Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

6 dk okuma süresi


22
41 Paylaşım, 22 puan

Çay ya da kahvenin yanında hepimiz küçük lezzetler ararız. Ağzımızı tatlandıracak çay-kahve sohbetlerini daha da güzelleştirecek kurabiyelere kim karşı koyabilir ki? Misafirlerinize parmaklarını yedirecek ve bilmeyenlerin tarifini isteyeceği tatlı kurabiye tarifleri, en lezzetli ikramlarınız olacaktır. Küçük yaşlarda sütle tükettiğiniz, yetişkinlikte çay ya da kahveyle tükettiğiniz tatlı kurabiyeler ile akşam üstü sohbetlerinizi renklendirebilirsiniz. En sevilen 10 tatlı ve lezzetli kurabiye tarifleri ile misafirlerinize parmaklarını yedirecek çay sofraları kurabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun!

1. Mantar Kurabiye

Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

Altın günlerinden aşina olduğumuz mantar kurabiye Türklerin en popüler kurabiyelerinden biridir. Mantar kurabiye, içeriğinden dolayı değil, şeklinden dolayı “mantar” adını almış nefis bir lezzettir. Evde pratik mantar kurabiye yapmak için; tereyağı, yumurta ve pudra şekerini derin bir karıştırma kabına alıyoruz. Mikser yardımıyla çırpıyoruz. Ardından nişasta, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek yoğuruyoruz. Son olarak unu yavaş yavaş ekleyerek yumuşak, ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz. Hazırladığımız hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlak şekil veriyoruz. Şekil verdiğimiz kurabiyeleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine diziyoruz. Küçük bir cam şişenin ağız kısmını kakaoya batırıp kurabiyelerin üstüne bastırıp, iz çıkarıyoruz. Önceden ısıttığımız 175 derece fırında 20 dakika kadar pişirdikten sonra mantar kurabiyemiz hazır! Afiyet olsun.

2. Damla Çikolatalı Kurabiye

Damla çikolatalı kurabiye, “Chocolate Chips Cookie” adıyla ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. Filmlerde kurabiye kavanozlarında gördüğümüz yanında süt tercih edilen damla çikolatalı kurabiye; evde yapımı pratik, kıtır kıtır bir lezzettir. Nefis damla çikolatalı kurabiye için oda sıcaklığındaki tereyeğını mikser yardımıyla krema haline getiriyoruz. İstediğimiz kıvama gelen tereyeğına pudra şekeri, kabartma tozu ve vanilin ekleyip karıştırıyoruz. Hepsi birbirine harmanlandıktan sonra unu ve damla çikolatayı da ekleyip yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamurumuzu streç filmle sarıyoruz. Kurabiye hamurumuzu 20-30 dakika buzdolabında dinlendiriyoruz. Buzdolabından çıkardıktan sonra yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize diziyoruz. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında 15 dakika pişirdiğimiz kurabiyelerimizi fırını kapattıktan sonra 5 dakika fırının içinde bekletiyoruz. Sıcak veya ılık servis edebileceğimiz kıtır kıtır kurabiyelerimiz hazır!

3. Kakaolu Çatlak Kurabiye

Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

Çıtır çıtır dış kabuğa, yumuşacık iç kısma sahip kakaolu çatlak kurabiye, misafirlerinize parmaklarını yedirecek lezzetli ve en tatlı ikram tarifleri arasındadır. Kakaolu çatlak kurabiye için; yumurta ve toz şekeri bir kaba alıp mikser ile çırpıyoruz. Üzerine kakao, vanilya, kabartma tozu ve unu eleyerek, ekliyoruz. Bir spatula yardımıyla hepsini karıştırıyoruz. Elde edeceğimiz hamur; kurabiye hamurundan daha cıvık olup, brownie hamuruna benzeyecektir. Hazırladığımız hamuru streç filmle sarıp en az iki saat buzdolabında dinlendiriyoruz. Dinlenen hamuru buzdolabından çıkarıp, ceviz büyüklüğünde parçalar koparıyoruz. Yuvarlayarak şekil verdiğimiz hamurun dışını bol pudra şekeri ile kaplıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakika pişirdikten sonra kakaolu çatlak kurabiyemiz hazır. Fırından çıkardıktan sonra 15 dakika oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

4. Küllü Kurabiye

Farklı sunumu, dayanılmaz lezzetiyle deneyen herkesi kendine hayran bırakacak küllü kurabiye lezzetini mutlaka denemelisiniz. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Nefis küllü kurabiye için öncelikle margarin, yumurta, pudra şekeri, sıvı yağ, kabartma tozu ve vanilini bir karıştırma kabından harmanlıyoruz. Ardından kontrollü bir şekilde unu ekleyerek ele yapışmayacak bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Elde ettiğimiz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayarak şekil veriyoruz. Fırın tepsisine dizdiğimiz kurabiyeleri önceden ısıttığımız 180 derece fırında 15 dakika pişiriyoruz. Kurabiyelerimizi fırından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelmelerini bekliyoruz. Bu esnada bir kabın içinde kakao ve pudra şekerini karıştırıyoruz. Kurabiyelerimizi kakao ve pudra şekerli karışıma bulayıp “küllü” görünümünü kazandırıyoruz. Deneyen herkese afiyet olsun!

5. Kavala Kurabiyesi

Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

Osmanlı’da özellikle Rumeli’de severek tüketilen Kavala kurabiyesi, mübadele sonrası Rumlar ile de birçok bölgeye yayılmış ve çok da beğenilmiş bir lezzettir. Bademli ay kurabiye olarak da bilinen Kavala kurabiyesi, ismini Yunanistan’ın Kavala şehrinden almıştır. Uzun süre taze kalan Kavala kurabiyesi için; unumuzun yarısını ve ince ince doğradığımız bademleri bir tavada un hafif renk alana kadar kavuruyoruz. Daha sonra ılıyan un ve bademi, karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tereyağı, pudra şekeri, kabartma tozu, vanilya ve kalan unu ekleyip yoğuruyoruz. Ele yapışmayan bir hamur elde ettikten sonra hamuru tezgaha alıyoruz. Merdane yardımı ile hazırladığımız hamuru 1.5 cm kalınlıkta olacak şekilde açıyoruz. Ay şeklindeki kurabiye kalıbı yardımıyla hamurdan parçalar çıkarıyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 20 dakika pişiriyoruz. İlk sıcaklığı geçtikten sonra pudra şekeri ekeceğimiz Kavala kurabiyelerimiz hazır!

6. Kırmızı Kadife Kurabiye

Misafirlerinize parmaklarını yedirecek farklı ve lezzetli bir ikram arıyorsanız, çay sofralarının gözdesi; tatlı rengi ve en özgün sunumuyla kırmızı kadife kurabiye, size tüm tarifleri unutturacak. Kırmızı kadife kurabiyenin yapımına hamuruyla başlıyoruz. Tereyağı ve toz şekeri mikser ile çırpıp kırmızı gıda boyası ve yumurta sarısı ekliyoruz. Hepsini birlikte tekrar çırptıktan sonra un ve kabartma tozu ekleyip yoğuruyoruz. Hamurumuzdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp şekil veriyoruz. Önceden ısıttığımız 180 derece fırında 20 dakika kurabiyelerimizi pişiriyoruz. Kurabiyelerimiz pişerken iç dolgusunu hazırlıyoruz. İç dolgusu için; toz krem şanti ve sütü krema kıvamı alana kadar mikserle çırpıyoruz. Üzerine labne peynirini ekleyip karıştırdıktan sonra iç dolgumuz hazır. Fırından çıkıp soğuyan kurabiyenin üzerine dolguyu sürüp başka bir kurabiyeyle sandviç yapıyoruz. İşte bu kadar, afiyet olsun!

7. Tava Kurabiyesi

Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

Bilinen kurabiye tariflerine yeni bir yorum katacağınız tava kurabiyesi, pişirme yöntemiyle böreği, görüntüsüyle pastayı, lezzetiyle kurabiyeyi andıran bir lezzettir. Özellikle Amerika’da “Pizzokie” adıyla ortaya atılan ve kısa sürede popülerleşen, herkesin bayıldığı lezzet tava kurabiyesi; yapımı son derece pratik bir lezzettir. Tava kurabiyesi için öncelikle tereyağını karıştırma kabına alıp krema kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Ardından toz şekeri ilave edip 5 dakika daha çırpıyoruz. (Çırpma işlemini mikserin orta ayarında yapmak önemli.) Sonra yumurtaları tek tek ekliyoruz. Eklediğimiz her yumurtadan sonra çırpıp yumurtayı harca yediriyoruz. Son olarak kabartma tozu, vanilya e unu kontrollü bir şekilde ekleyip yoğuruyoruz. En son damla çikolatayı da ekleyip harmanlıyoruz. Ele yapışmayacak bir hamur elde ettikten sonra hamurumuzu birkaç saat buzdolabında dinlendiriyoruz. En güzel sonucu bir gece beklettiğiniz hamurdan alacağınızı söylemeliyiz. Dinlenen hamuru hafif yağlanmış döküm tavaya yayıyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 20 dakika pişirdiğimiz tava kurabiyemiz hazır!

8. Haşhaşlı Rulo Kurabiye

Geleneksel lezzetimiz haşhaş ezmesinin kurabiyeye ne kadar yakışacağını söylememize gerek yoktur herhalde. Genellikle çöreklere kullandığımız haşhaş ezmesini, kurabiyede de çok seveceğinizi garanti ediyoruz. Haşhaşlı rulo kurabiyeyi yapmaya hamurundan başlıyoruz. Kabartma tozu ve unu eleyerek karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine zeytinyağı, yumurta, süt ve 2 yemek kaşığı toz şekeri ekleyip homojenize olana dek yoğuruyoruz. Ele yapışmayacak bir hamur elde ettikten sonra, hamuru buzdolabında bir saat dinlendiriyoruz. Bu esnada haşhaş ezmesini ve sıvı yağı karıştırıyoruz. Dinlenen hamurumuzu tezgaha alıp merdane ile 2 cm kalınlığında olacak şekilde açıyoruz. Açtığımız hamurun üzerine sıvı yağla karıştırdığımız haşhaş ezmesini sürüyoruz. Rulo yaparak kapattığımız hamurumuzdan 1 parmak kalınlığında parçalar kesiyoruz. Hazırladığımız kurabiyeleri fırın tepsisine yerleştirip üzerine yumurta sarısı sürüp toz şeker serpiyoruz. Önceden ısıttığımız 180 derece fırında 15 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun!

9. Vişneli Kurabiye

Dışı kıtır kıtır kurabiye, içi benzersiz vişne lezzetiyle dolu bu lezzete kim hayır diyebilir ki? Vişne dolgulu sizler için derlemiş olsak da siz bu lezzeti arzu ettiğiniz tüm meyvelerle yapabilirsiniz. Mevsim meyveleri yerine çikolata, fındık ya da fıstık ezmesi veya reçel de kullanabilirsiniz. Nefis vişne dolgulu kurabiye için; öncelikle çekirdeklerini çıkardığımız vişneler ve yarım su bardağı toz şekeri ocağa alıyoruz. Hiç su kalmayana dek pişirip, iç dolgusunu hazırlıyoruz. İç dolgumuz soğurken hamuru hazırlıyoruz. Hamuru için; un ve margarini harmanlıyoruz. Ardından bir su bardağı toz şeker, yumurta, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip yoğuruyoruz. Yumuşak, ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamuru streç filmle sarıp yaklaşık 1 saat buzdolabında dinlendiriyoruz. Dinlenen hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp içerisine vişne dolgusunu koyup kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 15 dakika pişiriyoruz. İlk sıcaklığı geçtikten sonra pudra şekeri ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

10. Bardak Kurabiye

Misafirlerinize Parmaklarını Yedirecek En Lezzetli Tatlı Kurabiye Tarifleri

Tatlı ve en farklı sunuma sahip bardak kurabiye, özellikle küçük yaştaki misafirlerinize sütle çok daha lezzetli ve besleyici oluşuyla parmaklarını yedirecek, bilinen tüm tarifleri rafa kaldırtacak. Nefis bardak kurabiye için; çikolata hariç tüm malzemeleri derin bir karıştırma kabına alıp harmanlıyoruz. Son olarak çikolatayı ekleyip hamura yediriyoruz. Isıya dayanıklı bardak ya da kupaların içerisine hamurdan parçalar koparıp yayıyoruz. Hamuru yaydıktan sonra üzerine yağlı kağıt yerleştiriyoruz. Yağlı kağıdın üzerine dilediğiniz bir baklagili yerleştirip ağırlık oluşturuyoruz ki; kurabiye kabarıp bardak formunu bozmasın. Önceden ısıttığımız 180 derece fırında 12 dakika pişiriyoruz. Ardından ağırlıkları çıkarıp 5 dakika daha pişiriyoruz. Bardaktan çıkarmak için tamamen soğumasını bekliyoruz, sıcakken çıkarmaya çalışırsak kurabiye parçalanabilir. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarıyoruz. İşe bu kadar, bardak kurabiyeniz hazır!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!