayatlarını kaybetti.

8. Sevimli koalalar iyi birer yüzücüdür

Maalesef nesli tükenmekte olan sevimli koalalara dair tüm bilgiler arasında yer alan bu bilgi oldukça ilginçtir. Çünkü hayvanlar âlemine ilişkin genel bilgilerde keseli hayvanların suyu pek sevmediği yer almaktadır. Bununla birlikte doğada birçok kez Avustralya nehirlerinde serinleyen ve keyif yapan sevimli koalalara rastlanılmış ve iyi birer yüzücü oldukları da gözlemlenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ise Gold Coast’ta hafta sonu etkinliğine giden kanocular, bir anda kanolarına tırmanan bir koala ile karşılaşarak oldukça şaşırmışlar ve görüntü kaydını almışlardır. Bu da bu sevimli hayvanların iyi yüzücü olduklarını gösteren bir diğer diğer kanıt olmuştur.

9. Koala “su yok” demektir

Günümüzde nesli tükenmekte olan sevimli koalalara bu isim Aborjinler tarafından verilmiştir. Koala aborjin dilinde “su yok” ya da “içecek yok” anlamına gelmektedir. Avustralya ekosisteminde son derece önemli bir role sahip olan ve günümüzde nesli tükenmekte olan sevimli koalalara bu ismin verilmesinin sebebi ise neredeyse hiç sıvı tüketmemeleri. Koalalar yaşamları boyunca genellik su içmezler ve vücutlarının su ihtiyaçlarının oldukça büyük bir kısmını gün içerisinde tükettikleri okaliptüs bitkisinin yapraklarında bulunan nemden karşılarlar. Fakat yine de bazen yapraklardan aldıkları ihtiyaçları olan suyu karşılayamaz ve susuzluğa bağlı olarak hayatlarını kaybederler.

10. Ortalama ömürleri 14-18 yıl arasındadır

Nesli Tükenmekte Olan Sevimli Koalalara Dair Tüm Bilgiler

Doğal ortamlarında yaşam süreleri 20 yıla kadar çıkan koalaların birçoğu maalesef ki bu kadar şanslı değil. Avustralya’ya İngilizlerin yerleşmesinden önce bölgede yaşayan koala sayısı 10 milyon kadarken günümüzde nesli tükenmekte olan sevimli koalaların sayısı çeşitli sebeplere bağlı olarak oldukça azalmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bilim insanları koalalarla ilgili nesli işlevsel olarak tükenmekte açıklaması yapmışlardır. Koala neslinin işlevsel olarak tükenmesi yaşayan yetişkin koala sayısının azalması ve kalan yetişkin koalaların da genetik vb. sebeplere bağlı olarak ölmesidir. Bu sebeplerin başında yaşayan koala nüfusunun büyük bir çoğunluğunda bulunan chlamydia enfeksiyonu gelmektedir. Geçtiğimiz yıl yaşanan ve yaklaşık 250 günü bulan Avustralya yangınının etkisi de büyüktür. Günümüzde yaşayan koala sayısının 15 bin ila 28 bin arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!