Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

2 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Müziğin evrenselliğini biliyoruz. Her ülkede, birbirinden farklı onlarca müzik aleti bulunuyor. Dünya’nın dört bir yanından, farklı ülkelere özgü geleneksel müzik aletleri listesini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Guzheng

Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

Uzak Doğu kültürüne ait bir çalgı olan guzheng, özellikle Çin’de geleneksel bir müzik aleti haline gelmiştir. Telli çalgılar grubuna girer ve kanun ailesindendir. Hareketli köprülerden ve 18-23 veya daha fazla telden oluşur.

2. Barbitos

Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

Eski Yunan kültürüne ait dünyanın en ilginç müzik aletlerinden biri olan barbitos genellikle yedi telden oluşur. Şenliklerde, savaş yürüyüşlerinde ve şairlerin şiir okumalarında çalındığı rivayet edilir.

3. Sitar

Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

Hint kültürüne ait en çok bilinen geleneksel müzik aletidir. Perdeleri hareket edebilir. Hint kültürünün dışında batıda da benimsenmiştir. Kırktan fazla teli bulunabilir. Kanun yüzüğü ile çalınır.

4. Berimbau

Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

Berimbau, Brezilya’ya özgü geleneksel bir müzik aletidir. Afrika’nın çeşitli bölgelerinde de yaygın olduğu bilinir. Biriba ağacından yapılır. Üç farklı tonu bulunmaktadır. Bunlar gunga, medio ve violadır. Kullanılan kabağın boyuna göre ton belirlenir.

5. Kopuz

Farklı Ülkelere Özgü Geleneksel Müzik Aletleri

Orta Asya Türkleri’nin en eski müzik aletidir. Üç tellidir. Kopuzun telleri; at, koyun gibi canlıların ince bağırsağından yapılır. Bağlamanın atası olarak da bilinir. Osmanlı Devleti’nde kopuzcular adı altında bir meslek grubu dahi bulunuyordu.

6. Gayda

İskoçların milli çalgısı olan gayda, nefesli bir müzik aletidir. Bir tuluma tutturulmuş, dört düdükle bir nefes borusundan oluşur. Gaydayı 2.000 yıl önce İngiltere’ye, Romalıların getirdiği söylenir. Bizim kültümüzde de tulum olarak geçmektedir.

7. Santur

İran’a özgü bir çalgıdır. Yamuk bir müzik aletidir. Klasik santurun 72-160 teli bulunur. Ahşaptan yapılan küçük mızraplar ile vurularak çalınır. Bu sebeple hem telli hem vurmalı bir müzik aletidir.

8. Balalayka

Rusya’ya özgü telli bir müzik aletidir. Dombradan esinlenilerek bugünkü halini almıştır. Mızrapla çalınır ve üç tellidir.  Rus köylülerinin şenlikler ve kutlamalarda, dans havalarına eşlik etmesiyle milli bir değer kazanmıştır.

9. Pan Flüt

Tek bir ülkenin değil birçok ülkenin geleneksel müzik aletidir diyebiliriz. Farklı uzunluklardaki kamış borularının yan yana gelmesiyle oluşur. Güney Amerika yerlileri arasında oldukça revaçtadır.  Uzak Doğu’da da çok eskiden beri kullanılır.

10. Banjo

Farklı ülkelere özgü geleneksel müzik aletleri listemizin son maddesinde banjo bulunmakta. Afrika’ya özgü bir müzik aletidir. Afrika’dan, Amerika’ya köle olarak giden işçilerin arasında yaygınlaşmıştır. Genellikle dört ya da beş telden oluşmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!