Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

5 dk okuma süresi


14
24 Paylaşım, 14 puan

Hayatın karmaşıklığından uzaklaşmak isteyenler için tatil, oldukça keyifli bir aktivitedir. Havaların ısınmaya başladığı zamanlarda tatil planları yapmak ve kafa dinlemek güzel bir motive kaynağıdır. Özellikle yurt dışında farklı yerleri görmek oldukça eğlenceli olacaktır. Oldukça ucuz olan bazı yerlere vizesiz gitme şansı yakalamanız mümkün. Doyasıya gezebileceğiniz ve güzel anılar bırakabileceğiniz bu ülkeler, sizleri farklı havasıyla karşıladığında hayran kalacaksınız. Eğer iş hayatından uzaklaşmak ve yeni yerler görmenin tadını çıkarmak istiyorsanız, bütçenize uygun ülkeleri tercih edebilirsiniz. Biz de bunu düşünerek sizler için yurt dışında tatile gidebileceğiniz, kur farkına inat en uygun yerler listesini sıraladık. Şimdiden iyi tatiller!

1. Ukrayna

Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

Yurt dışında tatile gidebileceğiniz yerler arasında olan Ukrayna, Avrupa’nın doğusunda bulunan en uygun tatil yeridir. Avrupa’daki en geniş ülke olan bu tatil yerinde gezebileceğiniz güzel yerler vardır. Pasaportunuz olmadan sadece yeni kimliğinizi alarak gidebileceğiniz Ukrayna’da, Dragovat ve Slasvskoe şehirlerinde kayak yapabilirsiniz. Dilerseniz Odessa Bölgesinde Langeron ve Arcadia Plajlarında yaz tatilinizi geçirebilirsiniz. Gitmişken, borsh çorbası, pampushki lokması yiyebileceğiniz gibi ev yapımı votka, el örmesi motifli bay-bayan gömlek alışverişi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bayatlamış ekmekten mayalandırılarak yapılan ‘ekşi içecek’ anlamına gelen kvasları kesinlikle denemeyi unutmayın.

1 Ukrayna Grivnası = 0,23 TL

2. Makedonya

Vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden bir diğeri Makedonya’dır. Başkent Üsküp’te Taş Köprü, Üsküp Eski Çarşı gidilmesi gereken yerler arasındadır. Bitola (Manastır), Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehirdir. Aynı zamanda Manastır Askeri İdadisinde lise eğitimini aldığı bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Matka Kanyonu’nda doğa yürüyüşü ve tekne turu yapabilir, Ohrid’de yüzebilir ve sandal sefası yapabilirsiniz. Struga’da ise sanat gecelerinde şiir festivallerine katılabilirsiniz. Kış zamanı giderseniz Mavrova’da kayak yapabilirsiniz. Yöresel yemek olarak cevapi kebabı, trileçe ve kaymaçina tatlısını deneyebilirsiniz. Dönerken de hediyelik inci, rakija (erik rakısı), mastika veya kuru et alabilirsiniz.

1 Makedonya Dinarı = 0,11 TL

3. Tayland

Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

Tayland, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Yurt dışında tatile gidebileceğiniz bu ülke, rahatlıkla gezebileceğiniz en uygun yerler arasındadır. Aynı zamanda buraya vizesiz de gidebilirsiniz. Başkenti Bangkok’ta, Budist tapınakları ve ihtişamlı sarayları gezebilirsiniz. Oraya özgü kayaklarla kanalda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Filleri seviyorsanız, Chiang Mai’de fil barınağını ziyaret etmeyi unutmayın. Flying Hanuman isimli çeşitli parkurların olduğu yerde farklı bir aktivite yapabilirsiniz. Ko Lipe ise ıssız dingin kumsalları olan sakinlik arayanlar için bire bir. Phanaeng, Khanom Chan ülkeye özgü denemeniz gereken tatlar arasında. Tatil dönüşünde değerli taşlardan birisi olan Benjarong tay çömleklerini hediye olarak alabilirsiniz.

1 Tayland Bahtı = 0,19 TL

4. Gürcistan

Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da bulunan Gürcistan, güzel mimarisiyle gözlerinizi kamaştıracaktır. Yurt dışında yer alan bu ülke, pasaportsuz tatile gidebileceğiniz en uygun yerler arasındadır. Gürcistan’a gittiğinizde, Sputnik tepesi ve Ferris Whellden şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Gergeti Trinity Churcu, Narikala Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Güzel plajlara sahip Gürcistan, şarabın doğduğu ülkelerden biri olarak anılıyor. Bu şarapları alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca Barjomi ismindeki gazozlar, ahşaptan yapılan ürünler ve ülkenin simgesi olan magnetler alınabilecek hediyeler arasında. Hinkal, Badricani, Haçapuri ise ülkeye özgü diğer tatlar arasında yer alır.

1 Gürcistan Larisi = 2,20 TL

5. Arnavutluk

Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden birisi de Arnavutluk’tur. Balkanlar’da yer alan bu ülkenin başkenti Tiran’dır. Eğer Arnavutluk’a giderseniz, Durres’de Adriyatik denizine girebilir, Saranda ve Ksamail de ise deniz tatiline devam edebilirsiniz. Berat ve Ergiri’yi görmeden İşkodra’dan geçmeden buradaki tatilinizi bitirdim demeyin. Gelelim ne yiyelim sorusuna; Arnavut Ciğerini yerinde yemeden, Kaymaçinadan tatmadan ülkeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Hediyelik olarak Arnavut Konyağı Scanderbeg ve yerel bir rakı türü olan Skrapari’yi almayı düşünebilirsiniz. Aynı şekilde ahşap pipoları, ülkeyi simgeleyen magnetleri ve birbirinden güzel kupaları düşünebilirsiniz. Tatil yapmak isteyenler için burası, vazgeçilmez bir yer.

1 Arnavutluk Leki = 0,055 TL

6. Pakistan

Güney Asya’da olan Pakistan, dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olarak bilinmektedir. Ülkenin çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur. Vizesiz gidebileceğiniz bu ülkede, birçok tarihi yerleri gezmeniz mümkün. Burada yer alan Lahor Müzesi, ülkenin kültürel ve tarihi yapısını yansıtan bir yerdir. Pakistan’ı ziyaret ettiğinizde, burada yer alan Rawal gölünde yürüyüş yapabilir ve doğanın muazzam şaheserine şahit olabilirsiniz. Shalimar bahçelerine giderek, oranın büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz. Pakistan’a yolunuz düşerse, tavuk şiş olarak bilinen Tikka yemeğini, Kashmiri Pulao olarak bilinen pilavını deneyebilirsiniz. Kheer tatlısı da mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alır.

1 Pakistan Rupisi = 0,053

7. Sri Lanka

Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

Yurt dışında mutlaka tatile gidebileceğiniz yerler arasında olan Sri Lanka, sizleri en uygun koşullarda karşılıyor. Güney Asya’da, Hint Okyanusu’nda yer alan Sri Lanka bir ada ülkesi konumundadır. Pek çok etnik kültürden insanın bir arada bulunduğu bu ülke çok kültürlü yapısıyla öne çıkmaktadır. Başkenti Kolombo olan bu ülke 9 eyaletten oluşur. Buraya gittiğinizde, Temple Of The Thooth’u ziyaret edebilir ve yeşil doğanın size sunduğu güzelliklerden faydalanabilirsiniz. Udawalawe National Park’ta vahşi doğanın farklılıklarına şahit olabilirsiniz. Adam’s Peak olarak bilinen Âdem tepesi de turistik bir alan olarak göze çarpmaktadır. Burada Mango yemeği, Brinjal ve tropik meyvelerini denemeyi unutmamalısınız.

1 Sri Lanka Rupisi = 0,041

8. Yunanistan

Sınır komşumuz olan Yunanistan, gezilip görülmesi gereken yerler arasında. Helen Cumhuriyeti olarak da bilinen Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Tarihin ve günlük hayatın birbirine karıştığı Atina’da muazzam antik yapıları ve denizleri sizleri karşılamaktadır. Eğer yolunuz buraya düşerse, mutlaka Yunan adalarını ziyaret edebilirsiniz. Korinth Kanalı da turistlerin ilgi merkezi olma konumundadır. Akdeniz’in en büyük 5. adası olan Girit ise mavinin en güzel tonlarını sergilemektedir. UNESCO tarafından dünya miras listesinde bulunan Meteora da metrelerce yükseklikte bulunmaktadır. Yunanistan’a gittiğinizde, oranın eşsiz tarihi dokusunu, mimarisini ve adalarını gezmeyi unutmamalısınız.

1 Yunan Euro’su = 9,56

9. Nepal

Hindistan ve Avrasya kara parçalarını birbirine bağlayan Nepal, Asya kıtasında yer almaktadır. Başkenti Katmandu olan bu ülkenin resmi dili Nepalce’dir. Metrelerce yükseklikteki Everest Tepesiyle ün salan bu ülke, zengin bir coğrafi çeşitliliğe sahiptir. Bu zirveye ulaşmak üzere yapılan trekkinglere katılmayı deneyin. Buraya gittiğinizde Katmandu Vadisi’ni de görebilirsiniz. Aynı şekilde, Budizm’in en kutsal mekanlarından olan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Lumbini’yi ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin mutfağı da oldukça çeşitli olmakla beraber, ulusal yemeği olan Daal Bhaat Tarkaari’yi denemeyi unutmayın. Farklı festivalleri de içerisinde bulunduran Nepal, bunları dini ritüelleri ile ilişkilendirir.

1 Nepal Rupisi = 0,069

10. Bulgaristan

Yurt Dışında Tatile Gidebileceğiniz En Uygun Yerler

Balkanlarda yer alan Bulgaristan, sınır komşumuzdur. Başkenti Sofya olan bu ülke, diğer Avrupa ülkelerine göre daha az popülerdir. Ancak eşsiz doğası ve görkemli plajlarıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarmaktadır. Resmi dili Bulgarca olan bu ülkede Türkçe bilenler de mevcuttur. Gelişmeye devam eden Bulgaristan, müzeleri ve kütüphaneleriyle birçok öğrencinin de çekim merkezi olmuştur. Bahar aylarında Baba Marta inanışını sürdüren Bulgaristan halkı, inanç doğrultusunda ‘Martenitsa’ hediyeleşme kültürünü öne çıkarırlar. Buraya geldiğinizde Unesco Miras Listesi’nde olan Rila Manastırını görmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Boyana kilisesi, büyük kale olan Tsarevets görülmesi gereken yerler arasındadır.

1 Bulgar Levası = 4,89


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak