Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

3 dk okuma süresi


8
17 Paylaşım, 8 puan

Okyanuslarda olduğu gibi tatlı sularda da yaşayabilen köpek balıkları her zaman insanları korkutmuştur. Tabi ki bu durum, köpek balıklarının her zaman korkutucu olduklarını göstermez. Köpek balıklarının yaklaşık 350’den fazla türü bulunuyor. Pek çok köpekbalığı uzun süre yemek yemeden yaşayabilir. Kendi vücutlarındaki yağlar sayesinde kendilerini tok tutarlar. Normal şartlarda köpek balıklarının yemek listesinde insanlar bulunmaz. Yani köpek balıklarının insanlara saldırma oranları düşüktür ancak bu hiç olmayacağı anlamına da gelmiyor. Hadi gelin, hazırlamış olduğumuz 10 köpek balığı özelliklerini birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

1. Çekiç Kafalı Köpek Balığı

Dev Köpek Balıkları

Adını kafasının şeklinden alan bu büyüleyici balık, kendi arasında 9 türe ayrılır. Dünyada ki en büyük çekiç köpek balığının boyu 6 metre olarak kayıtlara geçmiş. Çok güçlü ve kaslıdır. 8 aylık bir gebelik süresi geçirir. Yavru sayısı ise 6 ve 40 arasında olur. Bu ilginç balığın bir kötü huyu vardır ki o da ne bulursa yemesi. Buna kendi türü de dahildir.

2. Halı Köpekbalığı

Dev Köpek Balıkları

İsmi kadar kendisi de garip olan köpek balığı, vücudunda ki koyu renkler sayesinde çevresine uyum sağlar. Avustralya ve Endonezya sularında görülen bu balığın boyu yaklaşık 3 metredir. Kör köpekbalığı ya da kedi köpekbalığı olarak da bilinir. Aynı zamanda evrimleşmiş bir dip balığıdır. Bu balıklar sudan çıktıkları zaman kör olurlar. Suya koyulduktan 10 dakika sonra körlüğü geçer. Beslenebilmek için ağızlarına giren küçük canlıları ayırması gerekir.

3. Sapan Köpek Balığı

Dev Köpek Balıkları

Tropik ve ılıman yerlerde yaşayan; Akdeniz, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında bulunan bu balık, dev köpek balıkları arasındadır. En gelişmiş sapan balığı 6 metre boyunda olup, 500 kilogram ağırlığındadır. Vücudunun yarısını uzun kuyruğu oluşturur. Beslenmek için kuyruğunu kullanarak sersemlettiği balıkları veya kuşları yer. Balık sürüsünü kuyruklarını kullanarak, suya vurarak korkutur ve bir araya toplarlar. Daha sonra ise ağızları açık bir şekilde sürüye saldırır. Bu zekice hareketlerinden dolayı “Tilki Balığı” olarak da adlandırılırlar. 2 ile 4 arasında yavrusu olan bu türün yavruları 1 yada 1,5 metre boylarında olur.

4. Mahmuzlu Camgöz Köpek Balığı

Ülkemizde de görülen bu köpek balığı türü, genelde 80-100 santim arası ve 3-4 kilogram oluyor. Aynı zamanda 150 santim ve 10 kilograma çıktığı gibi 200 santim ve 15-20 kilogram olanına da rastlanmıştır. Gözleri renkli olan bu balığın göz rengi yeşil-mavi renklerde dışa doğru çıkık olur. Atlantik okyanusu ve Akdeniz’de sürüler halinde yaşayan bu tür, 2 yılda bir 6-12 arasında yavru doğurur. Bu köpek balığının etini yiyen ülkeler bulunmaktadır.

5. Pamuk Köpek Balığı

Dev Köpek Balıkları

Bu türe denizlerde çok nadir rastlanır. Boyu en fazla 2-3 metre olan bu türün büyüklüğü ise 4 metreye kadar ulaşabiliyor. Küçük gözleri, sivri ve kısa burnu vardır. Vücudu ise uzun ve torpil şeklindedir. Yüzerken; havayı yutup midesinde depolayarak su kolonunda ki dengesini koruyabilen tek köpek balığıdır.

6. Dik Burunlu Dev Köpek Balığı

En hızlı yüzebilenler arasına giren bu tür, genel olarak 2 ton civarında olabiliyor ve 40 kilometre hıza ulaşabiliyor. Boyları ise 6 ile 8 metre arasında değişiyor. Yaklaşık olarak 2-6 arasında yavrusu olur. Ticari açıdan karaciğeri yağ kaynağı olarak kullanılan dik burunlu dev köpek balığının soyu tükenme tehdidi altındadır.

7. Testere Köpek Balığı

Dev Köpek Balıkları

Görünüşleri bakımından çok farklıdırlar. Boyları 9 metreye ulaşabilir. Vatoz balıkları gibi yassı ve geniş bir şekle sahiptir. Beslenme konusu hakkında bir bilgi edinilememişti. Ağızlarında ki testere görünümünde olan uzantısı sayesinde kumları karıştırırlar. Bununla birlikte testere dişlerinde aşınmalar meydana gelir. Küçük balık sürülerinin içlerinde yüzerler; iri ve yatay dişlerinin üstüne balıkların takılabilmesi için başlarını sertçe sallarlar. Daha sonra eğer dişetine takılan balık varsa, denizin dibine inerler ve ovarak balıkları çıkarmaya çalışırlar. Çıkardıktan sonra onları yakalar ve ağızlarına atarlar.

8. Melek Köpek Balığı

Nesli kritik olarak tükenmekte olan bir balık türüdür. Kuzeybatı, Atlantik kıyıları, Karadeniz ve Akdeniz’de geniş yaşam alanlarına sahiptiler. Trol ve dip ağları yüzünden yok denecek kadar azalmışlar. Boyları 6 metreye, kiloları ise 500 kilograma kadar çıkabiliyor.

9. İnek Köpek Balığı

İnek köpek balığı, dünya okyanuslarının en derin, soğuk sularında yaşar ve incelenmesi zordur. Eti zehirli olan nadir köpek balıkları arasındadır. 12 ile 60 kilogram arasında olup, boyları 4 metredir. Yumurta bırakırlar.

10. Ninja Fener Köpek Balığı

Dev Köpek Balıkları

Karanlıkta parlayabilen bu balıkları, okyanusun en derinliklerinde yaşar. Tam 1000 metre derinlikte yaşıyor. Adının aksine siyah bir renge sahip olup, yaklaşık yarım metre uzunluğuna ulaşabiliyorlar. Araştırmacılara göre bu türün siyahken parlama özelliğinin bulunması avını avlarken işine yaradığını düşünüyorlar.

Ayrıca GPS cihazı bağlanarak okyanusta dolaşan köpek balıklarını gerçek zamanlı takip edebilirsiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç