Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

4 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Türk sinemasının en parlak dönemlerini konu alan Yeşilçam dizisi kamera önü ve arkasındaki birbirinden önemli isimlerinde etkisiyle büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu kadar kaliteli ismin yanında harika dekorların ve kostümlerinde eşlik etmesiyle dizi hatırı sayılır bir izleyici kitlesi elde etmeyi başardı. Şimdiden en beğenilen yerli dijital yapımlardan biri olmaya aday dizinin ikinci sezonu da yolda. Çağan Irmak imzalı ilk dijital iş olan ve fragmanının yayımlandığı günden beri merakla beklenen Yeşilçam dizisinin detayları ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Dizinin Konusu

Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

Bir dönem işi olarak karşımıza çıkan Yeşilçam dizisi, Yeşilçam’ın en hareketli yıllarını bir prodüktörün serüveni üzerinden anlatıyor. Aynı zamanda dönemin siyasi ve ekonomik koşullarını da es geçmiyor, dönemin toplumsal koşullarına dair de atıflarda bulunuyor. Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı ana karakter Semih, başarılı işlere imza atmış bir prodüktör fakat son dönemde yaşadığı talihsizlikler nedeniyle zor günler geçiriyor. İnandığı projeleri hayata geçirerek bu zor günlerin üstesinden gelmeyi ve tekrar yükselişe geçebilmeyi umuyor. Sinemaya adeta tutku derecesinde bağlı olan Semih, kararlılığıyla dikkat çekiyor.

2. Oyuncu Kadrosu

Bir yapımın yeterince ses getirmesi için oyuncu kadrosu da oldukça önemlidir. Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci’nin yer aldığı yapımın oyuncu kadrosu oldukça önemli isimlerden oluşuyor. Usta oyuncu Altan Erkekli ile birlikte Yetkin Dikinciler, Bora Akkaş, Ayta Sözeri, Özgür Çevik, Nilüfer Açıkalın, Selin Kahraman ve daha birçok önemli isim ile dizi güçlü bir kadroya sahip. Güçlü oyuncu kadrosu ve bir dönemi detayları ile konu alması sebebiyle merakla beklenen Yeşilçam dizisinin Çağan Irmak imzalı olması da diziye olan beklentiyi artıran etkenlerden bir diğeri olarak görülüyor.

3. Yönetmeni Çağan Irmak

Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

Filmin yönetmen koltuğunda Babam ve Oğlum, Issız Adam gibi yakın dönem Türk sinemasının en etkileyici filmlerinden ikisine imzasını atmış olan Çağan Irmak oturuyor. Yeşilçam dizisi ile birlikte dijital platformlara adım atan başarılı yönetmen, gişede yakaladığı önemli başarıları dijital platformlara da taşıyabilmesi olası görülüyor. Babam ve Oğlum, Unutursam Fısılda gibi döneminin en etkileyici işlerine imza atan yönetmen, zamanın toplumsal olaylarına ilişkin dokunuşlarını Yeşilçam dizisinde de devam ettirmiş görünüyor. Usta yönetmen bu eserinde Yeşilçam sinemasını iyi bir şekilde işlemiştir.

4. Senaristler

Senaristler, bir eserin gizli kahramanları gibidir. Yeşilçam dizisinin senaristleri de, oyuncuları ve yönetmeni kadar sinema seyircilerinin yakından tanıdığı iki isimden oluşuyor. Barda, Ölümlü Dünya gibi sinema filmleri ile Kurtlar Vadisi, Hakan Muhafız, İçerde gibi dizilerin senaryolarını yazan Volkan Sümbül ile birlikte daha önce BluTV ekranlarında yer alan Bozkır dizisinin senaryosunu yazan Levent Cantek, dizinin senaryosunu kaleme alan isimler. Bunlara ek olarak Levent Cantek önemli bir karikatür yazarı ve akademisyendir. Ayrıca Yeşilçam dizisi bu ikilinin ilk ortaklığı değil. Yeşilçam ikilinin birlikte yaptığı üçüncü proje konumundadır.

5. Çekildiği Yer

Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

Aksiyon dolu sahneleriyle izleyicilere adeta görsel bir şölen yaratan Yeşilçam dizisinin çekimleri Kocaeli ilinde bulunan Sekapark’ta çekiliyor. 55 bin metre kare kapalı alan ve 300 bin metre kare açık alanı ile Avrupa’nın en büyük film platosu konumunda yer alıyor. Beyoğlu’nun 60’lı yıllardaki dokusu nostaljik tramvayda dahil olmak üzere ayrıntılı bir şekilde oluşturulmuş durumda. Özellikle tarihi filmler için sıklıkla tercih edilen bu plato, Payitaht Abdülhamit, Filinta, Osmanlı Kıyam gibi ünlü pek çok diziye de ev sahipliği yapmıştır. Yeşilçam dizisi de yer ve dekor düzenlemeleri ile seyircilerini adeta büyülüyor.

6. Yayınlandığı Platform

Dizinin 22 Nisan 2021 yılı itibariyle birinci sezonu BluTV üzerinden yayımlandı. İlk sezon toplam on bölümden oluşurken dizinin ikinci sezonu için çalışmalar sürüyor. Kaç sezon süreceği ise bir merak konusu. Önümüzdeki günlerde ikinci sezonunun da aynı platform üzerinden devam etmesi bekleniyor. Ayrıca BluTV platformu Masum, Sıfır Bir, Saygı, Alef gibi kaliteli iç yapımlar ile birlikte uluslararası üne sahip pek çok yabancı yapımı da bünyesinde barındıran bir site. Çağan Irmak imzalı BluTV’nin merakla beklenen dizisinin detayları ve daha fazlası için BluTV’nin internet adresini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

7. Göz Alıcı Kostümler

Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

Bir dönem dizisi olması sebebiyle nostaljik detayların oldukça önem kazandığı Yeşilçam dizisi başarılı uygulamalarıyla göz dolduruyor. Dizi için oluşturulan platodaki kapsamlı çalışmaya ek olarak, oyuncuların kostüm seçimi ve uyumu izleyenler tarafından beğenilen detaylar arasında yer alıyor. Karakterlerin mizaçlarına uygun olarak Tülin karakterine daha sade kostümler seçilirken bir yıldız hüviyetindeki Mine karakterinin kostümleri daha etkileyici olarak seçilmiş. Dönemin yerli ve yabancı stil ikonları da göz önüne alınarak güzel bir kurguyla izleyenleri kısa süreli bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

8. Tarihsel Arka Plan

Her ne kadar bir prodüktörün tekrar ayağa kalkma mücadelesi anlatılsa da dönemin politik hali ele alındığında diziye oldukça iyi aktarılmış. Semih, kendisine isimsiz olarak gelen senaryoyu çok beğeniyor ancak yazarın hapisten yeni çıkmış bir komünist olması sebebiyle sansürlenme korkusunu beraberinde getiriyor. Böylelikle politik atmosferine ufak bir gönderme yapılarak sektörel açıdan o dönemde film çekmenin ne denli meşakkatleri olduğunu da aktarmış oluyor. Yaşanan dönemde pek çok filmin onay alamamasından ötürü seyirciyle buluşamaması Yeşilçam dönemini bilenlerin iyi hatırlayacağı bir detay.

9. Dizideki Yeşilçam Efsaneleri

Türkiye’nin bir dönemine damga vurmuş Yeşilçam efsanesini, günümüze yansıtmak büyük bir başarıdır. Tam da bu sebeple olsa gerek, dizinin kurgu karakterlerinin yanı sıra Yeşilçam’ın Yeşilçam olmasında büyük emeği geçen duayen sanatçılara da dizide yer verilmiş. Dönemin en önemli yönetmenlerinden Atıf Yılmaz, Ertem Eğilmez gibi isimlerin yanında dönemin starı olarak görülen Yeşilçam zamanının önemli jönlerinden Ayhan Işık da dizide yer alan isimlerden. Ayrıca tanıdık isimlerin dizide yer alması sayesinde dizinin seyirciyle arasındaki bağı daha kolay sağladığını söylemekte mümkün. Bir Yeşilçam efsanesi iyi-kötü çatışması da dizide yer verilen bir diğer detay olarak dikkat çekmekte.

10. Sezon Devamındaki Sürpriz İsimler

Merakla Beklenen Çağan Irmak İmzalı Yeşilçam Dizisinin Detayları

Dizinin ilgiyle izlenen ilk sezonunun ardından ikinci sezonunun tanıtım fragmanı Haziran 2021’de yayımlandı. Nisan ayından bu yana ikinci sezon için çalışmalar devam ediyor. Yayımlanan fragmanla birlikte diziye yeni katılan isimlerin, gelecek sezonu merakla bekleyen izleyenlerine adeta göz kırptığı görülüyor. Bir Başkadır dizisiyle yükselişe geçen Bige Önal yeni sezonda Yeşilçam dizisine katılıyor. Ayrıca Survivor yarışması ile tanınan Hilmi Cem İntepe de yeni sezonda diziye dahil olan isimlerden. Ekranların başında renkli bir yolculuğa çıkmak isteyenler, sürpriz isimlerle dolu yeni sezonu da ilgiyle izleyeceklerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!