Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

5 dk okuma süresi


16
20 Paylaşım, 16 puan

Okyanuslarda olduğu gibi tatlı sularda da yaşayabilen köpek balıkları her zaman insanları korkutmuştur. Tabi ki bu durum, köpek balıklarının her zaman korkutucu olduklarını göstermez. Köpek balıklarının yaklaşık 350’den fazla türü bulunmakta. Pek çok köpekbalığı uzun süre yemek yemeden yaşayabilir. Kendi vücutlarındaki yağlar sayesinde kendilerini tok tutarlar. Normal şartlarda köpek balıklarının yemek listesinde insanlar bulunmaz. Yani köpek balıklarının insanlara saldırma oranları düşüktür ancak bu hiç olmayacağı anlamına da gelmez. Hadi hep birlikte sizin için hazırlamış olduğumuz mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri nelermiş, inceleyelim. Keyifli okumalar dileriz!

1. Çekiç Kafalı Köpek Balığı

Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

Adını kafasının şeklinden alan bu büyüleyici balık, Sphyrna ve Eusphyra cinsleri olarak kendi arasında 9 türe ayrılır. Bunlar; büyük çekiç kafalı, pürüzsüz çekiç kafalı, taraklı çekiç kafalı, beyaz yüzgeçli çekiç kafalı, kepçe kafalı, kanat başlı, küçük gözlü çekiç kafalı, kaput kafalı ve taraklı kaput kafalı köpekbalığıdır. Dünyada ki en büyük çekiç köpek balığının boyu 6 metre olarak kayıtlara geçmiştir. Çekiç kafalı köpek balığı çok güçlü ve kaslıdır. Bu tür 8 aylık bir gebelik süresi geçirir. Yavru sayısı ise 6 ve 40 arasında olmaktadır. Bu ilginç balığın bir kötü huyu vardır ki o da ne bulursa yemesi. Buna kendi türü de dahildir.

2. Halı Köpekbalığı

Dev Köpek Balıkları

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve ilginç özellikleri olan bir diğer köpek balığı ise ismi kadar kendisi de garip; vücudunda ki koyu renkler sayesinde çevresine uyum sağlayan halı köpekbalığıdır. Orectolobidae ailesinden olan bir türdür. Avustralya ve Endonezya sularında görülen bu balığın boyu yaklaşık 3 metredir. Kör köpekbalığı ya da kedi köpekbalığı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda evrimleşmiş bir dip balığıdır. Bu balıklar sudan çıktıkları zaman kör olurlar. Suya koyulduktan 10 dakika sonra körlükleri geçer. Halı köpek balığı küçük bir ağız yapısına sahiptir ve beslenebilmek için ağızlarına giren küçük canlıları ayrıştırması gerekir.

3. Sapan Köpek Balığı

Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

Tropik ve ılıman yerlerde yaşayan; Akdeniz, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında bulunan bu balık, dev köpek balıkları arasındadır. En gelişmiş sapan balığı 6 metre boyunda olup, 500 kilogram ağırlığındadır. Vücudunun yarısını uzun kuyruğu oluşturur. Beslenmek için kuyruğunu kullanarak sersemlettiği balıkları veya kuşları yer. Balık sürüsünü kuyruklarını kullanarak, suya vurarak korkutur ve bir araya toplarlar. Daha sonra ise ağızları açık bir şekilde sürüye saldırır. Bu zekice hareketlerinden dolayı “Tilki Balığı” olarak da adlandırılırlar. 2 ile 4 arasında yavrusu olan bu türün yavruları 1 yada 1,5 metre boylarında olur.

4. Mahmuzlu Camgöz Köpek Balığı

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri olan bir diğer balık ise ülkemizde de görülen mahmuzlu camgöz köpek balığıdır. Genelde 80-100 santim arası ve 3-4 kilogram olurlar. Aynı zamanda 150 santim ve 10 kilograma çıktığı gibi 200 santim ve 15-20 kilogram olanına da rastlanmıştır. İki sırt yüzgecinin önlerinde birer sivri mahmuz bulunur. Gözleri renkli olan bu balığın göz rengi yeşil-mavi renklerde dışa doğru çıkık olur. Ahtapotlar ve balık sürüleriyle beslenirler. Atlantik okyanusu ve Akdeniz’de sürüler halinde yaşayan bu tür, 2 yılda bir 6-12 arasında yavru doğurur. Bu köpek balığının etini yiyen ülkeler bulunmaktadır.

5. Pamuk Köpek Balığı

Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri, pamuk köpek balığı türüne denizlerde çok nadir rastlanır. Boyu en fazla 2-3 metre olan bu türün büyüklüğü ise 4 metreye kadar ulaşabiliyor. Yetişkin dişilerin boyları 250-270cm arasında olurken bu yetişkin erkeklerde 270-300cm arasıdır. Büyük dişilerde de 350-370cm olurken büyük erkeklerde ise 370-400cm olur. Küçük gözleri, sivri ve kısa burnu vardır. Vücudu ise uzun ve torpil şeklindedir. Yüzerken; havayı yutup midesinde depolayarak su kolonunda ki dengesini koruyabilen tek köpek balığıdır. Sürü halindeki küçük balıklarla beslenirler. İlkbahar aylarında üreyen bu türün 8-12 yavrusu olur.

6. Dik Burunlu Dev Köpek Balığı

Mavi denizlerden dev köpek balıkları olan en hızlı yüzebilenler arasına giren dik burunlu dev köpek balığı, genel olarak 2 ton civarında olabiliyor ve 40 kilometre hıza ulaşabiliyor. Boyları ise 6 ile 8 metre arasında değişiyor. Yaklaşık olarak 2-6 arasında yavrusu olur. Göz kapaklarına sahip olmayan bu türün gözlerinin önünden başlayan bir ağız yapısına sahiptir. Sırtlarında 2 tane yüzgeci bulunur aynı zamanda 5 tane solungaç aralığı vardır. Sıcaklık depolayabilen bu tür diğer balıklar gibi çevre sıcaklığına bağımlı kalamazlar. Ticari açıdan karaciğeri yağ kaynağı olarak kullanılan dik burunlu dev köpek balığının soyu tükenme tehdidi altındadır.

7. Testere Köpek Balığı

Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

Görünüşleri bakımından çok farklıdırlar. Boyları 9 metreye ulaşabilir. Vatoz balıkları gibi yassı ve geniş bir şekle sahiptir. Beslenme konusu hakkında bir bilgi edinilememişti. Ağızlarında ki testere görünümünde olan uzantısı sayesinde kumları karıştırırlar. Bununla birlikte testere dişlerinde aşınmalar meydana gelir. Küçük balık sürülerinin içlerinde yüzerler; iri ve yatay dişlerinin üstüne balıkların takılabilmesi için başlarını sertçe sallarlar. Daha sonra eğer dişetine takılan balık varsa, denizin dibine inerler ve ovarak balıkları çıkarmaya çalışırlar. Çıkardıktan sonra onları yakalar ve ağızlarına atarlar.

8. Melek Köpek Balığı

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri ile nesli kritik olarak tükenmekte olan bir balık türüdür. Bilimsel olarak Squatina olarak adlandırılır ve üst sınıf Squatinidae da bulunur. Vatoza çok fazla benzeyen melek köpek balığı aynı zamanda çok bilinmeyen bir türdür. Vahşiliği ve köpek balıklarının sahip olduğu hisler sayesinde ayırt edilir. Su altında bulunan mercan tepecikleri tarzı yerlerde yaşarlar. Kuzeybatı, Atlantik kıyıları, Karadeniz ve Akdeniz’de geniş yaşam alanlarına sahiptiler. Trol ve dip ağları yüzünden yok denecek kadar azalmışlar. Boyları 6 metreye, kiloları ise 500 kilograma kadar çıkabiliyor.

9. İnek Köpek Balığı

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri olan inek köpek balığı, dünya okyanuslarının en derin, soğuk sularında yaşar ve incelenmesi zordur. İskeletleri soyu tükenmişlere benzediği için en ilkel köpek balığı olarak kabul edilir. Sindirim ve boşaltım sistemleri belirsiz olup atalarına benzedikleri düşünülür. Onları diğer köpek balıklarından ayıran en belirgin özellik ise altıncı veya yedinci bir solungaç yarığının bulunmasıdır. İnek köpek balığı, eti zehirli olan nadir köpek balıkları arasındadır. 12 ile 60 kilogram arasında olup, boyları 4 metredir. Yumurta bırakarak ürerler. Kayıt altına alınan bilgiler sonucu çeşitli ve çok sayıda türü olduğu söylenmiştir.

10. Ninja Fener Köpek Balığı

Mavi Denizlerden Dev Köpek Balıkları Ve Özellikleri

Mavi denizlerden dev köpek balıkları ve özellikleri olan aynı zamanda karanlıkta parlayabilen ninja fener köpek balığı, Orta Amerika sularında keşfedilmiş ve okyanusun en derinliklerinde yaşar. Tam 1000 metre derinlikte yaşayan bu tür adının da hissettirdiği gibi siyah bir renge sahip olup, yaklaşık yarım metre uzunluğuna ulaşabilir. Sahip oldukları bu renk sayesinde kolaylıkla kamufle olup avlarını rahatça yakalayabilirler. Bununla birlikte araştırmacılara göre bu türün siyahken parlama özelliğinin bulunması avını avlarken işine yaradığı ve onları tıpkı bir ninja gibi sinsi yaptığı görülmüştür. Bütün bedenlerini kaplayan küçük noktalara sahipler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!