Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

6 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Maksimalizm hakkında düşünmek istediğinizde aklınıza, tonlar ve vahşi duvar kâğıdı baskıları, çıplak zeminleri süsleyen katmanlı halılar, tonlarca doku ve lüks altın dokunuşları getirmeniz gerekir. Cesur ve renkli lüks kumaşlardan, çarpışan zıt renklerden metaliklere ve detaylı desenlere kadar, zevkinize uyum sağlayacak bir dizi seçeneğe sahiptir. Maksimalistler cesurca evlerini pastel renklerle ve desenlerle boyar, sıcak, davetkâr köşeleri yalın alanlara tercih ederler ve aslında daha yoğun her zaman daha iyidir. Maksimalizm trendini evinize ve ev dekorasyonuna uyarlamanın en iyi yolları bu içeriğimizde. Keyifli okumalar!

1. Her Yerde Cesur Olun

Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

Maksimalizmin sadece yatak odaları ve oturma odaları için olduğunu mu düşünmemelisiniz. En küçük alanlarda mesela küçük banyolarınızda bile büyük bir tasarım oluşturmanız için hiçbir engel yoktur. İlginç bir duvar kâğıdını koyu karo kalebodur ile karıştırarak harikalar yaratabilirsiniz. Canlı bir duvar kağıdı ile maksimalist bir alanı canlandırabilirsiniz. Hatta daha fazla etki yaratmak için tek bir duvar bölümünü değil tüm alanınıza duvar kâğıdı döşemekten korkmamalısınız. Risk alın ve kendinizi daha açık ifade edin. Tasarımınızın mükemmel olması gerekmiyor, sizi yansıtması yeterli. Maksimalizm, mükemmel olmaktan vazgeçebilmek ve kendinizi benzersiz kılacak her şeyi kucaklama isteyen herkes içindir. Eviniz kişiliğinizin bir yansımasıdır, bu nedenle gerçek ve sevdiğiniz ortamınız bu ise daha yaşanılabilir ve ilginç görünümü benimsemekten korkmamalısınız. Maksimalizm trendini evinize ve tüm odalarınıza uyarlamanın en iyi yolları arasında en gerekli özelliğiniz cesur olabilmenizdir.

2. Üç Renge Odaklanın

Renk kullanımı, maksimalizmin temel dayanağıdır. Ne kadar çok renk kullanırsanız o kadar iyidir. Her zaman mekânınızın temeli olarak üçten fazla renk seçmemeniz ve aksesuarlar aracılığıyla ek renkleri katmanlamanız gerekmektedir. Bir oturma odasında kullanabileceğiniz mor, yeşil ve turuncu alanı sabitlerken, sarı ve deniz mavisi ile boyut kazandırabilirsiniz. Cesur duvar renkleri konusunda utangaç olmayın. Siyah veya zümrüt gibi koyu duvarları mutlaka deneyin. Ayrıca büyük bir vurucu dokunuş yapabilmek için cila veya ultra mat boyaları kullanabilirsiniz. Maksimalist tasarım diğer stillerde de olduğu gibi, boyaların kullanımı konusunda kaçınılması gerekli bazı kuralları vardır. Renk konusunda dilediğiniz kadar cüretkâr olabilirsiniz. Ancak dikkatiniz mobilyalarınıza odaklanıyorsa tercih edebileceğiniz plan size hitap edebilecek parçaları seçmek olmalı ve bunun için de duvarları nötr tutabilirsiniz. Hatta isterseniz tavanınızı yüksek pigmentli renkler ve farklı yüzeyler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3. Eşsiz Bir Form Oluşturun

Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

Eklektizm hayranlarının, bir sonraki favori trendi olan maksimalizm olabilir. Seyahatten kitap, ıvır zıvır, eski buluntular, plaklar ve hediyelik eşyalar toplamayı seviyorsanız, toplamaya devam edebilirsiniz. Maksimalizmin en iyi özelliklerinden biri, en sevdiğiniz koleksiyonları sergilemektir. Sehpanızın ve şifonyerinizin üst yüzeylerinde veya mekânınızın her yerinde eşsiz bir form oluşturmak için kullanabilirsiniz. Örneğin küçük kitap ve aksesuarları katmanlayabilirsiniz. Katmanlama, maksimalist tasarımın anahtarıdır. Maksimalist bir evde her şey hoş karşılanır. Koleksiyonları birleştirmek, sevmiş olduğunuz parçaları düzenlemek trendinizin başlangıcıdır. Kısacası, ne kadar çok o kadar iyi. Ancak tüm bu renk ve stil karışımının birbirine bağlı görünmesini mutlaka sağlamalısınız. Alanınızda en çok seveceğiniz ürününüz hangisi ise bunu temel olarak alarak etrafında katman oluşturmaya başlamalısınız. Mesela bu oturma odanızdaki, tek şey mor renkli kanepeniz veya sarı koltuğunuz bile olabilir.

4. Bağlantı Kurun

Maksimalizm öncelikle birbiri ile uyumlu mobilya ve dekorları seçme gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yerine, beğendiğiniz parçaları bulun ve içlerinde motif, doku veya renk konusunda, bir çeşit bağ oluşturmak için çalışın. Alanınıza ne kadar farklı motif, stil veya öğe dâhil etseniz de birbirine bağlayabilmenizin bir yolunu bulabildiğiniz sürece, alanlarınız her daim uyumlu gözükecektir. Tasarımın tüm farklı katmanlarını dikkate aldığınızdan emin olun. Renk, kontrast, doku, hareket, biçim, işlev, mobilya, aydınlatma, aksesuarlar ve mimari. Yaşam alanınızı döşerken karar vermeniz gereken oldukça fazla şey var fakat maksimalizm trendinin en güzel yanı birçok özelliği tek bir konuyla kolay şekilde birbirine bağlamanızdır. Çoğunlukla, maksimalizm tamamen beklentilere meydan okumakla ilgilidir ancak tüm maksimalist tasarımların uyması gereken tek bir kural vardır. Her zaman: kontrast, renkler ve denge birlikte var olmalıdır.

5. Favori Maksimalist Bulgular Oluşturun

Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

Cesur parçalarla ayrıntılı ve renkli tasarımı evinize getirin. Bir alana bolca renk getirmenin en kolay yolu gökkuşağının her rengini barındırabilecek bir halı olabilir. Etnik bir duvar aksesuarı, herhangi bir maksimalist duvar için harika bir koleksiyon oluşturabilir. Koyu bir duvar boyası üzerine duvarınızı bir galeriye dönüştürmek için renkli çerçeveleri karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Unutulmaması gereken diğer bir ayrıntı ise farklı tarzda bir aydınlatma kullanmadan hiçbir maksimalist tasarım tamamlanmış sayılmaz. Son dokunuş olarak da yemek masanızın üzerine mükemmel şekilde bir kompozisyon ile kitap ve vazo kondurmayı unutmamalısınız. Mücevher benzeri bir vazo, lüks ve maksimalizmin nihai karışımını oluşturabilir. Trendi yakalamak için desenli yastık katmanlarıyla eşleştirebilirsiniz. İddialı ve cesur bir duvar kâğıdınız, alanlarınıza maksimalist bir dokunuş yaratmanın en kolay yolu. Uyum hissini korumak için mobilyaları benzer tonda tercih edin.

6. Farklı Dönemlerle Oynayın

Her türlü ve tarzda mobilya, maksimalist bir alanda kullanılabilir. Aslında, tek bir mobilya stiline bağlı kalmak bir tasarım oluştururken yapabileceğiniz en kötü şeydir. Gerçekten ilginç ve maksimalist bir alan yaratmak istiyorsanız en az üç farklı zaman dilimindeki dönem mobilyalarını birleştirerek başlayabilirsiniz. Maksimalist bir görünüm yaratmak istiyorsanız, koltuğunuz ve sandalyelerinizi eşleştirmek için çaba harcamanıza gerek yoktur. Hatta aynı komodin ve televizyon setini satın almak zorunda değilsiniz. İlginç oturma odası oluşturabilmek için, parlak ve pelüş öğeleri bir estetik yaratmak için vintage tasarım stilleri, renkleri ve mobilyaları ile bir araya getirebilirsiniz. Dönem mobilyalarınız arasında renkli perdelerinizin her biri ışığı farklı şekilde filtreleyecek ve renk bloklu perdeler birlikte gerçek bir ifade oluşturacaktır. Ufak bir tüyo vermek gerekirse damalı zeminler de eski tip mobilyalara gizemli bir görüntü katarak tasarımınızı tamamlayacak bir etki yaratabilir.

7. Renklerle Desenleri Karıştırın

Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

Maksimalizmde belirlenmiş kurallar veya yönergeler yoktur. Mükemmel şekilde eşleşen stiller ve dekor öğeleri yerine, uygun gördüğünüz şekilde karıştırma ve eşleştirme özgürlüğünü değerlendirebilirsiniz. Gerçekten kumaşların, farklı desenlerin, çok sayıda dokunun, malzemelerin ve beklenmedik renk kombinasyonlarının veya mobilya stillerinin bir karışımıdır. Maksimalizm dekorunun içerdiği tarz yelpazesi, alanlarınızın karmaşık gözükmesi anlamına gelmez. Evinizdeki parçaları birbirine bağlamanın yollarını bulmanızı öneririz. Tüm iç dekorasyon stilleri gibi, konu maksimalist tasarım söz konusu olduğunda bir parça boya ile elde edebilecekleriniz şaşırtıcıdır. Yıpranmış bir şifonyer, komodin veya çalışma masasından herhangi bir eski mobilyayı parlak, ekstra cesur bir boyayla canlandırabilirsiniz. Maksimalist bir evde farklı baskılarla kumaşları karıştırmak ve eşleştirmek söz konusu olduğunda gerçekten eğlencelidir. Tatlı çiçekli yatak örtüsünün çizgili kadife minderle oldukça uyumlu olduğunu onları bir araya getirmeden bilemezsiniz.

8. Galeri Duvarı Oluşturun

Maksimalist bir alanda sanatsal tabloları asmak söz konusu olduğunda, ne kadar çok stil olursa o kadar iyi diyor. Bu nedenle, bir galeri duvarı sanatsal tarzınızı ifade etmenin mükemmel bir yoludur. Birbirine uygun görünen bir veya iki eseri seçmek yerine, sizi yansıtabilecek tüm çeşitli sanat türlerini aynı anda kullanabilirsiniz. Farklı sanat tarzları, çerçeve karışımı ve çeşitli boyutlar kullanılarak oluşturulan bir duvar maksimalist trendi yakalamanızı sağlayacaktır. Sahip olduğunuz tüm sanat eserlerini (büyük portreler, minik baskılar) alın ve her odaya gruplayarak asın. Evinizi bir galeri gibi hissetmek için tüm değerli tablolarınızı yatak odanızda, yaşam alanınızda, mutfağınızda ve salonunuzda sergilemelisiniz. Yeterli sayıda esere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, eski dergileri karıştırabilir ve sevdiğiniz fotoğrafları veya eski hatıralarınızı, çerçeveleyebileceğiniz kartpostallarınızı kullanabilirsiniz. Hepsini bir araya getirip sevimli bir grup oluşturup değerlendirebilirsiniz.

9. Renkli Bir Kanepe Alın

Maksimalizm trendini evinize ya da istediğiniz her köşeye uyarlamanın en iyi yolları listemizi sizler için hazırlarken birçok araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmaların sonucunda hepsinin tek bir ortak yönü olduğunu fark ettik; parlak renkli bir kanepe. Yani Maksimalizm trendine başlamak istiyorsanız öncelikle evinizdeki gri, bej ve nötr kanepelerden kurtulmanız gerekiyor. Parlak tonlarda pastel renkli zengin kadife kumaşlı kanepeler ana mobilyanızı oluşturabilir. Renk size kalmış; zümrüt yeşili, hardal sarısı, peygamber çiçeği mavisi kanepeler ilgi çekici olabiliyor. Kanepe seçiminizle yaşam alanınızı sabitleyerek üzerine maksimalist tasarımı inşa edebileceğiniz iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız. Bu parlak kanepeler için size kaliteli bir dokunu tüyosu vermemiz gerekiyor. Damalı zeminler kullanarak trendinize gizemli dokunuşlar katarak hem parlak kanepenizi öne çıkarabilir hem de maksimalizm tarzınızın diğer bir katmanını hayata geçirmiş olabilirsiniz.

10. Konforlu Bohem Stilini Deneyin

Maksimalizm Trendini Evinize Uyarlamanın En İyi Yolları

Minimalizm ve küçültme, bize rahatlık özlemiyle birlikte yeni bir stil tepkisi geliştirdi. Ancak konfor ihtiyacıyla birlikte çoğumuzun arzuladığı ihtişamdan yoksundur. En rahat dekorumuzu en sevdiğimiz renk ve aksesuarlarla birleştiren maksimalizm, her iki dünyanın da en iyisidir. Bohem tarzı hayranlar muhtemelen maksimalizme âşık olacaklar. Bu iki stil, ortak bir aşırılık temasını paylaşıyor. Baskı kumaşı, rengi ve kendinizi güzel olan her şeye kaptırmayı seviyorsanız, bohem köklerinize sadık kalarak maksimalizmi kolayca kucaklayabilirsiniz. Maksimalist odanıza rahat ve bohem kanepenizle birlikte diğer dekorasyon stillerini de dâhil edebilirsiniz. Dekorunuzun bazı birleştirici renkleri veya desenleri olması gerekirken, bohem ve İngiliz Country mobilyalarınız veya renkleri kesinlikle vurgulamanıza gerek yoktur. Aslında, en iyi kısım budur. Maksimalist dekorasyonun kuralı yoktur. İhtiyacınız olan tek şey, gerçekten eşsiz bir alan yaratmak için bir tutku.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!