Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

3 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Mastürbasyon, içi mit ve dışı tabularla kaplı olan, hem tek başına hem de bir partnerle yapılabilecek bir davranıştır. Tabulara rağmen birçok kişinin hayatının bazı evrelerinde deneyip uyguladığı, hatta tekrar ettiği söylenebilir. Kadınların %89’u, erkeklerin ise %95 i bunu yaptığını kabul ediyor. Mastürbasyonu uygulamanın stres atmak, haz almak, diğer cinsel ihtiyaçlara hazırlıklı olmadığını düşünmek ve onu istememek gibi nedenleri olabilir. Tüm bu tabu ve mitlerin aksine mastürbasyonun erkeklerde prostat kanseri riskini düşürdüğü de söylenmektedir. Ayrıca mastürbasyon, kendi bedenini tanımak için de ideal bir yöntemdir. Bu konudaki birkaç püf noktayı aklınızda bulundurmak için mastürbasyon hakkında bilinmesi gereken 10 bilgi listemizi derledik. Hadi başlayalım!

1. Mahremiyet

Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Mastürbasyon cinsel bir ifade olduğu için bireyin özel durumlarından biridir. Bu nedenle her alanda yapılmaz. Bu nedenle mastürbasyon mutlaka kişiye özgü alanlarda uygulanmalıdır.

2. Çıplaklık Şart Değil!

Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Bedendeki haz sisteminin aktifleşmesi için çıplaklık şart değildir. İç çamaşır üzerinden veya kıyafetleri çıkarmadan sürtünme yoluyla mastürbasyon yapılabilir.

3. Bedeni Kullanmak

Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

İnsanın bedeninin her yanında potansiyel haz noktaları mevcuttur. Mastürbasyon sadece cinsel organa temas ile gerçekleşmesi gereken bir şey değildir. İnsan kendisine ne iyi hissettiriyorsa o şekilde mastürbasyon yapabilir. Bacakları, popo kaslarını sıkıp bırakmak ve bedeni hareket ettirmek gibi çeşitli yöntemler bireylerin mastürbasyon uygulamasını olumlu yönde etkileyebilir.

4. Partnerle Yapılan Mastürbasyon

Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Mastürbasyonu bir partnerle yapmak diğer birçok cinsel davranış gibi çiftin arasındaki yakınlığa ve cinsellik terimine önemli yönde etki edebilir. Böyle bir durumda vücut sıvılarının ellerle veya sürtünme yoluyla bulaşma ihtimaline karşı korunma yöntemlerini kullanmakta fayda var.

5. Kullandığınız Kayganlaştırıcıya Dikkat!

Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Mastürbasyon yaparken en sık tekrarlanan hata gençlik ve ergenlik dönemlerinde hiç kayganlaştırıcı kullanmamak veya yanlış kayganlaştırıcıları kullanmaktır. Makyaj çıkarıcı sıvılar, sabun, şampuan, el kremi, tıraş köpüğü ve buna benzer birçok ürünün kayganlaştırıcı olarak kullanılması cinsel organla teması veya içeri girmesi halinde çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara yol açabilir. Cinsel sağlığınız için genellikle prezervatif markaları tarafında üretilip satışa sürülen çok amaçlı masaj jellerini kullanabilirsiniz.

6. Oyuncak Kullanmak

İnsanlar yüzyıllardan beri birçok seks oyuncağından mutlaka yararlanmıştır. Modern zamanda üretilen cinsel oyuncaklar aslında geçmişte kullanılmış, ilkel ve kullanılınca gayet işe yaramış modellerin renklendirilmiş ve paketlenmiş halleridir. Aslında herhangi bir obje seks oyuncağı ya da mastürbasyon aleti olarak kullanılabilir. Burada asıl önemli husus kullanılan objenin hijyenik olmasıdır. Bu nedenle seks oyuncaklarına prezervatif takarak kullanmak hem hijyen açısından hem de kayganlaştırıcı takviye etme yönünden mühimdir.

7. Herkesin Mastürbasyonu Kendine!

Mastürbasyon kişinin özel durumlarından biridir. Herkesin mastürbasyon yapma gibi bir zorunluluğu olmadığı gibi, yapanların da sürekli aynı teknikte yapma gibi bir zorunlulukları da yoktur. Ayrıca dönem dönem istek gelebilir, bazı dönemlerde bu isteğin azalması hatta hiç olmaması da mümkündür.

8. Onun Yeri Ayrı!

Özellikle ilişkisi olan insanlar hakkındaki mitlerden biri artık mastürbasyon yapmaya eğilim göstermeyecekleri, eğer mastürbasyona yönelirlerse partnerlerinden memnun olmadıkları veya o ilişkiden yeterince tatmin olmadıklarıdır. Mastürbasyon insanların cinselliğini ifade eden onlarca yöntemden birisidir. Birebir cinselliğin yerini tutan ya da alternatif bir uygulama değildir. Nasıl ki bazen tek başınıza kafa dinlemek, bir başımıza seyahat etmek ne kadar normalse, bir ilişkiniz varken de ne kadar mutlu olursanız olun, mastürbasyon yapma isteğinizin olması olağandır. Bu partnerinizden veya ilişkinizden memnun olmadığınız anlamına gelmez.

9. En Büyük Cinsel Organ Beyin!

En büyük cinsel organ beyninizdir. Mastürbasyonu uygularken de hayal etmeniz, fanteziler kurmanız ve beş duyunuzdan faydalanmanız daha çok haz verici olabilir. Bunlar çok sevdiğiniz bir örtünün üzerine yatmak, kokusunu sevdiğiniz mumları yakmak ya da ritmini sevdiğiniz bir şarkı şeklinde mastürbasyon yapmak şeklinde sıralanabilir.

10. Cinselliğe Hazır Hissetmemek

Mastürbasyon hakkında bilinmesi gereken 10 bilgi arasındaki son madde, kendini hazır hissetmeme. Birey kendini partnerli bir cinsel davranışa hazır hissetmediğinde mastürbasyona sığınabilir. Çünkü bu aşamada kişi kendi bedeniyle baş başadır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ya da hastalıkların bulaşmasına olanak yoktur. Ayrıca gebelik gibi bir durum da söz konusu değildir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
7
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!