Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

6 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Menopozdan geçerken ruh haliniz hızla değişebilir. Bir dakika önce sinirli olup, kısa sürede neşeli bir hale bürünebilirsiniz. Doktorlar, kadınların neden bir menopoz semptomu olarak ruh hali değişimleri yaşadığını kesin olarak bilmiyor. Ancak geneli, değişken hormonların büyük bir rol oynadığına inanıyor. Ruh hali değişimlerini nasıl tedavi edeceğiniz, ne kadar şiddetli olduklarına bağlı olacaktır, bu yüzden doktorunuzla paylaşarak işe başlayabilirsiniz. Sadece ruh hali değişimi değil diğer semptomlar içinde menopozla baş ederek güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak yöntemler içeriğimiz sizlere yardımcı olacak. Keyifli okumalar dileriz!

1. Hormon Seviyenizi Düzenleyin

Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Menopoza girip girmediğinizi öğrenmek için doktorunuza hormon seviyenizi test ettirebilirsiniz. Yaptıracağınız testler size durumunuz ile ilgili rehberlik edebilmektedir. Test sonucunda kesinleşen menopoz durumunuzda ruh halinizdeki değişimler için hormon replasman tedavisini (HRT) düşünebilirsiniz. Bazı uzmanlar tarafından, var olan en etkili menopoz tedavisi olduğu belirtiliyor. Ancak yine araştırmalar, kalp rahatsızlığı ve meme kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. Hormon replasman tedavisi için jinekoloğunuzla birlikte bu riskleri almanın değip değmeyeceği konusunda birlikte karar vermek isteyebilirsiniz. Bazı kaynaklarda, kadınların karayılan otu veya soya gibi bitkisel ilaçlarla rahatladıkları kaydedilmiş. Üstelik bu ilaçlar aynı zamanda vücuda östrojen sağladıkları için benzer ama geleneksel hormon tedavisine göre daha düşük riske sahiptirler.

2. Düzenli Egzersiz Yapın

Aslında şu anda egzersizin sıcak basmaları ve gece terlemelerini tedavi etmede etkili olup olmadığını doğrulamak için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Ancak stresi azaltmaya ve genel yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olarak geçişi kolaylaştırabilir. Düzenli egzersiz, aynı zamanda, menopozun iki sık görülen semptomu olan kilo alımını ve kas kütlesi kaybını önlemenin mükemmel bir yoludur. Bununla birlikte yararları arasında daha sağlıklı eklemler, kemikler, azalan stres ve daha iyi uyku bulunmaktadır. Ayrıca kuvvet antrenmanı özellikle hayati önem taşır. Kuvvet egzersizleri kemik ve kas gücü oluşturmanıza, vücut yağını yakmanıza ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Eğer bu tip egzersizler siz uygun değilse, bir dans dersi düşünün. Dans, kas geliştirmenize ve esnek olmanıza yardımcı olabilir. Kısacası sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek kalbinizi sağlıklı tutabilir.

3. Yoga ve Meditasyon Yapın

Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Bazı araştırmalarda, yoga derslerine katılan kadınların, yoga yapmayanlara göre daha iyi uyuduğunu ve daha az uykusuzluk yaşadığını buldu. Tempolu yürüyüş veya dans dersi gibi daha yoğun aktivitelerle birleştirildiğinde, daha da iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Yoga, derin nefes alma ve meditasyon gibi stres azaltma teknikleri uygulamak, stres hormonu olan kortizol seviyenizi düşürür. Çok fazla kortizol, depresyon ve kilo alma riskinizi artırır ve yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini artırır. Stresi azaltmak kortizolü azaltır ve bu da menopoz semptomlarınızı azaltabilir. Sıcak basmanın sancıları içindeyken, derin nefes sıcak basma şiddetini azaltabilir ve daha hızlı geçmesine neden olabilir. Ayrıca Desteklenen ve onarıcı yoga pozları biraz rahatlama sağlayabilir. Bu pozlar zihninizi merkeze alarak sinirlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

4. Vitamin ve Takviyeler Alın

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler kemiklerin zayıflamasına neden olarak osteoporoz riskini artırabilir. Kalsiyum, E ve D vitamini yönünden zengin takviyeler menopoz sırasında oluşabilecek kemik kaybını önlemek için önemlidir. D vitamini, hormon dengesini ve daha güçlü kemiklerin desteklenmesine yardımcı olur. Vücudunuz güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini almış olursunuz. E vitamini ise bir antioksidandır ve depresyon riskinizi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak, kalsiyumla güçlendirilmiş gıdalar, belirli tahıllar, meyve suyu veya süt alternatifleri dâhil olmak üzere iyi kaynaklardır. Menopozla baş ederek güçlü ve daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak yöntemler olarak kalsiyum ve vitaminleri Yeterince aldığınızdan emin olmak için, yine de kapsül şeklinde de alabilirsiniz.

5. Sıcak Basmalarınızı Önleyin

Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Geceleri, sıcak basmaları 3 dakika veya daha fazla sürebilir ve sizi ter içinde kalmış ve uyuyamaz hale getirebilir. Ama sakin olun. Çünkü bunu kolay atlatabilmenin yolları var. Hafif pijamalar ile kalın örtülerinizi kaldırabilirsiniz. Yastığınızın altına bir torba donmuş poşet koyabilir ve yastığınızı gece boyunca çevirip yüzünüzü serin tarafa koyabilirsiniz. Tek bir kalın yorganın üzerine hafif battaniye katmanları ile örtünebilirsiniz. Havanın hareketinin devamlılığını sağlamak için bir başucu vantilatörü kullanabilirsiniz. Yine iş yerinde bir masa vantilatörü ve bir yelpaze günlük olarak ferahlamanızı sağlatabilir. Kısacası bulunduğunuz ortamların sıcaklığını kontrol ederek vücut ısınızı kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda sıcak basması semptomlarını daha da kötüleştirebilecek alkol ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

6. Alternatif Yollar Deneyin

Akupunktur, birçok kadının menopoz semptomlarını hafifletmesine yardımcı oldu. Bu, daha az sıcak basması ve gece terlemesi deneyimleri anlamına gelebilir. Yine hipnoterapinin sıcak basmaları ve endişeyi azalttığı gösterilmiştir. Nitelikli bir terapist, evde kendi başınıza kullanabileceğiniz kendi kendine hipnoz tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak size başarı ve tatmin duygusu verecek yaratıcı yeni bir etkinliğe katılmak için bir resim dersi alın veya örgü örmeyi deneyin. Yeni hobiler edinebilir veya dil öğrenmek gibi yeni şeyler öğrenebilir ve stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Menopoz bir hastalık değil hayatın doğal bir parçasıdır. Menopoz sırasında ve sonrasında zamanınızı daha kolay, daha keyifli hale getirmek için ve en önemlisi yeni gelen düzeninizle kendinizi ödüllendirmek için düzenli masaj yaptırın.

7. Şekeri Azaltın

Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Kan şekerinizi yükseltecek kek, bisküvi, çikolata ve tatlılar şeklindeki yiyeceklerden kaçının. Çünkü bu kan şekerinde keskin artışlara ve düşüşlere neden olarak sizi ve vücudunuzu yorgun hissettirecektir. Şekerli yiyecekler ayrıca, bazı menopoz dönemindeki kadınların eğilimli olduğu mide çevresinde rahatsızlıklara ve kalp problemleri riskini artıracaktır. Hatta bir çalışma rafine karbonhidrat içeriği yüksek diyetlerin menopoz sonrası kadınlarda depresyon riskini artırabileceğini buldu. Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olur ve herhangi bir menopoz semptomuyla başa çıkmak için sağlıklı olmanızı sağlar. Menopozla baş ederek güçlü ve daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak yöntemler arasında az şekerli diyetlerinizi mutlaka değerlendirmelisiniz.

8. Vücudunuza Yardım Edin

Hormon değişiklikleri vajinanın daha ince ve kuru olmasını sağlar. Bu da seksinizi ağrılı hale getirebilir. Şanslısınız ki, birçok ürün bu konuda size yardımcı olabilir. Reçetesiz, su bazlı vajinal kayganlaştırıcıları veya vajinal nemlendiriciyi denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza vajinal kremler veya kuruluk ve ağrılı seks için reçeteli ilaçlar hakkında danışabilirsiniz. Hatta seks için daha fazla zaman ayırmayı denemelisiniz. Özellikle Ön sevişmeyi Uzun tutmak için partneriniz ile görüşerek ilaçsız olarak sorunu çözmeye eğilim gösterebilirsiniz. Seks için daha fazla zaman ayırın. Masajı ve ön sevişmeyi de deneyin. Erotik ve sizin için yeni seks rutinlerini arzu oluşturmanın yolları olarak kullanabilirsiniz. Hormon değişiklikleri ana neden gibi görünse bile, cinsel isteğiniz azaltan tek şey değildir. Ayrıca doktorunuza mesane sorunu veya depresif hissetme konusunda danışabilirsiniz.

9. Fitoöstrojeni Yüksek Yiyecekleri Deneyin

Fitoöstrojenler, vücuttaki östrojenin etkilerini taklit edebilen doğal olarak oluşan bitki bileşikleridir. Bu nedenle hormonları dengelemeye yardımcı olabilirler. Fitoöstrojenler açısından zengin besinler arasında soya fasulyesi ve soya ürünleri, tofu, tempeh, keten tohumu, susam tohumu ve fasulye bulunur. Bununla birlikte, gıdalardaki fitoöstrojen içeriği, işleme yöntemlerine bağlı olarak değişir. Bazı araştırmalara göre, menopoza girmeye başlayan kadınlar arasında soya yönünden zengin diyetlerin kolesterol seviyelerinde azalma, kan basıncı ve sıcak basmaları ve gece terlemelerinin şiddetinde azalma ile ilişkili olduğu belirtiliyor. Kanıtlar, fitoöstrojenlerin gerçek besin kaynaklarının soya proteini eklenmiş takviyelerden veya işlenmiş gıdalardan daha iyi olduğunu göstermektedir. Ancak soya ürünlerinin sizin için iyi mi yoksa kötü mü olduğu tartışması devam etmektedir.

10. Yeterli Su Tüketin

Menopozla Baş Ederek Güçlü Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Sıcak basmaları ve gece terlemeleri nedeniyle bazı kadınlar menopoz sırasında kolayca susuz kalır. Yeterli sıvı aldığınızdan emin olmak için günde 8-12 bardak su içmek size yardımcı olabilir. Menopoz sırasında kadınlar genellikle kuruluk yaşarlar. Bunun nedeni muhtemelen östrojen seviyelerindeki azalmadır. Bu su kaybettiklerinizin yerini almakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını sağlayarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu azaltır. Ayrıca su içmek hormonal değişikliklerle ortaya çıkabilecek şişkinliğinizi de azaltabilir. Ek olarak su, kendinizi tok hissetmenize ve metabolizmayı hafifçe artırarak kilo alımınızı önlemeye ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Yemekten 30 dakika önce 500 ml su içmek, yemek sırasında% 13 daha az kalori tüketmenize neden olabilmektedir. Her sağlık yazısında olduğu gibi menopozla baş ederek güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak yöntemler arasında da olmazsa olmazdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!