Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

5 dk okuma süresi


6
19 Paylaşım, 6 puan

Yeteneğinize, becerilerinize ve iş zekanıza dayanarak bir fotoğrafçı olarak çok başarılı olmak mümkün olsa da fotoğrafçı olma yolunda ilerlemeye karar vermenizi sağlayan şeyin fotoğraf tutkunuz ve sevginiz olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır. Bir hobi olarak ya da amatör fotoğrafçıdan profesyonel fotoğrafçılığa yükselebilmeniz için bilmeniz gereken hususlar bu içerikte fotoğrafçı olmak isteyenlerin kesinlikle ve mutlaka bilmesi gerekenler başlığı altında sizler için sıralandı. Keyifli okumalar!

1. Doğru Soruları Sorun

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Yaratıcı tutkunuz ve girişimci içgüdüleriniz arasındaki doğru dengeyi yönetebilirseniz, profesyonel fotoğrafçılık kariyeri için harika bir başlangıç yapmış olacaksınız. Tıpkı herhangi bir işe başlarken olduğu gibi fotoğrafçılık kariyerinize başlamadan önce de kendinize cevaplamanız gereken soruların listesini yapın. Sizi fotoğrafçılık konusunda neyin motive ettiğini, sıfırdan başlayacağınız bu yeni alanda ne kadar ufak adımlarla ve sabırlı şekilde devam etmeye hazır olup olmadığınızı, fotoğrafçılığın sizi en çok hangi alanının etkilediğini ve yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğiniz sorularını kendinize sık sık sorun ve makul cevaplar bulmaya çalışın.

2. Bir Akıl Hocası Bulun

Fotoğrafçılıkla ilgili pek çok sorunun cevabını çevrim içi ve çevrim dışı araştırmalarınızda bulabilirsiniz. Fotoğrafçılıkla ilgili söyleşilere, sergilere ve seminerlere katılıp ufkunuzu genişletebilirsiniz. Söz konusu etkinliklerde pek çok fotoğrafçı ile tanışırsınız ve birçok yanıtı doğrudan kendilerinden alabilirsiniz. Üye olabileceğiniz pek çok çevrim içi fotoğrafçılık topluluğu bulunmaktadır. Her ne kadar aklınıza takılan, yaratıcılığınız üzerindeki engellere sebep olan soruları kendiniz bulabilseniz de insan etkileşimi sonrası diğer fotoğrafçıların deneyimlerle size anlattıkları bilgiler; neredeyse bu alandaki en değerli bilgiler arasındandır. Bu sebeple size deneyimlerini ve bilgilerini birinci ağızdan anlatacak insanlarla beraber vakit geçirin.

3. Stajyer Olun

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Eğer çiçeği burnunda genç bir fotoğrafçı adayı iseniz, diğer profesyonel fotoğrafçılar ve danışmanlar ile iletişim ve bir ağ kurun. Fotoğrafçılıktaki en önemli ilişkilerden biri insan ilişkileridir. İyi iletişim, esneklik ve sabırlı bir tavır en az iyi fotoğraf çekmek kadar önemlidir. Çalışmanız hakkında geri bildirim almaktan asla çekinmeyin. Açık iş pozisyonlarına dikkat edin. Fotoğrafçı olmak isteyenlerin asla unutmaması ve mutlaka bilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli etmenlerden biri deneyimdir. Bir staj ya da asistanlık imkânı yakaladığınız zaman asla peşini bırakmayın ve öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın. Staj veya asistanlığınız sırasında bir işin nasıl yürütüldüğünü ve müşterilerle nasıl iletişim kurulduğunu öğrenmeye çalışın.

4. Kendi Odağınızı Bulun

Eğitiminiz ve staj deneyimleriniz, fotoğrafçılık sanatını ve tekniğini öğrenmenize yardımcı olurken çekmek istediğiniz fotoğraf türleri hakkında da size daha kesin bir bilgi verecektir. Fotoğrafçı olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında mutlaka bir alanda uzmanlaşmak bulunmaktadır. Kendi tarzınız olsun ve keyif aldığınız bir fotoğrafçılık tarzı üzerinde yoğunlaşın. Fotoğrafçılıkta portre, seyahat, düğün, moda, soyut ve ticari fotoğrafçılık gibi pek çok farklı iş alanı bulunmaktadır. Sevdiğiniz alanı bulduktan sonra o alanda başarılı olan fotoğrafçıların işlerine bakabilir, kullandıkları tekniklerden faydalanabilirsiniz.

5. Doğru Ekipmanı Kullanın

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Yüksek kaliteli fotoğraflar yakalamak için doğru ekipmana ihtiyacınız olsa da bulabileceğiniz tüm süslü fotoğrafçılık araçlarını satın alırken aşırıya kaçmayın. Çoğu zaman, çalışır durumda iyi kullanılmış ikinci el ekipman veya görece daha eski kamera veya lens modellerini iyi bir indirimle satın alarak fotoğrafçılığa başlayabilirsiniz. Odaklandığınız fotoğraf türüne göre en doğru ekipman setini aldığınızdan emin olun. Örnek olarak lens satın almak fotoğraf sektöründe muhtemelen en çok harcama yapılan yatırımlardan biridir. Doğru lens setleri sizi her duruma hazır tutacak ve çoğu durumda size hizmet edebileceklerdir. Gereksiz ekipman alımından ise kaçınmalı sadece ihtiyacınız olan ekipmanlar üzerinde yoğunlaşmalısınız.

6. Bol Bol Pratik Yapın

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak artık gereken çoğu şeye sahipsiniz. Bundan sonrası için fotoğrafçılık uzmanlığınızın çeşitli yönlerini tekrar tekrar uygulayarak becerilerinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Fotoğrafçı olmak isteyenlerin mutlaka ve kesinlikle bilmesi gerekenler arasında fotoğrafçılığın öğrenme eğrisinin hiç bitmeyen bir yolculuk olduğu da bulunmaktadır. Tüm ekipmanlarınız hakkında yetkin olduğunuzdan emin olana kadar kurcalayın ve denemeler yapın. Her gün fotoğraf çekin. Yaptığınız işte daha iyi olmanın en iyi yolu budur. Projelerinizi yönetmek için bir çalışma programı oluşturun. Mesela bir yıllık fotoğraf projesi oluşturup yılın her günü için bir fotoğraf çekin.

7. Portföy Oluşturun

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Fotoğraf portföyünüz, başarılı bir profesyonel fotoğrafçı olmak için cephaneliğinizdeki en önemli araçtır. Etkileyici bir fotoğrafçılık portföyüne sahip olmak, potansiyel müşteriler tarafından becerilerinizin ve yeteneğinizin gözlemlenebilmesini ve değerlendirilmesini kolaylaştıracaktır. İlk olarak çalışmanızın tamamını gösteren en iyi görsellerinizi seçin. Sadece insan ilişkilerinizin değil yaptığınız işlerin de sizin için çalışmasını sağlayın; bu, dinlendiğiniz vakitlerde de işinizin kendi tanıtımını yapabilmesine imkan sağlar. Portföy oluştururken sıfırdan bir web sitesi yaratabilir ya da behance, instagram ve deviantart gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda shutterstock, istock gibi platformlara da fotoğraflarınızı yükleyerek satılmasını sağlayabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

8. Fotoğrafçılığınızı Fiyatlandırın

Fotoğrafçılığınız ve fotoğraflarınızı fiyatlandırırken tüm girdi maliyetlerinizi ve kar marjlarınızı hesapladığınızdan emin olun. Bölgenizdeki ve alanınızdaki en iyi profesyonel fotoğrafçıların fiyatlarını araştırın. Esnek olun ve bir fiyat aralığınız olsun. Rekabet edebilmek adına fiyatınızı çok fazla azaltmayın ve ayrıca çok pahalı fiyatlar talep ederek müşterilerinizi kaybetmeyin. Çektiğiniz fotoğrafları nasıl lisanslayabileceğiniz ile ilgili temel bilgileri öğrenin ve ayrıca müşterilerle sözleşme süreçlerini hızlı ve pürüzsüz hale getirmek için farklı durumlar için sözleşme şablonları oluşturun. Oluşturduğunuz şablonlar sizin hızla sonuca ulaşmanızı sağlarken, güvenilirliğinizi de ön plana çıkartacak şekilde olmalı.

9. Yaptıklarınızı Pazarlayın

Çevrim içi portföyünüz hazır olduğunda ve fiyatlandırma kısmını hallettikten sonra sıra pazarlamaya geliyor. Kendinizi bir fotoğrafçı olarak pazarlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Yerel sergilere katılmak, potansiyel müşterilere hizmetleriniz hakkında e-posta göndermek, sosyal medyada aktif olmak, bir ağa dahil olmak ve sağlıklı müşteri ilişkileri kurmak, yarışmalara katılmak gibi pek çok farklı yöntem ile kendinizi pazarlayabilirsiniz. Bu konudaki bilginizi arttırmak adına profesyonel fotoğrafçıların kendilerini nasıl pazarlayabileceğine dair pek çok bilgiye çevrim içi olarak ulaşabilir ve kendinize uygun bir strateji üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

10. İşinizi Büyütün

Fotoğrafçı Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Belli bir noktadan sonra tek odağınız işinizi büyütmek olmalı. Yaptığınız işin türü, birlikte çalıştığınız müşteriler, fiyatlarınız, uzmanlık ve faaliyet alanınızın tümü işlerinizi direkt olarak etkiler. Tutarlı olduğunuzdan ve sürekli kendinizi pazarladığınızdan, yeni insanlarla tanıştığınızdan ve en önemlisi eski müşterileri elinizde tuttuğunuzdan emin olun. Ara sıra konfor alanınızı terk edip yeni şeyler deneyin. En önemlisi ise fotoğraf tutkunuzu her zaman canlı tutun ve sizi öne çıkaracak harika işler yapmak için sürekli çaba gösterin. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak uzun vadeli başarınızın yolunu açacak en kesin reçete budur. İyi şanslar!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!