Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Edebiyat severler için vazgeçilmez bir dünyaya kapı aralayan dergiler, ilgi çekici içerikleriyle okurları kendisine bağlamayı başarıyor. Türk Edebiyatı’nın oluşumu ve gelişiminde önemli rolü üstlenen bu dergiler, güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Tanzimat Dönemi’nden başlayıp günümüze kadar ulaşan edebiyat dergileri, özel yerini korumayı başarmıştır. Genç bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları bu dergilerde, savundukları düşünceleri ve eleştiri çalışmalarını dile getirmiştir. Günümüzde merakla takip edilen edebiyat dergileri, günlük yaşamın bir parçası haline gelmektedir. Sizler için mutlaka takip edilmesi gereken en iyi edebiyat dergileri on başlık altında sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Kafka Okur

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

En çok takip edilen dergiler arasında yer alan Kafka Okur, basılı yayın hayatına ilk 2014 yılında başlamıştır. Roman, şiir ve hikâye sevenler için okunması eğlenceli olan Kafka Okur dergisi, ufuk açıcı bir özelliğini de içinde barındırıyor. Sanat haberlerine, röportajlara yer veren dergide birçok farklı konuda derin anlamlar yakalamanız mümkün. Kafka Okur, gittikçe artan kalitesiyle birçok ödül almayı da başarmıştır. Bu durumda “Yılın En İyi Edebiyat Dergisi”, “Yılın En Başarılı Edebiyat Kültür Sanat Dergisi” gibi ödüllere sahip olmuştur. Kültür ve sanatı bir arada buluşturan bu edebiyat dergisi, mutlaka takip edilmesi gereken en iyi edebiyat dergileri arasında yer alır.

2. Ot

İlk yayın hayatına Mart 2013 yılında başlayan Ot dergisi, gittikçe artış gösteren popüler dergiler arasında yer almıştır. Güncelliğe önem veren dergi, “Maksat yeşillik olsun” sloganıyla hareket etmiştir. Dergi; edebiyat, futbol, sinema ve popüler kültür gibi birçok alanı da kendi içerisinde barındırmıştır. Ayrıca metinlerde mizah duygusuna da çoğunlukla yer vermektedir. Düşündürücü ve sorgulayıcı bir yapısıyla okurun ilgisini çekmeyi başaran dergi, sokağı, müziği edebiyata ustalıkla yansıtmayı başarmıştır. Birçok ünlü ismin yazıları da yayınlanan bu dergide, söz hakkı almak isteyen kişilere mikrofon tutmaktan çekinmemiştir. Sosyal medya ile gittikçe artış gösteren bu dergi, büyük bir kitleye ulaşmıştır.

3. Kafa

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

Kafa, ülkemizde yayınlanmasıyla beraber KKTC’de de her ayın ilk haftası yayınlanan bir dergidir. 2014 yılında yayın hayatına başlayan dergi, gazeteci yazar Candaş Tolga Işık tarafından çıkarılmıştır. Yayın hayatına başladıktan iki yıl sonra Türkiye’de en çok satılan dergi olarak üne kavuşmuştur. Derginin içeriğinde, Türkiye’nin önde gelen yazarları ve gündemde yer alan kişiler bulunmaktadır. Arşiv niteliğinde yer alan her sayısında, damga vurmuş isimler hakkında özgün içerikler bulmanız mümkündür. Şiir, roman ve öykü sevenler için de takip edilen bir dergidir. Mutlaka takip edilmesi gereken en iyi dergiler arasında yerini alan Kafa, edebiyat tutkunları için vazgeçilmez bir niteliktedir.

4. Muhit

Muhit, mutlaka takip edilmesi gereken en iyi edebiyat dergileri arasında yer almasıyla birlikte oldukça yeni bir dergidir. 2020 Ocak itibariyle yayın hayatına başlayan bu dergi, İbrahim Tenekeci yönetiminde çıkarılmıştır. Her kuşaktan yazar ve şairlerin izlerini gördüğümüz Muhit, yeni olmasının yanında dijital dünyaya meydan okumaktadır. Bu amaçla, kâğıt ve kalemin dünyamıza renk vermeye devam edeceğini ilke edinmiştir. Yeniliklere açık olan ve yeni fikirleri önemseyen Muhit, belirli yazar kadrosu dışında, emek veren herkese kapısını açmaktadır. Gösterişten uzak, samimi ve doğal içeriklere yer veren Muhit, şimdi pek çok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor.

5. Muhayyel

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

İz Yayıncılık bünyesinde yayın hayatına başlayan Muhayyel, diğer edebiyat dergileri gibi bir kültür sanat dergisidir. Daha çok genç edebiyatçıların eserlerine yer veren bu dergi, onlar için güzel bir fırsat sunmaktadır. Muhayyel edebiyat dizisinin devamı olan bu dergiyi birçok okur ilgi ve merakla takip etmektedir. Derginin yayın danışmanlığını yapan Cemal Şakar, bu dergi ile amacının iyi bir edebiyat yapmak olduğunu dile getirmiştir. Öykü, şiir ve roman yoluyla okurlara ulaşmayı hedefleyen dergi, daha iyi bir gelecek için çaba göstermektedir. Yayın hayatına adım atan Muhayyel, edebiyatın birçok dalını birleştirmeyi amaçlamaktadır. Böylece aydınlık bir geleceğin tohumlarını şimdiden üretmeye başlamıştır.

6. Kafasına Göre

Kafasına Göre, birçok konuda zengin içeriğe sahip bir dergidir. Özgür düşünce ile yola başlayan ve her konuda yazılara yer veren bu dergi, iki ayda bir çıkmaktadır. Kafasına göre; yazılarıyla, çizimleriyle bireylerin dünyasına renk veren içeriğe sahip olması sonucunda, kendi okur kitlesini de yaratmayı başarmıştır. Uzun veya kısa yazılardan çok, hayata dokunan güçlü kalemlere yer vermeyi doğru bulan dergi, böylece çok sesli bir dünya yaratmıştır. Dergi roman, şiir ve hikâyenin dışında eleştiri yazıları, röportajlar, denemeler ve bilgilendirici açık fikirlere yer vermiştir. Hem düşündüren hem mizahi yönüyle renk veren dergi, farklı kalemleri tek çatı altında toplamaya devam etmektedir.

7. Sabit Fikir

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

Öncelikle internette yayımlanmaya başlayan ve iki yıl sonra basılı olarak devam eden Sabit Fikir, güncel edebiyata yer veren ve aylık çıkarılan bir dergidir. Dergi gerek görselleriyle gerekse toplumsal gelişmelere bakış açısıyla kısa zamanda edebiyat dünyasında yer almaya başlamıştır. Ayrıca dergi, 2012 Grafik Ürünleri’nde süreli yayınlar arasında görsel tasarımıyla ikincilik ödülü almaya hak kazanmıştır. “Kitap insanı hep yola çağırır” düşüncesiyle, karantinada evde kaldığımız zamanlarda edebiyatın eşsiz yolculuğuna adım atmaktan vazgeçmemişlerdir. Böylece Sabit Fikir, karantina günlüklerinde geçmişe yönelerek kitaplarla yapılan o eşsiz tarihi yolculuğu okuyuculara aktarmıştır.

8. Mavi

Eski bir dergi olan ve günümüze kadar ulaşan Mavi, ilk kez 1 Kasım 1952 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Dergi 28. sayısından itibaren adını Son Mavi olarak değiştirmiştir. Aylık sanat ve fikir dergisi olan Mavi’yi diğerlerinden ayıran bir özelliği de mevcuttur. Kültür ve sanat dergisi olmanın dışında en önemli amacı halkın değerlerini anlatan, büyük ozanları tanıtan bir içeriğe yer vermesidir. Bununla birlikte sanat ve kültürün dokunuşlarını iki ayda bir yayımlanan içeriğinde yer vermiştir. Ayrıca dergi, her yaştan insanın içindeki maviyi fısıldayacağı bir alan oluşturmaya önem vermektedir. Dergide Mavi Çocuk bölümüyle de geniş bir perspektif sunmayı ihmal etmemiştir.

9. Pulbiber

Kültür sanat dergisi olan Pulbiber’i diğer dergilerden ayıran en önemli özelliği, yazarların tamamına yakınının kadınlardan oluşmasıdır. Böylece eşitsizlik gibi farklı toplumsal sorunlara değinen dergi, bu açıdan önemli bir yere sahip olmuştur. Derginin yayın politikasında sadece toplumsal eşitsizlik ve kadın sorunlarına yer verilmemektedir. Bunların yanı sıra kadınların dilinden ve bakış açısından her türlü konuyu görmeniz mümkündür. Bunların arasında spordan kültüre, sanattan edebiyata uzanan geniş bir perspektif yer almaktadır. Pulbiber, alternatif bir bakış açısı sağlayarak kadınların bu gibi alanlardaki eksikliklerini gidermek adına yürütülen bir dergi olarak dikkat çekmiştir.

10. Notos

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken En İyi Edebiyat Dergileri

Notos kitap yayınevinin bünyesinde yer alan dergi, iki ayda bir yayımlanmaktadır. Her yıl farklı konularda tasarladığı geleneksel soruşturmalarla dikkat çeken dergi, okurlar için farklı bir nitelik kazandırmıştır. Kitap tanıtımlarına, öykülere ve eleştirilere yer veren Notos, bir kültür sanat dergisi olarak bilinmektedir. Notos dergisinde birçok farklı düşüncelerin yer aldığı içeriğiyle okurların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kalıcılığı esas alarak çıktıkları bu yolda, güçlü kalemleri bir araya toplayan dergide birçok sorunlara da yer verilmiştir. Bu açıdan Notos, mutlaka takip edilmesi gereken en iyi edebiyat dergileri arasında yer almakta ve dikkat çeken konularıyla okurlara seslenmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!