Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

5 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

İşlerimizin yoluna girmesi için sürekli motive edici eylemlere başvururuz. Bazen, içimizdeki o gücün gelip bizi bulacağını düşünür ve umutla onu beklemeye başlarız. Fakat gerçek şu ki, oturduğumuz yerden ilham geleceğini beklemek çözüm değil. Bunun için harekete geçmeli ve her sabah kendimizi şartlandırarak hedefe ulaşmalıyız. Girişimci yazar Mel Robbins, tesadüfen karşına çıkan bir reklam ile yaşamımız boyunca işe yarayan bir kavram geliştirdi: 5 saniye kuralı! Ünlü girişimci Mel Robbins’in ortaya çıkardığı 5 saniye kuralıyla hayatınızdaki kontrolü ele geçirin. Çünkü işlerinizi yola sokmanın en kolay yolu bu. İçeriğimizde detaylıca yer verdiğimiz 5 saniye kuralı sizlerle. İyi okumalar!

1. Mel Robbins Kimdir?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

Amerikalı bir avukat, yazar ve televizyon sunucusu olan Mel Robbins, aynı zamanda motivasyon konuşmacısıdır. 2008 yılında ailesi bir iflas ile karşı karşıya kalmış, kendisi de işsiz kalarak büyük ekonomik problemler yaşamıştır. O sıralarda motivasyona ihtiyacı olan Robbins, duygularının onun kararlarını ne derece etkilediğinin farkındadır. Tam o yıllarda Mel Robbins, bir roket fırlatma reklamına denk gelmiş ve beşten geriye sayma durumu onu çok etkilemiştir. Robbins’i ayağa kaldıran en önemli karar mekanizması da bu olmuştur. Bunu hayatına geçiren ünlü girişimci, her sabah alarmın sesiyle uyanmış ve beşten geriye saymıştır. Bu da sonuç olarak olumlu bir geri bildirim sağlamıştır.

2. 5 Saniye Kuralı Nedir?

Mel Robbins küçük adımlar bile atmaktan aciz olduğu zamanlarda karşısına çıkan bir roket hayatını tamamen değiştirmiştir. Beşten geriye sayarak harekete geçme olanağı sağlayan bu kural, onun yaşamının merkezinde yer almıştır. Bunu hayata geçiren ve daha sonra sırrını dünyaya açan Robbins, bizlerin de hayatına dokunmayı başarmıştır. Ona göre yapılan eylemler ve düşüncelerin uyum sağlaması için durup, düşünmeye zaman yoktur. Bunun için, onun da uyguladığı gibi her sabah çalan alarmla beraber güne, uzaya atılan bir roket gibi hazırlanmaktır. Düşünmeyle eyleme geçiş arasındaki boşluğu kapatan bu kural, sizlerin amacınıza ulaşmanızdaki zamanı kontrol altına alır.

3. 5 Saniye Kuralının Önemi Nedir?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

Hayatınızda hızlı bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız 5 saniye kuralını ısrarla uygulamanızda fayda var. Çünkü düşünmek için fazla zamanımız yok, harekete geçmek için bizi tetikleyecek şeylere ihtiyacımız var. Amerikalıların gün içerisinde 35.000 anlık karar aldığı ve bunların da bilinçsiz bir boyutta olduğu gerçeği dikkatinizi çekti mi? Robbins, kararların %95’inin o an hissettiklerimize göre şekillendiğini söylemektedir. Bu durumda anlık duygular, o anki kararları etkileyen bir unsurdur. Korku, öfke gibi duygular kararlarımız üzerinde büyük rol oynar ve kararlarımız arasında beş saniyelik boşluk vardır. Bu sebeple, beş saniye kuralı ile kontrolü elinize alıp harekete geçmeniz ve ilerlemeniz mümkün.

4. Nasıl Ortaya Çıktı?

Mel Robbins’in tesadüfen karşısına çıkan bir reklam ile bu kural hayatımıza girmiştir. Güçlü bir motive kaynağı olan 5 saniye kuralı, 2008 yılında ortaya çıkmıştır. Hayatımızı değiştirmenin sadece 5 saniyede gerçekleşeceğiniz söyleyen Robbins, değişimi ve gelişimi önemli kılmıştır. Aynı uygulamayı her gün devam eden yazar, olumlu dönüşler almaya başlamıştır. Robbins, bir zamanlar kaybettiği enerjisini yeniden kazanmasını, sabah ansızın TV’de gördüğü reklama borçludur. Bu kural daha sonra, yaşamı içerisinde sürekli bir arayış içerisinde olan insanlara da renk katmıştır. Hayatın bizlere vereceği değeri, aslında ondan değil kendi içimizdeki güce sarılarak bulmamızın önemini bu doğrultuda anlamış oluyoruz.

5. 5 Saniye Kuralının Faydaları Neler?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

Herkesin korktuğu, tedirgin olduğu ve içinden çıkmak istemediği alanları vardır. Hatta sırf bu korkular, yerinizde sabit kalmanızı ve harekete geçmenizi engellemektedir. 5 saniye kuralı tam olarak sizin konfor alanınızdan çıkmanız için büyük bir adımdır. Küçük başlangıçlar yapmanızda size enerji sağlayan bu kural, aynı şekilde sizi cesur birisi yapacaktır. Anlık içgüdüyle harekete geçmek, bahane bulma olasılığını da sıfıra indirecektir. Geriye doğru sayarak dikkatinizi çeken mazeretlerden uzaklaşır ve zihninizin öne doğru hareket etmesini sağlamış olursunuz. İleriye doğru atılan küçük bir adım bile sizin ivme kazanmanızda yardımcı olur. Bu da üretkenliği ve özgüveni beraberinde getirir.

6. Bu Kuralı Hayatımıza Nasıl Uygulamalıyız?

Hayatınızı değiştirmenin 5 saniye sürebileceğini söyleyen Mel Robbins’in bu kuralıyla kontrolü ele geçirin. Bunun için elbette yapmanız gereken şey, konfor alanınızdan çıkmaktır. İlerleyebilmenizin yolu aslında motivasyon aracı olsun veya olmasın sadece harekete geçmektir. Bunun için 5 saniye kuralında yapmanız gereken ilk kural, çöp düşünceleri bir kenara atmaktır. Kararlı bir adım atmamızı engelleyen düşünceler, eyleme geçiş sürecini de yavaşlatacaktır. Kendinizi tıpkı bir roket gibi hayal edip, kalkışa geçmeden önce hazırlanmalısınız. Bu yöntem, beynimizin ön bölgesinde yer alan Prefrontal Korteksi etkinleştiriyor. Hayatımıza uygulayacağımız bu kural, olumlu sonuçlar doğuruyor.

7. Her Alanda Uygulamak Mümkün Mü?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

5 saniye kuralı kişinin yaşam boyunca uygulayabileceği bir yöntemdir. Sınav sürecinde, özelikle masa başına oturmamak için zihnini kemiren olumsuz düşünceler, bu kural sayesinde yok olabilir. İş yaşamındaki performansın üst noktalara çıkmasında çıkan engellere karşı da beş saniye kuralı sizi doğrudan harekete geçirecektir. Yürüyüşe gitmek isteyen ancak yorgun olduğunu hisseden bir kişi, zihninde beliren mazeret listesi için bu kurala ihtiyaç duyacaktır. Sıklıkla karşılaşılan bu örneklerde olduğu gibi harekete geçmek için tek yapmanız gereken şey beşten geriye saymaktır. Beyniniz sizi durdurmadan önce fiziksel olarak harekete geçerek, hemen her noktada amacınıza ulaşabilirsiniz.

8. Bu Kural Ne Gibi Değişiklikler Yaratacaktır?

Mel Robbins’in üzerinde durduğu beş saniye kuralıyla tüm kontrolü ele geçirin ve eyleme geçme sürecindeki adımı atın. Çünkü beş saniye kuralıyla beynin pasif durumu aniden harekete geçecek ve sizi boş düşüncelerle meşgul etmeyecektir. Sizi meşgul eden önyargılarınızdan sıyrılmanızı sağlayan bu kural, ilerleyen süreçte fark edebileceğiniz bir boyuta erişecektir. Bu kuralın temel amacı, zihninizi ve düşüncelerinizi yeniden kontrol altına alabilmektir. Beş saniye kuralı, hayatınız boyunca yaşadığınız belirsizlik durumlarında ve korkularında sizi iyi noktalara getirecektir. Kötü alışkanlıklarınızı değiştirmek ya da yeni bir işe kalkışmak için mevcut durumunuzdan sıyrılmanızı sağlayacaktır.

9. Davranış Değişikliğinde Etkili Midir?

Robbins; sağlık, üretkenlik ve erteleme gibi durumlarda beş saniye kuralına ihtiyacımız olduğunu dile getirir. Sağlıklı bir birey olarak yaşamınızı sürdürmek için zorlayıcı eylemlere gerek yoktur. Diyet yapmak veya egzersiz programına başlamak istiyorsanız yapmanız gereken şey, harekete geçmektir. Beklemenin kesinlikle bir çözüm getirmeyeceğini söyler. Üretkenlik durumunda ise dikkat dağıtıcı öğelerden uzaklaşmanın önemine vurgu yapar. Stresle başa çıkma mekanizması olan erteleme durumlarında ise dikkatimizi dağıtmanın cazibesine kapılırız. Bu doğrultuda pes etmek yerine davranışları değiştirmek iyi bir çözümdür. Aslında her şey bu kuralın kalıcılığına bağlı olmaktan geçer.

10. Bilimsel Tarafı Nedir?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralıyla Kontrolü Ele Geçirin

Beş saniye kuralının hayatımızda büyük bir önemi olacağını dile getirdik. Şimdi de bunun bilimsel geçerliliğini açıklayacağız. Aslında bakıldığı zaman, geriye doğru saymak, beyni durmaya, odaklamaya ve yeni şeyler üretmeye iter. Böylece beynimiz korku, öfke gibi negatif duyguların etkisinden de uzaklaşmış bir şekilde karar verir. Bir şeyler ürettiğinizde veya yeni bir şey öğrendiğinizde, beynin ön kısmı da harekete geçiyor. Mantıksal kararlar vererek ve eyleme geçerek bunu doğrulamış olursunuz. Beş saniye kuralı Mel Robbins için de ilk zamanlardan bu yana büyük bir gelişme kaydetmesinde rol oynamıştır. Bu kuralın, bilimsel açıdan da bakıldığı zaman, elle tutulur bir gerçekliği vardır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!