Köklü Eğitimleriyle Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

4 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Üniversiteler, bilimsel araştırmaların yapıldığı, üst düzey eğitimin verildiği, bilginin üretildiği kurumlardır. Bu kurumlarda eğitimci sıfatıyla yer alan kişiler alanında uzman, araştırmacı ve çalışmalarıyla topluma yön veren bir nevi bilim insanlarıdır. Ülkemizdeki kimi üniversiteler köklü tarihiyle, güçlü eğitimci kadrosuyla ve başarılı mezunlarıyla öne çıkmaktadır. Birçok üniversite öğrencisi adayı böyle okullarda ders görmeyi hayal etmektedir. Çünkü en iyi üniversiteler öğrencilerine en iyi imkanları sunmaktadır. Biz de dergiCE olarak köklü eğitimleriyle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesini merak edenler için hazırladık. İyi okumalar.

1. Boğaziçi Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini araştıran birinin karşısına ilk sıralarda daima Boğaziçi Üniversitesi çıkmaktadır. Boğaziçi, devlet üniversitesidir. Köklü bir tarihe sahiptir. 16 Eylül 1863 yılında Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Koleji adıyla kurulmuştur. 1971 yılına gelindiğinde Boğaziçi Üniversitesi adını almıştır. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biridir. Çünkü üniversite sınavlarında en yüksek puanı alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Yurt dışından birçok öğrenciyi ağırlamakta ve Türkiye’den yabancı ülkelere öğrencilerini yollamaktadır. Fakültelerde verilen eğitimlerin dışında birbirinden farklı öğrenci kulüpleriyle öne çıkmaktadır. Mezunları arasında Cem Yılmaz, Fahriye Evcen, Gülse Birsel gibi Türkiye’nin en ünlü isimleri de yer almaktadır.

2. Koç Üniversitesi

Kuruluşu tarihi çok eskilere uzanmasa da Koç Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi eğitimine sahip üniversitelerinden biridir. 1993 yılında kurulan yükseköğretim kurumu, vakıf üniversitesidir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla hizmet vermektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Koç Üniversitesi Türkiye’deki özel üniversiteler arasında eğitim ücreti ve başarı sıralaması en yüksek olan okullardan biridir. Bir yıllık burssuz eğitim ücreti 90.000 liradan fazladır. Fakat başarılı öğrencilere burs imkanı da sunmaktadır. Üniversite’de eğitim veren profesörler, doçentler, araştırma görevlileri Avrupa’da ve ABD’de çalışmalar yapmıştır.

3. Galatasaray Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Köklü eğitimleriyle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listemizin üçüncü sırasında Galatasaray Üniversitesi var. Çünkü tarihi gerçekten de çok köklü. Kuruluşu Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu ismiyle 1481 yılına dayanmakta. Galatasaray Üniversitesi adını da 1992 yılında almış. Binası Beşiktaş, Ortaköy’de yer almakta ve İstanbul boğazının en güzel yerinde konumlanmakta. Fransızca eğitim veren Galatasaray Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Öğrenci alımında Fransa ile imzalanan anlaşmalar doğrultusunda, Fransız liselerinden mezun olanlara öncelik tanımaktadır. Diğer kontenjanlar için de ÖSYM gözetiminde gerçekleştirilen kendine özel bir sınav düzenlemektedir.

4. Bilkent Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiyenin En iyi Üniversiteleri

Bilkent Üniversitesi, Ankara’da yer alan bir vakıf üniversitesidir. Kurucusu İhsan Doğramacıdır. Birçok vakıf üniversitesinde olduğu gibi eğitim dili İngilizcedir. 1984 yılında kurulan okula, bilim kentinin kısaltması olarak Bilkent ismi verilmiştir. 2016 ve 2017 yıllarında dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasına girmiştir. Lisans öğrencilerinin yarıya yakını bursludur. En çok öğrenciye sahip vakıf üniversitelerinden bir tanesidir. Mezun öğrencilerine kariyer adımlarında yardım etmek adına kariyer yönlendirme ve işe yerleştirme merkezi açmıştır. Öğretim üyelerinin birçoğunu yabancı akademisyenler oluşturmaktadır. Kampüsünde öğrencilerine birçok sosyal faaliyet imkanı sağlamakta ve kulüpleriyle öne çıkmaktadır.

5. İstanbul Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiyenin En iyi Üniversiteleri

İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin en ünlü üniversitelerinden bir tanesi. Hemen hemen her öğrenci, üniversite tercihlerinde İstanbul Üniversitesi’ni düşünmüştür. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Okulun kuruluşu İstanbul’un fethinin bir gün sonrasına dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Darülfünun’un devamı sayılmaktadır. 30 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla kurulan Sahn-ı Seman medreselerinde temelleri atılmıştır. 1933 yılına gelindiğinde İstanbul Üniversitesi adını almıştır. Şu an 70.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. 15 fakültesi ve 12 enstitüsü bulunmaktadır. Orhan Pamuk, Aziz Sancar, Attila İlhan gibi ünlü mezunlar vermiştir.

6. Hacettepe Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Köklü eğitimleriyle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listemizin altıncı sırasında Hacettepe var. Hacettepe Üniversitesi 8 Temmuz 1967 yılında kurulmuştur. Türkçe ve İngilizcenin yanında Fransızca ve Almanca dillerinde de eğitim vermektedir. Tıp fakültesindeki başarılarıyla ünlüdür ve ülkemize alanında uzman doktorlar kazandırmaktadır. Tıbbın yanında fen, edebiyat, eğitim, güzel sanat fakültelerinde de başarılı öğrenciler yetiştirmektedir. Yaklaşık 140 adet öğrenci topluluğu vardır. Kütüphanesi ülkenin en geniş kütüphanelerinden bir tanesidir ve kampüs dışından da erişim sağlanabilmektedir.

7. Marmara Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiyenin En iyi Üniversiteleri

Marmara Üniversitesi, Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden biridir. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde eğitim vermektedir. Tarihi, 1883 yılına kadar uzanmaktadır. 1887 yılına gelindiğinde ilk mezunlarını vermiştir. Marmara adını alması 1982’de gerçekleşmiştir. Avrupa ve Anadolu yakasında toplam 7 yerleşkesi vardır. 700’den fazla profesörü, 300’den fazla doçenti, 1000’den fazla öğretim görevlisiyle güçlü bir kadroya sahiptir. Üniversitede her yıl yüzlerce bilimsel araştırma yapılmaktadır.

8. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiyenin En iyi Üniversiteleri

ODTÜ adıyla bilinen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara’da yer almaktadır. 15 Kasım 1956 yılında zamanın başbakanı öncülüğünde kurulmuştur. Eğitim dili İngilizcedir ve bugüne dek 120 binden fazla mezun vermiştir. 2014 yılında Times Higher Education tarafından yapılan, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 85. sırada yer almıştır. Köklü bir üniversite olduğu için öğrenciler tarafından yapılan tercih listelerinde daima ilk sıralarda yer almaktadır. Fakat yalnızca en başarılı olanlar eğitim hakkı kazanmaktadır. Üniversite ayrıca birçok ilke de imza atmıştır. Merkezi bilgisayar sistemini kuran ilk üniversitedir. İnternet bağlantısı 1993’te ilk kez ODTÜ’de kurulmuştur.

9. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla 1882’de Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. Merkez kampüsü İstanbul Fındıklı’da bulunmaktadır. Şişli Bomonti’de Fen Edebiyat Fakültesi, Beşiktaş’ta Devlet Konservatuvarı bulunmaktadır. Türkiye’de akademi Unvanını alan ilk kurumdur ve ayrıca ilk sanat ve mimarlık yüksekokuludur. Konservatuvarı, mimarlık, resim, heykel, grafik tasarımı bölümleriyle öne çıkmaktadır. Bugüne kadar birbirinden yetenekli sanatçılar yetiştirmiştir. İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Emre Arolat gibi başarılı ressam ve mimarlar yetiştirmiştir. Günümüzün birçok ünlü oyuncusu da tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

10. İstanbul Teknik Üniversitesi

Köklü Eğitimleriyle Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Listemizin son sırasında İTÜ adıyla bilinen İstanbul Teknik Üniversitesi var. Kuruluşu Mühendishane-i Bahri-i Hümayun adıyla 1773 yılına kadar uzanmaktadır. Osmanlı zamanında Batılı anlamda mühendis yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Aynı zamanda dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiştir. Bunlardan bazıları; bilgisayarı ilk defa kullanan üniversite, ilk yerli haberleşme uydusu ve ilk yerli helikopteri yapan üniversite olmasıdır. İstanbul’un önemli bölgelerinde yerleşkeleri bulunmaktadır. Birçok ünlü siyasetçi, bilim insanı mezun etmiştir. En eski fakültesi, mimarlık fakültesidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!