NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

4 dk okuma süresi


107
12 Paylaşım, 107 puan

Evren, uzay, gezegen gibi kavramlar, insanlar için her zaman ilgi çekici olmuştur. NASA, tam da bu kavramları araştıran  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’dir. Bu uzay programı, temellerinin atıldığı ilk günden beri, bünyesinde bulunan genç ve dinamik beyinler sayesinde her döneme damgasını vurmuştur. Çalışma ortamının ve ele aldığı kavramların olağanüstü olduğu düşünülürse, mazisinde oldukça ilginç şeylerin yattığını tahmin etmek çok da zor değil. Bundan yola çıkarak sizlere, NASA hakkında duyunca şaşıracağınız 10 ilginç bilgi listesi hazırladık. İyi okumalar!

1. Akılalmaz Davalara Şahitlik Et

NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

Uzay programı çalışmalarında son derece başarılı olan NASA, ilginç davalara da şahitlik etmiştir. Bunlardan birincisi NASA’nın Kızıl Gezegene iniş yapmasının ardından, Mars’ın atalarından kaldığını iddia eden 3 Yemenli tarafından açılmıştır. Her ne kadar bu 3 adamın gerekli belgeleri sunduğu iddia edilse de; dava, NASA Basın İşlerini Müdürü’nün “Mars tüm insanlığın malıdır, 2-3 adamın değil” sözüyle düşmüştür. Bir diğer dava ise Asteroid 433 Eros üzerinde hak iddia eden Gregory Nemits ve şirketi tarafından açılmıştır. 2001 yılında bu asteroitin üzerine uzay aracı indiren NASA’dan, 20 dolarlık park ücreti talep edilmiştir.

2. Uzay Turizmin Kapılarını Açtı

Uluslararası Uzay İstasyonları, NASA’nın harcamalarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu istasyonları ayakta tutabilmenin günlük maliyeti 8 milyon dolara, yıllık ise 3-4 milyar dolara mal olduğu söyleniyor. Bu durumu ticarete dökmek isteyen ve özel şirketlerle anlaşan NASA, uzun zamandır istasyonların bazı bölümlerini turizme açmak için hesaplar yapıyor. Bu hesaplara göre her yıl sadece 2 kere gidilebileceği ve her seferde sadece 6 kişinin olabileceği planlanıyor. Ancak uzaya astronot göndermenin 80 milyon dolar, bir gece konaklamanın ise 35 milyon dolar olduğu göz önünde bulundurulsa uzaya yolcuğun maliyeti hiç de ucuz olmayacak.

3. NASA Tam Bir Mucit

NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

Adını genellikle uzay ile ilgili konularda duyduğumuz NASA, aslında günlük hayatta kullanılan birçok icadın mucididir. Bünyesinde bulunan dinamik beyinler sayesinde çocukların oynadığı su tabancalarından, yüzücülerin kullandığı mayolara hatta duman dedektörlerine kadar birçok icadın temelini oluşturmuştur. İlk başlarda astronotların uzay üstlerinde kas kaybetmemeleri için yapılan aletler, spor aletlerine; Ay yüzeyinde delgi ve vakum görevi gören materyaller, kablosuz aletlere; yıldızların doğumunu görüntülemek için kullanılan lensler ise kulak termometresine dönüştürülerek piyasaya sunulmuştur.

4. Gezegen Koruma Birimi Oluşturdu

Asırlardır gezegenimizden başka bir gezegenin olup olmadığı hep bir merak konusu olmuştur. Bu merak beraberinde araştırma arzusunu getirmiştir. Bu araştırmaların başını çeken ve büyük işlere imza atan NASA, başka bir gezegenin daha olabileceği ihtimalini düşünmüş ve Gezegen Koruma Birimi oluşturmuştur. Bulunan bir gezegenin ya da bizi bulan bir gezegenin daha üstün bir medeniyete sahip olması, olası bir istilanın Dünyayı yok edebileceği düşüncesini uyandırmıştır. NASA bu duruma karşı tedbirli olabilmek için Dünyayı koruma altına alma ihtiyacını duymuştur.

5. Kızıl Gezegene Yolculuk

NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

NASA’nın Kızıl Gezegeni yani Mars’ı keşfetme çabası herkes tarafından biliniyor. Daha önceki yıllarda Mars’ta su bulan ve bu suyu canlı yaşamı için uygun gören NASA, bir yaşam izi bulmak için araştırmalarını sürdürüyor. 2020 yılının içinde Mars’ta ki kayaçları delerek Dünya’ya ilk kez Mars’tan bir parça getirmeyi hedefliyor. Bu noktada NASA Gezegen Bilimi Direktörü olan Jim Green’in açıklamaları ise oldukça ilginç. Green yaptığı bir açıklamada Mars’ta yaşam izleri bulmaya yakın olduklarını ancak insanların buna hazır olmadığını söylemiştir. Mars’ta bulunan bir yaşam izinin çığır açacağını ve insanları birçok bilimsel ve psikolojik soruyla baş başa bırakacağını belirtmiştir.

6. NASA’nın İkizler Deneyi

İnsan vücudunun uzaya ne gibi tepkiler vereceğini anlamak isteyen NASA, tek yumurta ikizleri ile ilginç bir deney gerçekleştirdi. Bu deneyde gönüllü olan Scott ve Mark kardeşlerden biri (Scott) uzaya gönderildi. Scott bir yıl boyunca uzay istasyonunda yaşarken, kardeşi Mark ise kontrol altında tutuldu. Bir yıllık bu deneyin sonucunda elde edilen bilgiler ise oldukça ilginç! Dünya’ya dönen Scott’un kardeşinden 5 cm daha uzun olduğu gözlemlendi. Genetik faktörlere de bakan NASA, yağ oranında fazlalık, kromozom sonlarındaki telomen boylarının artması gibi bulgulara da rastladı.

7. NASA Bir Gezegen Keşfetti

NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

NASA Geçiş Halindeki Öte Gezegen Uydusu (TESS) etrafında canlı yaşamına uygun bir öte gezegen keşfetti. TESS’in yaptığı açıklamalara göre bu gezegen Dünya’ya yaklaşık 101,5 ışık yılı kadar uzaklıkta. Dünya büyüklüğü ile neredeyse aynı olan bu gezegen, Yunus Takımyıldızı’nın yörüngesinde yer alıyor. Üstelik “TOI 700 d” adı verilen bu öte gezegenin, Güneş’in Dünya’ya verdiği enerjinin %86’nı kullanabilecek bir mesafede olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum suyun gezegen üzerinde sürekli var olmasını sağlarken, canlılar için de yaşama elverişli bir ortam hazırlıyor.

8. İlginç Uzay Aracı Mezarlığı

Uzmanlardan gelen açıklamaya göre Dünya yörüngesinde yaklaşık 4 bin yapay uydu, binlerce roket parçası, 12 bin kadar yapay obje var. Bu objelerin birbirine çarpması uzayda patlamalara, Dünya’ya düşmesi ise kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle NASA, Nemo adında uzay aracı mezarlığı noktası belirlemiştir. Latince’de hiç kimse anlamına gelen Point Nemo bölgesi okyanusun ortasına denk gelecek şekilde ayarlanmıştır. 1971’den beri bu noktaya 260’ı aşkın uzay aracı atılmıştır. NASA’ya göre işi biten uzay araçları bu bölgeye atılmadığı sürece “uzay kirliliği” kavramıyla karşı karşıya kalacağız.

9. Uzay İstasyonlarının Yapımı

Uzayda asılı duran uzay istasyonlarının yapımı büyük bir merak konusudur. Tam bir mühendislik harikası olan uzay istasyonları Dünya’da hazırlanan modüllerin uzaya fırlatılarak bir araya getirilmesi ile oluşur. İlk parçası 1998 yılında fırlatılmıştır. Yoğun çalışmalar sonucunda basınçlı modüller, dış iskelet ve güneş panelleri bir araya getirilmesiyle birlikte adeta Dünya dışında yaşanılabilecek yapay bir uydu hazırlanmıştır. Yapılışı uzun zaman alan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu dünyadan görmek ise mümkündür! Gün içinde Güneş ışığının engellemediği, uygun saatlerde çıplak göz ile görülebilmektedir.

10. NASA Asteroidlere Değer Biçti

NASA Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

NASA hakkında duyunca şaşıracağınız 10 ilginç bilgi listesinin sonuncusu ise Asteroidler ile ilgili. Asteroidler yani küçük gezegenler, Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gök cisimlerine verilen isimdir. NASA bu gök cisimlerini büyüklüklerine göre sınıflandırmıştır. Alınan bilgilere göre 2014 yılından bugüne Güneş Sistemi’nin içi ve dışı dahil olmak üzere 1 milyonu aşkın Asteroid keşfedilmiştir. NASA, Asteroid kuşağında bulunan minerallerin, Dünya’ya getirilmesi halinde, her bir insana 100 milyar dolar kazandıracak kadar değerli olduğunu duyurmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
31
Beğen
Mutlu Mutlu
27
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
13
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.