Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Kimi zaman skeç ve tiyatro, kimi zaman sinema ve dizi olsun komedi türü her zaman izleyicinin gözünde ayrı bir yere sahiptir. Bazen absürt, bazen karanlık bazen de bir eleştiri olarak kendini gösterebilen komedi türü, onu icra eden oyuncular sayesinde ikonik performanslara dönüşebilir. Bu içerikte sizler için mizahlarıyla hayatlarımıza dokunmuş, gündelik hayatın birer parçası haline gelmiş yerli komedyen oyuncular sıralandı. Keyifli okumalar!

1. Feyyaz Yiğit

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

1 Temmuz 1988 Doğumlu Feyyaz Yiğit, sadece oyunculuğu değil aynı zamanda müzisyenlik ve senaristliği de ön plana çıkan oldukça yetenekli bir sanatçı. Mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı reklam ajansında yaptığı işler sayesinde Okan Bayülgen’in Talk Show’unun içeriklerini üreten gruba dahil olarak kendinden söz ettirmeye başladı. Senaristliğini de yaptığı Cinayet Süsü ve Ölümlü Dünya adlı filmlerde müthiş performanslar sergiledi. En son senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği Gibi adlı dizide izleyenleri kahkaha tufanına boğdu. Sanatçının aynı zamanda Teşekkür Ettim ve Yanından Ayrıldım adına bir de müzik albümü bulunmaktadır.

2. Rasim Öztekin

14 Ocak 1959 yılında dünyaya gelen Rasim Öztekin profesyonel tiyatro sanatçılığına 1980 yılında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğunda başladı. Sayısız yapıma imza attı. En son rol aldığı yapımlar arasında Düğün Dernek, Gora ve Mandıra Filozofu bulunmaktadır. Ferhan Şensoy ile rol aldığı Pardon ve Şans Kapıyı Kırınca filmleriyle büyük beğeni topladı. Sadece film değil dizi tarihinde de Geniş Aile ve Seksenler dizisinde rol alan Rasim Öztekin’in biyografisinde onlarca tiyatro oyunu, dizi ve sinema filmi bulunmaktadır. Kariyeri ve performanslarıyla hayatlarımıza dokunmuş, mizahlarıyla insanları kahkaha tufanına tutan yerli komedyen oyuncular arasında en başlarda gelen isimler arasındadır.

3. Tolga Çevik

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

Bir BKM oyuncusu olan Tolga Çevik 12 Mayıs 1974 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tiyatro ile ilgili çalışmalarına daha lisede başlayan Tolga Çevik üniversite eğitimini Missouri State University’de tamamlamış ve burada ünlü aktör Robin Williams’dan da dersler almıştır. Türkiye döndükten sonra BKM kadrosuna katılan sanatçı daha Vizontele ve Organize İşler filmlerinde rol almıştır. Daha sonra Gülse Birsel’in yazdığı Avrupa Yakası adlı dizide rol almış ve Komedi Dükkânı ve Arkadaşım Hoş geldin adlı skeç programlarıyla da başarısını devam ettirmiştir. Sen Benim Herşeyimsin ve Patron Mutlu Son istiyor adlı filmlerde de rol almıştır.

4. Gupse Özay

30 Temmuz 1984 tarihinde İzmir’de doğan Gupse Özay akademik eğitimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde tamamladı. Daha üniversitedeyken arkadaşlarıyla çektiği “Yaman Yaşamışım” adlı belgesel ile ödül almıştır. Çocuklar Duymasın ve İzmir Çetesi’nin senaryo ekibinde çalıştıktan sonra Beyaz Show’da skeçler yazmaya başladı. Arkadaşlarıyla çektiği skeçleri Youtube’a attıktan sonra Gülse Birsel tarafından Yalan Dünya kadrosuna alındı. Yalan Dünya’daki performansından sonra kariyerine kısa süre içerisinde Deliha, Arif V 216, ve Tatlım Tatlım gibi yapımları eklemeye başarmış ve mizahlarıyla bizi güldürmüş ve hayatlarımıza dokunmuş yerli komedyen oyuncular arasında yer almıştır.

5. Cengiz Bozkurt

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

24 Aralık 1965 yılında Nevşehir’de doğan Cengiz Bozkurt Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde fizik bölümü öğrencisi iken okulun tiyatro topluluğuna katıldı ve tiyatroya olan ilgisi sebebiyle okulu bırakıp oyuncu olmaya karar verdi. Daha sonra İngiltere’ye taşındı ve 14 yıl boyunca orda yaşadı. Bu süre içerisinde oradaki Türkiye derneklerinde temsilcilikler yaptı ve bir eğitim kurumu aracılığı ile Türkçe tiyatro oyunları oynama başladı. Türkiye’ye döndükten sonra Leyla ve Mecnun dizindeki Erdal Bakkal rolüyle izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Daha sonra Jet Sosyete, Cinayet Süsü ve Küçük Esnaf’ın da dahil olduğu sayısız yapımda yer aldı.

6. Hasibe Eren

6 Haziran 1975 yılında Almanya’da doğan, tam adıyla Hasibe Özlem Eren, İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık bölümü mezunudur. Daha sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden mezun olmuştur. 1997 yılında başlayan Sıdıka dizisiyle üne kavuşan Hasibe Eren, Avrupa Yakası dizisindeki Makbule rolüyle büyük beğeni toplamıştır. Daha sonra Yine bir Gülse Birsel yapımı olan Yalan Dünya dizisinde yer aldı. Bu yapımlardaki performanslarıyla hep izleyicilerini güldürmeyi başaran Eren, Arzunun Onda Dokuzu, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı tiyatro oyunlarında da rol oynadı.

7. Şahan Gökbakar

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

22 Ekim 1980 yılında İzmir’de doğan Şahan Gökbakar Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. İlk başlarda Zıbın adlı TV programı ile kariyerine başlayan Şahan daha sonra Zoka ve Dikkat Şahan Çıkabilir adlı programlarıyla bir izleyici kitlesi yaratmayı çıkardı. Dikkat Şahan Çıkabilir programındaki skeçleriyle pek çok insanı güldürmeyi başaran Şahan bu programda yarattığı tiplemelerle ile de hafızalarda yer etmeyi başardı. Bu tiplemelerden biri olan Recep İvedik karakteri için 6 film çeken Şahan hem Türk sinema tarihinde kendine yer edindi hem de mizahları ve karakterleri ile hayatlarımıza dokunmuş yerli komedyen oyuncular arasında yer aldı.

8. Ata Demirer

6 Temmuz 1972 yılında Bursa’da dünyaya gelen Ata Demirer küçük yaşlarda iken müziğe olan ilgisini keşfetti ve liseden mezun olduktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başladı. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Bölümü’nden mezun oldu. Uzun bir dönem stand-up yaptıktan sonra sinemada da Vizontele ve Neredesin Firuze filmlerinde rol aldı. Daha sonra Avrupa Yakası dizisinde Volkan karakteri ile büyük beğeni topladı. Diziyle yollarını ayırdıktan sonra Eyvah Eyvah, Berlin Kaplanı, Niyazi Gül Dört Nala adlı filmlerle Türk komedi tarihinde yerini almayı başardı. Sanatçının aynı zamanda Alaturka adında bir de Türk Sanat Müziği albümü bulunmaktadır.

9. Haluk Bilginer

5 Nisan 1954 yılında İzmir’de dünyaya gele Haluk Bilginer, lise son sınıfta okulunun tiyatro bölümüne girdi ve 1972 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Daha sonra İngiltere’ye giden Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde de eğitim gördü. Oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Bilginer sadece oyunculuk ile değil aynı zamanda bir seslendirme sanatçısı olarak da harika performanslar sundu. Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?, Neredesin Firuze, Azizler ve 9 Kere Leyla gibi filmlerde ve Tatlı Hayat gibi bir dizide oynadı. Kariyerinde onlarca film, dizi ve tiyatro oyunu bulunmaktadır.

10. Ferhan Şensoy

Mizahlarıyla Hayatlarımıza Dokunmuş Yerli Komedyen Oyuncular

26 Şubat 1951 tarihinde Samsunda dünyaya gelen Ferhan Şensoy bir dönem Galatasaray Lisesi’nde okuduysa da lise hayatını Samsunda bitirdi. Hayatına bir dönem Kanada’da devam eden Şensoy’un özellikle tiyatro alanında yazdığı pek çok eser yabancı dillere çevrilerek başka ülkelerde oynandı. Politik bir duruşu da olan Şensoy, yazdığı bir kitaba gelen tepkiler yüzünden TRT’den yasaklandı. Pek çok köşe yazısı, kitabı ve oyunu bulunmaktadır. Şans Kapıyı Kırınca ve Pardon filmlerinde gösterdiği muazzam performansların yanı sıra pek çok televizyon dizisinde senaristlik ve yönetmenlik de yaparak mizahlarıyla hayatlarımıza dokunmuş, insanları güldürmeyi her dönem başarmış yerli komedyen oyuncular arasında hala başı çekmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!