Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

2 dk okuma süresi


10
20 Paylaşım, 10 puan

Dünyamız iki yarım küreye ayrılmış olup en kuzey ve güney kesimlerinde bulunan iki kutup bölgesi vardır. Her iki kutuplarda da yaşayan hayvan türü üşümemeleri ve vücut sıcaklığını korumaları için özel yapılara sahiplerdir. Örnek verecek olursak kutup hayvanlarının vücutları ya kalın bir tabaka halinde tüyden ya da kalın bir yağ tabakasından oluşmaktadır. Her iki bölgenin sıcaklıkları birbirine her ne kadar benzese de hayvan yaşamı ve hayatta kalma koşulları farklılıklar gösterir.

Güney Kutbunda yani Antartika Bölgesinin yakınlarının çok soğuk olmasından dolayı memeli hayvanlar yoktur. Kuzey Kutbunda ise donmuş tundraların olmasından dolayı daha fazla hayvanın yaşayabilmesine olanak sağlar. Aşırı soğuk olan kutuplarda yaşayan 10 hayvan türü dergiCE farkı ile sizler için araştırıldı ve listelendi. Okurken bile adeta içimizi soğutan bu kutuplarda yaşam mücadelesi veren bu 10 hayvanı inceleyelim. Bunun yanı sıra kutuplar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz; Kutuplarda Yaşam başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz!

1. Bembeyaz Kartopu: Kutup Ayısı

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

Kutup ayıları, Kuzey Kutbunda yaşarlar. Genel özelliklerinin başında; kürkü bembeyaz olan bu tür kürkü bütünüyle beyaz olan tek ayı türüdür. Buz kütlesi üzerinde kaymadan yürümesini sağlayan bu kürkleri ile buzul yaşamına rahatlıkla ayak uydurabilir ve ayrıca parmak aralarının ördek ayağı gibi perdeli oluşu ile yüzmelerine de çok kolaylık sağlar. Bu türün kilosunun 700 kiloyu aştığı da söylenebilir.

2. Soğukların Kırlangıcı: Kutup Sumrusu


Deniz kırlangıcı olarak anılan kutup sumruları, martılara akrabadır. Uzunlukları 20-55 cm arasında değişirken, birçoğunun kuyruğu uzun ve çatallıdır. Bu kuşlar, kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için ıssız adalarda yuva yaparlar.

3. Sevimli Tüy Yumağı: Kutup Tavşanı


Tavşanlar genel olarak uzun kulaklı, kısa kuyruklu ve yumuşak posta sahiplerdir. Kutup tavşanları ise genellikle diğer tavşan türlerine göre gövdeleri daha iri, kulakları ve arka bacakları daha uzundur. Bu türün yavruları, tüylü ve gözleri açık bir şekilde doğar. Doğdukları gibi hoplaya zıplaya koşmaya başlarlar.

4. Tüm Asaleti İle: Kutup Tilkisi

Tilkiler yeryüzünün birçok yerinde yaşarlar. Tilkilerin tür sayısı 20’yi aştığı söylenmektedir. Genellikle yerdeki oyuklarda barınan bu tür geceleri kuşları, fareleri, tavşanları avlamak için dışarı çıkarlar.

5. Kutup Kemirgeni: Lemmingler

Lemmingler fareye benzer yapıda olan kemirici memelilerdendir. Bu tür, daha çok Kuzey Kutbuna yakın bölgelerde yaşarlar.

6. Noel Babanın Aracı: Ren Geyiği

Ren geyikleri, Kuzey Kutup Bölgesinde yaşayan en tanınmış iri yapılı hayvan türlerinden biridir. Bu çift toynaklı memeliler genellikle günümüzde İskandinavya ve Kuzey Kutbu’na en yakın bölgelerde ve Kuzey Amerika’nın kuzey kesimlerinde yaşadıkları bilinmektedir.

7. Uzun Bıyıkları İle: Mors

Morslar, foklara ve deniz aslanlarına akraba olan bir diğer deniz memelilerindendir. Bu türler, birbirlerine çok benzemektedirler. Morsların üst köpek dişleri ağızlarından taşıp aşağı doğru uzandığından diğer türlerden rahatlıklar ayırmak mümkündür.

8. Bembeyaz Duruşu İle: Kutup Baykuşu

Baykuşgiller (Strigidae) türlerinden gelen  ve tundralarda yaşayan beyaz baykuş türüdür. Soğukta yaşamayı seven bu tür gece yırtıcı kuşlarındandır.

9. Tonton Balıklar: Foklar

Foklar, hem buzda hemde suda üşümeden rahat bir şekilde yaşayabilirler. Bunun nedeni, derilerinin altında onları soğuktan koruyan özel bir yağ dokusunun olmasıdır.

10. Simonkinleri İle: Penguenler

Kutupların en dayanıklı canlılarının başında gelen türlerden biride penguenlerdir. Bu türün vücutları onları soğuktan korumasını sağlayan tüylerle kaplıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
42
Beğen
Mutlu Mutlu
27
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
12
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?