Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

5 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Hayatın koşuşturmacası içinde, birkaç derin nefes alıp meditasyon yapabileceğiniz ya da zihninizin dolaşmasına izin verebileceğiniz, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir eve girmek oldukça güzel bir histir. Uzaysal düzenleme ve oryantasyonda enerji akışına odaklanan bir yasalar sistemi olan Feng Shui, bu kavramı akılda tutarak yüzyıllardır var olmuştur. Çoğumuz Feng Shui’nin tüm yasalarını evimize dahil edemeyebiliriz (çok sayıda var!). Bazı kavramları bütünleştirmek, muhtemelen evlerimizin pozitif enerji akışına, zihin ve ruh üzerindeki etkisine yardımcı olacaktır. Evinizde geçirdiğiniz zamanı olabildiğince keyifli hale getirmek için Feng Shui’ye uygun muhteşem dekorasyon ipuçları ile sizlere ilham olacak bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Her Şeyi Temiz Tutmak

Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

Etrafta çok fazla dağınıklığa sahip olmak, muhtemelen iç tasarım planınızı bırakın, zihinsel netliğinize de hiçbir fayda sağlamayacaktır. Feng Shui’de dağınıklığın, yeni gelen enerjinin ihtiyaç duyduğu değerli alanı kapladığına inanılıyor. Bu yüzden dağınık olmak Feng Shui felsefine ters düşen bir şeydir. Her gün çalışma alanınızı temizlemeyi alışkanlık haline getirmeniz önerilir. Bunu uygulamanız sadece sizi daha az stresli hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda bu tür kaotik zamanlarda bir düzen duygusu yaratacaktır. Ayrıca, üretkenliğinize fayda sağlayacak şekilde her gün temiz bir başlangıç yapacaksınız. Büyük bir etki için yapabileceğiniz kolay temizliklerin başında pencereleriniz gelir. Çünkü binanın gözleri olarak kabul edilirler. Güneş ışığını en üst düzeye çıkarmak için o cama yeni bir ışıltı vermelisiniz.

2. Komuta Pozisyonu Seçimi

Evinizde Feng Shui’ye uygun dekorasyon için muhteşem ipuçları arasında komuta pozisyonu seçimi oldukça önemlidir. Feng Shui’de en önemli ilkelerden biri komuta pozisyonudur. Esasen bu, bazı önemli mobilya parçalarının konumudur: Yatak (sizi temsil eder), masa (kariyerinizi temsil eder) ve soba (servetinizi temsil eder). Ocağınızı hareket ettiremeyecek olsanız da yatağınızı ve masanızı daha iyi bir konuma getirmek muhtemelen oldukça kolaydır. Buradaki en önemli şey, bu eşyaları kullanırken kapıyı görebilmektir. Yatakta veya masanızda otururken kapıyı görebiliyor musunuz? Doğrudan kapı ile aynı hizada olmamalısınız, ama ona da arkanızı vermemelisiniz. Tüm bu dekorasyon fikirlerini devreye sokarak optimum pozitif enerjiyi almanızı sağlayabilirsiniz.

3. Uygun Renk Seçimi

Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

Feng Shui’yi hiç araştırdıysanız, muhtemelen kuzey, güney, doğu veya batı gibi evinizin belirli bölümlerinde belirli renklerin bulunmasını gerektiren birçok kaynak keşfetmişsinizdir. Doğru Feng Shui renk kullanımı eviniz için harikalar yaratabilir. Hepimiz renge aşığız ve hepimiz renge az ya da çok tahmin edilebilir şekillerde tepki veriyoruz. Feng shui, renk kullanımını bir sonraki seviyeye taşır; burada her renk, uyum ve denge oluşturmak için istenen Feng Shui enerjilerini evinize getirir. Canlı kırmızıdan yatıştırıcı aqua mavi ve temiz bir beyaza, oturma odanız veya ev ofisiniz için en iyi renk hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu muazzam renkler arasında sizin için en uygun olanı seçerek evinizin her alanında pozitif enerji yayan bir oturum alanı oluşturabilirsiniz.

4. Giriş Yolunu Düzenlemek

Kapınızı açtığınızda ilk gördüğünüz yerin iyi enerjiye sahip olmak için önemli bir yer olması mantıklı değil mi? Feng Shui’de giriş yolunuz, enerjinin evinize ve hayatınıza girme şeklini temsil eder. Yığınlardan ve toplanmış çoraplardan kurtulun. Biraz toz alarak giriş yolundaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Alanınız varsa, biraz bitki veya sanat eserleri ekleyebilirsiniz. Bölgeyi davetkar hissettirmek için elinizden geleni yapmanız önerilir. Feng Shui üzerine çalışan bir iç mimar ve tasarımcısı olan Kristin Esposito, her zaman bir ayakkabı rafı, paltolar için asma yeri ve yağmurluk / şemsiyeler için saklama alanı olması gerektiğini savunur. Bu objeler ortalık yerde dağınık bir şekilde durduklarında giriş yolundaki enerjileri tıkarlar.

5. Yatak Odası

Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

İşte evinizde Feng Shui’ye uygun dekorasyon için muhteşem ipuçları arasında önemli bir fikir daha: Yatak odası düzeni. Öncelikle yatak konumu belirlemek çok önemlidir. Feng Shui’ye göre bir yetişkin yatak odasında güvenli ve rahat bir çıkış olabilmesi için yatağın her iki tarafında da yeterli alan bırakılması gerekir. Bu uygulama, iki kişilik bir yatak için sağduyu oluşmanıza yardımcı olur. Ancak tek kişilik yataklar için de geçerlidir. Unutmayın, pozitif Chi ve akışı teşvik etmeniz gerekir ve iyi enerjinin yatağın duvar tarafındaki raylarında durmasını istemezsiniz! Karyolanın iki yanında veya komodinlerde, hatta iki farklı tarzda, yatağın her iki yanında bir alan olması sadece birkaç örnektir. Amaç, siz ve partneriniz için yeterli alan yaratmak olmalıdır. Denge size daha fazla özgürlük verir.

6. Bagua Haritası

Bagua, Feng Shui enerji haritasıdır. Feng shui uygulamasının ana ilkelerinden ve en güçlü araçlardan biridir. Bagua, çevrenizin enerji alanını değerlendirmek için sistematik bir yol sunar. Feng Shui ev tasarımında en yaygın kullanılan araçtır. Belirli bir alandaki enerjiyi analiz etmeye yardımcı olur ve akışı geliştirmek için alana hangi unsurların getirileceğini önerir. Bagua bazen sekizgen, bazen kare şeklinde tasvir edilir. Her iki durumda da bir merkezin etrafındaki sekiz alandan oluşur. Bagua kelimenin tam anlamıyla Çince ‘de “sekiz bölge” anlamına gelir. Bu nedenle, bir merkezin etrafındaki sekiz alandır. Bu alanlar hayatın farklı yönleriyle bağlantılıdır. Her gua (veya alan); renkler, öğeler, şekiller, organlar ve çok daha fazlası gibi sayısız başka katmanlı anlamlara sahiptir.

7. Yin Yang

Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

Evinizde hem Yin hem de Yang güçlerinin uyumlu bir dengesine sahip olmak, sağlıklı ve doyurucu bir yaşam sürmek için ihtiyacınız olan enerji kalitesini yaratacaktır. Bu yüzden bazı alanların ev içindeki kullanımlarına göre daha fazla Yin veya Yang enerjisine sahip olması gerekebilir. Yatak odanızın sizi iyileştirmesi için rahatlatıcı Yin enerjisine ihtiyacı vardır, bu nedenle yatak odasındaki TV, egzersiz ekipmanı veya herhangi bir ofis eşyası gibi tüm baskın Yang Feng Shui unsurlarını odadan çıkarmanız çok önemlidir. Yin enerjisinin yatak odanızdaki baskın enerji olması gerekirken (rahatlama, duygusallık, uyku gibi düşünün); Ayrıca hafif bir Yang varlığına ihtiyacınız var (kırmızı mumlar, uyandıran görüntüler, derin renkleri dengelemek için hafif bir vurgu rengi vb.)

8. Oturma Odası

Oturma odanızın boyutu ne olursa olsun, Feng Shui tasarımı, aile üyeleri veya konuklar için bol miktarda oturma yeri olması gerektiğini belirtir. Rahat bir kanepenin yanı sıra, enerjiyi yüksek tutmak için iki kişilik bir koltuk ekleyin. Sedirler ve tabureler gibi diğer oturma seçeneklerini ekleyin, ancak alanı karıştırmamaya dikkat edin. Oturma odanız evinizin kalbi olduğu gibi sehpa da oturma odanızın merkezidir. Sosyalleşmek, oyunlar, atıştırmalıklar, içecekler ve daha fazlası için toplandığınız yerdir. Bu nedenle, iyi bir sehpa seçmeniz ve onu oturma odası düzeninizin odak noktası haline getirmeniz gerekir. Ahşap veya metalden yapılmış yuvarlak veya oval sehpalar arayın ve yüzeyi olabildiğince düzenli tutun.

9. Mutfak Düzeni

Mutfağın gerçek tasarımında önemli olan birkaç unsur vardır. Bir mutfağın düzeni için iyi bir Feng Shui kuralı, fırın, buzdolabı ve lavabonun bir çalışma üçgeni oluşturduğu klasik mutfak üçgeni ilkesini takip etmektir. Bu unsur, Feng Shui uygulayıcısı olsun ya da olmasın çoğu mutfak tasarımcısı tarafından iyi bilinmekte ve kullanılmaktadır. Daha az bilinen bir ilke, ancak Feng Shui için çok önemli bir ilke, fırınınızı kapıya sırtınız dönük yemek pişirmek için yerleştirmekten kaçınmaktır. Bir mutfağın en kötü Feng Shui konumlandırmasıdır. Mutfağın bir başka kötü Feng Shui yeri de bir banyo kapısına bakıyor olmasıdır. Eğer evinizde Feng Shui’ye uygun mutfağa ait bir dekorasyon için muhteşem ipuçları arıyorsanız buna benzer unsurları değerlendirebilirsiniz.

10. Banyo Düzeni

Evinizde Feng Shui’ye Uygun Dekorasyon İçin Muhteşem İpuçları

Evinizde Feng Shui’ye uygun dekorasyon için muhteşem ipuçları arasında banyo düzeni de oldukça önemlidir. Banyo, evinizin kuzey veya kuzeybatı kısmında olmalıdır. Evdeki insanların sağlığını olumsuz etkileyeceği söylendiği için güney yönünde hatta güney-doğu veya güney-batı yönünde inşa edilmemelidir. Banyolarda çok fazla kanal olduğundan aşağıya doğru giden ve tükenen bir enerji kaynağı olabilirler. Bu yüzden banyo kapısını ve klozet kapağını her zaman kapalı tutmak gerekir. Feng Shui’deki zenginlik ve para akışını temsil ettiğinden, bu, paranın sizden akmasını önlemeye yardımcı olabilir. Evin ortasındaki bir banyo genellikle kötü Feng Shui olarak kabul edilir. Evin merkezi, Yin-Yang noktası olarak da adlandırılan Feng Shui’deki boşluğun kalbi olduğundan, onu açık, hafif ve ona güzellik duygusuyla sahip olmak istersiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!