Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

6 dk okuma süresi


3
22 Paylaşım, 3 puan

1959 yılında çıkış yapan Barbie bebekler tam bir yenilikti. Çoğu oyuncağın bebek gibi üretildiği dönemlerde Barbie mükemmel bir kadın modeliydi. Günümüze kadar yüzlerce kıyafet, düzinelerce aksesuar üretildi. Yıllar geçtikçe trendlere cevap verecek şekilde biçimlendi, yüzleri değişti. Neredeyse altmış yılı aşkın süredir hayatımızda olan kusursuz özelliklere ve aksesuarlara sahip Barbie bebekler hakkında bilgiler listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Şaka Hediyesinden Esinlenilmişti

Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

Barbie bebeğini yaratan Ruth Handler, 50’li ve 60’lı yıllardan kalma Bild Lilli adlı bir Alman bebeğinden ilham alarak modellemiştir. 1952 yılında çizgi romanlardan ilham alınan Lilli bebeği, yetişkinler için bir şaka hediyesi olarak üretiliyordu. Bebekler tütün dükkânları ve yetişkinlere yönelik mağazalar gibi yerlerde satılıyordu ve kesinlikle çocuklar için bir oyuncak olarak değildi. Çünkü bu bebekler aslında bekârlığa veda partileri gibi etkinlikler için şakacı hediyelerdi. Ancak Mattel’in kurucu ortağı Ruth Handler, bebekleri Avrupa seyahatinde görünce, Barbie fikrini ateşledi. Görür görmez yıllardır tarif etmeye çalıştığı, yetişkin vücutlu oyuncak hayali karşısında olduğunu fark etti. Ruth, Bild Lilli bebeğini gördü ve satın aldı. Ruth Handler’in çabalarıyla Mattel sonunda Bild Lilli’nin tüm haklarını satın aldı aldı ve Barbie bebekler yaratılmaya başlandı.

2. Kâğıt Bebeklerden İlham Aldı

Barbie, Ruth ve Elliot Handler’in kızı Barbara’nın adını almıştır. Tam adı Barbara Millicent Roberts’dir. Barbara sadece isminin çıkış noktası olarak kalmadı. Barbara çocukken kâğıt bebeklerle saatlerce oynardı. Saatlerce kıyafetlerini ve aksesuarlarını değiştirirdi. Bundan esinlenen Mattel kıyafet ve aksesuarları değiştirilebilen 3 boyutlu bir bebek yarattı. Orijinal Barbie hem sarışın hem de esmer olarak satılmaya başladı. Orijinal Barbie, sarışın veya esmer olarak satın alınabiliyordu. Ancak sarışın bebek çok daha iyi sattığı için esmer Barbie kısa süre sonra raflardan kaldırıldı. Ayrıca Barbara, Barbie’nin elini ve ayak izlerini 2002’de Hollywood Bulvarı’ndaki çimentoda ölümsüzleştiren törene katıldı. Daha sonra Handler’in oğlu Kenneth’den esinlenerek Ken bebek doğdu. Yani Barbie ve Ken dünyanın en kurgusal çifti olmayı başarmış bebekler aslında bir kız ve erkek kardeşten esinlenmiştir.

3. Birçok Kardeşi Oldu

Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

Barbie’nin kocaman bir ailesi var. Elbette, çoğumuz 1964’te çıkış yapan ve hala güçlü olan küçük kız kardeşi Skipper’ı tanıyoruz. Fakat bir yıl sonra tanıtılan ikiz kardeşleri Tutti ve Todd olduğu çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Çünkü Tutti2nin satışı 1971’de durduruldu. Daha sonra adı Stacie olarak değiştirildi. Todd ise sayılamayacak kadar çok kez satıştan kaldırılıp tekrar yayınlandı. Bu arada Barbie’nin yürümeye başlayan kız kardeşi Kelly, 1990’ların ortalarında piyasaya sürüldü. Ancak 2010’da üretime son verildi. Yine aynı yıl, dünya Kelly bebek yerine Chelsea ile tanıştı. Ekibin en küçüğü ise 90’ların sonunda doğan Krissy adında bir bebek oldu. Satışı durdurulmadan önce sadece birkaç yıl satılmayı başardı. Ayrıca Barbie’nin Francie Fairchild adında bir İngiliz kuzeni var. 1966’dan 1976’ya kadar satılmaya devam etti. Ardından 2011’de yeniden raflara düştü.

4. Ribaund Bir İlişki Yaşadı

Kusursuz özelliklere ve aksesuarlara sahip Barbie bebekler hakkında bilgiler listemizde sıra Barbie’nin ilişkilerinde. Barbie ve Ken birlikte geçirdikleri 43 yıldan sonra, 2004 yılı Sevgililer Günü öncesinde ayrıldılar. Bir Mattel sözcüsü, Ken ve Barbie’nin ayrı ayrı kaliteli zaman geçirmesinin zamanının geldiğini hissettiklerini bir basın açıklamasında söyledi. Ken’den ayrıldığı sırada Barbie, 2004 Oyuncak Fuarı’nda ilk kez sahneye çıkan Blaine Gordon adlı bir Cali Guy ile bağlantı kurdu. Blaine çok popülerdi ve Barbie’nin yanındaki raflarında yerini aldıktan sonra iki yıl boyunca yeni Ken bebekleri üretilmedi. Ama görünüşe göre kendini geliştirmek üzere çalışmak için zaman ayırdıktan sonra, Ken 2006’da yeni bir görünüm ve stille yeniden ortaya çıktı. O ve Barbie, 2011 Sevgililer Günü için tam zamanında barışmayı başardılar ve o zamandan beri birlikteler.

5. İlk İşi Modellikti

Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

İlk kez 1959’da siyah beyaz bir mayo ile satıldığında, Barbie genç moda ikonu olarak tanıtıldı. Tabii ki, bu çok sayıda başka endüstriyi ele geçirip tecrübeli bir iş kadını haline gelmeden önceydi. Son 60 yılda Barbie, birkaç isim vermek gerekirse sanat, ticaret, politika ve bilim alanlarında çalışan fazlaca sayıda işte çalıştı. İşaret dili öğretmeni, bir UNICEF elçisi, bir Kanada Atlısı ve bir rap sanatçısı olarak tecrübesi olduğu fazla bilinmemektedir. Bugüne kadar ve devam etmekte olan özgeçmişinde 200’den fazla kariyeri var. Hatta Barbie aya ayak basılmadan dört yıl önce uzaya bile gitti. 20 Temmuz 1969’da Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, aya inen ilk insanlar oldu. Dünyanın çoğu bu başarıdan anlaşılır bir şekilde etkilenmiş olsa da, Barbie daha önce bunu yapmıştı. 1965’te, Apollo 11 aya inmeden dört yıl önce, Bayan Astronot Barbie uzaya doğru yol almıştı.

6. Birçok Evcil Hayvanı Oldu

Neredeyse altmış yılı aşkın süredir hayatımızda olan kusursuz özelliklere ve aksesuarlara sahip Barbie bebekler hakkında bilgiler listemizde sırada hayvan sevgisi var. Bazı uzmanlara göre Barbie’nin 21 köpeği, 14 atı, altı kedisi, üç midillisi, papağanı, pandası, şempanzesi, zürafası ve zebrası var. Üstelik çiftlik veteriner setinde bulunan birkaç kuzu ve civcive de sahip. Barbie’nin hayvanlarla olan geçmişi, kapsamlı evcil hayvan koleksiyonunun da ötesine geçiyor. 2015 yılında, Blackfish belgeselinin yayınlanmasının ardından, su tema parkları, orka balinalarına yaptıkları muameleden dolayı artan tepkiyle karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak Mattel, SeaWorld Barbie’yi bırakacaklarını açıkladı. Daha sonra PETA sözcüleri Barbie’nin bir hayvan hakları aktivisti olarak zengin bir tarihi olduğunu ve hayvan dostu imajını koruyabildiğini görmekten memnun olduklarını belirtti.

7. Üç Saniyede Bir Barbie Satıldı

Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

2003’te bazı araştırmacılar, her üç saniyede bir dünyadaki birinin yeni bir Barbie satın aldığını belirtti. Buna göre, üretilen Barbie bebeklerin sayısının dünyayı altıdan fazla kez dolaşabileceği anlamına geliyor. Dünyanın çevresi 24.900 mildir ve Barbie bebeği yaklaşık 30 cm boyundadır. Bu nedenle, dünya çapında bunu yapmak için tepeden tırnağa dizilmiş 13,7 milyon Barbie bebeğe ihtiyacınız olacak. Yukarıda belirtilen üç saniyelik Barbie kuralını kullanarak, dünyayı yarım düzineden fazla kez sarmaya yetecek kadar oyuncak bebek var. Üstelik dünyanın en büyük Barbie koleksiyoncusu da 15.000 bebeğe sahiptir. Barbie’nin binlerce adanmış koleksiyoneri var. Bununla birlikte, en büyük hayranı ve en sadık koleksiyoncusu, 1966’da beş yaşındayken ilkini aldığından beri 15.000’den fazla bebek toplayan Bettina Dorfmann adlı Alman bir kadın.

8. 300.000 Dolardan Satıldı

Barbie başlangıçta 2,99 dolara satılıyordu ve bugün ortalama 10 dolara mal oluyor. Fakat bir Barbie mücevher tasarımcısı Stefano Canturi tarafından üç karat beyaz elmasla çevrili ve zümrüt kesim Avustralya pembe elması içeren gerçek bir elmas kolyeye sahip. Bu kolyeye sahip bebek Christie, Göğüs Kanseri Araştırma Vakfı’na para toplamak için 2010 yılında müzayedeye çıktı. Son teklif olarak 302.500 verildi. Bu da Christie’yi şimdiye kadar satılan en pahalı Barbie yaptı. Üstelik Barbie’nin rüya evi de 25 milyon dolar değerinde. 2013 yılında Mattel, Barbie’nin Malibu’daki hayalindeki evi 25 milyon dolara satacağını duyurdu. Şirket bir basın açıklamasında 8.500 metrekarelik, tek yatak odalı, tek banyolu, 23.456 metrekarelik bir arsa üzerinde bulunan ve Malibu Plajı’na ultra özel bir girişli evi tanıttı. Ayrıca Malibu’da okyanusun kesintisiz manzarasına sahip tek mülk olduğunu da belirtti. Tabii bu tamamen kurgusaldı.

9. Reklamları Hit Yaptı

Mattel, 1955’te The Mickey Mouse Club’ın yıl boyunca ilk sponsoru oldu. TV reklamları o zamanlar oyuncaklar için yeni bir reklam yaklaşımıydı. Mattel büyük ölçüde çocuklara yönelik reklam yayınlayan ilk şirket olarak anılıyor. Şirket Barbie’yi piyasaya sürdüğünde, bebeği Mickey Mouse Club izleyicilerine iyi bir şekilde tanıttı. Reklamlar düzenli olarak rotasyona girer girmez gözde oldu. Birçok kişi Barbie ile yeni tanıştı ve bu satışlara direkt yansıdı. Sonrasında orijinal görünüşünde ciddi dudak hatlarına sahip bebekler 12 Yıl aradan sonra gülümseyen Barbie olarak piyasaya sürüldü. Guinness Dünya Rekorlar Kitabına göre, tüm zamanların en çok satan Barbie’si 1992’de piyasaya sürülen Totally Hair Barbie’dir. Bugüne kadar dünya çapında 10 milyondan fazla bebek satıldı. Mattel, 2017’de çılgın başarısının ışığında bebeğin 25. yıl dönümü versiyonunu bile yayınladı.

10. Televizyon Dünyasına Katkı Yaptı

Kusursuz Özelliklere Sahip Barbie Bebekler Hakkında Bilgiler

Neredeyse altmış yılı aşkın süredir hayatımızda olan kusursuz özelliklere ve aksesuarlara sahip Barbie bebekler hakkında bilgiler listemizde sırada Barbinin televizyon dünyasına katkıları yer almaktadır. Barbie, televizyonda reklamı yapılan ilk oyuncaklardan biriydi. Mila Kunis, Fergie ve Brady Bunch yıldızı Maureen McCormick gibi ünlüler yıllar boyunca Barbie reklamlarında yer aldı. Günümüzün büyük yıldızlarının kariyerlerinin başlamasına yardım etti. Ayrıca Mattel, başrolde Margot Robbie ile bir canlı aksiyon Barbie filmi tasarlıyor. Başrol için başlangıçta Amy Schumer seçildi, ancak zamanlama çakışmaları nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra, Anne Hathaway’in dümene geçmesi bekleniyordu. Ancak Ocak 2019’da Robbie yeni bir stüdyo ve yeni bir yazarla Barbie rolünü hayata geçireceğini açıkladı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!