Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Meme kanseri ülkemizde her 8 kadından 1’inde görülüyor. Erken tanı ve doğru bir tedavi süreci ile tamamen iyileşmek mümkün olabiliyor. Ancak meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili eksikliklerimiz var. 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Haftası’nda, dergiCE olarak sizler için meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler listesini hazırladık.

1. Erken Tanı ve Teşhis En Önemlisi

meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Meme kanseri tedavisinde en önemli ve hastalığı belirleyici nokta erken teşhistir. Kanserin olup olmadığı, hangi evrede ve ne aşamada olduğu, risk taşıyıp taşımadığı erken tanı yoluyla bilinebilir. Bu yüzden senede bir doktor kontrolünde mutlaka geçmelisiniz.

2. Ailede Yoksa Dahi Sizde Olabilir

meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Elbette kanser türlerinin tamamında olduğu gibi meme kanseri de genetik risk faktörleri taşıyor. Fakat meme kanserlerinin %85’i genetik sebepler dışında gelişiyor. Yani ailenizde olmaması, sizde olmayacak maalesef gelmiyor.

3. Mamografi Çektirmekten Çekinmeyin!

meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Halk arasında mamografi çektirmenin, kansere yol açtığı gibi yanlış bir algı mevcut. Fakat bu tamamıyla yanlış! Mamografi, hastalığın yayılmasını ve gelişmesini önleyen tedavi sürecinde, önemli bilgilere ulaşılmasını sağlar. Bu bilgiler ışığında erken tanı ve doğru bir tedavi süreci gelişir. Kısacası, en azından yılda bir kez mamografi çektirmeye özen gösterin.

4. Menopozdan Önce Risk Daha Yüksek

meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Kanser hastalığının, özellikle de meme kanserinin, daha çok yaşlı insanlarda görüldüğü algısı oldukça fazla. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Yani bir kadın menopozdan önce, doğumdan sonra, 20’li yaşlarının henüz başında hatta doğumda dahi kansere yakalanabilir.

5. Erkekler De Meme Kanseri Olabilir!

Meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi de erkeklerin de bu hastalığa yakalanabileceği. Meme kanseri her ne kadar kadınlarda çok yüksek oranda gözüküyor olsa da erkeklerin de bu hastalığa yakalanma ihtimali var.

6. Memedeki Akıntı Kanser Belirtisi Değildir

Her kadının memesinde bazen nadir bazen de sıklıkla akıntı meydana gelebilir. Bu durum asla kanser belirtisi değildir. İncelenmesi gerekenler akıntılar tek taraflı ve kanlı akıntılardır. Yani bu ikisinin arasında ayrım iyi yapılmalıdır.

7. Memenizi Kaybetmeyeceksiniz

Meme kanseri olunduğunda memeyi kaybedeceğiniz algısı tümüyle yanlış. Eğer erken tanı konulmuş ve doğru bir tedavi yöntemi uygulanmışsa, memenin sadece kanserli olan dokusu alınır, memenin tamamı değil.

8. Kendi Kontrolünüz Yeterli Değil

Meme kanserinde en önemli etken, erken tanıdır. Bu nedenle memenizde, ele gelen bir kitle oluşmadan çok önce meme kanseri, mamografi ile ortaya çıkabilir. Kontrol ettim, kitle elime gelmiyor, demek çok yanlış bir kontrol süreci olacaktır.

9. Şifalı Bitkiler Bir Çözüm Yolu Değil

Eskilerin deyimiyle kocakarı ilacı, günümüz tabiriyle alternatif tıp… Maalesef bunlar hiçbir sonuç ve fayda getirmiyor. Elbette doğal beslenmek, şifalı bitkilerden faydalanmak bazı şeylerin önüne geçiyor ama meme kanseri otla, bitkiyle savaşılacak şeyler değil. Bu nedenle, mutlaka doktor kontrolünden geçmeli, erken tanı ve doğru tedavi için bilim yolunu seçmelisiniz!

10. Konuşmaktan, Anlatmaktan Çekinmeyin!

Memenizle, meme kanseriyle ilgili konuşmaktan, bahsetmekten, anlatmaktan çekinmeyin! Bir insanın memesiyle ilgili yaşadığı sorunu, kaygıyı paylaşması ayıp değildir, ahlaksızlık değildir! Eğer memenizle alakalı bir kaygı, bir şüphe duyuyorsanız yakınlarınız ile paylaşın, doktorunuza, sağlık ocağınıza danışın; çekinmeyin, kaçmayın!


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç