Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

6 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Şarkılar piyasaya sürülmeden önce, nasıl ki stüdyoda kayıt süreçleri varsa albüm kapakları da aynı titizlikle hazırlanmaktadır. Şarkıların tınısı gibi aklımızda yer edinen müzikler kadar albüm kapakları da zihinlerimize kazınmak için birbiriyle yarış halindedir. Müzik sektörüne adım atan adayların çoğu, en ilginç albüm kapakları ile piyasaya damga vurmuş bir müzisyen olmak isterler. Sonuçta hem kulağa hem göze hitap etmek, daha uzun soluklu hatırlanacak bir albüm çalışması anlamına gelmektedir. Gönüllerimize taht kuran şarkıcıların okuduğu eserler gibi albüm kapaklarının da etkileyici olması işten bile değildir. Biz de sizler için en ilginç olanları toparladık. Keyifli okumalar!

1. From Elvis Presley Boulevard Memphis, Tennessee

Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

Sahne kostümleriyle, ilginç ama bir o kadar yakışan saç modeliyle ve sektöre iz bırakabilecek farklılıklarıyla damga vurmuş Elvis Presley, albüm kapakları sayesinde bizleri fethetmiştir. Mayıs 1976’da çıkarttığı bu albümle adeta ortalığı kasıp kavurmuştur. Milyonlarca hayrana ulaşan bu albüm, diğer albümlerinde olduğu gibi yoğun ilgi görmüştür. Dünya müzik listesine 45 numaradan giriş yapıp, takip eden aylarda 1 numaraya kadar ulaşmıştır. Albümün başarısı bu kadarla kalmamıştır ve 1977 yılında RIAA tarafından Altın Sertifika ödülüne layık görülmüştür. Önemli bir detay ise, bu albüm tamamen canlı konser kayıtlarından oluşmaktadır. Elvis Presley, diğer albümleri gibi bu albümde de fırtına gibi esmiştir. Ağustos 1977’de aramızdan ayrılan Elvis Presley, kendine has imajıyla günümüzde zirvedeki yerini korumaktadır.

2. Tress Talk Too

İlk bakışta bir korku filmi afişi gibi duran ama aslında çocuk şarkılarının ağırlık verildiği bir albüm kapağı ile karşı karşıyasınız. Sadece şarkılarıyla değil, en ilginç albüm kapaklarıyla adını yazdırmak isteyen Geraldine ve Ricky, bu albümüyle müzik sektörüne damga vurmuş olanlardandır. Sanıyoruz ki bu pozu verirken böylesine ürkütücü bir görüntü yakalayacaklarını tahmin etmemiştirler. Zaten Geraldine Ragan isteği, toplumsal ve dini mesajlar vermektir. Geraldine Ragan, sektöre adım attığında, kendinde bir eksiklik fark ederek özel olarak yaptırdığı kuklasıyla gönül bağı kurmuştur. Tabiri caizse; “kuklam olmadan bir yere çıkmam” demiş ve daha birçok albüm kapaklarına, konserlerine, sahne şovlarına Ricky adını verdiği kuklayı taşımıştır.

3. This Is It

Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

Tabii ki dünyaya ay yürüyüşünü, beyaz çorabı, siyah kıvırcık saçı ve daha nice betimlemeleri katan müthiş adamı es geçemezdik. Müzik sektörüne girdiği gibi damga vurmuş Michael Jackson, en ilginç şovları ve albüm kapakları ile bizleri mest etmiştir. Her albümü büyük tirajlara ulaşan usta sanatçı, hızını kesmeden bir sonraki albümde daha fazlasını yapmak için çok çabalamış ve hakkını vermiştir. Ulusal müzik sektörünün maalesef siyahilere ödül vermemek gibi bir alışkanlığı olduğundan, Michael Jackson’un kalbi bu konuda biraz kırgındır ki bunu röportajlarında da dile getirmiştir. Sektörde 1 tane daha benzeri olmayan sanatçı, yıllar içinde dünyada birçok yarışma programında kendisinin taklitlerini seyretmiştir. 2000 yılında vefatıyla birlikte arkasında birçok soru işareti bırakmıştır.

4. Request Only

1970’li yıllara ait olan bu güzide albümün sahibi, her ne kadar takım elbiseyle hoş bir hava yaratmak istese de seri katil imajının önüne geçememiştir. Albüm kapağının sadeliği ön planda tutulmuş ve abartıdan uzak durulmuştur. 1970’lerde albüm kapaklarının şarkılarla ile yarıştığı zamanlar olduğunu göz önünde bulundurursak, bu zatı muhterem amacına ulaşmıştır. Albüm içeriğindeki şarkılar pop, funk ve ilahi güce atıflarda bulunan bir tarzdadır. Birkaç albümü daha bulunan Ken, müzik piyasasından sessiz sedasız uzaklaşmıştır. Diğer albüm kapaklarında da yine takım elbisesi, belerterek baktığı gözleri ve bıyık altı gülüşünden vazgeçmemiştir. Ken, bu albümünde ve diğer albümlerinde istediği satış grafiğini yakalayamamıştır ama ne var ki günümüzde hâlâ adından söz ettiren bir albümü bize kazandırmıştır.

5. Death Magnetich

Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

Amerikalı bir heavy metal grubu tarafından 1981 yılında kurulan Metallica, hâlâ günümüzde popülerliğini korumakta ve konserlerine devam etmektedir. Yaptıkları müzik türünün oldukça sert bir tona ve notalara sahip olması sebebiyle, albüm kapakları da aynı sertliktedir. Diğer birçok şarkıcının albüm kapağında görmeye alışık olmadığımız görselleri ve mesajları barındıran bu grubun albüm resimleri de birbirinden ilginçtir. Zaten şarkı sözlerinde de yumuşak mesaj vermeyen grup, yalnızca albüm kapaklarında değil, konserlerindeki kıyafetleri ve sahne şovlarıyla da bir hayli ilgi çekicidir. Türkiye’ye de birkaç kez konsere gelen Metallica grubu, hayranlarına unutulmaz bir müzik ziyafeti vermiştir. Death Magnetich albümü için, çıkış şarkısına yakışır şekilde kapak görseli hazırlanmıştır.

6. Abbey Road

İngiliz rock grubu The Beatles, müzik sektörünün en ilginç albüm kapaklarından birine sahiptir. Üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen güncelliğini koruyan albüm kapağı tarihteki yerini almıştır. Elvis Presley’de ilham alınarak kurulan grup, dönemin kıyafetlerini taşımış ve saç modelleriyle zamane gençleri arasında trend olmuştur. Bu albüm kapağının ilginç bir de hikâyesi vardır. Albüm hazırdır ama kapak resimleri için bir hazırlık yapılmamıştır. Birkaç fikir düşünülse de vakit kalmamıştır. Kayıtların yapıldığı stüdyonun caddesinde, trafiğin bir süre durdurularak yapılan bu çekimde ortaya 6 farklı poz çıkmıştır. İçlerinde en beğenileni de albüm kapağı olarak belirlenmiştir. Albüm kapağındaki görselin aynısı, arka fon olarak stüdyonun dışında hazırlanmıştır ve hayranları aynı pozu vererek çekim yapmaya devam etmektedir.

7. Goes Country

Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

Müzik sektöründe şansını deneyen Dorothy’nin “ben yaptığım şarkılardan çok en ilginç albüm kapakları çalışmam ile damga vurmuş olacağım” demiş olma ihtimali yüksektir. Türkçede yer alan “at-avrat-silah” üçlemesinin aynı karede nadir görüldüğü bir albüm kapağına sahiptir. Dorothy tabi ki bu resmi bizden esinlenerek çektirmemiştir velakin bize bu sözü anımsatmaktadır. Dorothy, adından da anlaşılacağı gibi albüm fotoğrafında anaç bir imaj sergilemiştir. Albümün görselinde verilmek istenen mesaj tehdit mi yoksa bir espri mi anlaşılması güçtür. Çiftçi bir ailenin ferdi olan Dorothy, bu albümden sonra pek keyif almamış olacak ki 1 tane daha albüm çıkartıp daha sonra eski yaşantısına dönmeyi tercih etmiştir. Albüm içeriğindeki şarkılar ise ağırlıklı olarak ülke ve halk temalı şarkılardır.

8. Nevermind

Albüm piyasaya çıktığı gibi yoğun ilgi görmüş ve büyük bir satış grafiği yakalayarak beklenenin üzerinde bir tiraj yakalamıştır. 1987 yılında kurulan bu grubun her adımı olay olmuştur. Kurt Cobain önderliğinde hızla yükselen grup, o dönemde albüm satışları patlayan Michael Jackson’u sollamıştır. Görselde yer alan kapak ise, 1991 yılında çıkarmış oldukları albüme aittir. Kapakta verilmek istenen mesaj açıktır; beşikten mezara, popüler kültürün esiriyiz. Bu albümle birlikte dünyada ünleri daha fazla yayılmış, hayran kitleleri kat be kat artmıştır. Grubun vokalisti olan Kurt Cobain’in çalkantılı hayatı, grup arasında da bir takım huzursuzlukları beraberinde getirmiştir. 1994 yılında Kurt Cobain’in ölümüyle grup dağılmıştır. Zaman geçmiş olsa da grubun şarkıları lezzetinden bir şey kaybetmemiştir.

9. The Velvet Underground & Nico

Listemizde yer alan bu müzik grubu, 1960’lı yıllarda albüm çıkarmıştır. Albüm içeriğindeki şarkılar o zamana göre oldukça cesur konuları ele almıştır. Bu grup, listemizde yer alan diğer gruplar gibi devasa albüm satışları yakalayamamıştır. Grubun 30.000’lerde seyreden albüm satışları hakkında, müzisyen Brian Eno bir röportaj vermiştir. Söyleşide oldukça iddialı şu sözler yer almaktadır; “30.000 kopyadan her birini satın alan herkes bir grup kurdu” demiştir. Kısmen haklı da çıkmıştır. Bu grubun albümleri, rock müziğin birçok alt türü ve punk, garaj, krautrock, post-punk, shoegaze olmak üzere, alternatif müzik biçimleri üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Albüm kapağı, Andy Warhol tarafından tasarlanmıştır. Kapağın üzerinde zaten Andy Warhol’un imzası bulunmaktadır.

10. Aladdin Sane

Müzik Sektörüne Damga Vurmuş En İlginç Albüm Kapakları

1970’lerde başlayan müzik serüvenini 2010 yılında çıkardığı albümle devam ettiren sanatçıdır. Toplamda 140 milyon satışa ulaşmış albümleriyle en çok satan albümler arasına karışmıştır. David Bowie, malikânesinde ödüllerine köşe hazırlayabilecek kadar hatırı sayılır sayıda ödüller kazanmıştır. Sanatçının müziğinde yansıttığı tarzı, sahne şovlarında da etkili olmuştur. Özellikle yüzüne yaptığı makyajları hafızalarda yer etmiştir. Şarkıcılığının yanı sıra söz yazarı, aktör ve prodüktördür. Ölümüne kadar yaptığı tüm albümler sektördeki yerini daha da sağlamlaştırmıştır. Birçok müzik tarzına ilham veren eserleri, günümüzde popülerliğini korumaya devam etmektedir. Aladdin Sane albümünün ilginç kapak çalışması, sanatçının enteresan tarzını ortaya koymaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!