Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

3 dk okuma süresi


4
17 Paylaşım, 4 puan

Fotoğraf çekmek sandığımız kadar kolay değildir. Yüz yıldan uzun bir süredir hayatımızın içinde olan fotoğraf ve fotoğrafçılık günümüze kadar epey yol kat etti. Fotoğraf makinesini heyecanla elimizde tuttuğumuz ilk anda fotoğrafçı olamıyoruz. Zira bu girift meselenin içerisinde, ışıktan enstanteneye, diyafram aralığından makinenizin özelliklerine ve özellikle sizin görmenize bağlı birçok değişken vardır. Kendinize “Ben  nasıl fotoğrafçı olurum?” sorusunu sorduysanız beraber cevaplayalım ve fotoğrafçı olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler nelerdir, birlikte inceleyelim.

1. Keseye Uygun Fotoğraf Makinesi

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Telefon markaları, her ne kadar ürettikleri telefonlarda üst düzey kameralar kullanmaya başlasalar da fotoğraf makinelerinin merceklerini geçebilecek güce erişemediler. Zira fotoğraf makineleri salt fotoğraf için üretiliyor. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, DSLR makinelerden başlamak sizler için daha kolay olur. Canon markasının 600D, 650D, 700D, 800D modelleri; Nikon markasının D3200, D3400, D3500 modelleri başlangıç için ideal bir seçim olur. Başlangıç seviyesi olduğu için hazır modlarda fotoğraflarınızı kolaylıkla çekebilirsiniz. Bu makinelerin fiyatları: ikinci el temiz olanları 950-2000 civarındadır. İstanbul’dakiler için Doğubank ve Hayyam Pasajı ikinci el için ziyaret edilebilecek uygun yerlerdir.

2. Arkası Flu Olan Her Fotoğraf İyi Değildir

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Fotoğraf tarihine şöyle bir baktığımızda, arka planı flu olan fotoğraflar bizi her zaman etkilemiştir. Fakat şöyle bir konu var ki çektiğimiz obje ne kadar netse yakaladığımız görüntü o kadar iyidir galatımeşhuru doğru değildir. Öndeki objenin netliğini belirleyen kullandığımız lensi diyafram aralığıdır. Örnekteki fotoğraf 1,8 diyafram aralığına sahip bir lensle çekilmiştir. Diyafram aralığı arttıkça fotoğraf genelindeki netlik de aynı oranda azalır ve netlik fotoğrafın geneline yansır. Özetle fotoğrafçı olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler arasındaki en dikkat edilecek şey güzel fotoğrafın temelinin asla flu fotoğraftan geçmiyor olması.

3. Kompozisyona Göre Lens Seçin

Her görüntü tek bir lensle çekilemez. Çekmek istediğiniz içeriğinize göre kullanacağınız lensler farklılık gösterir. Örnekteki gibi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız geniş açılı bir lense ihtiyacınız var demektir. (Bu fotoğraf 18 mm, 3.5/ f,350  ISO ile çekilmiştir.) Eğer portre, uzak nesne, hayvan fotoğrafı, sokak fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız uzak odaklı bir lens almanız gerekir: 50 mm, 85 mm,70-200 mm vb lensler kur farkında dolayı ülkemizde biraz pahalı. Şöyle ki en ucuz temiz bir lensi 350-400 liraya alabilirsiniz. 100 bin liraya da alabilirsiniz. Artık zenginlik durumunuza bağlı. Unutmayın ki bu iş biraz maddiyat ister.

4. Bir Şeyler Anlatmaya Çalışın

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Çektiğiniz ya da çekebileceğiniz birçok manzaranın fotoğrafı çoktan çekilmiştir ya da çekilecektir. Kimsenin görmediğini görmeye ve çekmeye çalışın. Deklanşöre bastıktan sonra fotoğrafınızın bir duyguyu veya durumu anlattığını hissedin. En matah haliyle fotoğrafınıza bir tümcelik yorum yapılabilsin. Kısacası doğru an’ı yakalamaya çalışın.

5. Terimlerin Anlam ve Özelliklerini Öğrenin

Diyafram, ISO, enstantane, dinamik aralığı, odaklama, pozlama gibi fotoğraf terimlerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını mutlaka öğrenin. Kısaca açıklayacak olursak diyafram: merceğe düşen ışık miktarını belirler. ISO: sensörün ışığa duyarlığı. Enstantane: ışık alma süresine göre nesnenin devinimini belirler.Dinamik Aralığı: Çektiğiniz fotoğraftaki karanlık alan ile aydınlık alan arasındaki ışık farkıdır. Odaklama: Çekmek istediğiniz objeye makineyi netleme. Pozlama: Çektiğiniz fotoğrafın diğer özellikleriyle beraber deklanşöre bastığınız andan itibaren sensörün alacağı ışığı belirtir, bir nevi makinenin fotoğraf çekme süresi diyebiliriz.

6. Işığı Kullanmayı ve Işıkla Oynamayı Öğrenin

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Fotoğrafçılıkta olmazsa olmaz yegane şey ışıktır. Fotoğrafların kalitesi sensörün aldığı ışığa göre belirlenir. Tabi bu durumda sizin makineyi doğru pozlamaya ayarlamanız da gerekir. İlk örnek akşamüzeri vaktinde ters ışıkla telefonla çekilmiştir. Alttaki örnek ise geceye doğru uzun pozlamayla çekilmiştir.

7. Fotoğrafları İşleme

Aşığı olduğumuz fotoğrafların çoğu ham haliyle bize sunulmaz. Çekilen fotoğrafların bir de mutfak kısmı yani fotoşop programlarında işlenme aşaması vardır. Fotoğraf işleme kısmı işin artık profesyonel kısmına yakın kısmıdır. Bu iş için en uygun programlardan biri Adobe Photoshop programıdır.

8. Alan Derinliği İçin Nesnelerden Yararlanın

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Fotoğrafçılıkla ilgili günlerce konuşsak lafın sonunu getiremeyiz. Nesneler, sizlere her daim gizli anlamlar vermektedir; bu manayı bulup çıkarmak ve kaskatı görünen nesnelere anlam kazandırmak sizin gözlerinizdedir. Görmekten ve fotoğraflamaktan korkmayın.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!