Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

4 dk okuma süresi


2
39 Paylaşım, 2 puan

Türkiye’de mezun olur olmaz iş bulabileceğiniz en başarılı devlet, vakıf ve özel üniversiteler bulunuyor. YKS sınavı puanları açıklandıktan sonra öğrenciler doğru bölüm ve üniversite tercihleri için hemen araştırmalara başlıyor. Tercih ettiğiniz bölüm gibi, okuduğunuz üniversiteler de mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulmanızda ve kariyer hedefleriniz için gelecekte büyük önem taşıyor. Tercihinizi yapmadan önce okuyacağınız bölümleri, üniversiteleri detaylıca araştırmalısınız. Sizlere bu stresli dönemde bir nebze olsun yardımcı olması için Türkiye’nin en başarılı üniversitelerini bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Sabancı Üniversitesi

Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

Türkiye’nin tanınmış vakıf üniversitelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi açıldığı günden beri 12 bin 567 öğrenciyi mezun etmiştir. ABD’de kullanılan “Liberal Arts” özgün öğretim sistemini baz alan bu vakıf üniversitesinde istediğiniz programa kolaylıkla geçiş yapabiliyor, hatta fakültenizi bile değiştirebiliyorsunuz. Bu öğrenim sistemi Harvard ve başka yurtdışı okullarla ortak dersler almanıza, yabancı dilinizi geliştirmenize ve gelecekte yurtdışında kolaylıkla iş bulmanıza olanak sağlıyor. Sabancı Üniversitesi mezunlarının çoğu kariyer yapmak üzere ABD, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerini de tercih ediyor. Öğrencilerinin yüzde 26’sı mezun olmadan, büyük bir kısmı ise mezun olduktan sonra ilk altı ay içinde iş buluyor.

2. Ege Üniversitesi

63 yıllık tarihe sahip bu üniversite, Türkiye’de akademik performans değerlendirmesine göre 8. sırada yer alıyor. Sunduğu kaliteli eğitim sayesinde 210 bine yakın topluma fayda sağlayan, nitelikli çalışan kazandırmıştır. Sadece teorik bilgiler değil, uygulamalı eğitim ile öğrencilerine deneyim kazandırmayı amaçlayan bu üniversite, sanayi-üniversite işbirliği sağlayan ilk eğitim kurumlarından biri olmuştur. Üniversiteye bağlı Kariyer Planlama Merkezi, staj ve mezun olduktan sonra iş arayan öğrencilerine CV havuzuna özgeçmişlerini eklemelerini ve yayınladıkları iş ilanlarını devamlı takip etmelerini öneriyor.

3. Ankara Üniversitesi

Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

Cumhuriyetin ilk üniversitelerinden biri olan, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan bu üniversite, 181 binden fazla mezun yetiştirmiştir. Özellikle de topluma sosyal bilimler ve hukuk alanında nitelikli mezunlar kazandırıyor. Ankara Üniversitesi, öğrencilerinin öğrenim hayatında ister akademik, isterse bireysel olarak yeteneklerinin geliştirilmesi için önemli projelere imza atıyor. Başarılı akademik personelinin verdiği eğitimleri değerlendiren, eğitim hayatına sorumlulukla yaklaşan üniversite öğrencileri mezun olmadan bile kolaylıkla iş bulabiliyor.

4. Gazi Üniversitesi

Ankara’nın merkezinde bulunan bu üniversite “Gazili olmak ayrıcalıktır” sloganıyla hem ulusal hem de uluslararası çerçevede kendini kanıtlıyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında bulunan Gazi Üniversitesi, Türkiye’de en çok fakülte ve yüksek okula sahip bir eğitim kurumudur. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan bu üniversite kamu ve özel sektör için nitelikli elemanlar yetiştirmeyi hedefliyor. Üniversitede bulunan Kariyer Planlama Merkezi mezun olduktan sonra kısa zamanda iş bulmaları için öğrencilerine staj imkanları, iş dünyasından başarılı insanlarla buluşmalar ve bilgilendirici seminerler düzenliyor.

5. Dokuz Eylül Üniversitesi

Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

Türkiye’de köklü tarihe sahip üniversitelerden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi, tarih boyunca çeşitli alanlarda başarılı öğrenciler yetiştirmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DÜSEM) öğrencilerini iş hayatına hazırlamak, derslerden kalan zamanını değerlendirmek için farklı alanlarda seminerler ve projeler düzenliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi günümüze kadar 230 binin üzerinde mezun yetiştirmiş durumda. Öğrenci merkezli eğitim politikası yürüten üniversite, öğrenci ve mezunlarına farklı alanlarda istihdam fırsatı da sunuyor.

6. Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi mezun olur olmaz iş bulabileceğiniz en başarılı üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin en eski devlet üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik üniversitesi eski Osmanlı döneminden kalan, tarih kokan binalarında öğrencilerine eğitim vermeye devam ediyor. Dünyada tanınmış, seçkin bir üniversite olmayı hedefleyen bu devlet üniversitesi mühendislik alanında kaliteli genç yıldızlar yetiştiriyor. Günümüze gelene kadar çok uzun yol kat eden Yıldız Teknik Üniversitesi, 2012 yılında Türkiye’de tam kapsamlı ISO 9001 belgesini alan ilk üniversite olmuştur. Mezunlarının bir kısmı Turkcell, Türk Telekom, THY gibi firmaları tercih etse de, bazıları yurtdışında kariyer planlaması yapıyor.

7. Acıbadem Üniversitesi

Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

Acıbadem Üniversitesi, sağlık sektörüne 25 yıldır nitelikli çalışanlar kazandıran Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biridir. Üniversite, öğrencilerine Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde staj yapma ve yarı zamanlı çalışma imkanları da sağlayarak, öğrencilerinin deneyim kazanmalarına yardımcı oluyor. Network of Accredited Clinical Skills Centers of Europe (Nasce) ve Society for Simulation in Healthcare tarafından öğrencilere ve üniversite mezunlarına kariyer planlamalarında yol gösterecek eğitimler düzenliyor. Acıbadem Üniversitesi, insancıl, hastasını önceleyen, teknolojiye hakim en önemlisi de topluma katkı sağlayan hekimler yetiştiriyor.

8. Gebze Teknik Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi sanayinin kalbinde, Avrupa ve Asya’yı birleştiren önemli bir noktada bulunuyor. Gebze Teknik Üniversitesi, gelecek kariyerini teknolojik alanda planlayan gençlerin değerlendirmesi gereken Türkiye’nin en başarılı teknolojik üniversitelerinden birisidir. Üniversite başarılı firmalarla iş birliği yaparak, öğrencilerine staj yapma ve mezun olmadan iş bulma şansı yaratıyor. Türkiye’nin en iyi 10 araştırma üniversitelerinden biri olan bu üniversite mezunlarının yüzde 35’i 4. sınıftayken iş buluyor. Mezunlarının yüzde 89’u ise ilk on iki ay içinde iş hayatına atılıyor.

9. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Bu eğitim kurumunun uyguladığı üniversite-sanayi işbirliği sayesinde, öğrenciler edindiği teorik bilgileri anlaşmalı olduğu firmalarda uygulama şansı kazanıyor. Bu model öğrencilere daha mezun olmadan deneyim kazanmasına, hatta staj yaptığı firmalar tarafından işe alınmasına olanak sağlıyor. Türkiye’de Ortak Eğitim Sistemi’ni lisans eğitimine uygulayan ilk eğitim kurumu olan TOBB Üniversitesi, öğrencilerini 1 yıllık iş deneyimi kazandırarak mezun ediyor. Ayrıca, öğrenciler deneyim kazandıkça kendi projelerini üreterek, çalıştığı firmalara proje patentlerini satma imkanı da kazanıyor.

10. Atatürk Üniversitesi

Mezun Olur Olmaz İş Bulabileceğiniz En Başarılı Üniversiteler

Türkiye’nin en eski üniversitesinden biri olan bu üniversite, aynı zamanda en büyük kampüse sahip ikinci üniversitedir. Özellikle Yeni Nesil Tasarım ve Dönüşüm Projesi üzerinde çalışan üniversite, gelişen teknolojinin faydalarından yararlanarak, toplum için daha nitelikli ve başarılı mezunlar yetiştirmeyi hedefliyor. Yarım milyondan fazla mezuna sahip bu üniversite mezunlarına kolaylıkla CV oluşturabileceği ve iş arama mecralarında paylaşabileceği Mezun Bilgi Sistemini kullanıma sunuyor. Böylelikle, üniversite mezunları iş ilanlarını kolaylıkla takip edebiliyor ve imkanları değerlendirebiliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!