Kişisel Gelişim Niteliğinde 10 Motivasyon Kitabı

4 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Özgüven eksikliği, duygu kontrolü problemi, başarma hırsı ve vazgeçmenin olumsuzluklarını işleyen yazarlar, eserleriyle insanları motive etmeyi amaçlar. Amacını gerçekleştiren yazarlar, sizlere ve gelecek nesillere bu yönde çok değerli eserler bırakırlar. Bu içerikte okumaktan keyif alacağınız, kişisel gelişim niteliğinde 10 motivasyon kitabı listesi sizler için hazırlandı. İyi okumalar!

1. İnsan Mühendisliği

kişisel gelişim niteliğindeki motivasyon kitabı

İnsan toplumun temel kaynağıdır. İnsan Mühendisliği adlı kitapta bu düşünce okuyuculara verilmiş ve yaşama sanatı adı altında bir kaynak oluşturulmuştur. Toplumun her kesimine değinir ve sıklıkla özdeyişlere yer verilir. Nüvit Osmay tarafından kaleme alınan bu eserde iş hayatına yönelik tüyolar verilmiş ve insanın çevresiyle olan ilişkileri anlatılmıştır. Dili sade ve akıcıdır. İnsan yetiştirme konusunda mühendislik yapan bir kitap olduğu için başucu kitabı olarak kesinlikle herkesin elinde bulunmalıdır.

2. Negatif Limanlardan Pozitif Sulara

kişisel gelişim niteliğindeki motivasyon kitabı

Kişisel gelişim niteliğinde 10 motivasyon kitabı listesinde yer alan kitaplardan biri de Oğuz Saygın’ın kaleminden. Kitabın yazarı, yapabileceğimize inandığımız her şeyin yapılabilir olduğunu bizlere söylemektedir. İçerisinde olumsuzluk, başarısızlık, negatiflik kelimelerine yer verilmeyen mutlu yaşamanın rotasını belirleyen bir kitaptır. Kurallara bağlı kalmadan düşüncelerin rotasının değişmesinin insanın kendi elinde olduğunu dile getirmiştir. Bu yönüyle okuyucuya farklı bir bakış açısı şansı sunmaktadır.

3. Her Şey Seninle Başlar

kişisel gelişim niteliğindeki motivasyon kitabı

Başarılı olmanın nasıl öğrenildiği konusuna değinmektedir. Kitabın yazarı Mümin Sekman bu kitabın Üniversitedeyken kurduğu bir hayalden oluştuğunu söylemiştir. Konfüçyüs’ün bir sözünden esinlendiğini söyleyen yazar eserinde okul hayatına ve hayat okuluna değinmiştir. Bu kitap vazgeçen, tekrar denemekten korkan insanlar için oldukça motive edici bir kitap olma özelliğini taşır. Bu yüzden herkesin sevebileceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyorum.

4. Engelleri Aşanlar

kişisel gelişim niteliğindeki motivasyon kitabı

Turan Yalçın bu eserinde engellerle barışmanın, pes etmeden çalışıp başarmanın önemini vurgular. Bu kitapta engelli olduğu, engelleri olduğu halde büyük işler başaranlara iz bırakanlara yer verilmiştir.Ve bu okuyucu için motivasyon nedeni olduğu gibi aynı zamanda bir şükür ve kendini sevmek için önemli bir adım niteliğindedir. “Engellerini bahane edip önündeki bahanelere sığınan insanlar büyük insan olamazlar…”

5. Simyacı

kişisel gelişim niteliğindeki motivasyon kitabı

Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun 3. romanıdır. Mevlana’nın Mesnevisinden alınan ünlü bir öyküyle başlayan roman okuyucular tarafından çok sevilmiştir. Bir nasihatname özelliği de taşımaktadır. Mutluluğu nasıl bulacaksın? Kaderine nasıl hakim olacaksın? Sorularına yanıt arayan mistik bir peri masalıdır. Çok sevilmesi ve farklı anlatımı dolayısıyla kişisel gelişim niteliğinde iyi bir motivasyon kitabı.

6. Üşenme Erteleme Vazgeçme

Öğrenci olup derslerden sınavlardan şikayet etmeyen biri var mıdır? Bu sorunun cevabı hayır gibi gözüküyor. Bu kitap; öğrenci olan sınav ve gelecek kaygısı taşıyan aynı zamanda gençlik günlerini heba etmeden başarılı olmak isteyenlerin başvurduğu önemli kitaplardan biridir. PDR uzmanı Ahmet Yıldız bu kitabında başarılı bir öğrenci olmanın psikolojisini ele almaktadır. Hedef belirleme ve vazgeçmeden çalışma konusunda yeterli olabilmek için öğrencilerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap.

7. Evrenden Torpilim Var

İstemek olmanın yarısıdır sözünü doğrulayan bir içeriğe sahiptir. Kitabın yazarı Aykut Oğut her olumsuzluktan bir gün mutlaka olumlu bir sonuç çıkacağı düşüncesini anlatmak ister. Değerli yazar kendi hayatına bizi tanıklık etmek istemiş ve oldukça başarılı olmuştur. 150 kiloda olduğunu gittiği yabancı ülkenin dilini bilmediği için zorlandığını hapiste yatarken babasını kaybettiğini öğrendiğini bizlere samimi bir dille anlatmıştır. Ancak daha sonra 70 kilo verip anlamadığı o dilde seslendirme yönetmenliği yaptığından filmlerde başrolde oynadığından ve düzgün bir hayat kurduğundan da bahsetmiştir. Onun kendince mümkün gözükmeyen bir konuma gelmesi ve bunu kitabına dökmesi okuyucuyu motive ederken mutlu da ediyor. Evrenden Torpilim Var eseri, kişisel gelişim niteliğinde iyi bir motivasyon kitabı olma konusunda iddialı olmakla birlikte özellikle gençlere hitap eden kitaplar arasında.

8. Mutlu Olma Sanatı

İyi bir yaşam sürmek isteyenlere Bertrand Russell tarafından sunulan bir reçetedir. Russell’a göre mutluluk herhangi birinin bizim elimizden alabileceği bir duygu değildir. Mutluluk sırlarını açıkladığını öne süren Russell, kişinin mutluluğa başkalarını suçlayarak değil mücadele ederek erişebileceğini söyler. Kişi kurduğu hayallere kapılıp bunları gerçeğe dönüştürmek isterse mutsuz olabilir. Yazar, mutlu olma yolunun sevdiğimiz şeylerle iç içe olmaktan ve ilgi alanı çeşitliliği edinmekten geçtiğini savunuyor.

9. Kendi Kutup Yıldızını Bul

İstediğiniz hayatı yaşadığınızı düşünüyor musunuz? Kendi seçimlerinizi başka birinin etkisinde kalmadan kendiniz yapabiliyor musunuz? Bulunduğunuz konumdan memnun musunuz? Bu soruların cevaplarının olumsuz olduğunu düşünüyorsanız ve durumdan memnun değilseniz bu kitap size ilaç gibi gelebilir. Eğer karanlıktaysanız sizi aydınlığa çıkaracak tek biri var. Oda Kendinizsiniz! Yazar Nüvide Gültunca sizden kafanızı yukarı kaldırıp gökyüzüne bakmanızı ve kendi yıldızınızı bulmanızı istiyor. Yaşam enerjinizi yitirdiğinizde zorluklarla baş edemediğinizde bu kitabı okumanız yeterli olacaktır. Çünkü içerisinde her yaştan her ülkeden insana hitap eden cümleler ve bilgiler bulunuyor.

10. Peynirimi Kim Kaptı?

Yazarı Spencer Johnson bu kitabıyla özel yaşamınızda sizlere yepyeni kapılar açmak istemiştir. Kitabın konusu biraz farklı bir şekilde ele alınmıştır ve olay bir labirentte geçer. Değişimle ilgili tüm gerçekleri ele almaya çalışmış simgesel bir hikaye yaratmıştır. Kitapta geçen peynir insanların isteklerini labirent ise isteklere ulaşabilmek için geçilen yolların zorluğunu temsil etmektedir. 44 dilde 30 milyondan fazla satan mini öykü niteliğinde bir kitaptır. “Korkularının ötesinde hareket edersen kendini özgür hissedersin.” Peynirimi Kim yaptım kitabı, kişisel gelişim niteliğinde kaliteli bir motivasyon kitabı olma konusunda iddialı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!