National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

3 dk okuma süresi


22
29 Paylaşım, 22 puan

National Geographic dergisinin geçmişi 1888 yılına kadar dayanmaktadır. Aslında dergi kar amacı gütmeyen bir bilim organizasyonunun uzantısıdır. Desteklediği pek çok araştırma projesi vardır. Bununla birlikte derginin en önemli yönü fotoğraflara ve fotoğrafçılara büyük önem vermesidir. National Geographic, geçmişten bugüne bir çok fotoğrafçıyı bünyesine katmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun için fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. Biz de bu yarışmalarda National Geographic’in seçtiği gelmiş geçmiş en güzel fotoğraflar listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Dırt

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

2015 yılı doğa kategorisi birincisi ve büyük ödül sahibi olan fotoğraf. Ürkütücü ama etkileyici bu anti-siklonik kasırga, yakınındaki evi teğet geçerken James Smart tarafından Simla, Kolorado, ABD’de çekildi.

2. Asteroid

2015 fotoğraf yarışması yerler kategorisi birincisi olan fotoğraf ise Asteroid isimli fotoğraf. Fotoğrafın sahibi Francisco Mingoronge, İspanya’daki Rio Tinto Nehrinin radyoaktif tahriple ne hale geldiğini göstermiş.

3. At The Playground

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

2015 insan kategorisi birincisi ise Uganda’nın başkenti Kampala’da yaşayan Bwengiye adlı bir çocuğun fotoğrafı. Fotoğrafın sahibi Joel Nsadha, Bwengiye’nin bisikletinin tarzının bir parçası olduğunu belirtmiş.

4. Winter Horseman

2016 yılı gezi fotoğrafı yarışmasının büyük ödülü kazanan fotoğrafı Winter Horseman. Anthony Lou için İç Moğolistan’da bu fotoğrafı çekmek çok zor olmuş. Çünkü kış şartları ve eksi 20 derecelik hava oldukça soğukmuş.

5. Wherever You Go, I Will Follow You

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

2016 yılı fotoğraf yarışmasının doğa kategorisi birincisinde aşk yaşayan tilkiler var. En azından fotoğrafçı Hiroki İnoue onların aşk yaşadığını düşünüyor. Japonya’da çekilen fotoğrafın minimalist bir tarzı var.

6. Ben Youssef

2016 yılı şehir kategorisinde birincilik kazanan fotoğraf Takashi Nakagawa’nın Fas’ın Marakeş şehrindeki kalabalığından sıkılıp Ben Yusuf Medresesi’nin sakin ve sessiz yapısına sığınma ihtiyacında ortaya çıkmış.

7. The Power Of Nature

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

National Geographic’in 2017 yılındaki fotoğraf yarışmasının büyük kazananı ve doğa kategorisi birincisi Meksika’daki Colima Yanardağının patlama anı fotoğrafı. Sergio Tapiro Velasco hayatının en heyecan verici anı olduğunu dile getiriyor.

8. Workship

2017’nin fotoğraf yarışmasında insan kategorisi birinciliği Dilek Uyar Yurdakul adlı Türk bir fotoğrafçıya ait. Konya’da bir semazen gösterisinde çekilen fotoğrafta fotoğrafçı, her şeyin dönme halinde olduğunu vurgulamış.

9. Levels Of Reading

2017’nin şehir kategorisinde birincilik kazanan fotoğrafı Almanya, Stuttgart’taki şehir kütüphanesinin fotoğrafı. Fotoğrafçı Norbert Fritz kütüphanede en çok sade, beyaz zeminlere vuran doğal ışığın iç mekanı doldurmasını sevmiş.

10. Unreal

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

2018 yılında düzenlenen fotoğraf yarışmasında büyük ödül sahibi Kaliforniya’daki Movaje çölünde bulunan binlerce Audi ve Volkswagen araçlarını çeken Jassen Todorov oldu. Todorov bu fotoğrafıyla bizleri çevremize karşı daha duyarlı olmaya davet ediyor.

11. Flying At The Crossing

2018 vahşi yaşam kategorisi birincisi Tanzanya’daki Mara Nehrinden geçen antilopları çeken Pim Volkers oldu. Volkers, antilopların yaşadığı kaosun, toz ve gölgelerle karışınca kendisinde mistik bir etki yarattığını dile getirmiştir.

12. Sunday Best Weekend Studio

2018 insan kategorisi birincisi olan fotoğrafın konusu oldukça ilginç. Fotoğraftaki, Kenya’nın Nairobi kentinde çekildiği stüdyoyu 37 yıl boyunca işletip talep azaldığı için kapatmak zorunda kalan kişi. Fotoğrafı çeken Mia Collis ise bu duruma üzülüp stüdyoyu devralmış.

13. Greenlandig Winter

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

National Geographic’in seçtiği gelmiş geçmiş en güzel fotoğraflar listesinde 2019 yılı fotoğraf yarışması büyük ödül kazananı ise Grönland’da Upernik adlı bir balıkçı köyünü fotoğraflayan Weimin Chu olmuştur. Fotoğraf, üç ay süren fotoğraf projesinin ürünlerinden biridir.

14. Tender Eyes

2019 yılı fotoğraf yarışmasının doğa kategorisi birincisi İspanya’daki Monfragüe Ulusal Parkında bir kızıl akbabayı fotoğraflayan Tamara Blezquez Haik olmuştur. Fotoğrafçı, akbabaların geri dönüşüme destek olduklarını, onlara hayran olmamız gerektiğini vurgulamıştır.

15. Show Time

National Geographic’in Seçtiği Gelmiş Geçmiş En Güzel Fotoğraflar

National Geographic’in seçtiği gelmiş geçmiş en güzel fotoğraflar listemizin sonununda 2019 yılı insan kategorisi birincisi Huaifeng Li, Çin’in Licheng ilçesinde opera gösterisine hazırlanan sanatçılarının fotoğrafını çekmiştir. Fotoğrafçının büyük projesi, bu bölgede toprak katmanlarına mağaralar açarak soğuktan korunan halkın yaşantısını yansıtabilmektir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!