Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

5 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Yaşamımız boyunca kilolarca meyve tüketiriz. Kimi zaman yemekten sonra, kimi zaman da zevkli anlarda içkiyle yan yana. Sebepleri arasında sağlığa faydalı olmaları veya her ortama ayak uydurmaları gelir. Ancak bazı meyveler vardır ki lezzetleriyle bizleri baştan çıkarır. Şu ana kadar yediğiniz en lezzetli meyveyi düşünün. Muhtemelen ondan daha lezzetli meyveler vardır ve sadece bizler için keşfedilmemiştir. Biz de dünya üzerinde lezzetleriyle damaklarını bayram yerine çeviren meyveleri sizler için bulduk. İşte karşınızda dünyanın dört bir yanından muhakkak tadılması gereken en lezzetli meyveleri… Keyifli okumalar!

1. Papaya

Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

Amerika kıtasını keşfeden Christopher Colombus’un papaya meyvesini görünce ona “Meleklerin Meyvesi” der. Dış görünüşü bir kabağı andıran bu meyvenin tadı ise bal gibidir. Tadan kişileri kendine hayran bırakan papaya tropik bir meyvedir. Anavatanı Güney Meksika ve çevresi olup daha sonraları dünyada aynı iklim koşullarını gösteren her yerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Hem olgun halinde hem de çiğken rahatlıkla tüketilebilir. Hem bir meyve hem de bir sebzedir. Ayrıca insan sağlığına iyi gelecek tüm bileşenleri içerir. Tam bir vitamin deposu olup içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılabilir. Tadıyla, kokusuyla ve yararlarıyla mucizevi bir meyve olarak gösterilen papaya meyvesi Colombus’un verdiği ismi karşılayan nadir meyvelerdendir.

2. Mango

Meyvelerin Kralı olarak adlandırılan mango meyvesi muhakkak tadılması gereken dünyanın en lezzetli meyveleri arasında bulunmaktadır. Tadı, kokusu, sağlığa oldukça iyi gelen yapısı nedeniyle oldukça popüler bir meyvedir. Bu kadar lezzetli olan mangonun bir o kadar da faydası bulunur. İçerisinde bolca demir bulunur. Tam bir vitamin deposudur. Özellikle A vitamini açısından zengin olan mango, göz sağlığı için çok yararlıdır. Aynı zamanda gözenekleri temizleyerek akne oluşumunu engeller. Dolayısıyla cilt sağlığı için de çok sağlıklıdır. Her yaş grubunun güvenle tüketebileceği bir meyve olan mango, Güney ve Güneydoğu Asya bölgelerine özgüdür.

3. Marula

Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

Marula, Afrika kıtasında yetişen, protein bakımından oldukça zengin, meyvesinden likör yapılabilen son derece lezzetli bitkilerden biridir. Tat bakımında ekşi ve suludur. Bir portakalda bulunan C vitamininin 8 katına sahiptir. Yağı hem kozmetik sektöründe kullanılır hem de istendiğinde yiyeceklere katılabilir. İstendiğinde bekletildiği zaman %17 alkol üretir ki bu da Amarula likörünün hammaddesi sayılır. Marula meyvesini tüketen hayvanlarda bile sarhoşluk belirtileri gözlemlenmiştir. Dolayısıyla bu meyveyi aşırı tüketmek sarhoşluğa neden olabilir! Özellikle meyve halinde tüketildiğinde cilde oldukça faydası bulunmaktadır.

4. Ananas

Hem kokusu hem tadı hem de hoş görüntüsüyle tüketildiğinde sizleri tropik bir tatile götüren Ananas, muhakkak tadılması gereken dünyanın en lezzetli meyveleri içindedir. Özellikle tatlımsı tadıyla çoğu kişinin tercihi olan ananas, aynı zamanda kalsiyum, fosfor, A ve C vitamini, potasyum bakımından da zengindir. Bağışıklığı güçlendirir, kilo vermeye yardımcı olur, şifa deposudur, yüksek tansiyonu önler, kemikleri ve göz sağlığını korur. Kısaca olmazsa olmaz bir etkisi vardır. Çeşitli tarifleriyle tam ağız tadınıza uyacak seçenekler de sunar. Anavatanı Hindistan olan bu tropik meyve, aynı zamanda Akdeniz kıyılarında da yetiştirilebilmektedir.

5. Hindistan Cevizi

Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

Dışı sert içi yumuşacık. Sert kabuğunu kırmak sizleri biraz uğraştırsa da sonunda alacağınız ödül bir o kadar da büyük olacaktır. Sadece içindeki suyu değil aynı zamanda o sert kabuğunun içindeki katmanı rendeleyip tükettiğinizde doğallığın tadına da erişebilirsiniz. Tropikal bir iklimde yetişen ve palmiye ağaçlarında yetişen Hindistan cevizi, sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Ağız ve diş sağlığı için birebir, bağışıklığı güçlendirir, en önemlisi de meme ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Tek bir meyvenin hem suyunu hem sütünü hem de kabuğunu kullanabileceğiniz bu mucizevi meyveyi kesinlikle denemeniz gerekebilir.

6. Jackfruit

Dünyanın en büyük meyvelerinden biri olan Jackfruit meyvesi, ağaçta yetişen 25 cm kadar olabilen ve ağırlık bakımından 35 kiloya kadar çıkabilen bir meyvedir. Bu meyve Güneydoğu Aysa ülkelerinde yetişebilen iklimsel özelliğiyle bölge halkı tarafından sık sık tüketilir. Tat olarak muz ve ananasın karışımına benzetilir. Her meyve gibi Jackfruit meyvesi de vitamin bakımından yüksektir. Antioksidan etkisiyle vücuttaki toksinleri kolayca temizleyen bir özelliğe sahiptir. Ancak aşığı tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Çünkü içerisinde bolca yağ barındırır. Yine vücuda çok fazla yararı olduğundan güvenle tüketilebilen tadı oldukça hoş olan bir meyvedir.

7. Çilek

Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

Yaz mevsimlerinin olmazsa olmazı sayılan çilek meyvesi hem rengi hem de tadıyla en çok sevilen meyvelerden biridir. Tatlılarla, içeceklerle ve hatta kozmetik ürünleriyle mükemmel uyum sağlayan çilek, barındırdığı yüksek vitaminler sayesinde vücudumuzun da bir dostudur. Cildi nemlendirir, sindirim sistemini düzenler, diş etlerini korur ve aynı zamanda ağız kokusunu da engeller. Sıcak mevsimlerinin favori meyvelerinden biri olan bu meyveyi tüketmek için onlarca sebep bulunmaktadır. Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde dünyada ise çoğu sıcak iklimlerde yetiştirilmektedir. Dolayısıyla kolay bulunan bir meyvedir.

8. Feijoa

Daha önce muz, çilek ve kiviyi aynı anda yemeyi denediniz mi? Feijoa meyvesi de tam olarak bu lezzete sahip. Bu üç meyvenin karışımı bir tada sahip olan kendine özgü aromasıyla da son zamanların en lezzetli meyveleri arasına giren feijoa Güney Amerika’ya özgü tropik bir meyvedir. Brezilya, Arjantin, Paraguay gibi ülkelerde sık sık tüketilen ve çok hoş bir tada sahip olan bu meyveyi denemeniz tavsiye edilir. Ortalama bir ceviz büyüklüğünde olan feijoa, besi değerleri açısından da göz doldurmaktadır. Bolca K, E ve C vitamini bulundurur. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum, manganez ve bakır minerallerini içerir. 100 gramında da yaklaşık 35 kalori bulunan feijoa muhakkak tadılması gereken dünyanın en lezzetli ve ilginç meyveleri arasındadır.

9. Ahududu

Ahududu, hem lezzetiyle hem de görünüşüyle adeta sizlere görsel bir şölen yaşatan bir yaz meyvesidir. Hem pastaları süsleyebilir hem de tadı sayesinde içeceklerde ve dondurmalarda kullanılabilir. Diğer meyveler gibi düzenli ve dengeli tüketildiğinde insan vücuduna büyük bir faydası dokunur. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin listelerinde sık görülmesinin nedeni hem bünyesinde az şeker bulundurması hem de tokluk hissi yaratmasıdır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren şirin bir meyvedir. Genel olarak değerlendirilmek gerekirse ahududu aşırı sıcak ve kurak bir iklimi sevmez. Dolayısıyla ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesi hariç diğer tüm bölgelerde yetiştirilmeye uygundur.

10. Karpuz

Muhakkak Tadılması Gereken Dünyanın En Lezzetli Meyveleri

Kim sıcak bir yaz gününde soğuk bir karpuz yememe hayır diyebilir ki? Yazın en çok tüketilen meyvelerinden biri olan karpuz muhakkak tadılması gereken dünyanın en lezzetli meyveleri arasında bulunur. Bayılarak tüketilmesinin sebeplerinden biri de tadından kaynaklanır. Üstelik insan vücuduna da çok faydalıdır. %92’si sudan oluşur ve dehidrasyonu önler. Her ısırıkta vücuda kalsiyum, magnezyum, likopen gibi mineraller girer.  Gerek aroması gerek kokusu olsun kozmetik ürünlerden tutun yiyeceklere kadar hemen her yerde kullanılan bir meyvedir karpuz. İklim olarak çoğu bölgede yetiştirilebilmesi onu kolay elde edilebilen bir meyve yapmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!