Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

6 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Kuzey Makedonya, kuzey tarafında Sırbistan ve Kosova, batı kısmında Arnavutluk ile, güney tarafında Yunanistan, doğu kısmında ise Bulgaristan ile sınır komşusu olan bir Balkan ülkesidir. 1991 senesinde Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsız bir devlet olmuştur. Ülkenin ismi de Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalan kadim bir şehirdir. Bu nedenle Üsküp’te fazla sayıda Osmanlı eserine rastlanmaktadır. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde çok sayıda Arnavut, Türk, Sırp, Çingene, Boşnak ve Ulahlar bulunduğu için etnik yapıya sahip bir ülkedir. Biz de sizlere Kuzey Makedonya’da gezilecek en büyüleyici ve gözde yerler içerisinden 10 tanesini sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Üsküp Türk Çarşısı

Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

Üsküp, Vardar Nehrinin her iki kıyısına kurulmuş ve Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılan ülkenin başkentidir. Beş yüz bini aşan nüfusuyla ülkenin dörtte biri bu şehirde yaşamaktadır. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan Üsküp, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Balkanların en renkli açık hava pazarlarından biri olan Eski Türk çarşısı, arnavut kaldırımı sokakları ve pastel renkli dükkânlarıyla sizlere keyifli bir gezi vaat etmektedir. Çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı gibi Türk kültürünün ve mimarisinin güzel örnekleri Eski Çarşı bölgesinde bulunur. Gezerken kendi ülkenizde hissedeceğiniz bu çarşıda Türk yemekleri yiyebilir, Türk kahvesini içebilirsiniz.

2. Göz Alıcı: Matka Kanyonu

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Matka Kanyonu, doğa turizmi bakımından oldukça popüler bir yerdir. Üsküp’ün yaklaşık olarak 15 kilometre güneybatısında bulunan bu kanyon, Vardar Nehri ile Treska Nehri’nin kavuştuğu noktada bulunur. Matka Kanyonu’nda bulunan Matka Gölü, Makedonya’nın en eski yapay gölü şeklinde tanımlanmıştır. Kanyon içerisinde birçok yerleşimin ve kalelerin kalıntılarını, iyi korunmuş manastır ve eski kiliselerini gözlemlemek mümkündür. Gezerken adeta gizemli bir masalda hissedeceğiniz Matka Kanyonu’nun içerisinde bulunan Matka Gölü’nde, kano yapabilir ya da feribotla gölün çevresini keşfederek eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Burada yerli halkın sattığı dağ çileğinin tadına bakmayı da unutmayın.

3. Osmanlı’nın İzleri: Taşköprü

Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

Kentin simgesi olan 13 kemerli Taşköprü ve köprünün bağlandığı Makedonya Meydanı şehrin kalbi gibidir. Sultan I. Murad döneminde yapılan 13 gözlü, eşsiz bir mimari yapı olan Taş Köprü’nün böldüğü şehrin bir yanında Arnavut ve Türk azınlıkları yaşarken, diğer yanda Makedon’lar yaşamaktadır. Fatih Sultan Mehmed Köprüsü olarak da bilinen Taşköprü, Üsküp’teki en önemli ve nadide Osmanlı eserlerinden biridir. Sultan II. Murad döneminde yapımına başlanan ve Fatih Sultan Mehmed döneminde tamamlanan köprü, şehrin sembolü olarak gösterilmektedir. Üsküp Belediyesinin armasında da yer edinen Taşköprü, dini ya da etnik kökeni farklı olmasına rağmen Makedonya halkı tarafından da benimsemiş durumdadır. Çevresinde birçok heykel göreceğiniz bu köprüden geçerken tarihin buram buram kokusunu hissedebilirsiniz.

4. Aziz Naum Manastırı

Ohri yakınlarındaki bir başka önemli nokta, 905 yılında manastırı kurmuş ve ölümünün ardından buradaki kilisede defnedilmiş olan Aziz Naum’un adıyla anılan Sveti (Aziz) Naum Manastırı’dır. Manastır, büyüleyici Ohri Gölü’nün kıyısında yer almaktadır. Manastırın bulunduğu ve sınıra yalnızca 600 metre uzaklıktaki bu arazi, iki ülke arasındaki görüşmeler sırasında iyi niyet göstergesi olarak eski Yugoslavya’ya geri verilene kadar, 1912 ile 1925 yılları arasında Arnavutluk’a ait olan bölgede kalmıştır. Göl ve orman manzarasına bakan yüksek bir kaya parçasının üzerine inşa edilmiş olan manastır Bizans mimarisinin muhteşem bir örneğidir. Kara Drim Irmağı’nın göle döküldüğü noktadaki yemyeşil bitki örtüsüyle çevrelenmiş bu arazide yürüyüş yaparken duyacağınız huzurun keyfini çıkarın.

5. Aziz Yuhanna Kilisesi

Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

Aziz Yuhanna Kilisesi “Sveti Jovan Kaneo”, Kuzey Makedonya’nın Ohri ilinin Kaneo sahilindeki sarp kayalık üzerinde Ohri gölüne hâkim bir arazide bulunan Makedon Ortodoks kilisesidir. Aziz ve Havari Yuhanna’ya adanan kilisenin ne zaman inşa ettirildiği bilinmezken, kilise mülklerinin yazıldığı bir belgenin sonucunda 1447 yılı öncesinde inşa edilmiş olabileceği kabul edilmektedir. Arkeologlar bu kilisenin Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminden kısa bir süre önce (13. yy) inşa edilmiş olabileceğini düşünmektedirler. 1964 yılında yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında kubbesinde bulunan bazı freskler(bir tür resim yapma sanatı) keşfedilmiştir. Kuzey Makedonya’da keyifle gezilecek en gözde ve güzel yerler arasında Aziz Yuhanna Kilisesi de bulunmaktadır.

6. Mavrova Ulusal Parkı

Mavrova Milli Parkı’nda her mevsimin farklı güzelliklerini görebilirsiniz. Bundan dolayı yaz ve kış dönemlerinde oldukça tercih edilen bir yer haline gelmiştir. Park alanı 73.088 hektardan oluşmaktadır. Park’ta birçok endemik tür bitki ve 82 korunan hayvan türleri bulunmaktadır. At üzerinde koştururken, bisiklet sürerken ya da dağ patikalarından yürürken, araziyi keşfetmek harika bir fırsat olabilir. Dağı çevreleyen yamaçları ise kamp yapmak ve uzun geziler için imkânlar sağlamaktadır. Rostuşe’ye yakın Şarkova Dupka mağarası dahil, Mavrova’da 30 tane ilgi çekici güzellikte mağaralar bulunmaktadır. Mavrova’da, Makedonya’nın en alçak buzul gölü olan Lokuv da yer almaktadır.

7. Büyüleyici Şehir: Ohrid

Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan, Kiril Alfabesi’nin doğduğu yer olan Ohri, Avrupa’nın en gözde ve en derin krater gölüyle tartışmasız, Kuzey Makedonya’da gezilecek en eski yerler arasındadır. Yamaca dizilmiş biblo gibi evleri, gölü 360 derece sarmalayan dağları ile insana masal diyarında gibi hissettirmektedir. Gezintinizde, size yol boyunca tek katlı eski evler, tarihî Osmanlı camisi, Türklerin yaptığı ilkokul ve sokaklarda oynayan çocuklar eşlik eder. Ohri’nin yerlileri “Ohri Gölü’nde mutlaka yüzün. Suyun altında kristal bir ses duyacaksınız. Bu seslerin göle giren insanlardan korkan midyelerin kapanma sesi olduğu söylenir.” diyorlar. Ama aslında bu ses yer altı kaynak sularının sesidir. Dünyanın en temiz göllerinden biri olan Ohrid gölünü yaz mevsiminde ziyaret edecekseniz, berrak suyun tadını çıkarmak için mayonuzu yanınızda götürmeyi unutmayın.

8. Şiirin Başkenti: Struga

Struga, Makedonya’nın güneybatısında bulunan Ohri Gölü kıyısında yer alan ve turistler tarafından rağbet gören bir kenttir. Eskiden “Enchalon” olarak bilinen Struga’nın nüfusu 55.000 civarındadır. Struga, geçmiş yıllardan beri gelişmiş ticareti, büyük pazarları ve burada yaşayan insanların estetik sahibi kişiler olmasıyla ünlüdür. Bu sebeptendir ki “Struga gibi başka bir yer yoktur” deyişi eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Akşam ışıklar yandığında Kara Drim nehri, sularından yansıyan ışıklarla büyüleyici bir görünüm alır. Ohri Gölü kıyısındaki konumu itibarıyla Struga, canlı ve hareketli Ohri’ye göre biraz daha sessiz ve huzurlu bir deneyim sunar. Her sene ağustos ayında Şiir Köprüsü’nde dünyanın dört bir yanından şairler, yazarlar ve sanatçıların katılımıyla Struga Şiir Akşamları düzenlenir.

9. Zarafet Timsali: Alaca Cami

Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen (Tetovo) şehrindeki Osmanlı mirası Alaca Cami, zarafetiyle ender tarihi yapılardan biri olarak gösterilmektedir. Kalkandelen’i ortadan ikiye bölen Pena Nehri’nin yakınında bulunan cami, ihtişamlı görünümüyle adeta tarihe meydan okumaktadır. Duvarlarındaki dekorasyonundan dolayı Alaca adı verilen cami, “Paşa Camisi” olarak da biliniyor. Mensure ve Hurşide kız kardeşlerin çeyiz paralarını bağışlayarak 15. yüzyılda yaptırdığı rivayet edilen cami, iç ve dış cephe süslemeleriyle, her ayrıntısını tek tek inceleyerek sizi her bakışta daha da büyüleyen bir sanata sahiptir. Avlusunda, bu kız kardeşlerin türbelerinin de bulunduğu Alaca Cami, 19. yüzyılda Abdurrahman Paşa tarafından büyük bir tadilattan geçirilerek bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur.

10. Konsoloslar Şehri: Bitola

Kuzey Makedonya’da Gezilecek En Gözde Yerler

Bitola, Kuzey Makedonya’da gezilecek en eski ve gözde şehirlerden biri olmakla beraber; mimari tarzı, eğlenceli kafeleri ve tarihi ile oldukça doyurucu yerler içerisinde bulunur. Kuzey Yunanistan sınırında bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de yaşadığı yerlerden biri olan Bitola, ülkenin resmî olmasa da kültürel başkenti olarak öne çıkmaktadır. Yüzyıllar boyunca Türklerin yoğun yaşadığı bu şehir, Osmanlı Dönemi’nde Manastır olarak adlandırılmaktaydı. Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten sonra en büyük ikinci kenti olan Bitola, zengin tarihi geçmişini yansıtan yapıları, ilgi çekici müzeleri, hareketli sokakları ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeye değer bir şehirdir. Bu kafelerden birinde kahvenizi yudumlarken şehrin renkli sokaklarının da tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!