Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Sia, Avustralyalı bir şarkıcı, söz yazarı, seslendirme sanatçısı ve yönetmendir. Babası Phil Colson bir müzisyen ve annesi Loene Furler bir sanat öğretmenidir. Yani sanat dolu bir evden çıkıp, müzik kariyerine başlamak istemesi çok şaşırtıcı değil. İşte ünlü şarkılarıyla rekorlar kıran, müzik dünyasının gizemli ve yetenekli kadını Sia hakkında bilinmeyenler. Keyifli okumalar!

1. Gerçek İsmi

Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın geri kalanı onu sahne adı olan Sia ile tanıyor olabilirler. Bu isim hem akılda kalıcı hem de çok kolay söyleniyor. Fakat şarkıcının ismi aslında düşündüğünüzden çok daha uzun. Sia, sahnede daha etkileyici ve kısa bir isim olduğu için üç harflik bir isim kullanıyor olsa da Sia’nın tam adı aslında Sia Kate Isobelle Furler’dır. Sia aynı zamanda Avusturalyalıdır. Adalaide’de büyümüş olan Sia, hayatının sonraki döneminde Londra’ya taşınıp uzun yıllarını orada geçirmiştir. Otuz yaşındayken ise New York’a taşınmıştır. Bu kadar yer değiştirip farklı bölgelerde zaman geçirmiş olması da Sia’nın tatlı aksanını açıklıyor.

2. Sadece Şarkıcı Değil

Onu sadece şarkıcı olarak tanıyor olabilirsiniz. Fakat Sia bundan çok daha fazlası. Sia aynı zamanda çok yetenekli bir beste yazarı ve müzik videosu yönetmenidir. Şarkı yazarlığının en büyük tutkularından biri olduğunu söylüyor. Bu, yaptığı işin en güzel ve en sevdiği parçasıymış. Sia kendi şarkıları dışında birçok ünlü isme şarkı yazdı. Beyonce’nin Pretty Hurts şarkısı, Britney Spears’ın Perfume şarkısı, Kylie Minogue’nın Sexercise şarkısı, Neyo’nun Let Me Love You şarkısı, Lea Michele’nin Cannonball şarksı, Rita Ora’nın Radioactive şarkısı, Rihanna’nın Diamonds şarkısı ve daha birçok şarkıyı kendisi yazmıştır.

3. ‘Chandelier’ Öncesi

Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

Birçoğumuz Sia’yı ünlü şarkısı Chandelier sayesinde tanıdık. Fakat Sia bundan çok öncesinde de müzik yapıyordu. 1990’ların ortasında doğru Sia, Adelaide’de bir jazz kulübünde kariyerine şarkıcı olarak başladı. Crisp isimli bir jazz gurubunun üyesiydi. Fakat grupları 1997 yılında ayrıldı ve Sia tam da bu zaman ilk stüdyo albümü olan OnlySee albümünü yayınladı. Flavoured Recods adında bir yayıncının aracı olduğu bu albüm Avusturalya’da yayınlandı ve sadece 1200 tane satabildi. Fakat bu numaralar, Sia’nın ileride atacağı adımları engellemedi. Daha sonrasında Londra’ya taşınan Sia, Zero 7 ile şarkıcılık kariyerine devam etti.

4. Madde Kullanımını Aşması Gerekti

Sia’nın 1997’de o zamanki erkek arkadaşı Dan, bir araba kazası sonunda hayatını kaybetti. Sia’nın bu ölümle tamamen yüzleşmesi ve iyileşebilmesi altı yılını aldı. Bu yıllar boyunca hayatının tepe taklak olduğunu söyleyen Sia, kendi kendini mahvetmeye aynı zamanlarda başladığını söylüyor. Madde bağımlılığının altı yıl boyunca kurbanı olduktan sonra kendini bu boşluktan çıkartabilmiş. Daha sonra ise hayatının bu kısmını ve yüzleşmek zorunda olduğu gerçekleri şarkılarına yansıtmış. Kötü ve üzücü tecrübeler biriktirmiş olsa da zamanla bunları aşabilmeyi ve tekrar doğru yolda yürümeyi başarabilmiş.

5. Mental Hastalıklarla Yüzleşmesi

Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

Sia, konu mental hastalıklar olunca birçok ünlüden çok daha şeffaf davranmayı başarıyor. Verdiği röportajlarda daha önce depresyon ile mücadele ettiğini anlatan Sia, hayatının zorlu anlarını hayranlarıyla paylaştı. Karanlık bir dönemden geçerken neredeyse intiharın eşiğine kadar geldiğini ve bunun adına ucuz bir otel kiraladığını anlattı. Otel menajerine ve köpek gezdiricisine “Kendimi öldürdüm ve görmenizi istemiyorum” şeklinde bir not yazarak hayatını sona erdirecekti. Fakat Sia otelde olduğu sırada bir arkadaşı onu arayarak fikrini değiştirmeyi başardı. Sia bu sayede 12 aşamalı bir terapi programına yazıldı.

6. Denizkızlarına ve Uzaylılara İnanması

Eğer insanları güldüren doğa üstü şeylere inanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Sia’da tıpkı sizin gibi değişik şeylere inanıyor. Bir dergiye verdiği röportajda insanlık dışında başka bir hayat olduğunu düşünmemenin akılsızca olduğunu dile getirmişti. Bu tarz şeylere inanmak Sia’yı aynı zamanda korkutuyormuş, bu yüzden ne zaman uzaylıların gerçek olduğunu düşünerek kendini korkutursa, köpeğini düşünerek sakinleştiğini söylüyor. Eğer siz de denizkızlarının varlığı hakkında uzun konuşmalar yapmak isterseniz, Daryl Hannah’nın denizkızı rolüne tamamen kendini kaptıran Sia ile bu konuşmaları gerçekleştirebilirsiniz.

7. Hayvan Haklarına Değer Veriyor

Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

Sia sadece uzaylılara inanmıyor, aynı zamanda hayvanların da hakları olduğuna inanıyor. Hayvan haklarını korumak ve insanlara farkındalık yaratmak adına Sia birçok farklı etkinlikte yer almış ve sıkıntılarını dile getirmekten çekinmemiştir. 2010 yılında köpeği Pantera ile PETA kampanyasına katılarak hayvan haklarını destekledi. Hayvanların sokağa atılıp evsiz kalmamaları için insanlara duyurular yaparak herkesin evcil hayvanına sahip çıkmasını destekledi. 2015 yılında ise yine PETA için “Free The Animal” (Hayvanı Serbest Bırak) şarkısına destek çıkarak, insanların hayvanların derilerini kullanmalarını kınadığını söyledi.

8. Sia’nın Meşhur Saçları

Sia’nın nerede görürseniz tanıyabileceğiniz saçlarının nereden geldiğini merak ettiniz mi? Neredeyse tüm yüzünü kaplayan bu saçlar ile Sia sınırsız ödül törenine, galaya ve çekimlere katılmıştır. Sia, bunun nedeninin ünle baş etme sıkıntısından kaynaklandığını belirtti. Şarkıcı, ünlü olmak ya da tanınmak istemiyormuş. Aynı zamanda yüzüyle ilgili internette kötü yorumlar okumak ve dalga geçilmeye maruz kalmaktan çekiniyormuş. Bu yüzden en iyi çözümün yüzünü saçlarıyla kapatmak olacağına karar vermiş. Bir süreden sonra ise bu saç herkes tarafından ‘Sia Saçı’ olarak bilinmeye başladı.

9. Sağlık Sorunları

Sia, herhangi bir sağlık sorunu olduğunda bunu herkesle paylaşmaktan hiç utanmıyor. Müzik Dünyasının gizemli kadını Sia hakkında bilinmeyenlerden biri ise, hastalığından dolayı ünlü şarkıcının performansına ara vermek zorunda kalmasıdır. Daha önce hayranlarına Graves hastalığı olduğunu söylemişti. Bu hastalık tiroidi etkileyen ve sinirli olma hali, kalp çarpıntısı ve kas zayıflığı gibi sorunlara neden olan bir bağışıklık hastalığıdır ve doğuştan gelir. Sia, hastalığı nedeniyle 2010 yılında konserlerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Konserlerine ara vereceği duyurusunu ise Twitter üzerinden yapmıştır.

10. Hayat Stili

Müzik Dünyasının Gizemli Kadını Sia Hakkında Bilinmeyenler

Sia, çoğu şarkıcıya kıyasla hayatını daha özel tutmayı başarmıştır. Her ne kadar aşk hayatıyla ilgili bilgilerden bazıları sızmış olsa da hayatının çoğunu kapalı kapılar ardında yaşayabiliyor. Başka sanatçıların hayat şekillerini, beslenme alışkanlıklarını ve spor rutinlerini bile internette kolayca bulabilirsiniz fakat Sia bir istisnadır. Müzik dünyasının gizemli kadını Sia hakkında bilinmeyenler arasında, ünlü şarkıcının vegan olması vardır. Sia, yıllar boyunca vejetaryen olarak hayatına devam etmiştir fakat yakın bir zamanda hayranlarına veganlığa geçiş yaptığını anons etti. Böylece hakkında çok şey bilmesek bile, sağlıklı bir hayat stilini takip ettiğini kesin olarak biliyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!