Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

5 dk okuma süresi


63
16 Paylaşım, 63 puan

Müzik, gökle toprak arasında bir ahenktir der Konfüçyüs. Müzik ne kadar yere, yaşama bağlıyorsa insanı; gerektiğinde kanatlarını çıkarıp göğe yükselmesini de sağlar. Toprağa köklerini salan bir ağaç misali sonsuzluğa uzanan müzik camiasına gün geçtikçe yeni isimler katılmaktadır. Ses getiren birçok sanatçı arasında grup olarak da ünlenen oldukça fazla insan vardır. Bugün ise siz değerli okuyucularımızı biraz geçmişe götüreceğiz. Okurken seneler arasında kaybolacağınız bu yazımızda, müzik dünyasını şarkılarıyla şekillendirmiş, uluslararası üne sahip The Beatles grubu hakkında şaşırtıcı bilgiler yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz!

1. The Beatles Ve Dünya Çapındaki Ünü

Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Bütün müzik dünyasını kasıp kavuran, yaptığı hitlerle müzik camiasını şekillendirmiş The Beatles hakkında şaşırtıcı bilgiler sizlerle buluşmadan önce kısaca grubun geçmişinden bahsetmemek olmazdı. The Beatles, 1960 senesinde Liverpool’da kurulan bir İngiliz rock grubudur. Grubun üyeleri, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’dır. Yaptıkları müzik ile rock çağının en önde gelen grubu olarak kabul edilmektedir. 1960’larda muazzam bir şöhrete sahip olan The Beatles’a yönelik yoğun hayranlığı tanımlayan “Beatlemania” şeklinde bir terim dahi çıkmıştır. Bu çılgınlık 1963’te başlamış ve grubun 1970’te dağılmasından sonra dahi devam etmiştir. Grup üyeleri ise The Beatles dağıldıktan sonra farklı uzunluklarda başarılı müzik kariyerlerine devam etmiştir.

2. The Beatles Ve Gruptan Çıkarılmak İstenen Üyesi

Dünyayı kasıp kavuran The Beatles grubu, ilk albüm anlaşmasını yaptığı dönemde, müzik yapımcısı George Martin, gruptan bir tek baterist Randolph Peter (Pete) Best’in performansından memnun kalmadı. Memnuniyetsizliğinin ardından grubun Pete’siz devam etmesi gerektiğini söyledi. John Lennon ise grup arkadaşlarına kötü haberi vermesi için The Beatles’ın menajeri Brian Epstein’i görevlendirdi. Bütün bu kötü olaylardan sonra Pete Best’in yerine Ringo Starr olarak da bilinen Richard Starkey geldi. Ringo ne kadar dünyanın en tanınmış bateristlerinden biri olsa da, grubun sadık hayranları, Best’in yerini aldığı için başlarda ona hiç ısınamadı.

3. The Beatles Ve İlk Albümleri

Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Please Please Me şarkısının getirdiği başarıyı gören plak şirketi, The Beatles’tan kısa süre içinde tam bir albüm istemiştir. Albüm isteğini gruba ileten George Martin’in ve plak şirketinin bilmediği tek bir şey vardı. O da dünyadaki hiçbir insan The Beatles’tan daha üretken değildi. O önemli günde İngiliz rock grubunu oluşturan gençler ilk albümleri olan Please Please Me’de görünecek olan 10 şarkıyı kaydettiler! 12 saatlik çalışmanın sonunda, John Lennon’un sesinden geriye kalanlar ile bir numaraya yerleşen “Twist and Shout” parçasını kaydettiler. John Lennon, 1976 senesinde verdiği bir röportajda son şarkının neredeyse onu öldüreceğini ifade etmiştir.

4. The Beatles Ve Eve Zorla Giren Hayran

Müzik camiasına ismini altın harflerle yazdırmış ve müzik dünyasını yeniden şekillendirmiş olan The Beatles hakkında inanamayacağınız şaşırtıcı bilgiler arasında bulunan bir diğer şey ise bir hayranın Paul McCartney’nin evine zorla girmesidir. 1969 yılında çıkan Abbey Road isimli albümlerinde bulunan “She Came In The Bathroom Window” adlı şarkı piyasaya sunulduğunda büyük ilgi toplamıştır. She Came In The Bathroom Window, Paul McCartney tarafından yazılmıştır ve albümün en heyecan verici B tarafı karışıklarından beşincisidir. Paul McCartney’nin hayranlarından biri She Came In The Bathroom Window şarkısından ilham alarak, Paul evde yokken banyo penceresinden içeri girerek sanatçının eşyalarını karıştırmıştır.

5. The Beatles Ve Let It Be

Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Let It Be şarkısı, 6 Mart 1970’de İngiliz rock grubu The Beatles tarafından alternatif bir karışımla birlikte single olarak çıkmıştır. Sözlerini tekrar düşündüğümüzde “Sıkıntıya düştüğüm zamanlarda Meryem Ana bana görünür, beni sözleriyle iyileştirir ve oluruna bırak der” şeklinde bir kısmı olduğunu görüyoruz. Bu şarkı sözünden yola çıkarak hayranlar Let It Be şarkısının İncil’i referans gösterdiğini düşünmüştür. Fakat bu sözün altında çok daha farklı bir şey yatmaktadır. McCartney o şarkı sözlerini meme kanserinden vefat eden annesi için yazmıştır. Her ne kadar Let It Be, The Beatles grubunun son albümü olarak görülse de Abbey Road stüdyolarındaki albüm kayıt çalışmaları bulunmaktadır.

6. The Beatles Ve Yasaklanan Albüm

The Beatles’ın Yesterday and Today albümünün ikinci kapağı çıkar çıkmaz yasaklanmıştır. Çokça tartışmaya sebebiyet veren kapak; kasap tulumları giydikleri, üzerlerinde parçalara ayrılmış çiğ etlerin, kanlı ve bazılarının kafaları koparılmış plastik bebeklerin bulunduğu bir fotoğraftır. Bu tartışmalı fotoğraf ile ilgili iki ünlü söylenti bulunmaktadır. Birincisi, geçmişte albümlerini “parçalayan” Capitol Records plak şirketine bir mesaj göndermek istedikleriyle ilgilidir. İkincisi ise, albüm aslında grubun fiziksel olarak parçalanmak üzere olduğunu temsil etmektedir. Ancak nedeni ne olursa olsun, Capitol Records’un The Beatles’ı kapağı değiştirmeye zorlamaktan başka seçeneği yoktu.

7. The Beatles ve Papa’nın Favorisi

Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Başarılarıyla herkesi büyülemiş, müzik dünyasını şekillendirmiş olan İngiliz rock grubu The Beatles hakkında listeleyebileceğimiz en şaşırtıcı bilgiler arasında bulunanı belki de The Beatles ve Papa arasında olanlardır. Papa, The Beatles’ın Revolver isimli albümünün şimdiye kadarki en büyük pop albümü olduğunu ifade etmiştir. Vatikan’ın The Beatles’ın ürettiği müzik aracılığıyla “şeytani mesajlar” gönderdiği konusunda yaptığı açıklamalar bulunmaktadır. Buna rağmen resmî Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano’da Papa’nın en sevdiği şarkılar sorusu ilginç bir şekilde cevaplanmıştır. Papa’nın sevdiği şarkılar sorusu kadar cevabı da herkesi şaşırtmıştır. Papa’nın favorileri arasında Revolver albümü bir numarada yer almaktadır.

8. The Beatles Ve John’un Klonu

1960 yılının ortalarında, azı dişi çıkan John, dişi hizmetçisine vererek atmasını istedi. Hizmetçisi ise dişten kurtulmak yerine, azı dişini “Beatlemaniac” kızına hediye etti. Bu diş aile yadigarı olarak, nesilden nesile aktarıldı. ardından, 2011 senesinde, John’un azı dişi 31.000$’a açık arttırmaya çıkarılmıştır. Bu diş, Kanadalı bir diş hekimi olan Micheal Zuk tarafından satın alınmıştır. Zuk bir röportajda heyecanını “Araştırmacılar mamutları klonlamanın yolları üzerinde çalışırken, aynı teknoloji kesinlikle insan klonlamasını da gerçeğe dönüştürülebilir.” sözleri ile ifade etmiştir. Ayrıca rock müziğinin en büyük yıldızlarından birini geri getirme konusunda küçük bir rolü olduğundan dolayı fazlasıyla mutlu olmuştur.

9. The Beatles Ve Tate-LaBianca

The Beatles’ın yaşadığı bi diğer ilginç olay Tate-LaBianca cinayetleridir. Tate-LaBianca cinayetleriyle tanınan Charles Manson, The Beatles’tan ilham aldığını öne sürmüştür. Cinayet nedenlerini İngiliz rock gruplarından biri olan The Beatles’a bağlamak için birçok nedeni vardır. Charles Manson, grubun şarkıları aracılığıyla gizli mesajlar göndermeye çalıştığını ve onun bu mesajları duyduğunu, anladığını belirtmiştir. Ayrıca Book of Revelation incilindeki dört atlıyı, dört grup üyesi ile özdeşleştirmiştir. Buna ek olarak, The Beatles’ın savaş haberlerini getiren melekler olduğunu iddia etmiştir. Helter Skelter şarkısı ise Manson tarafından yükselme ve öldürme işareti olarak yorumlandığı tahmin edilmektedir.

10. The Beatles Ve İdrar Kokusu

Müzik Dünyasını Şekillendirmiş The Beatles Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Ünüyle bütün dünyayı kasıp kavuran The Beatles’ın çılgın hayranları grubun konserlerine gidiyorlardı. Bunun için genelde çok uzak yerlerden akın ediyorlardı. Grup üyelerine o kadar bağlı ve takıntılı olan hayranlar vardı. Bu hayranlar konserde tuvalete gitmeleri gerektiğinin bile farkında olmayanlar oluyordu! Grubun Amerika’daki ilk gösterisi Washington Coliseum’da gerçekleşmişti. Washington Coliseum’un sahibi Harry Lynn’in oğlu John B. Lynn, babasının kendisine ilk gösteriden sonra göze çarpan en belirgin şeyin, mekanın zeminindeki idrar akıntıları olduğunu söylemiştir. Güçlü bir idrar kokusu her yerdedir. The Boomtown Rats’in şarkıcı-söz yazarı ve solisti Bob Geldof, grubun konserlerinden her bahsettiğinde keskin idrar kokusunu tekrar hissettiğini ifade etmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!