Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

5 dk okuma süresi


15
39 Paylaşım, 15 puan

Ölçülemeyen en önemli şeylerden birisi mutluluktur. Belli bir kabı veya şekli yoktur. Ancak mutluluğa erişebilen insanlara baktığımızda gördüğümüz içten bir gülümseme, mutluluğu bizlere anlatabilir. Herkes mutlu olmak ister ancak bazen mutsuzluğu bir tercih olarak görür. Sonuna ne zaman varacağımızı bilmediğimiz hayat yolculuğunda, doğru tercih olarak daha mutlu bir insan olmanın ufak sırları vardır. Bu sırlara sahip olmak, mutluluğa sahip olmayı ve onu koruyabilmek konusunda bizlere yardım eder. Haydi gelin bu sırlara daha detaylı bakalım.

1. Olumlu Şeylere Odaklanın

Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

Mutlu bir insan olmanın ve hayat yolculuğunda daha pozitif bir birey olabilmenin ilk yolu, odak noktamızı yönetmemizden geçer. Uzun süreli mutluluk arayışlarımızda, aslında yaşadığımız hayatın içerisinde küçük ancak bizi mutlu edecek pek çok şey var. Bunları görebilmek ve bunlara odaklanabilmek, uzun vadeli mutluluk yolunda bizleri kamçılayacak ve heveslendirecek olan şeylerdir. Gün içerisinde kendinizi olumlu hissetmeye yöneltecek basit bir iki cümle bile hayatınızda fark yaratabilir. (Sahip olduğum her şey için mutlu ve minnettarım.) Mutsuzlukla karşılaştığınızda önce nefeslenenin ve sonrasında hayatınızdaki gün ışığını görmeye çalışın.

2. Geçmişe Takılı Kalmayın

Geçmişimize takıntılığı olduğumuz, ondan kopamadığımız zamanlar elbette olacaktır. Ancak bazı insanlar tamamen geçmişlerinde yaşayabiliyor. Bu tarz bir bağ mevcutken, geleceğe ve ileriye odaklanmak mümkün olmayacaktır. Mutlu olmayı bilen insanlar; geçmişlerini, şu anki hallerini ve gelecekte olabilecekleri kişiyi kabul ederler. Geçmişleriyle olan bağları, daha önceden yaptıkları hatalardan çıkarılmış derslerdir. Mutlu olmayı bilen kişiler alınan bu dersleri gelecekte daha mutlu olabilmek için kullanırlar. Geçmiş olarak adlandırdığımız o küçük kabuk, içerisinde geleceğe yönelik etmenler barındırır. Mutlu olabilmek için kabuğunuzdan uzaklaşın ve ilerlemeye devam edin.

3. Vücudunuzun Kıymetini Bilin

Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

Mutlu olabilmek için öncelikle kendimize iyi bakmalıyız. Araştırmalar gösteriyor ki, yapılan küçük bir aktivite veya spor sonrasında ruh halimiz iyileşmeye başlıyor. Bilinen böyle bir doğru varken neden kendimizi sevip, vücudumuza iyi bakmayalım? Hele ki mutlu bir insan olmak için çabalarken. Bu yüzden bedeninize gereken özeni gösterin. Çünkü kişiliğinizi ve ruhunuzu kaplayan bu deri parçası, sizlerin dışarıya karşı gösterdiğiniz ilk şey. Bu şey ne kadar sağlıklı ve kendini seven bir şekilde gözükürse, mutluluğu hissetmeye o kadar yakın olursunuz. Vücudunuza nasıl davrandığımız kendimiz hakkında hissettiklerimizin dışavurumudur. Kendimize hak ettiğimiz özeni vermeliyiz.

4. Yaptığınız Şeylerden Keyif Alın

Hayat yolculuğunda pozitif olarak mutlu bir insan olmanın gizemli sırları içerisinde belki de en değerli madde keyif almak. İnsanlar olarak zevk aldığımız şeyleri yaparken mutlu olan varlıklarız. Mutlu insanlar yaptıkları her türlü işten keyif almanın önemini bilirler. Ayrıca mutlu olabilmek için gerçekten doğru yerde, doğru şeyi yapıyor olmakta önemlidir. Örneğin sevmediğiniz bir işi sadece parası iyi olduğu için yaparken de mutlu olmak için çabalayabilirsiniz. Çevrenizdeki iş arkadaşlarınızın, çalışma ortamınızın size getirdiklerini düşünün. Onlardan keyif almaya çalışın. Bu düşünce tarzını, hayatınızın her alanına bölüştürün ve uygulayın. Emin olun daha mutlu hissedeceksiniz.

5. Kendiniz Olun

Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

Sizler özelsiniz. Her birimiz ayrı ayrı özeliz. Bunun farkında olmak sizleri doğal ve yalın kılar. Kendinizi bir başkası ile kıyaslamak, başka bir kişinin yetenekleriyle kendinizi ölçmek veya bir alanda başarısız olabileceğinizi bildiğiniz halde rekabet halinde olmak; sizi mutlu olmaktan, en önemlisi kendiniz olmaktan uzaklaştırabilecek birkaç olaydır. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne önem vermek önemliyken, bu düşünceler için değişmemek daha da önemlidir. Doğal ve gerçek insanlar daha mutludurlar. Çünkü düşüncelerini, ne hissettiklerini söylerler. Kendin olmak, insanın kendisini kuş kadar özgür kılan ve kendine özgün hissetmesi için takip edilmesi gerekli olan bir yoldur.

6. Paraya Gereksiz Değer Vermeyin

Pek çok yerde paranın her türlü mutluluğu satın alabileceğini düşünen insanları görmüşsünüzdür. Peki gerçekten para mutluluk için her şey mi demek? Hayır. Maddi olarak rahat olmak bizlere sağlıklı bir istikrar ve rahatlık sağlayabilir. Ancak bu tüm sorunların parayla çözülebileceğini göstermez. Düşünün, zengin insanlar neden ilişkilerinde sıkıntı yaşıyor veya ailelerinde sorunlar var? Mutlu insan olabilmek için önemli olanlar; koyulan hedeflere ulaşmak, anlamlı ve kalıcı bağlantılar kurmak, içsel tatminlerin gerçekleştirilmesi ve kendini keşfetmektir. Amacınız mutlu olmaksa, buna yönelik bir fiyatlandırma yapamazsınız. Bu yüzden paraya gereksiz değer vermekten kaçının.

7. Kendinize Güvenin

Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

Merak ettikleriniz, zorlandıklarınız veya cevabını bulamadığınız kişisel düşünleriniz için en doğru cevap yine kendinizde bulunmaktadır. Mutlu olmayı bilen insanlar kendilerini kurban olarak görmezler. Yine kendileri için neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendilerinin karar verebileceğini bilirler. Daha mutlu yaşayabilmek için sözlüğünüz ve bilgisayarınız kendi kararlarınız olsun. Başkalarının inançlarını sizlere kabul ettirmeye çalışmalarına ve sizin yerinize kararlar almaya çalışmalarına göz yummayın. Bu konuda pazarlık bile edilemez. Sadece kendinize güvenin. Unutmayın kendine güvenen insan geleceğini kontrol altında tutabilen, istikrarlı ve mutlu insandır.

8. Kusurlarınızı Kabul Edin

Mükemmellik algısı her geçen gün değişirken, bizlerde bu değişken parametrelere karşı yeniden şekillenebiliyoruz. Oysaki herkesin kendine has bir mükemmellik algısı olmalıdır. Daha mutlu bir insan olmanın, ufak tefek sırlarını anlayabilmek için hayat yolculuğunda kusurlarımızı kabul etmeliyiz. Her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmak ve en iyisi olmak için çabalamamız gereklidir. Ancak bu sadece hırs ve mükemmellik algısı ile olmaz. Hayatın kusurlu olabileceğini ve kusurların aslında bir zarafet barındırdığını kabul etmek, sizi hem daha rahat hissettirir hem de bu rahatlıktan dolayı daha mutlu hissetmenize yardım eder. Unutmayalım; mükemmellik, üretkenliğin en büyük düşmanıdır.

9. Kibar ve Cömert Olun

Kibar olmak size herhangi bir maliyete sebep olmaz. Aksine sizde daha mutlu hissetmenize destek olacak duyguları uyandırır. Bir insanla karşılaştığınızda ona merhaba demek, size hizmet sağlayan birisine teşekkür etmek abartılacak şeyler değildir. Cömertliğiniz ve kibarlığınız, kaba ve dışlayıcı insanlarla başa çıkabilmek için en önemli silahınızdır. Bu silahın en büyük getirisi ise sizin mutluluk adımlarınızdır. Örneğin; kötü bir deneyim yaşıyor olsanız bile, bunun bir nedeni olduğunu bilmek ve karşı tarafa kibar davranmak sizden hiçbir şey eksiltmeyecektir. Aksine sizin olumlu duygularınız etrafa pozitif dalgalar yayacaktır. Bu nedenle kibarlığı seçin ve cömert olun.

10. Kötü Yorumlara Kulak Asmayın

Hayat Yolculuğunda Mutlu Bir İnsan Olmanın Sırları

İnsanlar bazen kıskançlık, bazen gevezelikten veya bazen sadece kendinizi kötü hissetmeniz için konuşabilirler. Çevrede olup biten şeyler hakkında tartışmak ve üzerine konuşmak normaldir ancak daima yargılayıcı bir hale gelen konuşmalar çizgiyi oldukça aşar. Böyle durumlarda, dramanın içine çekilmemek gereklidir. Bu yüzden böyle konuşmalara kulak asmamayı öğrenin. Sizlere söyleyecek güzel bir sözü olmayan insanların düşüncelerine önem vermek zorunda değilsiniz. Mutluluğunuzun sürekliliği ve mutlu bir insan olmanın yollarını daha iyi öğrenebilmek için hayat yolculuğunda uygulamanız gereken ufak bir sırda işte budur. Kötü yorumlara kulak asmayın.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!