Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Her şehrin kendi nabzını tutan bir caddesi vardır. Ankara’nın nabzını da meşhur olan caddeleri tutmaktadır. Eğlenceden, giyime ve yapılacak aktivitelere kadar her şeyi bir arada bulmak Ankaralılar için kolaydır. Meşhur olan caddeleri, Ankara’nın simgesi haline gelmiştir. Biz de sizler için yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret edilmesi veya görülmesi gereken Ankara’nın en meşhur caddeleri listesini sıraladık. İyi okumalar!

1. Bahçeli 7. Caddesi

Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

7. Cadde ya da diğer bir adıyla Aşkabat Caddesi, Ankara’nın Bahçelievler semtinde bulunan meşhur bir caddesidir. Özellikle gençler tarafından eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği bir caddedir. Cadde üzerindeki mekânların önüne yerleştirilen masalarla insanların enerjisi dışarıyı da renklendiriyor. Bahçelievler’in hemen hemen her caddesinde bulunan oyun kafeleri özellikle son yıllarda üniversite öğrencileri tarafından son derece rağbet görmektedir. Bahçeli 7. Caddesi’nde ayaküstü oturup bir şeyler yiyip içilebilecek birçok pastane, restoran ve fast-food mekânları da bulabilirsiniz.

2. Arjantin Caddesi

Arjantin Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı, Kavaklıdere semtinde bulunan bir caddedir. Caddenin adını iki ülkenin dostluk ilişkilerinin bulunduğunu vurgulamak için verilmiştir. Ankara’da bulunan en lüks ve ünlü caddelerden bir tanesidir. Son yıllarda caddenin değişmesiyle birlikte Ankara’nın eğlenceli yaşamın merkezlerinden biri haline gelmiştir. Arjantin Caddesi Ankara’da kafe kültürünün yerleşmesinde büyük önem taşımaktadır. Cadde de kafe ve restoranların yanı sıra dünyaca ünlü markaların da bulunduğu birçok butik de hizmet vermektedir. Günün her saatinde hareketli olan bu cadde herkes tarafından tercih edilmektedir.

3. İzmir Caddesi

Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

Mutlaka görülmeye değer ve ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi de Ankara’nın meşhur caddeleri arasında yer alan İzmir Caddesidir. İzmir Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan en merkezi caddelerinden biri haline gelmiştir. İzmir Caddesi, Kumrular Sokak’tan başlayıp, Necatibey Caddesi’nde son bulmaktadır. Cadde de bulunan yüksek binalar sayesinde daha gölgeli ve serin yürüme alanı oluşturmaktadır. İzmir Caddesi eskiden güvercinleri ile bilinmekteymiş. Hatta bazı batıl inançlara göre güvercinlerin altında bekleyip, güvercinlerin üstlerini pisletmelerini beklermiş. Cadde de birçok milli piyangocular görülmektedir. Ankaralılar için bir nevi şans caddesi haline gelmiştir.

4. Sakarya Caddesi

Mutlaka gidip, ziyaret edilmesi gereken yerler arasında birçok Ankara’nın meşhur caddeleri vardır. Bunlardan bir tanesi de Sakarya Caddesidir. Sakarya Caddesi daha çok genç nesillerin tercih edip, vakit geçirdiği bir caddedir. Kızılay’da birçok restoranı ve barı içinde bulundurduğu önemli bir cadde konumu halindedir. Ankara’nın en ünlü sokak balıkçılarının bulunduğu bir yerdir. Sakarya Caddesi merkezine kadar pek çok çiçekçi dükkânlar bulunmaktadır. Caddede fast-food yiyebileceğiniz yerlerde mevcuttur. Rock veya türkü barların da bulunduğu bu cadde öğrenciler tarafından daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

5. Yüksel Caddesi

Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

Kızılay’ın en merkezi ve en kalabalık caddeleri arasında Yüksel Caddesi de yer almaktadır. Ankara’nın politik caddesi olarak da bilinmektedir. Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı, insan hakları evrensel beyannamesini okuyan bir kadını temsil etmektedir. Eylem ya da bir protesto olursa, insanlar burada toplanıp yürüyüşlere bu caddeden başlamayı tercih ederler. Günün geç saatlerinde her şeyi bulabileceğiniz bir gece pazarı kurulur. Yüksel Caddesi, sokak lezzetlerine ev sahipliği yaptığı gibi sokak sanatçılarını da ev sahipliği yapmaktadır. Yüksel Caddesi’nde birçok bulabileceğiniz piercing takan küpecilerde bulunmaktadır.

6. Cumhuriyet Caddesi

Ankara’ya mutlaka gidildiğinde ziyaret edilmesi ya da vakit geçirilmesi gereken Ankara’nın meşhur olan caddeleri arasında Cumhuriyet Caddesi de yer almaktadır. Cumhuriyet Caddesi ya da diğer bir ismiyle İstasyon Caddesi olarak bilmektedir. Bu cadde Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ulus Meydanından başlayıp Ankara Garına kadar uzanmaktadır. Ankara’daki eski yerleşim yerlerinden en önemli ulaşım alternatiflerinden birisi olan cadde birçok önemli yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Uzun yıllar boyunca resmi, milli bayram günleri ve askeri törenler bu cadde de gerçekleşmiştir.

7. Hoşdere Caddesi

Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

Hoşdere Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Ayrancı semtine bağlı bir caddedir. Ayrancı semtinin en hareketli caddelerinden bir tanesidir. Hoşdere Caddesi, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir caddedir. Eğlence veya vakit geçirmek isteyen herkesin tercih edip gittiği yerler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yapı market kurgusuyla ticaret ve insan yaşamını bir araya getirmektedir. En çok tercih edilen caddelerden bir tanesi olduğu için trafik sorunu da çok olmaktadır. Ancak Hoşdere Caddesi’nde yapılan alt yapı ve kaldırım çalışmalarıyla yaşanan trafik sorunu ortadan kaldırılmıştır.

8. Cinnah Caddesi

Mutlaka gidip görülmesi ya da ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Ankara’nın en meşhur caddeleri arasında Cinnah Caddesi de yer almaktadır. Cinnah Caddesi, eski adı Vali Dr.Reşit Caddesiyken sonradan adı değişmiştir. Cinnah Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan meşhur caddelerden bir tanesidir. Cadde Atakule ile Kuğulu Park’ında son bulmaktadır. Birkaç tane büyükelçilik de bu cadde üzerinde yer almaktadır. Zengin insanlarla dolu olan bu cadde çok hareketlidir. Cinnah Caddesi’nde pek çok yokuşlu yol vardır. Cinnah Caddesi’nden Ankara’nın manzarasını seyredebilirsiniz. Ancak manzarayı seyretmek isteyenler için yokuş biraz zahmetli olabilir.

9. Anafartalar Caddesi

Anafartalar Caddesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bir caddedir. 1929 yılında caddede çıkan yangın sonucu Tahtakale Caddesiyken yok olduğu için adı Anafartalar Caddesi olarak değiştirilmiştir. Ulus Meydanı ile Samanpazarı arasında şehrin ilk modern dükkânları, kafeleri ve eğlence merkezleri bu caddede yer almaktadır. Ayrıca Anafartalar Caddesi’nde ilk çok katlı ve betonarme yapılar inşa edilmiştir. Cadde de pek çok kamu binası da bulunmaktadır. Birçok insanın geldiği bu cadde eskiden alışveriş sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir. Ancak günümüzde insanlar tercihini Tunalı Hilmi Caddesi’nde kullanıyorlar.

10. Tunalı Hilmi Caddesi

Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Ankara’nın Meşhur Caddeleri

Gezmeyi sevenlerin mutlaka gidip, ziyaret edilmesi gereken yerler arasından birisi de Ankara’nın meşhur caddeleri olan Tunalı Hilmi Caddesidir. Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere semtinde yer almaktadır. Ankaralıların vakit geçirmek için her zaman tercih ettiği yerlerdir. Özellikle gençlerin tercih ettiği bir cadde haline gelmiştir. Ayrıca Ankara’da meşhur olan Kuğulu Park da bu caddede yer almaktadır. Cadde üstünde birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Dünyaca ünlü markaların mağazalarının da bulunduğu bu cadde şehrin en gözde merkezlerinden birisi olmuştur. Bu yüzden moda tutkunu olan insanların da tercih edebildiği bir caddedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!