Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Üzerinde yaşadığımız topraklar, içerisinden onlarca değer çıkarmıştır. Sanatın çeşitli dallarında büyük başarılar gösteren gurur kaynaklarımız fazlasıyla bulunmaktadır. Müzik, resim, sinema ve çeşitli birçok alanda sadece bizi büyülemekle kalmayıp, bütün dünyaya da sesini duyurmayı başarabilmiş sanatçılarımız vardır. Bu içeriğimizde sizlere kendine has ses tonu ve muhteşem oyunculuğu ile göğsümüzü kabartan ünlü aktörümüz Haluk Bilginer hakkında bilgiler derledik. Usta oyuncu Haluk Bilginer’in kariyer hayatından kesitler ile keyifli bir okuma diliyoruz!

1. Erken Yaşamı

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

Başarılı oyuncu 5 Haziran 1954 tarihinde güzel şehrimiz İzmir’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Nihat Haluk Bilginer’dir. Annesi Bedriye Hanım ev hanımıdır. Babası Tahsin Bilginer ise bir sigortacıdır. Çiftin üç çocuğunun ortancasıdır. Usta oyuncu Haluk Bilginer’in kariyer başlangıcı lise hayatından kesitler ile başlamaktadır. Lise son sınıfta okurken okulun tiyatro koluna girerek sahne deneyimini ilk defa yaşamıştır. Burada Cahit Gürkan’ın öğrencisi olması da ona büyük bir avantaj sağlamıştır. Sahne deneyimi açısından bu durum ona hatırı sayılır ölçüde büyük artılar kazandırmıştır. Belki de tiyatroya olan apayrı tutkusu da burada başlamıştır.

2. İlk Ödülü

Usta oyuncu Haluk Bilginer’in kariyer hayatından göze çarpan en önemli kesitler arasında aldığı ilk ödül gösterilmektedir. Bu ödülün getireceği kariyer, ona gelecekte dünya çapında bir ödül kazandıracaktır. O dönemlerde Demokrat İzmir Gazetesi’nin açmış olduğu liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü kazanmıştır. Tiyatroda göstermiş olduğu başarı büyük dikkat çekmiştir. Yarışmanın jürisi olan Ragıp Haykır’ın ilgisini çeken usta oyuncu, onun daveti ile İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalışmıştır. Oyunculuk deneyimini, gözlerini açtığı topraklarda başlatması da ona ayrı bir manevi değer katmıştır.

3. İleri Tiyatro Eğitimi

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

Lise eğitimini tamamlayan usta oyuncu, 1972 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde eğitim görmeye başlamıştır. Buradan 1977 yılında mezun olan Haluk Bilginer aynı yıl içerisinde İngiltere’ye gitmiştir. Buraya da eğitim almak için gelen oyuncu, Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde tiyatro eğitimini daha da güçlendirmek için bir sene boyunca ileri tiyatro eğitimi görmüştür. Bu eğitim ona İngiltere’de yaşam düşüncesini de yerleştirmiş, önündeki yıllar orada yaşama düşüncesi ile birlikte İngiltere’de yaşamaya başlamıştır. Bu durum ona bütün kariyeri boyunca çok şey katacaktır.

4. İngiltere Yaşamı

Haluk Bilginer’in kariyer hayatından İngiltere yıllarındaki kesitler, usta oyuncu için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Kendisi burada yaşadığı 1980-1993 yılları arasında birçok ünlü tiyatro oyununda, dizide rol almıştır. İngiltere vatandaşlığı da bulunan yetenekli aktörün oynadığı oyunlar ise şunlardır; Macbeth, My Fair Lady, Pal Joey, Phantom of the Opera gibi birbirinden ünlü tiyatro ve müzikallerde rol almıştır. Bunun dışına Memories of Midnight, Glory Boys, Murder of a Moderate Man gibi televizyon dizilerinde rol almıştır. Kariyer basamaklarını başarılı bir şekilde tırmanan aktörün bu yer aldığı yapımlar da adını daha çok parlatmıştır.

5. Türkiye’ye Dönüşü

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için 1987 yılında ilk defa İstanbul’a geldi. Bu filmin setinde Zuhal Olcay ile tanışmıştır. Çift, 1992 yılında evlenmişlerdir. Haluk Bilginer bu evlilik sonrası bir süre boyunca İstanbul ile Londra arasında mekik dokumuştur. Ünlü çift, Hollywood’da da bulunmuştur. Burada, Indiana Jones adlı dizide birlikte oynamışlardır. Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın İki Kadın adlı filminde yine birlikte rol almışlardır. Haluk Bilginer böylelikle Türkiye’de de tanınmaya başlamıştır. Tanınmaya başladıktan kısa bir süre sonra da kendine has tarzı ile bütün dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

6. Tiyatro Stüdyosu

Tarihler 1990 yılını gösterdiğinde, İsmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nu kurmuştur. Burada Herold Pinter’ın Aldatma, Willy Russell’ın Kan Kardeşleri, Ben Elton’ın Derin Bir Soluk Al, Turgay Nar’ın Çöplük oyunlarında başrollerde performans sergilemiştir. Ayrıca Terry Johnson’ın Histeri ve Jean Genet’in Balkon adlı oyununda da başrolde oynamıştır. Bir tiyatro salonuna sahip olmak için Odeon Sineması’nı kiralamıştır. Fakat talihsiz bir olay yaşanmış ve oluşturmaya çalıştıkları tiyatro sahnesi inşaat halinde iken salonda yangın çıkmıştır. Bu durum üzücü bir anı olarak kariyer hayatının satırları arasında yer almaktadır.

7. Oyun Atölyesi

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

Usta oyuncu Haluk Bilginer’in kariyer hayatından göze çarpan en önemli kesitler, tiyatro sevdasından hiç vazgeçmemiş olması ve bununla ilgili girişimlerde bulunmasıdır. 1999 senesinde, kendisi gibi oyuncu olan eşi Zuhal Olcay ile birlikte Oyun Atölyesi’ni kurmuştur. Ünlü çift bu tiyatro sahnesi için büyük yatırımlarını ortaya koymuşlardır. Burada oynadıkları oyunlar arasında Steven Berkoff’a ait Dolu Düşün Boş Konuş, Moliere’den Cimri, Anthony Horowitz’den Ermişler ya da Günahkârlar gibi oyunlar bulunmaktadır. Belki de bu oynanan oyunlar, daha önce yangın çıkan tiyatro sahnesinin hayal kırıklığını unutturmuştur.

8. Televizyon Yapımları

Tiyatro’da gösterdiği usta oyunculuğunu dizi-film sektöründe de gösteren usta aktör ülkemizde imza atılan yapımlarda da rol almıştır. Bu televizyon yapımları arasında; Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi gibi projeler bulunmaktadır. Bunun dışında sevilen gençlik dizileri olan Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü gibi dizilerde de muhteşem yeteneğini sergilemiştir. Aynı zamanda Cesur Kuşku, Sayın Bakanım, Hayat İşte, Karanlıkta koşanlar isimli yapımlar da usta oyuncu Haluk Bilginer’in yer aldığı projeler arasında gösterilebilir. Her yeni projede apayrı bir rolle oyunculuğunun ustalığını sergilemiştir.

9. Oyunculuk Görüşü

Çekirdekten bir tiyatro geleneğinden gelen usta oyuncu yıllar boyunca bu mesleği ve sanatı hakkını vererek icra etmiştir. Üniversitede tiyatro eğitimi alması, bununla yetinmeyip Londra’da ileri tiyatro eğitimi alması, burada çeşitli oyunlarda rol alması onu çok başka bir yere taşımıştır. Mesleğine ve bu sanata duyduğu büyük saygı, verdiği bazı röportajlardan da görülebilmektedir. Bir röportajında kendisine sorulan televizyon oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasındaki farka şu cevabı vermiştir: “Oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir” diyerek televizyon yapımlarında rol almanın oyuncu olmaya yetmeyeceğini belirtmiştir.

10. Şahsiyet ve Emmy

Usta Oyuncu Haluk Bilginer’in Kariyer Hayatından Kesitler

Senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, yönetmen koltuğunda da Onur Saylak’ın oturduğu Şahsiyet dizisinin başarısı ülkemiz sınırlarının dışına taşmıştır. Bu dizide Agâh Beyoğlu’nu canlandıran Haluk Bilginer, buradaki rolü ile 25 Kasım 2019 günü Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Hilton Midtown’da düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır. Ülkemizi en iyi şekilde temsil eden aktör, bu ödülle bize büyük bir gurur yaşatmıştır. Aynı zamanda dizi sektöründeki başarımız da bu vesile ile bütün dünyaya duyurulmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!