Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

6 dk okuma süresi


2
17 Paylaşım, 2 puan

Müzik, tarih boyunca bireyler ve toplumlar arasında duygu ve düşüncelerin aktarımında önemli bir rol oynamıştır. Müzisyenler ise çaldıkları müzik aletleriyle özdeşleşmiş, kimi zaman hayatlarını performanslarına adamalarıyla ünlenmişlerdir. Bu büyüleyici seslere sahip müzikal enstrümanlar kimi zaman da oldukça tehlikeli araçlara dönüştürülüp amacından saptırılarak kullanılmıştır. Hatta öyle ki tarih, birçok kez müzik aletleri kullanılarak şaşırtıcı şekilde yaşamını yitiren kişiler ile onların ilginç hikayelerine tanıklık etmiştir. Yasaklanan müzik aletleri, üzerlerine piyano düşen insanlar, topraklanmayan gitarlar ve çok daha fazlasını sizler için derledik. Şaşırtıcı ve keyifli okumalar!

1. Louis Vierne – Resital Yorgunluğu

Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

Enstrümanlar arasında büyüleyici bir yere sahip olan orgun, neden atletik dayanıklılığı olan bir sanatçıya ihtiyaç duyduğu Louis Vierne’nin Senfoni 3, Final adlı eserinde açık bir şekilde görülmekte. Buna rağmen, 2 Haziran 1937’de Notre Dame katedralinde resital vermek zorunda kalan ve o sırada 67 yaşında olan Louis Vierne, son akoru çalmayı bitirdiğinde tıpkı kalp krizi geçirir gibi aniden yere yığılır. Trajedinin tipik bir Fransız yorumlamasıyla, Vierne’nin cansız ayakları org pedalından düştüğünde, konser müdavimlerinden birinin bu durumu “hayranlık uyandıran enstrümanın ustası için gözyaşı dökmesi” olarak not almasıyla, konseri dinlemeye gelen büyük bir kesimin Vierne’nin ölüm anını resitalin bir parçası olarak değerlendirdiği ortaya çıkar.

2. Keith Relf – Topraklanmayan Gitar

Kuruluşundan itibaren ünlü İngiliz grubu The Yardbirds’in şarkıcısı ve armonikacısı olan Keith Relf 1968’de grup üyeleriyle yollarını ayırır. Tek gitaristleri Jimmy Page grup dağıldıktan sonra efsanevi Led Zepplin grubuna dönüşecek yeni Yardbirds’e öncülük eder. Bu sıralarda kendi müzikal serüveninin patlama yaşaması için mücadele veren Relf, her zaman yaptığı gibi 14 Mayıs 1976’da da evinin bodrum katında elektrogitarı ile pratik yapmaktadır. Bir gaz borusunun üzerinde duran Relf, enstrümanı topraklanmadığı için, vücudu şiddetli bir elektrik akımına maruz kalır ve o anda hayatını kaybeder. 33 yaşındaki yetenekli ismin trajik ölümü hakkında ailenin uzun bir süre sessiz kalması, Relf’in aslında akılsızca banyoda elektrogitar çalarak bir talihsizliğin kazazedesi olduğuna dair söylentilere sebep olur.

3. James Ferrozzo – Kuyruklu Piyano

Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

Kenny McCormick tarzı bir ölümle sonuçlanan olay, San Francisco’daki Kulüp Condor’a yeni gelen dansçı kadın ile kulübün görevlisi James Ferrozzo arasındaki yanlış anlaşılma üzerine korkunç bir kaza ile sonuçlanır. Oraya nasıl çıktığını hatırlayamayacak kadar sarhoş olduğunu iddia eden, aynı zamanda Ferrozzo’nun kız arkadaşı olan Carol Doda, tam da Ferrozzo’nun yeni dansçı ile görev değişikliği esnasında aktive olan sistem sebebiyle piyano ile birlikte aniden aşağı düşer. 240 kiloluk vücudu beyaz kuyruklu piyanonun altında kalan Ferrozzo, oksijensiz kalarak hayatını kaybeder. Üstsüz kulüp devrimine oldukça fazla katkıda bulunmuş ve yıllarca bu trajedinin şüphelisi olarak görülmüş Doda ise o dönem yapılan soruşturmada suçlu bulunmaz.

4. Elizabeth Jackson – Bir Flüt Faciası

David Mills, 25 Mart 1751 gecesi aynı zamanda akranı olan hizmetçisi Elizabeth Jackson ile hararetli bir tartışmaya girdiği sırada flüt pratiği yapmaktadır. Mills’in nezaketten yoksun söylemleri karşısında öfkelenen kadın, çareyi Mills’e şamdan fırlatmakta bulur. Uşak ikiliyi ayırmadan önce misilleme yapmakta gecikmeyen Mills, flütüyle Elizabeth’in sol şakağına doğru bir darbe indirdiğinde facia da kaçınılmaz olur. Jackson aldığı darbenin ardından bilinçli söylemlerde bulunamasa bile dört saat kadar daha ayakta durabilecek gücü kendisinde bulur. Jackson’ın geçirdiği kafa travması için ne yazık ki başarısız bir tedavi seçimi olan kan alımına karar veren hizmetçi arkadaşları, daha sonra bir cerrah çağırır fakat tüm bunlar onu hayatta tutmaya yeterli olmaz. Daha sonraları Mills’in duruşması esnasında aynı cerrah, Jackson’ın ölüm sebebinin kemiklerinin zayıflığı olduğunu ileri sürer.

5. Linos – Antik Lir Mağduru

Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

Müzik aletleri kullanılarak şaşırtıcı şekilde yaşamını yitiren kişiler arasında efsaneleşmiş bir örnekte bulunmakta. Antik Yunan mitolojisinin en büyük müzik öğretmenlerinden biri olan Linos, Herakles’i öğrencisi olarak sorumluluğu altına alır. Tarihçi Diodorus Siculus’a göre yarı tanrı olan Herakles “ruhunun miskinliği sebebiyle kendisine öğretileni takdir etmekten yoksundur.” Linos’un acımasız serzenişlerinden sonra öfkeyle kapılan Herakles, Linos’u liriyle öldüresiye hırpalamaya başlar. O dönemin yasalarına göre kanuna aykırı olan, saldırgan kimseye karşı kendini savunan birey serbest bırakılmalıdır. Herakles kullandığı bu eski savunma yasası ile temize çıkar. Linos ise Herakles tarafından kendi liri ile öldürülen ilk müzik öğretmeni olarak efsanelerde kendine yer bulmayı başarır.

6. Sophia Rasch – Amatör Piyanist

Susannah Koczula eşi ile birlikte bakıcılığını üstlendiği küçük Carl’ın, kardeşi Clara’nın ve civardaki arkadaşları Woolf’un dikkatini doğaçlama bir şekilde piyano pratiği ile başka yöne çekerek evlerinde bir soygun gerçekleştirmek niyetindelerdir. Koczula’nın eşi üst katta, mücevherler ile kaçmadan hemen önce Carl ve Clara’nın annesi olan Sophia Rasch’ı korkunç bir şekilde boğarak öldürür. Olaydan sonra Woolf “Piyanoyla şiddetli bir gürültü vardı, fakat herhangi bir bağırma ya da çırpınma sesi duymadım” diye anlatırken; 1984 yılında yargı karşısına çıkan Susannah Koczula ile ilgili 10 yaşındaki Carl Rasch “Susannah’nın defalarca piyano çalmayı denediğini gördüm. Susannah asla piyano çalamadı” ifadesi hem Koczula’nın aleyhine olur hem de George Bernard Shaw’un İnsan / Üstün İnsan adlı eserinde “cehennem müziksever amatörlerle dolu” şeklindeki ironisini gerçeğe uyarlar.

7. Katie Benson – Bir Çift Banço Sopası

Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

Baltimore Sun adlı günlük gazetesi, 1991 yılında West Milition, Ohio’da gerçekleşmiş oldukça ilginç bir ölüm haberi yayınlar. Hatta öyle ki Miami Bölge Şefi Yardımcısı Charles, 30 yıldır bu işi yaptığını ve bu olayın gördüğü ilk banço cinayeti olduğunu ifade eder. Edward Benson bir çift mandolin ile gitar arası, tambura benzeyen ve telli bir çalgı olan bançonun sopa kısmı ile eşi Katie Benson’ın başına sert bir darbe indirir. Katie bu darbeyle zaten oldukça sarsılmış bir durumdadır ki ikinci banço darbesi gecikmez. Cinayetten saatler sonra Edward ambulansı arayarak eşinin medikal desteğe ihtiyacı olduğunu söyler. Hemen ardından da avukatına haber verir. Fakat Katie ağır kafa yaralanması sebebiyle hastaneye ulaşamadan hayatını kaybeder. Edward Benson ise ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkûm edilir.

8. Marianne Kirchgessner – Armonika Deliliği

Benjamin Franklin’in 1761’de cam armonikayı icat etmesi müzik dünyasına ölümcül bir felaket getirir. Bu duruma müzik tarihçileri ve eleştirmenlerden de yorumlar gecikmez. Karl Leopold Röllig, 1787’de kulağı yalnız hafif hava dalgalarıyla dolduran bir alet değil, aynı zamanda cezbedici titreşimlerinin ölümcül bir sinir hastalığına yol açtığını yazar. 1862’de ise bir müzik tarihçisi olan Karl Pohl, enstrümanın birkaç ülkede yasaklandığını ifade eder. 1808 yılında Avrupa’nın ileri gelen cam armonika virtüözü Alman Marianne Kirchgessner, 39 yaşında hayata veda ettiğinde arkasında şüphe uyandıran bu müzik aletini çalarken sinir sisteminin bozulduğuna dair birtakım hastalık belirtileri de bırakır. Bu olayın üzerine cam armonikayı çalmak kesin olarak yasaklanır.

9. Charles Ratherbee – Trompet Rahatsızlığı

Bir trompetçi olan Charles Ratherbee, 1845 yılının güneşli bir yaz günü, kendi bahçesinde yer kiralamış olan fakat kendisinin patates ekmeye niyetlendiği kısma tohum eken Joseph Harvey ile tartışmaya başlar. Bu beklenmedik yenilgiyi kaldıramayan Harvey öfkeye kapılarak dirseğiyle vurduğu sert bir darbe sonucu Ratherbee yere yığılır. Olaydan tam olarak iki hafta beş gün sonra Ratherbee hayata gözlerini yumar. Ratherbee’nin ölümüyle Harvey baş şüpheli sayılır fakat doktorlar asıl katilin Ratherbee’ye kariyerinde yıllarca eşlik etmiş olan trompeti olduğunu tespit eder. Harvey’nin cinayet davasında aynı doktorun trompet kullanımının hastalığı kesin olarak arttıracağı yönündeki ifadesi ve trompet çalmaya elverişli bir durumda olup olmadığı sorusuna hayır yanıtıyla Harvey beraat eder ve hapis cezası ertelenir.

10. Matthew Goddard – Elektrogitar Darbesi

Müzik Aletleri Kullanılarak Şaşırtıcı Şekilde Yaşamını Yitiren Kişiler

Bir noel arifesi gecesi, 41 yaşındaki Matthew Goddard’ın cansız bedeni olabileceği en güvenli yer olan İrlanda’daki evinin oturma odasında bulunur. Müzik aletleri kullanılarak şaşırtıcı bir şekilde yaşamını yitiren kişiler arasında en talihsizi olarak nitelendirilebilecek olan Goddard, anlatılanlara göre saldırı sırasında hobilerinden biri olan elektrogitarı ile pratik yapmaktadır. Olayın ardından doktorun yaptığı açıklamaya göre, yine saldırı sırasında Goddard’ın elektrogitarı defalarca kullanılmıştır fakat bu noktada kesin bir ölüm sebebi söyleyemeyeceklerini ifade eder. Şüpheliler arasında yaşları 21, 17 ve 12 arasında değişen üç erkek ve 24 yaşında bir kadın yer almaktadır. Daha sonraları bu dört kişinin cinayet esnasında kimyasal uyuşturucu etkisinde oldukları ve kesin kanıtların da olmadığı ileri sürülerek soruşturma davası kapanır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!