90’lı Yılların Unutulmaz Efsane Oyuncakları

2 dk okuma süresi


10
109 Paylaşım, 10 puan

Yıllar yıllar önce, bir mahallede çocuklar hava kararana kadar sokakta arkadaşları ile beraber doyasıya oyun oynarlardı. Bu oyunların zamanla kaybolacağını ve o sırada tadını çıkarttıkları oyunların anılmayacağını nasıl tahmin edebilirlerdi ki?! Mutluydular çünkü oynadıkça dostlukları pekişiyordu. Evet o yıllar, 90’lı yıllardı; 90’ların oyuncakları ile büyüyenler gerçekten çok şanslıydı. Şimdi mazinin birer parçası olmuş, 90’lı yılların efsane oyuncakları ve unutulmaz oyunları sizlerle. Hazırsanız başlayalım…

1. Halka Geçirme

90'lı Yılların Oyuncakları

Hava baloncukları çıkartarak, bir su havuzunun içinde halkaları bir direğe geçirmek sabır ister. Tüm halkaları bir arada toplayabilen, oyundan çok sabır konusunda üstün başarılı demektir.

2. Su Tabancası

90'lı Yılların Oyuncakları

Yaz aylarında herkesin elinde bir su tabancası ve birbirimizi ıslatmak için koşuşmalar. Bunun tadını unutmak hiç mümkün değil! Hatta bazen çiçekleri sulayan büyüklerimizi ıslatır, ardından hortum ile daha fazla su ile karşılık alırdık.

3. Çim Adam

90'lı Yılların Oyuncakları

İnce çoraplar ile ince kum ve çim tohumlarının yeşermesi, bu çim adam ile sizi konuşmaya dahi itiyordu. Sularken bu duyguyu sahibi hissederdi.

4. Çın Çın Tekerlek

90'lı Yılların Oyuncakları

Şimdi evden çıkmak zor gelebilir, ama 90’larda böyle bir oyuncak, bizi saatlerce sokaklarda çın çın sesini duymak için koştururdu. İnanmayanlar 90’larda doğan birisine sorabilir.

5. Bozuk Para Maçı

90'lı Yılların Oyuncakları

Bir tahta üzerine çiviler ile sahanın 11 oyuncusunu belirlerdik. Paranın geniş olmasına bakmadan bir şekilde karşı kaleye gol atılırdı. Bunun zevki, kesinlikle televizyon karşısında maç izlemekten daha zevkliydi.

6. Bilye / Misket

90'lı Yılların Oyuncakları

Kimisine göre misket, kimisine göre bilye denir, ama 90’ların oyuncakları arasında en başta gelir. Bir taraf, baş seçildikten sonra uzak bir yerden atış yapardık. Ne kadar baş tarafa yakın ise o kadar fazla bilye demektir. Kuytu oyunu, birbirini vurma gibi daha birçok türü vardı.

7. Taso

90'lı Yılların Oyuncakları

Soğuk betonun üzerinde sert plastikten yapılmış bu kartları çevirmek için farklı açılara atış yapardık. Üst üste koyulduğunda ters çevirmek kolay, ya tek kaldığında onun için defalarca denerdik. Acaba tasolarını yada kart oyunlarını koleksiyon olarak saklayanlar kalmış mıdır?

8. Yo-yo

90'lı Yılların Oyuncakları

Yo-yo, göründüğü kadar basit bir oyuncak değildir. Yüzyıllardır devam eden yo-yo oyuncağı, 90’larda da revaçtaydı. Açısal momentum fiziği ve mil teknolojisi ile farklı bir oyundur. Uzun bir sicim, bir mile bağlanır. Dönen diskler, yere değer değmez sicimin yukarısına geri döner.

9. Barbie Bebekler

90'lı Yılların Oyuncakları

Barbie bebek, kızların en sevilen oyuncakları arasında. Yıllar geçtikçe modası geçer diye düşünülebilir, ama halen üretilmekte. Ama 90’larda imkansızlıklar nedeniyle olsa gerek, küçük kızların hayali güzel bir Barbie bebek sahibi olmaktı.

10. Uzaktan Kumandalı Araba

90'lı Yılların Oyuncakları

Erkek çocukları için 90’lı yılların efsane oyuncakları listesinin başında gelirdi. Şimdilerde kablosuz oyuncaklar da var ama biz arabayla beraber peşinden koşardık. Nasıl oluyorsa yine de zevk alır ve pili bitinceye kadar oynardık.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!