Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

6 dk okuma süresi


25
11 Paylaşım, 25 puan

İhanet, insanlık tarihi boyunca toplumların birbirlerine olan güvenini zedelemiş bir kavramdır. Sen de mi Brutus diyen Julius Caesar, acaba son saniyelerinde hançer yaralarından mı ölmüştü yoksa en güvendiği kişi tarafından ihanete uğramanın verdiği acıdan mı? İnsanlığın doğasında bulunan ihanet kavramı filmlerde de oldukça yer bulur. Bazı filmler vardır ki izleyiciye ihanetin en dibini yaşatır. Seyirciyi de bu kadar etkilemesinin nedeni belki de daha önce bu duyguyu tatmış olmalarındandır. Ancak bilinir ki her ihanet beraberinde er ya da geç intikamı da getirir. Aynı Brutus’un ihanetinin bedelini ödediği gibi. İşte sizler için hazırladığımız mutlaka izlemeniz gereken en iyi intikam temalı filmler listesi… Keyifli okumalar!

1. Joker/ IMDb: 8.6

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

Son yılların en çok konuşulan filmlerinden biri olan Joker, iyi ya da kötü birçok eleştiri aldı. DC evreninin en popüler baş kötülerinden birinin hayatı üzerine yoğunlaşan filmde seyirci, Joker’in kişiliğinin nasıl değiştiğine şahit olur. Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck, gündüzleri palyaçoluk yapan biridir. Hem iş hayatında hem de kişisel hayatında sürekli sorunlarla boğuşur. Çevresi tarafından tuhaf olarak görülen Arthur toplum içinde yaşamaktan dolayı rahatsızdır. Sürekli zorbalıklara maruz kalan, aşağılanan ve toplumdan dışlanan Arthur yavaş yavaş içe kapanır. Ancak bu içe kapanıklık hiç te hayra alamet değildir. Yaşadığı psikolojik baskı, onu topluma aykırı bir adam yapar. Suça ve anarşizme meyilli biri olup çıkan Arthur, sonunda ünlü Joker karakterini ruhuna geçirir ve toplumları dahi peşinden sürükleyecek şekilde kaosa neden olur.

2. Gladyatör (Gladiator)/ IMDb: 8.5

Roma İmparatorluğunun başarılı generallerinden biri olan Maximus, zafer üstüne zaferleri ve ahlaklı kişiliğiyle Sezar’ın göz bebeği durumundadır. Fakat durumu bilip kıskançlıktan deliye dönen imparatorluğun varisi Commudus bunu kabullenemez ve yaşlı olan babası sezarı elleriyle öldürür. Tahta geçince de Maximus ve ailesini derhal infaz ettirir. Bu kıyımdan zor da olsa sağ kurtulan Maximus, Roma toprakları içerisinde köle olarak satılıp durur. Ancak Commudus’un yaptığını asla unutmaz. Askeri yetenekleri sayesinde gladyatör okullarında efendilerine kendini hızlıca gösterir. Tek isteği vardı. O da İmparator Commudus’tan ailesinin intikamını almak. Ridley Scott’un yönetmenliğini yaptığı ve Russell Crowe’nin Oskar’lık performansıyla tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan Gladyatör, mutlaka izlemeniz gereken en iyi intikam temalı filmler içindedir.

3. İhtiyar Delikanlı (Old Boy)/ IMDb: 8.4

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

Bir Japon anime serisinden esinlenen Güney Kore yapımı olan Old Boy, senaryosuyla milyonlarca kitlenin takdirini toplamış bir başyapıttır. Karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayatı olan Oh Dae-Su, bir gün sebepsiz yere kaçırılır. Tam 15 yıl boyunca bir televizyon ve temel eşyaların bulunduğu bir hücrede tutsak edilir. Kimin ne amaçla kaçırdığını bilemeden hayata tutunmaya çalışırken televizyonda karısının cinayete kurban gittiğini öğrenir. Üstelik suç ta üzerine atılmıştır. Bir gün aniden salıverilir. Eline pahalı kıyafetler, bir miktar para ve telefon bırakılır. Artık özgürdür fakat zaman geçtikçe nasıl bir oyunun içinde olduğunu anlamaya başlar. Bunu yapanları bulup intikamını almaya ant içer. Zaman geçtikçe çok acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Trajedinin krallığını ilan ettiği Old Boy filmi, yorumcular tarafından bir başyapıt olarak görülmüştür.

4. Zincirsiz (Django Unchained)/ IMDb: 8.4

Zincirsiz, 1848 yıllarında Texas’ta geçer. O dönemlerde Amerika’da hâlâ kölelik sistemi mevcuttur. Django ve eşi ayrı ayrı başka kişilere köle olarak satılırlar. Kölelik döneminde Django, Speck kardeşlere satılır. Sonraki zamanlarda yolu Dr.Schultz ile kesişir. Diğer efendilere nazaran daha ılımlı ve babacan olan Dr. Schultz, Django’yla beraber suçluların peşine düşerler. Çünkü Schultz bir ödül avcısıdır. Bir gün Django’ya özgür olma şansı tanınır fakat dış dünyaya karşı bilgisizliği sebebiyle özgür olmak istemez. Sonuç olarak bir yıl Dr. Schultz’la beraber hem özgür bir birey gibi yaşar. Kendini geliştirir, silah kullanmada ustalaşır ve bilgisine bilgi katarak dış dünyayla ilgili her şeyi öğrenir. Zamanı geldiğinde de sevdiği kadını bulmak için yollara düşer. Köleliğin ve beyazların ona yaşattıklarını unutmaz ve intikam yemini eder.

5. Soysuzlar Çetesi (Inglorius Bastards)/ IMDb: 8.3

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

Quentin Tarantino tarafından yönetilen Soysuzlar Çetesi, yıldız oyuncu kadrosuna sahip II. Dünya Savaşı temalı bir filmdir. Fransa’yı işgal eden alman birlikleri, çoğunluğu sivillerden oluşan büyük katliamlara sebep olur. Bunlardan biri de Shosanna’dır. Savaşta ailesinin katliamına tanık olan Shosanna zor olsa bu durumdan kendini kurtarır ve kimlik değiştirerek Paris’te yeni bir hayata başlar. O sıralarda Nazilere karşı kurulmuş Yahudi üyelerden oluşan bir grupla yolları kesişir. Teğmen Raine, çete üyeleri ve Shosanna beraber plan yaparak yaptıkları kıyımlardan dolayı Nazilere verebilecek en büyük zararı vermeye ant içmişlerdir. Kara komedinin ve kanın bolca işlendiği Soysuzlar çetesi, mutlaka izlemeniz gereken en iyi intikam temalı filmler içerisinde bulunmaktadır.

6. Cesuryürek (Braveheart)/ IMDb: 8.3

Cesuryürek, İskoçya’nın halk kahramanı olan William Wallace’nin hayatını anlatan tarihi ve biyografik bir filmdir. Orta Çağ’da uzun yıllar boyunca İngiliz’lerin zulmü altında ezilen İskoçya, William Wallace’nin başlattığı direnişle İngiliz’lerde karşı bağımsızlık savaşına girer. Çocukluk aşkı Murron’la evlenme planları yapan William, bir gün İngiliz’lerin Murron’u kaçırması ve tecavüz etmesiyle deliye döner. Ardından küçük bir İngiliz kampına saldırır. Saldırı her ne kadar başarılı olsa da Murron’u kurtaramaz. Bunun üzerine sevdiği kadının intikamını almak için kendine söz verir. Çok büyük bir isyan başlatır ve tüm İngiltere’ye savaş ilan ederek intikam peşinde koşar. Çekildiği zamanın teknolojisi düşünüldüğünde oldukça büyük bir başarı yakalayan ve bu zamana kadar hala yüksek bir hayran kitlesine sahip olan Cesuryürek, başrolünde Mel Gibson’un oynadığı harika bir intikam filmidir.

7. V for Vendetta/ IMDb: 8.2

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

V for Vendetta, akıl dolu replikleri ve konusuyla büyük bir hayran kitlesine sahip Alan Moore’un çizgi romanından uyarlanan bir filmdir. Olay İngiltere’de geçer. 2020 yılında dünya büyük bir nükleer savaştan çıkmış ve düzenler bozulmuştur. İngiltere hükûmeti aşırı baskıcı ve faşist rejimiyle halkına büyük sıkıntılar ve baskılar yaşatmaktadır. Halk patlamaya hazır bir bomba gibi olayların içerisinde sıkışıp kalmıştır. Onlara da tek gereken bu bombanın pimini çekecek bir kişidir. Savaştan önce şu anki hükûmetin gizli tuttuğu, insan deneylerinin yapıldığı bir laboratuvarda bir patlama yaşanır. Patlamada çoğu denek ölürken sadece bir kişi ayakta kalır. O kişi de yangının ortasında yanık vücudu ve gözleriyle haykırır ve bunu ona yapan düzenden intikam almaya yemin eder. Ünlü maskesini yüzüne geçirir ve İngiltere halkının uyanışını tetikler.

8. Kill Bill/ IMDb: 8.1

Bir Quentin Tarantino filmi olan Kill Bill, yayınlandığı tarihten sonra büyük bir takdir toplayarak bir kült haline gelmiştir. Olay birbirinden farklı ve olağanüstü yeteneklere sahip suikastçı grubu arasında geçer. Tüm üyeleri kadınlardan oluşan bu çete Bill’in önderliğinde yönetilir. Amaçları nüfuzlu kişilere suikastlar düzenlemektir. Bir gün grup üyeleri, kendi üyelerinden biri olan Gelin lakaplı kadının düğününde onu öldüresiye döver ve ardından başına sıkarak onu bir kiliseye bırakır. Öldü sanılan Gelin ölmemiştir. Hastane de gözlerini açtığında olayları hatırlar ve iyileşir iyileşmez bunu ona yapan kişileri bulmak için yola çıkar. Filmde uzak doğunun dövüş sanatlarına verilir. Yer yer de unutulmaz karakterlere göndermeler yer alır. Şiddetin ve kanın bolca bulunduğu bir Tarantino klasiği olan Kill Bill, intikam temalı filmler içinde bulunur.

9. Diriliş (The Revenant)/ IMDb: 8.0

Diriliş, 19. yüzyıl Amerika’sında geçen bir hayatta kalma ve intikam temalı bir başyapıttır. Baş rolünü Leonardo Di Caprio’un canlandırdığı Hugh Glass, kürk avcılığı yapan bir iz sürücüdür. Bölgeyi çok iyi tanıdığı için diğer avcılara rehberlik yapan Hugh, av dönüşünde kendisine bir boz ayının saldırması sonucu ağır yaralanır. Oğlundan başka kimsenin ilgilenmek istemediği Hugh, grup üyeleri tarafından ölüme terk edilir. Çünkü bulundukları bölge kızıl derililerin bölgesidir. Babasını terk etmek istemeyen oğlunu, babasının gözleri önünde öldüren John Fiztgerald, Hugh Glass’ı oracıkta bırakır ve grup üyelerine yetişmek için yola devam eder. Bir şekilde dondurucu soğukta ve yabanda hayatta kalmayı başaran Hugh, oğlunu öldüren adamdan intikam almak için 200 mil ötedeki kampa doğru yola çıkar.

10. John Wick/ IMDb: 7.4

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İntikam Temalı Filmler

Son yılların en popüler filmlerinden biri olarak görülen John Wick, emekliye ayrılmış çok başarılı bir tetikçidir. Çok gizli bir organizasyonun üyesi olan Wick, artık hayatını çok sevdiği karısıyla sakince yaşamak ister. Fakat ansızın hastalanan ve ölen karısı Wick’te geçmeyecek bir yara bırakır. Ondan geriye kalan en değerli şey ise karısının ona aldığı köpektir. Bir gün rus mafyasının oğlu Wick’in evini basar ve köpeğini öldürüp arabasını çalar. Elinde kaybedeceği hiçbir şey kalmayan John Wick, tetikçiliğe geri döner. İntikamı çok acı olacaktır. Bunu duyan güçlü mafya lideri oğlu için sonunun geldiğini anlar. Çünkü John Wick’in şanı tüm organizasyon tarafından bilinmektedir. Matrix’ten tanıdığınız Keanu Reeves’in başrol olarak oynadığı John Wick, mutlaka izlemeniz gereken en iyi intikam temalı filmler arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!