Modern Bir Ev Dekore Etmek İçin Yapılması Gerekenler

5 dk okuma süresi


16
11 Paylaşım, 16 puan

Bir ev dekore etmek eğlenceli bir iş olsa da her zaman için kolay değildir. Eğer evinizi güzel dekore edebilirseniz rahat ve mutlu bir yuvaya sahip olursunuz. Kötü bir dekorasyon ise birbiriyle bir bütün olmayan mobilya, kumaş ve boyalarla sıkışıp kalmanıza sebep olabilir. Modern bir ev dekore etmek için ilk başta yapılması gerekenler, aslında düşündüğünüz kadar karmaşık değildir. Birkaç eşyanın yerini değiştirerek, evinize küçük detaylar ekleyerek ve farklı bir bakış açısı kazanarak evinizi daha modern hale getirebilirsiniz. Hızlı bir planlama ve birkaç püf nokta ile sizin de eviniz göz kamaştırabilir!

1. Işığı Doğru Kullanın

Modern Bir Ev Dekore Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Herhangi bir modern eve baktığınızda gözünüze ilk çarpan şeylerden biri o evin ışıklandırmasıdır. Tavandan sarkan göz kamaştırıcı bir ışık ya da masaları aydınlatan geniş gövdeli lambayı eve girdiğiniz an fark etmemek mümkün değil. Evinizin ışığına sadece işlevsel bir araç gibi bakmamalısınız. Işık evinizi güzelce aydınlatmanın yanı sıra, bir dekor haline de gelebilir. Lambalarınızı evin hangi bölümüne koyduğunuz, lambalarınızın hangi renk olduğu ve hatta hangi rengi yansıttıkları bile büyük dokunuşlar sağlayabilir. Bu yüzden evinizin aydınlatmasını seçerken en az bir koltuk takımı seçercesine dikkatli olmalısınız.

2. Ayna Yerleştirin

Hangi tarz dekoru seçerseniz seçin, aynalar mükemmel tasarım aksesuarıdır. Evinizdeki herhangi bir odaya ayna yerleştirdiğiniz anda, ayna o odaya hafif bir ferahlık hissi katar. Düzgün yerleştirilirse ayna, ışığı bir odaya yansıtarak bir alanı daha büyük gösterebilir veya bir bahçe kapısının veya penceresinin karşısına yerleştirerek güzel bir arka bahçe manzarasını vurgulayabilir. Artık sayısız tasarımda ve renkte aynalar üretildiği için aynanızı sadece evinizi daha geniş göstermek ile kalmayıp, bir dekor gibi kullanabileceksiniz. İster eskitilmiş bir ayna seçin. İster modern bir güneş ışığı aynası evinizin havasının değişeceğinden emin olabilirsiniz.

3. Mevsimlere Göre Plan Yapın

Modern Bir Ev Dekore Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Modern bir ev dekore etmek için yapılması gerekenler arasında en önemlisi mevsimleri göz ardı etmemektir. Tabii ki bu, her mevsim evinizi tekrar dekore etmelisiniz demek değildir. Fakat küçük detaylarla büyük etkiler yaratabilirsiniz. Örneğin kapınızın önüne paspas koyarak, evinize dışarıdan gelecek yağmur suyu ya da çamuru engelleyebilirsiniz. Ya da kış aylarında kapının yanına bir şemsiye standı koyarak ıslak şemsiyeleri standa bırakabilirsiniz. Aynı şekilde kapının yanına güzel bir sepet koyarsanız buraya da şapkalar ve eldivenler koyulabilir. Bir portmantoyu hem dekoratif hem de işlevsel bir şekilde kullanabilirsiniz.

4. Mutfaktan Başlayın

Mutfak, bir evin bütün hissini değiştirebilir. Eğer çok fazla desene ve renge sahipse mutfakta bir süre sonra gözünüzü yorulabilir. Özellikle de mutfakta çok vakit geçiriyorsanız, evinizin sade bir mutfağının olması çok önemlidir. Süslü mutfak dolaplarını düz ve sade ahşapla değiştirerek mutfakta çok büyük bir değişim yaratabilirsiniz. Tezgâh yüzeylerinde ise mermer mutfağınıza harika bir modernlik hissi katabilir. Karmakarışık bir parkeye sahipseniz, parkenizi laminant ile değiştirmeyi bile düşünebilirsiniz. Kısacası mutfağın genel hatlarını temiz, düzenli ve basit tutarak istediğiniz modern görünümü kolayca elde edebilirsiniz.

5. Duvar Kâğıdı Deneyin

Modern Bir Ev Dekore Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Bir evin duvarlarını beyaz veya krem tonlarında, basit tutmak her zaman için en güvenli yoldur. Aynı zamanda bu sadelik evinize ihtiyacınız olan modern havayı katar. Fakat evinizi dekore etmekte bir usta haline gelmişseniz belki de daha farklı şeyler denemeye açık olmalısınız. Bir duvarınızı duvar kâğıdı ile katlayarak evinize farklı bir cazibe katabilirsiniz. Küçük bir dokunuş olmasına rağmen duvar kağıdınız hemen ilgiyi üzerine çekecektir. Evinize gelecek insanların sorularına kendinizi hazırlayın! Eğer evinize kalıcı bir duvar kâğıdı kullanmaktan çekiniyorsanız daha kolay çıkarılabilen ve iz bırakmayan küçük duvar kağıtları ile başlayabilirsiniz.

6. Detaylara Dikkat Edin

Bazen en ufak detaylar bile evinizin görünümü çok büyük ölçüde değiştirebilir. Evinize stilinizi yansıtırken dekorunuza ekleyeceğiniz basit şeyler aslında büyük yer tutar. Minik, sanatsal bulduğunuz metal bir duvar plakası veya tuval üzerine büyük bir resim, evinizin havasını oldukça değiştirebilecek potansiyele sahiptir. Fakat modern görünmek adına duvarlarınızı çok sayıda sanat eseri ile doldurmamalısınız. Bu sadece gözünüzü yoracak ve karmaşık bir görüntüye sebep olacaktır. Bunun yerine duvarlarınızı hala basit ve temiz tutarak sadece duvarınızın ihtiyacı olan yerlere resim yerleştirmeye çalışın.

7. Renklere Önem Verin

Modern Bir Ev Dekore Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Modern bir ev dekore ederken evinizin renklerine dikkat etmelisiniz. Evinizde bulunan her renk birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Eğer mobilyalarınızı öne çıkartmak istiyorsanız duvarlarınızı sade tutarak beyazın tonlarında boyamaya özen göstermelisiniz. Böylece göze çarpan duvarlarınız değil koltuklarınız olacaktır. Eğer bir odaya renk paletindeki tüm renkleri sığdırmaya çalışırsanız, bu karmaşık bir görüntüye yol açabilir. Bunun yerine her oda için dört ana renk belirleyerek bu renklerin üzerinden odaları dekore etmeye çalışın. Böylece hem her odanın kendi içinde bir uyumu olur, hem de tüm evinizin uyumu olur.

8. İlham Almaktan Çekinmeyin

Ev dekorasyonuna merakınız varsa, sevdiğiniz başka evlerden ilham almaktan çekinmemelisiniz. Sadece çevrenizdeki insanlardan değil, sosyal medyadan da yardım alabilirsiniz. İnternette bir sürü modern ev resmi ve dekorasyon fikirleri bulacaksınızdır. Kişisel tarzınızı keskinleştirmek için tasarım kitaplarına ve dergilere, Pinterest ve Instagram gibi çevrimiçi kaynaklara bakın. Favorilerinizin olduğu dosyalar yapmaya başlamak güzel bir adım olabilir. Gerçek profesyonellerden biraz ilham almakta hiçbir sakınca yok. Beğendiğiniz resimlere sahip olduğunuzda, ayrıntıları inceleyin. Desenlerin nerede kullanıldığını ve rengin nerede başarıyla kullanılabileceğini görmeye çalışın.

9. Halı Ekleyin

Parke bir zemin bomboş göründüğünde, gözünüze soğuk ve çıplak gelebilir. Ancak doğru bir halıyla o zemini sıcacık ve rahat bir hale getirebilirsiniz. Bunun için farklı yöntemler vardır. Odanın düzenini güçlendirirken ekstra bir görsellik katmak için daha küçük halılar kullanmalısınız. Eğer geniş bir alana sahipseniz bu işinize yarayacaktır. Bu, her mobilya grubuna farklı halılar yerleştirerek büyük bir odayı farklı alanlara bölmenize büyük olanak sağlayacaktır. Fakat eğer daha küçük bir odaya sahipseniz odanın neredeyse tüm zeminini kaplayan ve kenarları açıkta bırakan bir halı yerleştirmek daha akıllıca olabilir.

10. Yatağınızın Stilini Değiştirin

Modern bir ev dekore etmek için yapılması gerekenler arasında güzel bir yatak vardır! Belki de yapması en basit ve evinizin havasını en çok değiştirecek etken yatağınızdır. Yatak yapmanın birçok farklı yolu vardır. Kişisel tercihinize ve rahat veya resmi bir yatak odası isteyip istemediğinize bağlı yatağınızın stilini değiştirebilirsiniz. Mevsimlere göre ağırlıklarını değişen bir çarşaf ve battaniye seçmelisiniz. Güzel bir yorganın üzerine bolca yastık koyarak, istediğiniz modern görünümü yaratabilirsiniz. Yastıkları üst üste koyarak odanıza sıcacık bir görüntü verebilirsiniz. Koyduğunuz yastıkların üzerine bir tanede dekoratif yastık eklemelisiniz. Görüntüyü tamamlamak için yatağın ucuna katlanmış bir örtü ya da yorgan yayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!