Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

5 dk okuma süresi


41
14 Paylaşım, 41 puan

Son zamanlarda küçük evlere yönelik eğilim sosyal bir hareket haline geliyor. İnsanlar yaşadıkları alanı basitleştirmeyi ve daha azıyla minimal yaşamı tercih ediyor. İşte bu nedenle tiny house tasarımları da küçük alanda büyük mutluluk yaşatan avantajlarıyla insanların oldukça ilgisini çekiyor. Taşınırken evinizi yanınızda götürebiliyorsunuz veya her gün aynı çevreye bakmaktan yorulursanız, evinizi aracınıza bağlayıp gidebiliyorsunuz. Bu durum beraberinde özgürlük getiriyor ve bu da kulağa çok hoş geliyor. İnsanlar bu evleri inşa ederken satış değerini göz önünde bulundurarak değil, mümkün olan en iyi deneyimi yaşamak amacıyla ve kendi isteklerine göre yaptırıyorlar. Peki bu tasarımlar arasında sizin favoriniz hangisi?

1. Acadia Tiny House

Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

Acadia tiny house, ABD’nin Maine eyaletindeki Acadia Ulusal Parkının doğal güzelliğinden ilham alır. Geleneksel bir üçgen yapıya sahip olan çatısı vardır. Aynı zamanda çatısı, kar ve nemi etkili bir şekilde dökebilmek için dik ve eğimli olarak tasarlanmıştır. Yaz aylarında ise gölgede oturmanızı sağlayacak bir sundurması vardır. İç mekanı tam anlamıyla içinizi sıcacık hissettirecek modern bir köy evi şeklinde dizayn edilmiştir. Zemini ve tavanı doğal ahşap kaplamalarla yapılmıştır. Bu tasarım ise küçük evin içinin oldukça ferah görünmesini sağlar. Acadia küçük ev, her mevsimde güvenle konaklayabileceğiniz bir yapıdadır. Eğer modern ve rustik tarzı seviyorsanız, bu kullanışlı ev tam size göre tasarlanmıştır.

2. Bungalow Tiny House

Bungalow tiny house tasarımı çok eskilere dayanır. Orijinal Hint kelimesi “bangla” olarak bilinir. Bangla, yolcular için sazdan yapılmış küçük bir kulübedir. 19. yüzyılda Hindistan’ın İngiliz sömürge işgali sırasında, İngilizler yapmıştır. Sıcak, tozlu Hint ikliminde havalandırmayı ve korumayı kolaylaştırmak için geniş, kapalı verandalara sahip tek katlı evler şeklinde tasarlamışlardır. Bu yüzden de Bungalov küçük evler genellikle tek katlıdır. Güneş ışığı almak için kısmen yerden biraz yükseltilmiş çeşitleri de vardır. Büyük yatak odalarının aksine büyük bir oturma alanı olan evlerdir. Odaları ise küçüktür ve az sayıdadır. İçerisinde kendinizi çok huzurlu hissettirecek bir görünümü olan bu evler, küçük alanda büyük mutluluk yaşatan tiny house denince akla gelen otantik tarzlardan birisidir.

3. Greenmoxie Tiny House

Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

Doğayı korumanın en önemli yolu doğal alanları korumaktır. Doğal alanları korumak aynı zamanda hayvan ve bitki türlerini, peyzajı ve doğanın tadını çıkarma fırsatlarını da korumaktır. Greenmoxie tiny house ise tam olarak bu amaca yönelik tasarlanmış bir küçük evdir. Çünkü bu tasarımdaki amaç geri dönüşüm ile doğayı korumak, daha az israf etmek, daha az tüketmek ve daha azına ihtiyaç duymaktır. Greenmoxie tiny house yapımındaki her şey için bir miktar geri kazanılmış malzeme kullanılmıştır. Ayrıca şebekeye ve kanalizasyon sistemine bağlanması gereken bir tiny house değildir. Sürdürülebilir, şebekeden bağımsız ve çevre dostudur. Bu zarif, yenilikçi yeşil ev, doğaseverler için harika bir tasarımdır.

4. Tree Tiny House

Küçük bir ağaç evde yaşamak, doğaya o kadar yakın olma fikridir ki, tam anlamıyla insanı saran büyülü bir yanı vardır. Onun gövdesi sizin temeliniz, dalları sizin adımlarınızdır adeta. Sessiz bir sığınakta yaşamak gibi bir şeydir ağaç evde olmak. Arka bahçenizi kuşbakışı görebilmektir. Bu arzu sadece yüzyılımızın bir hevesi değildir aslında. Ağaç evlerin varoluşu Antik Roma’ya kadar uzanır. Hatta bazı toplumlar için ağaçlarda yaşamak sadece bir eğlence değildir, aynı zamanda düşmanca bir ortamda hayatta kalmak için bir gerekliliktir. Korowai halkı (Endonezya adasında yaşayan halk) Banyan ağaçlarında yüzyıllardır kulübeler inşa etmişler. Bu ağaç evler 10 ila 35 metre yüksekliğindedir ve on kişilik bir aileyi evcil hayvanlarıyla barındırabilir.

5. Alpha Tiny House

Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

Bir evin küçük olması onun sizi etkilemeyeceği anlamına gelmez, Alpha tiny house yapısında rahat ve davetkar bir alan yaratmak için modern tasarım ve geleneksel malzemelerin karışımını kullanır. Bu küçük ev, büyük bir camdan gelen doğal ışığın evinizin içerisinde ışıldayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede aydınlık ve oldukça ferah bir oturuma sahiptir. Bu tasarım ise evin görünümünü modern ve ilgi çekici kılar. Katlanabilir bir sundurması bulunur. Ayrıca bu küçük ev, içine büyük bir yaşam sığacak şekilde dizayn edilmiştir. Misafirlerinizle keyifli vakit geçireceğiniz şık bir oturum alanı vardır. Yani kalabalık olduğunuz zamanlarda dahi rahat kullanıma sahiptir. Alan optimizasyonu ve yüksek kalite tasarımı ile diğer evlere göre daha maliyetlidir.

6. Ovid Tiny house

Küçük alanda büyük mutluluk yaşatan tiny house tasarımları arasında küçük gezici bir ev olarak bilinir. Gezici evler son zamanlarda özellikçe gençlerin en çok ilgisini çeken tasarımlardan birisidir. Bu nedenle gezgin bir çift için harika bir seçimdir. Eviyle beraber gezmeyi kim istemez ki? Aynı zamanda modern tasarımı vardır. Oturma alanı ferah ve geniş tutulmuştur. Üst kata çıkan merdivenin alt kısmı depolama alanı veya mutfak dolabı olarak kullanılır. Bu sayede evin her alanı en verimli şekilde kullanılmış olur. Ormandaki ağaçların gölgesinde huzurlu bir kahvaltı, bir dağın eteğinde içilen keyif kahvesi, göl kenarında güneşin batışını izlerken yenilen romantik bir akşam yemeği… Bu özellikleriyle ovid tiny house oldukça cezbedicidir.

7. Orchid Tiny House

Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

Estetik bir tasarıma sahiptir. Diğer küçük evlere göre daha modern olarak düşünülmüş bir evdir. Çağdaş ve üçgen çiftlik evi tasarımı da denir. Büyük bir ön camı vardır. Hem gece hem gündüz dışarıdan bakıldığında oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. Evin açık bir kat planı vardır. Mutfak ve yemek masası, evin ortasında yükseltilmiş bir platform üzerinde yer alır. Evin arka tarafında bir banyo bulunur. Tavan arasında özel büyük boy yatağı olan oda dizayn edilmiştir. Bu tasarım ise oldukça cezbedici bir hava katmıştır. Dış cephe kaplaması, sadece birkaç İskandinav kabininde görebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Ayrıca, misafirleriniz geldiğinde onları konforlu bir şekilde ağırlayabileceğiniz modern bir sofası da mevcuttur.

8. Cob Tiny House

Temelde ana malzemesi toprak, kil, kum ve samandır. Saman, bu tip evlerde genellikle yapı malzemesi olarak kullanılan geleneksel bir çözümdür. Fazla işlem gerektirmeden ham haliyle kullanılabilir olması da avantajlıdır. Hava kirliliğini azaltır. Eğer evinizi kendiniz inşa ediyorsanız sizin için aynı zamanda oldukça ekonomiktir. 10.000 yıldan uzun süredir kullanılan bir inşa tekniğidir. Kalın duvarları sayesinde çok fazla ısıl düzenleme gerçekleşir. Bu yüzden yazın sıcağında duvarlar her şeyi daha serin tutar. Kışın soğuğunda ise, duvarlar ısıyı gecenin geç saatlerine kadar tutar. Oldukça geleneksel ve doğal bir yapıya sahip olan bu tasarım, kullanılan doğal malzemelerden dolayı sağlıklı ve uzun ömürlü bir yapıya da sahiptir.

9. Arched Tiny House

Eğer kendi evinizi inşa etmek gibi bir hayaliniz varsa, ama aynı zamanda evinizin boyutunu küçültmeyi de kabul ediyorsanız, arched tiny house mükemmel ve farklı tarzıyla ilginizi çekmeye hazırdır. Bu evler kemerli kabin şeklinde yapılır. Kavisli olarak tasarlanmış bir dış görünümü vardır. Ayrıca bu kadar küçük bir yapı olmasına rağmen iç mekanı geniştir. Diğer küçük evlere kıyasla daha az biliniyor olsa da birden fazla alanda kullanılır. Mükemmel bir sanat stüdyosu, atölye, ofis, hayvan barınağı, tatil evleri gibi daha birçok alanda görebilirsiniz. Bu küçük evlerin standart yapıları vardır, ancak kullanım alanının amacına bağlı olarak hepsi özelleştirilebilir.

10. Vardo Tiny House

Küçük Alanda Büyük Mutluluk Yaşatan Tiny House Tasarımları

Bu evler vagon şeklinde tasarlanmıştır. Hafta sonu tatilleri için kafanızı dinleyebileceğiniz bu küçük evlerin farklı tasarımları vardır. Eğer yaldızlı ve renkli boyalar ile süslü bir dizayn eklenirse Gipsy Tiny House olarak da bilinir. Rüya gibi kemerli tavanıyla davetkar bir mekandır. Diğer tiny house tasarımlarına göre biraz daha küçük bir yapıya sahiptir. Her harikulade küçük alanda büyük mutluluk yaşatan tiny house tasarımları arasında tatil zamanlarınızı keyifle geçirebileceğiniz ve sizi yormayacak bir evdir. Bu yüzden çoğu kişi uzun zaman kalmak için değil de kısa zamanlı tatil kaçamakları için kullanmayı tercih eder. Bunun dışında, küçük yapısından dolayı müstakil bir ofis olarak da kullanılabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
43
Beğen
Mutlu Mutlu
28
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
23
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!