Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

4 dk okuma süresi


17
26 Paylaşım, 17 puan

Dünyamız iki yarım küreye ayrılmış olup en kuzey ve güney kesimlerinde bulunan iki kutup bölgesi vardır. Her iki kutuplarda da yaşayan hayvan türü üşümemeleri ve vücut sıcaklığını korumaları için özel yapılara sahiplerdir. Örnek verecek olursak kutup hayvanlarının vücutları ya kalın bir tabaka halinde tüyden ya da kalın bir yağ tabakasından oluşmaktadır. Her iki bölgenin sıcaklıkları birbirine her ne kadar benzese de hayvan yaşamı ve hayatta kalma koşulları farklılıklar gösterir.

Güney Kutbunda yani Antartika Bölgesinin yakınlarının çok soğuk olmasından dolayı memeli hayvanlar yoktur. Kuzey Kutbunda ise donmuş tundraların olmasından dolayı daha fazla hayvanın yaşayabilmesine olanak sağlar. Aşırı soğuk olan kutuplarda yaşayan 10 hayvan türü dergiCE farkı ile sizler için araştırıldı ve listelendi. Okurken bile adeta içimizi soğutan bu kutuplarda yaşam mücadelesi veren bu 10 hayvanı inceleyelim. Bunun yanı sıra kutuplar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz; Kutuplarda Yaşam başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz!

1. Bembeyaz Kartopu: Kutup Ayısı

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

Kutup ayıları, Kuzey Kutbunda yaşar. Genel özelliklerinin başında; kürkü bütünüyle beyaz olan tek ayı türüdür. Buz kütlesi üzerinde kaymadan yürümesini sağlayan kürkleri ile buzul yaşamına rahatlıkla ayak uydurabilirler. Ayrıca parmak araları ördek ayağı gibi perdeli olduğundan rahatlıkla yüzebilirler. Çok büyük gövdelere sahip olan kutup ayılarının ağırlıkları da 800 kiloya kadar çıkabilir.

2. Soğukların Kırlangıcı: Kutup Sumrusu


Deniz kırlangıcı olarak anılan kutup sumruları, martılara akrabadır. Uzunlukları 20-55 cm arasında değişirken, birçoğunun kuyruğu uzun ve çatallıdır. Kutup Sumrularının tüyleri beyaz renkte olsa da, gagaları ve ayakları kırmızıdır. Bu kuşlar, kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için ıssız adalarda yuva yaparlar. Yavrularını korumak için oldukça saldırgan bir tür olan kutup Sumruları, kuzey sumrusu olarak da bilinirler. Sebebi ise, yaz aylarında Kuzey Kutup Bölgesi’nde üreme dönemini tamamlayıp Güney Kutup Bölgesi’ne göç etmeleridir.

3. Sevimli Tüy Yumağı: Kutup Tavşanı

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü
Tavşanlar genel olarak uzun kulaklı, kısa kuyruklu ve yumuşak posta sahiplerdir. Kutup tavşanları ise genellikle diğer tavşan türlerine göre gövdeleri daha iri, kulakları ve arka bacakları daha uzundur. Kuzey Kutbu’nun en büyük tavşanı olarak da bilinirler. Bu türün yavruları, tüylü ve gözleri açık bir şekilde doğar. Doğdukları gibi koşmaya başlarlar. Kürkleri yaz aylarında grimsi kahverengi, kış aylarında ise bembeyazdır. Bu özelliği ile yırtıcılara karşı rahatlıkla kamufle olabilirler.

4. Tüm Asaleti İle: Kutup Tilkisi

Yeryüzünün birçok yerinde farklı tilki türleri yaşamaktadır. Tilkilerin yaklaşık 20 türü bulunmaktadır. Kutup tilkisi köpekgiller familyasına dahildir. Arktik bölgelere özgü küçük bir tilkidir. Genellikle yerdeki oyuklarda barınan bu tür geceleri, kuşları, fareleri, tavşanları avlamak için dışarı çıkar. Koku alma yetileri çok gelişmiştir. Hızlı koşucu ve iyi yüzücü olduklarından avlarına rahatlıkla ulaşabilirler. Kürkleri kutup tavşanları gibi yazın beyaz, kışın ise kahverengidir. Kutup tilkisi, köpekgiller arasında bir kerede en fazla yavru dünyaya getiren türdür. Yavru sayısı 11-22 arasında değişkenlik gösterir.

5. Kutup Kemirgeni: Lemmingler

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

Lemmingler fareye benzer yapıda olan kemirici memelilerdendir. Bu tür, daha çok Kuzey Kutbuna yakın bölgelerde yaşar. Bu kemirgenler kışı karda geçirirler. Hava soğuduktan sonra oluşan buharla evler yapıp kendi yeraltı dünyalarında yaşarlar. Uzunlukları 7-15 cm ve ağırlıkları 30-112 gram’a kadar ulaşabilir. Gebelik süreleri ortalama 21 gündür. Yılda 36 yavruya kadar doğum yapabilirler. Lemming yetişkinleri saz, ot ve yosun ile beslenir. Ancak karlar erimeye başladığında yiyecek bulmak için yüzeye tırmanmakta zorlanırlar. Yiyecek bulamadıklarına ise agresif olurlar ve büyük hayvanlara saldırabilirler. Kış uykusuna yatmazlar. Kutuplarda yaşayan ve 10 kadar türe sahip olan bu hayvan ortalama 12 ay ömre sahiptir.

6. Noel Babanın Aracı: Ren Geyiği

Ren geyikleri, Kuzey Kutup Bölgesinde yaşayan en tanınmış iri yapılı hayvan türlerinden biridir. Bu çift toynaklı memeliler genellikle İskandinavya ve Kuzey Kutbu’na en yakın bölgelerde yaşarlar. Uzunlukları 180- 210 cm arasında değişkenlik gösterir. Hızları saatte 80 km’ye kadar ulaşabilir. Boynuzları çok güçlüdür. Erkek ren geyiklerinin boynuzları 140 cm uzunluğa ve 16 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Yapıları uzun kışlara ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır.

7. Uzun Bıyıkları İle: Mors

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

Morslar, foklara ve deniz aslanlarına akraba olan bir diğer deniz memelilerindendir. Bu türler, birbirlerine çok benzer. Deniz aygırı olarak da bilinirler. Morsların üst köpek dişleri ağızlarından taşıp aşağı doğru uzanır. Atlantik morsu ve pasifik morsu olmak üzere 2 alt türü vardır. Pasifik morsu diğerine göre daha büyüktür. Erkeklerin ağırlıkları ortalama 1800 kiloya ve uzunlukları 3 metreye kadar ulaşabilir. Gebelik süreleri ortalama 16 aydır. Su altında 100 metre derinliğe dalıp, 12 dakikaya kadar kalabilir. Mors erkeği dünyada en büyük cinsel organa sahip 2. memelidir. Fakat cinsel hayatları sönüktür. Yaşamları yemek ve oyun oynamak üzerine kurulmuştur.

8. Bembeyaz Duruşu İle: Kutup Baykuşu

Baykuşgiller (Strigidae) familyasından gelen ve tundralarda yaşayan beyaz baykuş türüdür. Soğukta yaşamayı seven bu tür gece yırtıcılarındandır. Büyük sarı gözleriyle tanınırlar. Uzunlukları 60 genişlikleri ise 150 cm’e kadar ulaşabilir. Kemirgenleri, küçük memelileri ve kuşları yiyerek beslenirler. Dişi baykuşlar yuvaya 14 taneye kadar yumurta bırakabilir. Kar baykuşu olarak da bilinen bu türün sesleri ördek sesine benzer ve diğer baykuşlara göre daha farklı bir sestir.

9. Tonton Balıklar: Foklar

Yüzgeçayaklılar olarak da bilinen foklar, hem buzda hem de suda üşümeden rahat bir şekilde yaşayabilirler. Bunun nedeni, derilerinin altında onları soğuktan koruyan özel bir yağ dokusunun olmasıdır. En küçükleri 110 cm uzunluğa ve 50 kg ağırlığa sahiptir. En büyükleri ise 6,5 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa ulaşabilen deniz filidir. Yalnız ya da küçük gruplar halinde yaşarlar. Balık ve diğer deniz canlıları ile beslenirler. Katil balinaların ve köpekbalıklarından sonra en başarılı avcılar olarak bilinirler.

10. Simonkinleri İle: Penguenler

Kutuplarda Yaşayan 10 Hayvan Türü

Kutuplarda yaşayan en dayanıklı hayvan türü olarak en başta gelen penguenleri 10. maddemizde listemize ekledik. Uçamayan, sürekli dik duran, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Bu türün vücutları onları soğuktan korumasını sağlayan tüylerle kaplıdır. Büyüklükleri 30-105 cm arasında değişkenlik gösterir. Bilinen 17 türü vardır. En irileri olarak tanınan imparator penguenler 45 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Üreme devirlerinde yan yana yuvalar kurarak kuluçka kolonileri meydana getirirler. Ortalama 2-3 yumurta yaparlar. Erkek ve dişi penguenler sırayla kuluçkaya yatar ve kuluçka döneminde yemek yemezler. Çoğu hayvanın aksine penguenler tek eşlidir ve yavrularını anne baba olarak birlikte büyütürler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
96
Beğen
Mutlu Mutlu
64
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
55
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
7
Olamaz
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Komik Komik
12
Komik
İlginç İlginç
30
İlginç

Yorum bırak