Ankara’da Gezilecek Yerler İçin 10 Öneri

2 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Türkiye’nin başkenti Ankara, devlet bürokrasinden olsa gerek, gezilecek yerleri ile öne çıkan bir şehir değil. Ankara denildiğinde kamu kurumları ve bakanlıkların sıralandığı ana caddeler akla geliyor. Ancak Ankara, binlerce yıllık tarihe sahip kültürel zenginlikler, sanat, ihtişamlı müzeleri ve hareketli sosyal yaşamı ile ülkemizin göz bebeği. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte Türkiye’nin başkenti oldu. Biz de başkentimizi ihmal etmeden Ankara’da gezilecek yerler için 10 öneri listesi sıraladık. Gelin Ankara’yı beraber gezelim!

1. Seğmenler Parkı

Ankara'da gezilecek yerler

Seğmenler parkı, 1983’te açılan ve 67 bin metre karelik bir alana sahip parktır. Ankara’da yeşile hasret kaldık diyenlere ilaç gibi gelecek bir yer. Parkın içinde çocuk bahçesi, havuzlar, amfi tiyatro ve zaman zaman konserler veriliyor. Bu haliyle Seğmenler Parkı, ülkemizdeki en büyük ve en eğlenceleri parklar arasında yer alıyor.

2. Eymir Gölü

Ankara gezilecek yerler

Suya ve yeşile hasret duyanlara bir yer daha önerelim. Eymir gölü, Ankara’da muhteşem bir görünüme sahip göldür. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait arazide Ankara sınırlarında yer alıyor. Sezonluk ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımları çalışmalar yapıyor. Göl kendine has bir flora ve faunaya sahiptir.

3. Roma Hamamı

Ankara'da gezilecek yerler

Altındağ ilçesinin Ulus Meydanından Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesinde bulunuyor. Tarihi yerler ilginizi çekiyorsa burası tam sizlik diyebiliriz. Roma İmparatoru Caracalla tarafından 3. yüzyılda Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırıldı.

4. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara gezilecek yerler

Tarih demişken Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne uğramadan Ankara’dan ayrılmamalısınız. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan arkeoloji ve tarih müzesidir. Müzede, Anadolu’nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergilenmekte. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin dış duvarının kıyısında, yeni işlevi ile düzenlenmiş 2 Osmanlı yapısında bulunuyor.

5. İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara'da gezilecek yerler

Ankara’ya kadar gelip ilk meclise uğramamak tabi ki olmazdı. Bir diğer adıyla I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, 1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda yer alan I. TBMM binasının inşası, 1915 yılında başlamıştı.

6. Anıtkabir

Meclis demişken Atatürk’ü ziyaret etmemek ve Anıtkabir’i gezmemek olmazdı. Anıtkabir, Ankara Anıttepe’de bulunuyor. Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı yer alıyor. 4. cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de (1966) devrim şehitleri alanına defnedilmiş. İsmet İnönü’nün kabri de (1973) Anıtkabir’de yer alıyor.

7. Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler

Şehrin sembollerinden biri olan Ankara Kalesi’ne çıkıp gün batımında Ankara’yı izlemek yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi. Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekte olup, MÖ 2. yüzyıl başında Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında kalenin var olduğu bilinen bir gerçektir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde birçok kez onarım gerçekleştirilmiştir.

8. Hamamönü

Ankara gezilecek yerler

Ankara’nın meşhur yerlerinden bir diğeri Hamamönü, Ankara’da gezilecek yerler listemizde yerini aldı. Ankara’ya gittiğinizde buradaki şirin kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Altındağ ilçesinde Hacettepe Mahallesi sınırlarında yer alan tarihi bir bölgedir. 19. yüzyıl sivil mimarlık örneğinden kalma tarihi binalar, yeniden restore edilerek bölge canlandırılmıştır.

9. Atakule

Ankara'da gezilecek yerler

Atakule, döner restoranlı kulesiyle meşhur bir AVM’dir. Çankaya semtinde, Cinnah Caddesiyle Çankaya Caddesi’nin kesiştiği Zübeyde Hanım Meydanı’nın karşısındaki konumdadır.

10. Beypazarı

Ankara'da gezilecek yerler

Ankara’da gezilecek yer yok diyenlere 10 öneri listemizin sonuncusuna geldik. Ankara’ya 1 saat uzaklıktaki Beypazarı evleri de görülmeye değer. Kent dokusunu oluşturan temel özelliklerini saklayarak Beypazarı tarihi miraslarının korunmasını başarıyla sağlayan bir yerleşim alanıdır. Farklı farklı özelliklere sahip bu evler, ahşap dekorasyon sanatının incelikleriyle donatılmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!