Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

5 dk okuma süresi


10
31 Paylaşım, 10 puan

Hayatımız boyunca mutluluğu arar, onu elde etmeyi bekleriz. Bir şekilde mutluluğun bir formülü olduğunu düşünür ve onu çözmeye çalışırız. Kimi zaman yaşanılan onca negatif olayın karşısında hayatın mutlu olmak için uygun olmadığını düşünürüz. Ancak mutluluk da diğer birçok şeyde olduğu gibi bizim bakış açımıza bağlıdır. Her olayda mutluluğu bulmak mümkün değildir elbet. Fakat bakış açımızı değiştirerek daha mutlu bir yaşam sürmeyi hedefleyebiliriz. Mutluluğu elde etmek zor gibi görünse de daha mutlu bir hayat için kazanılması gereken alışkanlıklar bize istediğimiz hayatı verecektir. Keyifli okumalar dileriz!

1. Gülümse

Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Gülümsemek çoğu zaman hayat hengamesinde unuttuğumuz bir eylemdir. Bu durum önemli olarak görülmese de yaşamımızda kayda değer bir yere sahiptir. 24 saatlik bir günümüzü düşündüğümüzde bunun yaklaşık 16 saati uyanık geçmektedir. Peki bunun kaç saatinde yüzümüzde gülümseme vardır? Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki bu sorunun cevabıyla orantılı olarak yaşam memnuniyetimiz de değişmektedir. Sahte bir gülümseme bile bedenimizi ve zihnimizi olumlu etkilemektedir. Özellikli stresli bir durum içerisinde gülümsemek kalp ritmimizin normal seviyelere inmesine yardımcı olur. Bununla birlikte günlük hayatımızda stres seviyemizin düşmesini ve kaygılarımızın azalmasını sağlar.

2. Dışarı Çık

Güneş ışığının her derde deva olduğu söylenir. Hatta “Güneş girmeyen eve doktor girer.” diye bir atasözümüz bile vardır. Yapılan bir araştırmaya göre açık havada zaman geçirmek ruh halimizi iyileştirmektedir. Öyle ki açık havayla sağlığın ve mutluluğun doğru orantılı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hızlanan yaşam standartları nedeniyle günlük yaşamımızı kapalı alanlarda geçirmekteyiz. Hatta dört duvar arasında kalarak güneş ışığından uzak kalmaktayız. Bu durum karşısında mutluluk seviyemiz olumsuz etkilenmektedir. Ancak kendimizi kötü hissettiğimiz her an hemen hava almak isteriz. Birkaç dakika da olsa aldığımız temiz hava bize yeni bir başlangıç sağlar.

3. İyi Beslen

Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Pek ilgili görünmese de mutlu olmakla iyi beslenmenin arasında bir ilişki vardır. Doğru beslenmenin sonucunda rahatlığı hissetmemiz mümkündür. Bununa birlikte bilimsel bir araştırmaya göre bazı sağlıklı besinler, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunu artırmaktadır. Bazı gıdalar belli miktarlarda tüketildiğinde beyindeki endorfinleri artırarak kısa süreli de olsa mutlu hissetmemizi sağlamaktadır. Bu besinlerin arasında en çok sevilen besinlerden olan çikolata gelmektedir. Bitter çikolata içinde daha fazla kakao barındırması nedeniyle mutluluk hormonunu olumlu etkilemektedir. Ev yapımı turşu, yoğurt, kefir gibi besinlerin yanı sıra sebze ağırlıklı beslenmek de mutluluğu etkilemektedir.

4. Yeni Şeyler Öğren

Beynimizi daha aktif kullanmak için her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak iyi bir yöntemdir. Yeni ve farklı konularla meşgul olmak sorunlarımızdan uzaklaşmamıza yardım eder. Bu da kedimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar. Dijital dünyanın bize sağladığı ucu görünmeyen evren, yeni şeyler öğrenmek için birçok yolu önümüze sermektedir. Yeni bir şiir veya şarkı ezberlemek en kolay yöntem olarak görülebilir. Bunlarla beraber internet aracılığıyla ilgilendiğiniz herhangi bir konu hakkında okuma yapmak veya bir video izlemek bize yeni şeyler öğretecektir. Öğrenme arzumuzu sürekli aktif tutmak yeni öğrenimlere karşı motivasyonumuzu da yükseltecektir.

5. Yardım Et

Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Mutluluk bulaşıcıdır. Elinizdeki imkanları başkaları ile paylaşmak ya da yardıma ihtiyaç duyan kişilere hiçbir karşılık beklemeden yardım etmek bizim de mutlu olmamızı sağlar. Yardım etmek mutluluğumuzu artırırken sağlığımızı da olumlu etkilemektedir. Küçük ya da büyük fark etmeksizin birilerine yardımda bulunmak ve onların mutlu olduğunu görmek bizi de mutlu yapar. Yardım etmek aynı zamanda kendimizi yeterli görmemize imkan sağlar. Bu hisle beraber stresimiz azalır ve kendimizi faydalı hissetmeye başlarız. İnsanlar, sosyal canlılar olduğu için başkalarına yardım etmek ve onları mutlu etmek bizi de memnun eder. Toplumsal ilişkileri desteklediği için de mutluluğumuzu artırır.

6. İyimser Ol

İnsan doğası gereği tehlikelere karşı her zaman hazır olmak ister. Her zaman tetikte olmak için kendini kodlar. Ancak sürekli olumsuz bir durum ile karşılaşacağını düşünmek insanı kaygılandırır. Stresli bir ortamın yaratılmasına sebep olur. Olumsuz bir olay yaşansa da bunun geçici olduğunu kendimize hatırlatmak daha iyi hissetmemizi sağlar. Bardağın dolu tarafını görmek etrafımızı olumlu düşüncelerle çevrelememiz anlamına gelir. Bu da olumsuz düşüncelerden arınarak stres seviyemizin düşmesini sağlar. Sevmediğimiz durumlar karşısında olsak bile bakış açımızı olumlu olana yönlendirirsek mutluluğu hissetmek daha kolay olacaktır. Ayrıca olumsuzlukların arasında olumlu olanı görmek kolay hale gelecektir.

7. Sevdiklerinle Vakit Geçir

Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Aile ve arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimizde kendimizi güvende ve sevgi dolu hissederiz. Sevdiklerimizle sohbet etmek, birlikte yemek yemek kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissetmemizi sağlar. Yaşadığımız çağda insanların belki de eksikliğini en çok hissettiği mutluluğu elde etmek bizim elimizde. Günlük hayatın karmaşasından bir anlık da olsa kendimizi çekip yavaşlamaya çalıştığımızda daha mutlu ve sakin hissedebiliriz. Bunun en kolay yollarından birisi sevdiklerimizle beraber zaman geçirmektir. Beraber eğlenmek ve paylaşım yapmak hem bize hem onlara mutluluğu getirir. Mutluluğu elde etmek için sevdiklerimizin yanında olmak kazanılması gereken alışkanlıklar arasındadır.

8. Yeni Şeyler Dene

Rutin yapılan işler bazı kişilere daha huzurlu hissettirmektedir. Kimisi bu rutinin dışına çıktığında kendini rahatsız hissetmektedir. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki konfor alanının dışına çıkmak başarıyı ve gelişimi de beraberinde getirmektedir. Gelişim ve başarı ise bize mutluluğu sağlayacaktır. Bu nedenle günlük hayatımızda yaptığımız ufak değişimler bile sıradanlaşan yaşamımıza renk getirecektir. Bu değişiklikler; her zaman yürüdüğümüz yolu değiştirmek, her gün aynı saatte yaptığımız şeyi farklı bir zamanda yapmak kadar basit olabilir. Mutluluğu elde etmek için çok çaba harcamamıza gerek yoktur, sadece kazanılması gereken alışkanlıklar vardır.

9. Dinlen

Beden ve zihnin dinlenmesi daha iyi çalışabilmesi için gereklidir. Yorgun beden ve zihin doğru çalışamaz ve verimli olamaz. Gün içinde yaşanılan olaylar hem bedeni hem de zihni yormaktadır. Günlük koşuşturma içinde kendimize ayıracağımız küçük zamanlar dinlenmemizi sağlayacaktır. Kısa süreliğine uyumak, bir iki sayfa kitap okumak, açık havada yürüyüş yapmak dinlenebilmek için yapabileceğimiz aktiviteler arasındadır. Bunlarla beraber sakinleştirici bir müzikle yapılan kısa meditasyonlar bizi daha iyi hissettirecektir. Kendimize ayırdığımız bu kısa da olsa sakin zamanlar bedenimizin ve zihnimizin dinlenmesini sağlayacaktır.

10. Bedenini Koru

Mutluluğu Elde Etmek İçin Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Sağlık ile mutluluk arasında bir ilişki vardır. Daha sağlıklı bir yaşama sahipsek daha mutlu oluruz. Mutluluk için beden ve zihni birbirinden ayıramayız. Çünkü birbirlerini etkilemektedirler. Beden sağlığımızın yerinde olması zihin sağlığımızın da yerinde olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve mutlu bir yaşam için bedenimize iyi bakmalıyız ve onu korumalıyız. Bu doğrultuda düzenli olarak yapılan egzersizlerle bedenimizi zinde tutmak mümkündür. Kendimize ayırdığımız zaman sayesinde kendimizi daha mutlu hissedebiliriz. Ayrıca egzersiz yapmak vücuttaki mutluluk hormonunu artırmaktadır. Böylece bedenimize iyi bakarak onu hem korumuş olur hem de mutlu bir yaşama sahip olmuş oluruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!